Černobílé filmy na Veltrusích

 
IRČIN ROMÁNEK II.
První černobílý film natočený ve Veltrusích se jmenovat Irčin románek II. Jedná se o němý film z roku 1921 se Suzanne Marwille v hlavní roli. Tato česká herečka se narodila jako Marta Schöllerová a jejím třetím manželem byl Martin Frič. Film režíroval Václav Binovec.
 
  
 
 
PRAŽSKÝ FLAMENDR
V roce 1941 natáčí málo známý a málo úspěšný režisér Karel Špelina film Pražský flamendr v hlavní roli se začínajícím Františkem Hanusem a s málo známou Evou Matouškovou. Jejich láska naplno promluvila u Pavilonu Marie Terezie. S jinou ženou prožívá hlavní hrdina chvíle na veltruském zámku. Úžasný je záběr, kdy kočár vjíždí na čestný dvůr a před sebou rozprostře podobu zahradní úpravy z roku 1941, kdy kašna byla zakomponována do ozdobného parteru.
 
      
 
 
PRSTÝNEK
V roce 1944 natáčel Martin Frič svůj slavný film Prstýnek. V hlavní roli se představil oblíbený Otomar Korbelář, který sám ve Veltrusích žil. Jedná se o nejznámější filmový počin, který nám umožňuje „živě“ se přesunout do atmosféry zámku a parku Veltrusy ve čtyřicátých letech 20. století. Svým způsoben se jedná o smutné záběry, kdysi velkolepého barokního sídla, které se nyní trápí v zajetí Protektorátu Čechy a Morava, v zajetí Lebensbornu a především v zajetí kolaborace svých pánů, posledních hrabat Chotků z Chotkova a Vojnína. Přesto cítíme z filmu příjemnou atmosféru starých časů Rakousko-Uherského mocnářství a vzduchem se line jedno velké „kouzelné“ tajemství.
 
      
 
      
 
 
HOUSLE A SEN
Posledním černobílým filmem, který se natáčel na Veltrusích je Housle a sen z roku 1946. Václav Krška natočil životopisný snímek o krátkém životě slavného českého houslisty Josefa Slavíka.
Hrají: J. Spal, V. Fabianová, V. Voska, K. Dostal, M. Vášová, L. Zemková a další. Kamera: F. Pečenka. Scénář a režie: Václav Krška.

        

       

Všechny výše uvedené fotografie jsou autorsky chráněny a na těchto stránkách využity výhradně k propagaci státního zámku Veltrusy. Kopie zapovězeny!