Pojďte se pobavit s přáteli:

               

 

                 

             

 

 

vloženo: 28.11:2007, zdroj fotogalerie:www.mark-and-spencer.com

Vývoj výroby textilí


Archeologické vykopávky dokazují, že používání oděvů souvisí se samými počátky vývoje lidské společnosti. Lidé oděv potřebovali jako ochranu proti povětrnostním vlivům, ale neméně významná byla i jeho zdobící úloha. V krajích s příznivým podnebím byla tato úloha oděvu dokonce významnější. V jednotlivých etapách vývoje lidské společnosti sloužil oděv i k odlišení příslušníků vládnoucí vrstvy od ostatních vrstev obyvatelstva.

Nálezy kostěných jehel svědčí o tom, že se člověk již před mnoha tisíci lety snažil pro potřeby odívání upravovat přírodní materiály, které nacházel kolem sebe. Využíval listy, slámu, kůže zvířat apod. Surové zvířecí kůže však byly materiálem tvrdým , nepoddajným a brzy podléhaly rozkladu. Lidé se záhy naučili využívat pro zhotovování oděvů srst zvířat a některá další vlákna, která nacházeli v přírodě. Vlákna spřádali a tkaním a proplétáním zhotovovali jednoduché textilie. Je známo, jak velmi jemná lněná plátna uměli zhotovovat tkalci ve starém Egyptě. Staří Řekové používali len a vlnu. Indie je pokládána za vlast bavlny, Čína již v dávných dobách proslula nádhernými tkaninami hedvábnými. Tato vlákna ještě některá další, používaná však v malém rozsahu, sloužila k výrobě textilií po celá tisíciletí, O těchto vláknech a textiliích z nich zhotovovaných se proto hodně často hovoří jako o materiálech klasických.

Zdaleka ne tak stará je snaha lidí vyrobit textilní vlákna uměle. Prvních významných výsledků bylo dosaženo na konci minulého století. Na světové výstavě v Paříži v roce 1900 byly vystaveny první výrobky z viskózového hedvábí. Brzy poté se podařilo vyrobit měďnaté hedvábí a o něco později i hedvábí acetátové.Tato vlákna byla sice vyrobena uměle, ale při jejich výrobě bylo použito přírodní celulózy. Ve 20 a 30 letech 20. století došlo k velkému rozvoji výroby celulózových vláken. V roce 1938 byla zahájena výroba prvních syntetických vláken, tj. vláken z chemických surovin. Byla to nylonová vlákna. I když další vývoj byl zpomalen 2.světovou válkou, v 50 letech se již vyráběla řada syntetických vláken.

V současné době není možné krýt celosvětovou spotřebu textilních vláken surovinami z přírodních zdrojů. Produkce přírodních vláken nemůže růst úměrně se stoupající spotřebou textilií. Získávání přírodních vláken je náročné na zemědělskou půdu a té je v současnosti, vzhledem k nutnosti zajistit výživu rostoucímu počtu obyvatelstva, rovněž nedostatek. Syntetická vlákna se svými přednostmi, ale i nedostatky jsou v této situaci jediným možným řešením. I když po letech bouřlivého rozvoje jejich výroby došlo v celosvětovém měřítku k určitému zpomalení vývoje, byla již u řady oděvů přírodní vlákna nahrazena syntetickými a jsou hledány nové možnost jejich uplatnění.

Nejvýznamnějším oděvním materiálem byly, a v současnosti stále ještě jsou, tkaniny. Již v dávných dobách znali lidé i pletení ale kvelnému rozvoji pletařství došlo až v posledních desetiletích. S rozvojem techniky a se zaváděním pletacích strojů stále vyšší výkonnosti stoupá výroba pletenin.

Pleteniny získávají u spotřebitelů stále větší oblibu, protože jsou pružné a poskytují větší pohodlí při nošení. I když tkací stroje prošly během historie dlouhým vývojem a moderní tkací stroje casnují vysoké výkonnosti, je stále větší používání pletenin jistě ovlivněno i tím, že moderní pletací stroje mají výkonnost ještě vyšší.

Na vývoji moderních a vysoce produktivních způsobů výroby textilií se významně podíleli i čeští odborníci.

S prudkým rozvojem textilního a oděvního průmyslu v posledních desetiletích souvisí i používání zcela nových oděvních materiálů. Snaha najít co nejproduktivnější způsob výroby textilií vedla k vývoji netkaných textilií, výroba oděvních koženek a umělých kožešin zčásti nahradila žádané, ale poměrně nedostatkové usně a kožešiny přírodní. I tak známé materiály jako tkaniny jsou zhotovovány v novém, neobvyklém konstrukčním řešení nebo jsou jim úpravou dodávány žádané nové vlastnosti.

Vývoj materiálů, které by lépe splňovaly požadavky spotřebitelů, náhrada obtížně dostupných surovin novými a hledání produktivnějších způsobů výroby budou určovat i další směry rozvoje výroby textilií.

 

 

19. 5. Ivo

Zítra: Zbyšek

Návštěvnost stránek

012020