Mikrovlákna


Koncem 80-tých let byla v Evropě zavedena na trh nová skupina vlákenných surovin, a to mikrovlákna ve formě polyamidového a polyesterového hedvábí. Většina nových vláken, tedy i mikrovláken, vznikla s cílem napodobit přírodní vlákna nebo zlepšit vlastnosti vláken stávajících. V případě mikrovláken šlo nejprve o náhradu jemného přírodního hedvábí. Syntetická mikrovlákna pak přidala tkaninám připomínajícím přírodní hedvábí navíc i snadnou údržbu. Paleta mikrovláken vyráběných z polyamidu a polyesteru byla postupně rozšířena na polyakrylnitrilové a polypropylenové hedvábí a viskózové stříže, z nichž se vyrábějí jemné příze i rouna.
Pojmem mikrovlákna jsou označována vlákna s délkovou hmotností 1dtex a jemnější.
Rozdělení textilních vláken podle délkové hmotnosti a průměru:
 
Vlákna Délková hmotnost (dtex)
Hrubá = 6,3
Běžná textilie 2,2 - 6,3
Jemná 0,9 - 2,2
Mikrovlákna 0,3 - 0,9
Superjemná /supermikro/ 0,001 - 0,3

Vlákna Průměr (um)
Vlna  = 20
Bavlna = 15
Přírodní hedvábí = 12
Mikrovlákna = 10
Superjemná = 5

Výroba mikrovláken
K výrobě mikrovláken lze použít metodu přímého vlák, což je obdoba výroby běžných vláken, nebo speciálních postupů.
Patří k nim:
- štěpení dvousložkových (bikomponentních) vláken tvořených dvěma nemísitelnými (nekompatibilními) polymery s nízkou vzájemnou přiléhavostí;
- rozpouštění jednoho polymeru (matrice) dvousložkových vláken, skládajících se ze dvou vzájemně nemísitelných polymerů.

Vlastnosti mikrovláken
Předností textilií z mikrovláken je především měkký hedvábný omak, lepší vzhled (matnější , tlumený ?hedvábný?odlesk), větší splývavost, výborný komfort výrobků při nošení, při zachování snadné údržby. Vzhledem k velké ploše povrchu a malým pórům ve vazných bodech tkaniny, jsou tkaniny z mikrovlákenného hedvábí vodoodpudivé a odolné proti větru, avšak prodyšně, neboť póry tkaniny propouštějí vodní páru, avšak ne kapky deště.
Nevýhodou je menší brilantnost vybarvení a horší stálost vybarvení, menší objemnost textilií a menší zotavení po zmačkání v porovnání s textiliemi z obdobných vláken běžné jemnosti.

Použití mikrovlákna
Mikrovlákna se uplatňují v textiliích s charakterem přírodního hedvábí (hlavně dámské svrchní oděvy), v textiliích pro sportovní ošacení, kde se využívá nepronikavosti a současně prodyšnosti a odolnosti proti větru. Pro svůj zajímavý omak se používají i v oblasti pánské a dámského společenského ošacení. Uplatňují se i v bytových textiliích (záclony, závěsy, potahové textilie, povlaky, ubrusy). Důležité je jejich uplatnění ve výrobě syntetických usní (zdařilé náhrady jelenice typu Alcantara, Ecsain). Používají se na výroby speciálních textilií pro čisté provozy (elektronika, farmacie), na výrobu filtrů apod. Jejich uplatnění stejně jako objem výroby neustále rostou.

Přednosti mikrovlákna.bmp

Mirkovlákno-výrobek.bmp

 

19. 5. Ivo

Zítra: Zbyšek

Návštěvnost stránek

012020