Vlákna z derivátů celulózy


Acetátová vlákna
Výchozí surovinou pro výrobu acetátových vláken jsou lintry nebo vysoce zušlechtěná buničina. Na rozdíl od vláken viskózových a měďnatých, která jsou tvořena regenerovanou celulózou, jsou acetátová vlákna vytvořena z acetátu celulózy, tj. esteru kyseliny octové s celulózou. Z toho plynou i odlišné vlastnosti v porovnání s vlákny z regenerované celulózy. Zvlákňování se provádí za sucha.
Vyrábějí se dva typy vláken, diacetátová (běžně označovaná jako acetátová) a tiracetátová.

Vlastnosti acetátových vláken
Textilie z acetátových vláken mají příjemný omak, lesk a velkou splývavost. Těmito vlastnostmi se podobají přírodnímu hedvábí.
Teplota měknutí vláken je 205-235°C, teplota tání 255-260°C. vlákna jsou termoplastická, a proto teplota při žehlení nesmí přesáhnout 100°C. Hoří poměrně pomalu a vydávají ostrý kyselý zápach po octu. Při hoření se taví a na konci vláken se tvoří černé kuličky.
Vlákna se vyznačují malou navlhavostí a sklonem ke vzniku elektrostatického náboje.
Koncentrované kyseliny, zásady a některá organická rozpouštědla vlákna poškozují a rozpouštějí.
Triacetátová vlákna mají proti acetátovým vláknům poněkud vyšší tepelnou odolnost, teplota měknutí je 220-250°C, teplota tání 290-300°C. Teplota žehlení je do 140°C. Také odolnost vůči chemickým činidlům je vyšší než u acetátových vláken.

Použití acetátových vláken
Vlákna se používají převážně jako hedvábí, buď samotná , nebo ve směsích s jinými druhy vláken (např. viskózovými, polyamidovými a polyesterovými).
Z acetátového hedvábí se vyrábějí hlavně textilie hedvábného charakteru na dámské ošacení a také podšívkové tkaniny.

Příklady obchodních názvů
U nás se acetátová vlákna nevyrábějí, dovážejí se ze zahraničí pod obchodními názvy Dicel, Rhonel, Tricel. Apod.

 

 

 

 

 

19. 5. Ivo

Zítra: Zbyšek

Návštěvnost stránek

012020