Rady a doporučení

 

Které nášivky můžeme odpárat či odstřihnout?

Na prvním místě bychom v žádném případě neměli odstraňovat informace o údržbě a složení materiálu. Také známost výrobce, velikosti a značky kvality jsou důležité zejména pro odborníky v čistírnách a případné reklamace. Neměli bychom tedy odstraňovat žádné značení. Problémem je však, jestliže nášivka je z nevhodného materiálu (šustivá), nebo našita na tak nevhodném místě, že při nošení překáží, nebo narušuje estetický vzhled výrobku. Toto se týká převážně textilních výrobků z jemných tkanin a pletenin. I zde je namístě doporučení výběru nákupu kvalitních výrobků, na nichž nášivky tolik nepřekážejí.

Jak čistit skvrny?

 

Skvrny v domácím prostředí odstraňujeme jen v ojedinělých případech, když máme jistotu, že skvrnu odstraníme. Například mastné skvrny na kalhotách nelze odstranit běžně dostupným čistícím prostředkem. Jeho použitím však naopak můžeme poškodit vybarvení textilie.
Odstraňování skvrn patří do rukou odborníka. I tak je vhodné vybrat si správnou čistírnu, kde je detaš prováděna kvalifikovaným a šikovným pracovníkem. Nesprávný postup odstraňování tzv. těžké skvrny může skvrnu do textilie natolik zafixovat, že se stane skutečně neodstranitelnou. Při nevhodném postupu můžeme poškodit základní vybarvení, čímž také způsobíme již nevratné poškození výrobku.
Jednotlivé druhy textilních materiálů jsou podstatně odlišně citlivé na některé druhy chemických látek. Například řadu skvrn od propisovacího pera na bavlněné tkanině lze odstranit běžným lihem (etylalkoholem). Tento prostředek však naprosto poškodí polyuretanovou úpravu nových a moderních druhů textilních tkanin. Vzniklé poškození je nevratné.

Zásady pro odstranění skvrn na textilu (oděvu):

1.

Skvrny čistíme co nejdříve po jejich vzniku. Staré skvrny jsou často neodstranitelné.

2.

Zvolíme správný čisticí postup a prostředek s ohledem na druh skvrny a citlivost materiálu, na kterém skvrna je, případně správnou a ověřenou čistírnu, která umí skvrny čistit.

3.

Ověříme si vliv přípravku na vybarvení na záložce nebo švovém přídavku.

4.

Při čištění skvrny uděláme vše pro rychlé odvádění nečistoty do savé podložky.

5.

Čisticí prostředek použijeme jen v minimálním množství, aby nedošlo k nežádoucímu smočení tkaniny a k rozšíření skvrny do okolí a vzniku tzv. mapy.

6.

Potřísněné místo nedřeme, ani nekartáčujeme. Čistíme lehce poklepáváním jemného kartáčku na savé podložce.

7.

Při čištění důsledně respektujme symboly údržby předepsané výrobcem pro daný výrobek. Zvláště u barevných materiálů se vyplatí dvojnásobná opatrnost.

8.

Textilie se speciálně fixovanou povrchovou úpravou (např. některé druhy oblekových materiálů) raději sami nečistíme a svěříme je ihned odborné čistírně.

 

Jak vyčistit skvrny :

 

Zapamatujme si:

  • skvrny v domácím prostředí odstraňujeme jen když máme jistotu, že skvrnu odstraníme - v opačném případě přenecháme čištění odborníkům v chemických čistírnách,
  • nikdy neodstraňujme skvrnu od barevného vosku žehlením přes savý podklad - skvrnu tak odstraníme pouze částečně. Vysokou teplotou se může zafixovat do tkaniny a vznikne skvrna málo patrná, která je ale v mnoha případech už neodstranitelná,
  • skvrny od bílkovin (krev, mléko …) jsou dobře odstranitelné, pokud není bílkovina sražená. To znamená, že skvrny musíme odstraňovat bez zvýšené teploty. Po styku s vyššími teplotami se skvrny stávají neodstranitelnými.


Laické zkoušky jakosti


Stálobarevnost v suchém otěru. Použijeme bílý kapesník, nebo kousek hadříku. Několikrát silněji přetřeme textilii a sledujeme, zda nezůstala na hadříku barevná stopa, nebo světlejší stopa na výrobku. V kladném případě jde o velmi nevyhovující výrobek, který vykazuje neúměrně nízkou stálost vybarvení v suchém otěru.
Souměrnost šití a vzorů.
Pohledem zjistíme, zda je dodržena návaznost kostkovaných vzorů, nebo pruhů ve švech. Vzory musí být vždy v ose výrobku a musí na sebe navazovat. Rovněž ušití výrobku musí být souměrné k ose, šití límce, légy, zapínání, kapes apod.
Kvalita zpracování - ušití.
Hustota stehů se má pohybovat v rozmezí 4 - 6 na 1 cm švu. Švy mají být prošity pravidelně, nemají být nastavované, nemají vykazovat neprovázaná místa. Spojovací švy, pokud nejsou kryty podšívkou, mají být zajištěny proti třepení. Na švy musí být přidány švové záložky tak, aby se tkanina ve švech nevytrhávala. Z okrajů švů nesmí vyčnívat nitě tkaniny. Ukončení švů musí být zajištěno, nesmí vyčnívat odstávající konce šicích nití. Proti světlu je možné mírným tahem zjistit, zda materiál má sklon k posuvu nití ve švu, zda otvory po vpichu jehly se výrazně nezvětšují. Obšití knoflíkových dírek musí být rovnoměrné bez vyčnívajících konců nití, přišití knoflíků bez viditelných konečků nití. Pokud jsou na výrobku použity výztuhy, zpevněné části nebo díly (plocha předních dílů sak, plášťů apod.), musí být tato místa hladká bez puchýřků, signalizujících nesprávné přilepení. Všechna ostatní prošití na výrobcích musí být souměrná, nesmí být nařasená nebo stažená.
U úpletových výrobků je nutno posoudit, zda není příliš vysoká křivost řádků proti spodnímu okraji výrobku, zda není na skrytém místě, nebo přímo u švu puštěné očko, prosekaný úplet na výšivce, nezachycený úplet ve švu, zda použitý materiál nepruhuje, nebo neobsahuje na první pohled materiálové vady, které ruší vzhled výrobku. Kvalita pleteného materiálu se dá také posoudit pohledem proti světlu (průhlednost), zejména u froté výrobků.
Materiálové složení
- pokud chcete mít jistotu, že je výrobek zhotoven ze 100% vlny, můžete provést zkoušku spálením malého vzorku vlákna. Vlákno by se mělo škvařit při charakteristickém zápachu spálených vlasů nebo rohoviny.
Synthetická vlákna hoří velmi rychle a vydávají zápach chemického původu.

 

 

 

 

 

19. 5. Ivo

Zítra: Zbyšek

Návštěvnost stránek

012020