Nákup oděvu

Jedním z prvních kroků, které uděláme je nákup a jeho správný výběr. Tento článek slouží pro praktické využití, jak nakupovat.

 

Na co si dát při výběru textilu pozor?


U každého výrobku upřednostňujeme jiná hlediska a tedy i jiné vlastnosti. V zásadě můžeme hovořit o třech základních skupinách vlastností, které vytvářejí jeho reprezentativnost, životnost respektive štrapáčnost a příjemnost při doteku či používání textilního výrobku.


Reprezentační vlastnosti vnímáme subjektivně a rozdílně podle toho, jde-li např. o oděv sportovní, pracovní nebo společenský, případně jiný. Zajímá nás barevnost a střih oděvu vzhledem k současně platné módě. Rozdílný pohled může být třeba na nemačkavost, která je tolerovatelná u sportovního oblečení, ale již méně u oblečení do kanceláře natož do divadla. Desén a charakter povrchu jsou důležité u bytového textilu, kde stejně jako u oděvních výrobků dbáme na soulad jednotlivých částí oděvu resp. vybavení bytu.


Životnost textilního výrobku můžeme naopak vyjádřit řadou objektivně měřitelných vlastností jako pevnost, odolnost v oděru (v ploše i v hraně) odolnost proti rozvláknění a proti žmolkování nebo zátrhovosti, posuvnost nití nebo posuvnost nití ve švu stálobarevnost na světle. O štrapáčnosti mluvíme proto, že pro vzhled výrobku je také důležitá frekvence jeho používání a tedy i jeho údržby, tzn. praní nebo chemického čištění. Proto u často používaného výrobku je důležitá snadnost údržby a s tím související rozměrová stálost, stálosti vybarvení ve vodě, v chemickém čištění, v potu a otěrech a při žehlení odolnost vůči vyšším teplotám.


Příjemné pocity při nošení - prodyšnost, propustnost vodních par, navlhavost, příjemný omak související s materiálovým složením a jemností použitých vláken, konstrukcí a úpravou textilie. V poslední době vnímáme i tzv. hygienické vlastnosti, které mají zajistit nedráždivost pokožky. Jedná se o optimální hodnoty pH vodného výluhu, nízký obsah jakýchkoliv nebezpečných látek, jako je formaldehyd, těžké kovy, pesticidy, PCP látky


 Prohlédneme si výrobek ze všech stran a dáme pozor zejména na to, zda:

-

není viditelně poškozen (roztržení, umazání),

-

je rovnoměrně vybarven,

-

dodržel výrobce dostatečnou velikost okrajů švů (zda se šev při nošení nevytrhne),

-

jsou jednotlivé díly výrobku dobře vsazeny,

-

vyhovuje jeho materiálové složení naší představě o jeho užívání,

-

vyhovuje doporučený způsob údržby.

 

Zapamatujme si:

  • předem si vždy ujasněme, co vlastně kupujeme a jestli jsme ochotni akceptovat všechny podmínky, které prodejce uvádí,
  • vybírejme si pouze vyhovující materiálové složení,
  • dobře si prohlédněme výrobek, pokud možno rozbalený,
  • seznamme se se všemi písemnými informacemi (musí být v češtině), které výrobce uvádí v souvislosti s výrobkem. Na výrobku by mělo být uvedeno 5 symbolů údržby, etikety bývají všity u oděvních výrobků v límcovém švu, nebo bočním švu. Pokud nenalezneme označení výrobce a symbolů údržby, výrobek nekupujme! S takovým výrobkem bychom měli potíže při údržbě i při reklamacích,
  • dobře si prohlédněme symboly údržby. Jestliže koupíme výrobek, kde jsou všechny symboly údržby škrtnuty, přebíráme zodpovědnost na sebe, protože z hlediska odborného je takový výrobek pouze na jedno použití. Také příliš nízká doporučená teplota (30 ºC) pro praní bavlněných barevných textilií naznačuje, že výrobce zřejmě kryje nestálost vybarvení výrobku (případně i vyšší sráživost), před reklamacemi,
  • ještě než zaplatíme, prohlédneme si paragon. Mohou zde být např. uvedeny na zadní straně další informace formou razítka. Zaplacením potvrzujeme i seznámení s uvedenou informací a prodejce tím v mnoha případech omezuje možnost reklamace.

Co můžeme očekávat od kterého druhu vlákna?

Pro oděvní textilie se nejčastěji využívají:

  • z přírodních vláken : bavlna, vlna, len, pravé přírodní hedvábí, angora, mohér,
  • z chemických a syntetických vláken: viskóza (viskóza je vlákno z přírodní celulosy, zpracované chemickou cestou), polyester, akryl, polyamid, polypropylen, polyuretan, elastan nebo elastodien a jejich směsi.

Jak s kterým druhem vlákna zacházet?

Vyvařovat lze pouze vysrážené výrobky z nebarvené bavlny a lnu, u nichž jsme si jisti, že se nebudou dále srážet (např. bavlněné a lněné tkaniny). Ostatní materiály jsou na teplotu citlivější a je nutné se bezpodmínečně řídit pokyny výrobce. Barevné materiály jsou obecně na teplotu citlivější než bílé. To platí i v případě žehlení nebo sušení výrobku.
Sráživost tkanin použitých na výrobu svrchních oděvů obvykle nemá přesahovat hodnotu 2 %. Avšak jednotlivé druhy textilních materiálů vykazují odlišné vlastnosti, tedy i odlišné úrovně sráživosti. Pokud je např. použita podšívka příliš sráživá, může se stát, že při nevhodné údržbě se projeví změna rozměru pouze u jedné textilie, a tak dojde ke zborcení fazóny celého výrobku.

Jak dlouhou životnost jednotlivé druhy vláken mají?

Při výběru oděvních součástí je důležité si uvědomit, že životnost vysoce módního výrobku je v mnoha případech podstatně kratší než výrobku klasického. Důvodem je použití atypických komponentů s leskem nebo s tzv. lurexovými efekty, které jsou většinou na povrchu, a proto podléhají brzy oděru. Při kombinaci odlišných textilních materiálů je také obtížné udržovat opakovaně výrobek a současně zachovat původní vzhled a vlastnosti. Údržbu také komplikují kombinace textilií různého materiálového složení, někdy dokonce s povrchovým zátěrem, koženkou, kůží, povločkovanou textilií apod.

 

Zapamatujme si:

  • není-li výrobek označen materiálovým složením česky, mohou s ním být problémy, protože dovozce již při jeho uvedení na trh nectí naše zákony. Jak se pak bude chovat při reklamaci,
  • značení symboly údržby je velmi důležité pro volbu způsobu údržby i pro případné reklamace, nikdy je z výrobku neodstraňujme,
  • o každé nám neznámé značce bychom měli získat od prodávajícího věrohodnou informaci; zejména, kdo značku udělil, jaká kritéria či podmínky byly splněny a zda se na jejím udělení podílela nezávislá instituce, nebo spotřebitelská organizace. Podle toho si pak udělejme sami vlastní názor.

 

Velký rozdíl je také na tom o jaký druh textilu či materiálu vybíráme, můžeme vybírat oděvy, metrový textil, bytový materiál, ložní prádlo atd.

 

 

 

 

 

19. 5. Ivo

Zítra: Zbyšek

Návštěvnost stránek

012020