JEANS "LOOK"


To je dnes snad jeden z nejširších módních prostorů, dalo by se bez nadsázky říci, že se jedná o nebývalý fenomén moderní doby. Jeans: módní ošacení, doplňky i bytový textil je tu přes 50 let a o tento artikl je stále neutuchající zájem. A nejedná se jen o kalhoty, které na své pouti životem provázejí už celé generace.
Začalo to dávno v Americe při zlaté horečce a osídlování západu. Tehdy byly potřebné velmi pevné a trvanlivé textilie pro pracovní kalhoty. Svou funkci spolehlivě plnila hustě tkaná bavlněná keprová látka, která se dovážela přes oceán z Francie, jmenovitě z města Nimes, kde byla vyráběna (z toho vyplynul termín de Nimes - denim). Barvila se přírodními barvivy Indigo, často byla vytvořena v kombinaci modré osnovy a bílého útku. Právě modrá barva, vybledlé a onošené efekty, případně umělá destrukce jsou výraznými znaky tohoto módního vzhledu. Ale není to úplně všechno, charakteristické jsou zdvojené švy, typické kapsy přesně tak, jak kdysi začaly šít kalhoty fi rmy Lee či Strauss, ty teprve dodávají kalhotám ten správný vzhled. Vyrostly v nich generace, nosí je miminka i senioři. Doba se vyvíjí, Jeans "look" už dávno nejsou jen modré kalhoty, ale celá škála sportovně laděného oblečení, už pouhá typická barva, byť na prádle či krajce, může asociovat atmosféru jeansů. Materiály se vyvinuly do lehkosti, elasticity, mají atributy high-tech textilií, ale ta původní myšlenka přežití v drsném prostředí zůstává někde v podtextu. Proto se asi také tu tam uměle devastují. Navíc nejsou už jen oděvem pro volný čas, dnes se například jeansové kalhoty nosí i do společnosti nebo úspěšně doplní i vysoce módní sako.



LOLITA "LOOK"


Vzhled andílka a chování protřelé dámy, nevinná tvářička a vychytralé myšlenky. Od dob, kdy Nabukov napsal svůj známý román, se jim říká lolity. A tento pojem se opět objevuje v určitých periodách i v módě. Jedná se o téměř dětský vzhled oděvů, o romantické šaty s kraječkami, o volánky, výšivky, krátké sukně, empírový střih, světlou a nasládlou barevnost. Jako by se poněkud přerostlá dívenka oblékla za družičku na svatbu. Ale zdání klame, pod rouškou nevinnosti se skrývá rafinovanost, a právě tento střet vnitřních kontrastů je tím správným výrazem novodobých lolit.

Casual

 

Tento výraz vnikl do módního světa koncem minulého století. V té době se uvolnila především pánská móda a zbavila se zaběhaných konvencí. Už nebyla nutná kravata k obleku, samostatná saka získala měkké zpracování, rolák či triko nahradily upjaté límečky košilí, k sakům se začaly nosit sportovní kalhoty a jeans i do práce (málem i do společnosti) a také vzniklo dříve nebývalé míchání stylů – například pohodlná sportovní parka na denní oblek. Zkrátka vytvořila se svoboda v používání módních součástí. A zdůraznilo se pohodlí, volnost a individualita při volbě oděvu. Vždyť také ve volném překladu casual znamená nedbalost.

 

 

Glenček

 

Je název vzoru, který slaví svůj návrat do světa módy. Jeho původ pochází z tradičního anglického vzorování vlnařských tkanin. Jedná se o členité káro vytvořené v základě dvěma více či méně kontrastními přízemi, někdy s barevným efektem. Vzor je tvořen pravidelným střídáním barev 1:1, 2:2, 4:4 v osnově i v útku. Plátnové nebo keprové vazby pak vytvoří jemnou kresbu složitého kára. Název je odvozen z anglického názvu pro rodové kára – jak bylo ve staré Anglii dobrým zvykem   (geln – rod, check – káro). Ve Francii se vzor nazýval Princ de Galle a v Rakousku Esterházy káro – podle jeho nositelů.

Dnes se tato klasika transformovala i do nových, neobvyklých podob, například do bavlnářských typů na sportovní oděvy a kalhoty – vzor bývá i tištěn. Klasika ale vítězí jak v pánském šatníku pro samostatná saka i obleky, tak v dámském pro kostýmy, saka i pláště. A je to úspěšný módní návrat!

 

 

 

Intarzie

 

Výraz, který nepatřil vždy k textilu, ale spíše do sektoru bydlení. Skládané vzory z různých dřevin, perleti, slonoviny či kovů zdobily solitéry především v 17. a 18. století a nejkrásnější ukázky najdeme v muzeích a zámeckých interiérech. Do odívání se pojem dostal přeneseně pro pletařskou techniku vzorování, kdy se v jednom řádku vystřídalo podle vzoru několik barevných přízí, aniž by se nit, která zrovna nepletla, musela podkládat. Důmyslné zařízení vodičů spojilo úplet v jeden celek. Vznikly tak velké možnosti tvorby vícebarevných kombinacích a dimenzích, a tak je můžeme dnes spatřit na molu vrcholné módní tvorby i jako zboží vyššího standardu pro všechny věkové kategorie.

 

 

Rybí kostra – Fiškret

 

Zase klasika, která nezestárla. Lomená keprová vazba a kontrast osnovních a útkových přízí vytváří vzor, který vzdáleně připomíná ohlodanou kostřičku ryby, odkud dostal svůj lidový i odborný název. Uplatňuje se ve všech sektorech, ale vlna tomuto vzoru sluší přece jen nejlépe.

 

 

Vintage

 

V současné době se velmi často setkáváme s pojmem VINTAGE. Tušíme tak trochu, co to znamená, ale přeložit to slovo neumíme a vysvětlit je lze spíše tímto výkladem: označuje kvalitu, vybudovanou značkou a nostalgii „starých dobrých“ časů. Oděvy s tímto přívlastkem mívají (ale nutně nemusí mít) uměle vytvořenou patinu stáří. Vintage dnes už také znamená styl a životní filozofii v oblékání.

Jinak: vintage je také výběrové vynikající víno, dobrý ročník. Ono to však souvisí – je to punc kvality.

  

Grunde – vagabond

 

Nedbalost a vrstvení nesourodých oděvních součástí je styl, který se převedl v 90. letech minulého století nejprve v Americe jako reakce na konvence v odívání. Brzy se rozšířil i do Evropy. Působil ledabyle a nahodile, často až neupraveně, jako by jeho vyznavačky skoupily vše možné v obchodech s použitým zbožím a „halabala“ to na sebe navěsily bez koncepce a formy. Zkrátka oblečení novodobých „tuláků“. Styl se neudržel moc dlouho a všichni jsme se s úlevou domnívali, že zapadl nenávratně v propadlišti dějin – nebyl příliš slušivý. A světe div se, první indicie ze světového módního dění na sezónu 2007/08 už zařadily tento nesourodý styl do budoucích trendů. Je zase trochu jiný, barevnější, ale základní, výše popsané prvky jsou v něm patrné. Máme se na těšit, provětráme staré šatníky, něco dokoupíme, a hurá do ulic! Naštěstí jen to jen jeden z možných oděvních proudů budoucí sezóny.

 

 

 
 

 

 

10. 5. Blažena

Zítra: Svatava

Návštěvnost stránek

012028