Ošetření textilních výrobků

Podrobné vysvětlení symbolů údržby

Soubor 5 znaků byl uznán v mezinárodním měřítku jako nejvhodnější sdělení o údržbě a ošetřování textilií. Těchto pět "symbolů údržby" je chráněno ochrannou známkou, jejíž vlastníkem je mezinárodní sdružení GINETEX a správcem pro Českou republiku je sdružení SOTEX, které se stará o její rozšiřování a právoplatné užívání.
Při stávajícím značení jsou pro údržbu textilií v domácnosti důležité především postupy praní, žehlení a sušení v bubnové sušičce. Pokud jsou uvedeny symboly pro bělení a chemické čištění, přenecháme tuto práci raději odborníkům.

Symboly udržby:
Vanička
znázorňuje praní v domácnosti (ručně nebo v pračce). Používá se pro poskytování informací o teplotě (udáno ve stupních Celsia) a nejvyšším mechanickém působení (podtržení vaničky udává mírnější zacházení). U ručního praní, znázorněného ponořenou rukou ve vaničce, je doporučená teplota pouze 40 ºC.
Žehlička je doplněna tečkami od jedné do tří, které určují nastavení teploty od 110 ºC až po 200 ºC. Také symbol pro bubnovou sušičku
, doplněný jednou nebo dvěmi tečkami, informuje o stanovení teploty sušení.
Důležitý je také u všech symbolů
přeškrtnutý znak
, který informuje o zákazu použití uvedeného postupu.
Možný je i slovní popis způsobu údržby, zejména v případech, kdy jde o doplnění symbolů nebo pokud je údržba taková, že ji nelze symboly správně vyjádřit. Samozřejmě, příslušný text musí být v českém jazyce.

Jak ošetřovat který druh textilií?


Pro velkou řadu oděvních částí je nevhodné klasické praní v automatické pračce, byť správně zvoleným postupem praní. V nejlepším případě podstatně omezujeme životnost oděvu. Jak dále uvádíme, způsob odstraňování nečistot při praní a mokrém čistění je odlišný.
Skvrny v domácím prostředí odstraňujeme jen v ojedinělých případech, když máme jistotu, že skvrnu odstraníme.
Volbu postupu odstranění nečistot je také vhodné přenechat odborné čistírně. Doma vypraný flaušový plášť nedokáže vrátit do původního stavu ani nejlepší žehlicí technika a zkušený pracovník.
Odstraňování nečistot z textilních výrobků je prováděno několika způsoby. Volbu postupu odstranění nečistot je nutno provést podle druhu oděvních součástí a podle druhu textilií, použitých na jejich výrobu. Velmi důležitou součástí postupu při praní je volba vhodného detergentu - pracího prostředku. I nejlepší prostředek použitý na některý citlivý druh textilie může způsobit její poškození.

Mechanické odstranění prachových částic je vhodné provádět pravidelně po krátkém používání
vykartáčováním, vyklepáním
apod.
Po odstranění nečistot mokrou cestou se nízká
stálost vybarvení textilií na světle projeví obvykle vyblednutím (zesvětlením) exponovaných ploch (ramenní partie, přehyby předních dílů apod). Na exponovaných částech oděvů se projeví změna původního odstínu také při nestálosti vybarvení v mokrém otěru a potu, která se odstraněním nečistot zvýrazní. Praním
v domácnostech se dnes obvykle rozumí odstranění nečistot v automatické pračce volbou vhodného programu, což bývá pro oděvy v mnoha případech nevhodné a nedostatečné.
Odborné ošetření
textilních výrobků, oděvů i prádla se provádí v chemických čistírnách, barvírnách, žehlírnách a prádelnách.


Osvědčené postupy ošetřování textilu

 

Desatero doporučeného ošetřování oděvů

1.

Šaty a obleky pravidelně střídáme, obleky nejpozději po týdenním nošení.

2.

Před uložením do skříně z oděvu vždy odstraníme prachové nečistoty vyklepáním a vykartáčováním; (nezapomenout na záložky kalhot). Časté odstraňování nečistot sníží fixování nečistot do tkaniny.

3.

Oděvy a šatní skříně občas větráme, nejlépe za suchého počasí.

4.

Oděvy, ve kterých jsme zmokli, vyrovnáme (odstraníme mechanickou část nečistot) a sušíme při pokojové teplotě, zavěšené a ztvarované na ramínku odpovídajícího tvaru a velikosti.

5.

Oděvy dáváme včas do čistírny (vysoký stupeň nečistot nelze uspokojivě odstranit bez použití silnějších detergentů nebo kombinace suchého a mokrého čistění). Mnohdy ani to pak bohužel nestačí.

6.

Většinu skvrn není vhodné čistit doma. Ve většině případů je výsledek negativní, nečistota nebo její barevná část je zafixovaná do příze nebo vlákna a ani zkušený detašér ji pak dokonale neodstraní.

7.

Vyžehlené oděvy věšíme do skříně po několika hodinách vychladlé a bez mikroténových obalů.

8.

Oděvy věšíme vždy na ramínko odpovídající velikosti se zapnutým alespoň jedním knoflíkem. Kapsy zbavíme těžkých a objemných předmětů.

9.

Lesky na vlněných tkaninách a jejich směsích odstraníme opakovaným propařením parou přes tkaninu, navlhčenou slabým roztokem čpavkové vody. V úporných případech je možno použít jemný brusný papír.

10.

Při uskladnění vždy pamatujeme na ochranu obsahu šatní skříně proti larvě mola šatního. Do šatníku střídavě věšíme propíchané sáčky s hřebíčkem a levandulí.

 

Pokud se jedná o praní v pračce měli by jsme se řídit všemi údaji, jež jsou vyznačené a doporučené výrobcem.

Při chemickém čištění, by jsme se měli chránit pro případné nesrovnalosti či nedodržení správném čištění v čistírně. Tento problém je více diskutovaný a mnoho lidí je neinformovaná o podmínkám a pravomocích čistíren.

 

 

 

 

 

10. 5. Blažena

Zítra: Svatava

Návštěvnost stránek

012028