Syndrom karpálního tunelu

Co znamená, když lékař řekne: „Máte karpál, neboli syndrom karpálního tunelu !“

Jedná se o soubor příznaků, které jsou způsobeny utlačením středního nervu (n. medianus) probíhajícího v zápěstní úžině - canalis carpi.

 Jak se pozná syndrom karpálního tunelu?

Zmiňovaný soubor příznaků je velmi typický a prakticky stejný u všech nemocných. Proto se tento soubor označuje jako syndrom. Dále je to klinické vyšetření funkce nervu. Vyšetřující nalézá typické poruchy hybnosti prstů ruky a poruchy citlivosti. Pomocným, ale velmi důležitým  vyšetřením je pak EMG (elektromyografie). Tím se zjistí porucha el. vedení v nervu přes zápěstní úžinu.

 

Jaké jsou příznaky?

Nejtypičtější jsou noční bolesti či brnění. Jsou způsobeny nedostatečným prokrvením nervu v úžině, které se v noci ještě zvýrazňuje poklesem krevního tlaku (normální děj u člověka ve spánku). Dále se jedná o různě vyjádřenou poruchu citlivosti a hybnosti prstů. Nemocný není schopen vzít do ruky jehlu, zapnout si knoflík u košile, předměty vypadávají z rukou, atd. Když onemocnění pokročí, objevuje se ztráta svaloviny  pro palec a začínají mizet bolesti. Což je známka již skutečně významné poruchy nervu.

 

Proč onemocnění vzniká?

Přesná příčina není známa. Vyskytuje se však v souvislosti při přetížení ruky nezvyklou či těžkou fyzickou prací. Dále po úrazech či zlomeninách, při cukrovce, revmatickém onemocnění, poruchách funkce štítné žlázy. Všechny tyto skutečnosti a nemoci vedou k zúžení zápěstní úžiny a tedy k útlaku nervu.

 

Jaké jsou možnosti léčby?

V zásadě dvojí. Dle míry postižení je možno nejprve zkusit léčbu tzv. konzervativní. To znamená neoperační. Podávají se léky proti bolesti, na zlepšení prokrvení, přikládají se dlahy, provádějí se rehabilitační cvičení či obstřiky nervu v zápěstí. Pokud je tato léčba nedostatečná, přistupujeme k léčbě operační. K té je však možno přistoupit i bez předchozího konzervativního léčení. Vše záleží na zvážení lékaře, který onemocnění diagnostikoval (neurolog) a poté i operatéra.

 

Jak operace probíhá?

K operaci je nemocný objednán předem buď přímo v ambulanci našeho pracoviště anebo telefonicky (viz Kontakt). Na našem pracovišti operujeme vždy v sobotu dopoledne. To je vhodný termín převážně pro rodinné příslušníky pacientů, kteří tvoří pacientův doprovod (odpadá nutnost si brát volno v zaměstnání či dovolenou). Nejprve všechny pacienty opět klinicky vyšetříme, čímž se potvrdí správnost diagnózy a aktuální stav onemocnění. Teprve poté přistupujeme k samotné operaci. Ta spočívá v protětí tuhého, zbytnělého zápěstního vazu speciální chirurgickou technikou po níž po zhojení nezůstává prakticky viditelná jizva. Tím se uvolní zápěstní úžina a zároveň i v ní probíhající nerv. Operace provádíme v místním znecitlivění a ambulantně. Po operaci přikládáme dlahu ke znehybnění operované a tím i správnému zhojení (celkem 3 týdny). Stehy odstraňujeme 10-tý pooperační den. Tedy celkem další 2 kontroly na našem pracovišti. Tím si zajišťujeme dokonalý přehled o úspěšnosti naší operace (správné hojení rány, ústup od potíží).

 

Co mám dělat po operaci?

Hlavně dodržovat klidový režim. Horní končetinu nosit zavěšenou na 3-cípém šátku (prevence proti otokům), jemně procvičovat prsty operované ruky. O ruku se neopírat, nic v ní nenosit ani jinak nezatěžovat. Po sejmutí dlahy (po 3 týdnech) nadále dodržovat klidový režim. Rehabilitaci či postupné zatěžování doporučujeme až po 1-2 měsících.

 

 

 

 

3. 5. Alexej

Zítra: Květoslav

Návštěvnost stránek

021512