38. ročník - tradiční soutěž na Labi u Wonkova mostu, 3.1.09

fotky zde 

Jak nás nafotil Pardubický deník - klikni zde

Co napsali v MF DNES 5.1.2009:

Otužilci na Labi, když 64 lidí vleze do ledové řeky

Pardubice - Pouhý jeden stupeň měla voda, ve které se v sobotu v centru Pardubic u mostu Pavla Wonky vykoupalo šestnáct žen a osmačtyřicet mužů při tradičním novoročním plavání v Labi.
Nezúčastnili se jenom čeští plavci, ale i sportovci ze Slovenska nebo jeden plavec z Belgie. Otužilci zdolávali tratě dlouhé 100, 250, 500 a 750 metrů. Ti, kteří zvolili nejdelší trať, strávili ve vodě více než dvacet minut.
Zhluboka se nadechnout a pak rychle do vody. Žádné dlouhé osmělování a hlavně se nenastydnout. Všech čtyřiašedesát účastníků sobotního koupání v ledové jednostupňové vodě se do Labe ponořilo, jako by venku nebylo minus osm.
Na tradiční pozdrav přišli sportovci v plavkách. „Už abychom byli ve vodě, tady je pěkná zima,“ smáli se. Pak se všichni odebrali na svá stanoviště a jeden po druhém mizeli v řece.
Asi pět set diváků, kteří plavání sledovali z obou břehů i z Wonkova mostu, se jenom nevěřícně dívalo na sportovce, kteří si chladnou vodu užívali a směle střídali styly - prsa, kraul i znak.
Na nejkratší trati se představil i nejstarší účastník závodu - jednaosmdesátiletý Jiří Soukup, který je členem plaveckého oddílu Hradec Králové. „Moc nám tu vodu Pardubáci nepřihřáli, jen co je pravda. A teď rychle do tepla,“ usmíval se, když trať doplaval a odebral se do šaten, kde pro sportovce organizátoři připravili kotel teplého čaje a vydatný oběd.
Stejnou trať jako Jiří Soukup plavala i nejmladší účastnice - čtrnáctiletá Lenka Štěrbová z Pardubic. „Plavala jsem nejkratší trať, protože pravidla nedovolují, abych mohla na jinou. Jinak bych určitě chtěla na delší,“ řekla dívka, která se chystá v příštím roce přeplavat kanál La Manche.
Kdyby se jí předsevzetí splnilo, byla by nejmladší Češkou, která kanál přeplavala.
„Trénuji poctivě dvakrát denně a jednou týdně chodím s otužilci plavat do Labe,“ řekla Lenka Štěrbová. O tom, jak se na kanál připravit, si mohla popovídat s Ludmilou Jelínkovou, která ho jako první Češka pokořila už v roce 1988. „Přišla jsem se podívat hlavně na známé a kamarády, ale že by mě ta studená voda lákala, to se říct nedá,“ usmívala se Jelínková, která žije v Pardubicích.
Ludmila Jelínková stála s dalšími desítkami lidí u cíle. Každý, kdo doplaval, byl odměněn lehkým potleskem. „Tak vám přátelé přeju hezký nový rok, bylo to příjemné,“ usmíval se jeden z plavců, když se vyhoupl na břeh. „Letos se nám to povedlo, za poslední dekádu byla voda snad úplně nejstudenější, otužilci si přišli na své,“ řekl organizátor Michal Štěrba, který sám uplaval 250 metrů.