Drobečková navigace

Úvod > O morčatech > Rozmnožování

             Rozmnožování


Námluvy a pářeníMorčata se namlouvají pořád, takže je to jejich denní aktivita.:-) Nejdříve sameček krouží kolem samičky, přitom kráčí trošku pohupavým krokem a vydává zvuky jako praskání. Když se chce samičky dotknout slabinami, samička si přisedne prdelkou k zemi, natáhne přední nohy a otevře tlamičku a ukáže svoje zoubky. To se několikrát opakuje, protože se samička nechce samečkovi dát jen tak. Musí přece projevit jasnou vytrvalost a trochu se porvat s ostatními.

Samotné páření je velice rychlé a akt trvá jen několik vteřin. Samice je v říji 14 - 18 dní za měsíc. Nejdříve se samička položí na bříško a nadzvedne zadeček a sameček na ní naskočí. Potom se oba důkladně vyčistí.


Péče o březí samičkuPéče o březí samičku je docela jednoduchá, ale musíte ji opravdu dodržovat, jinak může potratit.

Březí samičce můžete dávat všechnu zeleninu jako předtím, až na hlávkový salátek, který trošku omezte. Nikdy jí nepodávejte červenou řepu, po které může samička potratit. Ráda si pochutná na mlíčku, ale jenom s mírou, aby nedostala průjem. Zvykejte na něj samičku postupně po malých dávkách.

Samičku pár dní před porodem raději nezvedejte a nepřenášejte, není to dobré. Pokud přece jenom budete potřebovat samičku zvednout, dělejte to velice opatrně.

Chovatelé dělají hlavní chybu tím, že hned jak je samička březí, omezí jí každodenní výběh. Březí samice  ale rádi běhají, dokud to jde. Takže pokud Vaše samička chce běhat, pusťte jí. Ono jí to potom samo přestane bavit.

PorodV době březosti je samička asi 68 dní. Už kolem  28. dne se dají nahmatat v jejím bříšku malá morčátka. Sameček je v této době velice pozorný a samičce dává samé výhody. Dokonce jí i přenechá první místo u misky.

Samičky se na porod nijak nepřipravují, takže si ani nestaví hnízdo. K porodu dochází zejména v noci či za soumraku a ráno. Je lepší, když samečka z klece na pár týdnů vystěhujete, aby samička hned po porodu znovu nemohla zabřeznout. Moc by jí to vysílilo.

Příznaky porodu :    

  • hrabání v podestýlce
  • nabývání genitálií
  • vyměšování hlenů
  • děložní stahy viditelné na břiše


Samička rodí mláďata v sedě, plodový obal protáhne mezi nohama a prokousne jej. To je velice důležité, jinak by se mládě nemohlo nadechnout a udusilo by se. Potom mu matka olíže tlamičku, čenich a oči. Sotva je o jedno postaráno, hlásí se další. Většinou přijde nakonec trochu krve s placentou, kterou samička částečně nebo celou sežere. Po porodu jsou malá morčátka už zcela samostatná. Poslední morče z vrhu je skoro vždy menší než ostatní. Do klece teď sahejte co nejméně, aby si samička nemyslela, že jí je chcete vzít.

Jak poznat, že se něco špatného děje?


    Březost trvá více jak 72 dní a pohyby mláďat zcela ustaly.
      Samička tlačí více jak 20 minut a neporodí stále žádné mládě.

      Krvácí více než je množství čajové lžičky.

      Samička je vyčerpaná a zkouší to vzdávat, i když ještě neporodila všechny mláďata.

      Placenta neodejde s každým mládětem. Platí, že každý plod má svou placentu. Je důležité si uvědomit, že placentu samička ihned zkomzumuje, takže jestli nesledujeme celý porod, nemůžeme si být jisti, zda došlo k zadržení lůžka. Při zadržení placenty má samička výtok, stává se apatickou a nepečuje o mláďata.

      Samička je cítit po acetonu, tedy podobně jako odlakovač na nehty, a to především 2 týdny před a 2 týdny po porodu - toxikémie březích samic.

      Z rodidel vytéká větší množství krve, výtok zapáchá nebo čištění přesahuje 4.-5. den po porodu.

Mláďata morčat, co s nimi?Jak se morčátka narodí, jsou osrstěná, mají otevřené oči, mají zuby a hned přijímají pevnou stravu jako dospělé. Takovým mláďatům se říká nekrmivá. Mléčné zuby se jim dokonce vymění v matčině děloze a oči mají otevřené již 14 dnů před porodem taky v matčině děloze.

Po narození váží asi 45 - 100 g, podle toho kolikáté se narodilo atd. Hned čile pobíhají po kleci, ale ještě stále se drží v blízkosti matky. Občas si vezmou mateřské mléko, které je pro ně velice důležité, protože obsahuje množství živin, které by ve vyšším věku postrádali. Proto je dobré malé morče u matky nechat alespoň než ho samice odkojí, což je asi po dvou až třech týdnech. To je ale ještě poměrně brzo na to, aby se naučilo svoje životní chování v přírodě, takže ho u matky necháváme až do 5. týdne věku. Takhle stará morčátka už můžeme dát do zverimexu nebo do nějaké chovné stanice.

Pokud ale zakládáte chov, musíte malé samičky odebrat  ve věku 4  až 5 týdnů, jinak už mohou zabřeznout a to je na ně moc brzy. Samečky odebereme 8. - 10. týdnem, kdy už jsou pohlavně dospělí a s ostatními staršími samečky se budou prát. Pokud ale nechcete chov, shánějte se už hned po narození po vhodném pánovi.


Rada :
Pohlaví malého morčátka poznáte tak, že ho budete držet hlavou dolů na svojí hrudi a prdelku zvednete tak, abyste viděli na jeho pohlavní orgán. Poté zatlačíte nad pohlavní orgánem a pokud vyleze penis, je to sameček. Pokud nic, měla by to být samička. Pokud si ale nejste jisti, běžte s ním raději za veterinářem, který vám to řekne přece jenom nejpřesněji. :-)


Příprava náhradního mléka pro morče :

Komponenty:
- cca. 40 g netučného tvarohu (někde se uvádí 38 g), 4 kusy žloutku, 7 g smetany (30% tuku), 48 g plnotučného mléka, 1 g stolního oleje, 2 g minerálů
 

 

 

 

 

Spustili jsme nové stránečky :) Tak neváhejte a přijďte se podívat

http://zorionovapasu.webnode.cz

Opět přicházíme se špatnou zprávou.Káťa dnes v odpoledních hodinách porodila.
Narodila se 3 miminka, dvě holčičky a kluk. Všechna miminka když jsem došla do pokoje byla porozená ale ležela v kleci mrtvá a ožraná :(
Byl tam klučina po Geníčkovi :'(

S obrovskou bolestí v srdci a velkým zármutkem oznamujeme velmi smutnou zprávu. Dnes večer Jasmínka nebo Tristan začal zpívat,podívala sem se do klece a Nancy tam ležela mrtvá :'( cca ve 22:35 h Tristan se jí snažil vzbudit ale marně. Vykrvácela zespodu. Klec byla plná krve. .Zemřela náhle :'( Čekala miminka :'( Nancy nikdy na Tebe nezapomeneme :'( Máme Tě hrozně moc rádi a moc nám chybíš :'(

nancy (4)[1].jpg

chs morci.gif

Poslední Aktualizace

11.6.2012 11:58


BlueBoard.cz

BlueBoard.cz

BlueBoard.cz


Přidej na Seznam

QR kód

qr kod chs.png