Drobečková navigace

Úvod > O morčatech > Původ a Historie morčátek

Původ morčátek

 


Původ

Domácí morče  pochází z divokého morčete  žijícího volně v Jižní Americe.Kromě původní barvy morčete,se v indiánských domech vyskytovala morčata různých jiných barev a dokonce i morčata rozetová. Výzkumy ale naznačují, že černá morčata byla - nejspíš z pověrčivosti - hned po narození usmrcována.

Jisté  je, že se v Evropě chovala už na počátku 18. století. Protože morčata pocházela z daleké zámořské země, byla již tím velmi zvláštní a proto také velmi drahá - pořídit si je mohli jen bohatí lidé. Z ceny morčete také pochází jeho anglický název "guinea pig" Morčata se stala oblíbenými domácími mazlíčky, byla vystavována jako kuriozita na trzích a poutích a dostala se i do laboratoří. Na chov morčat se soustředili především v Anglii, kde byly už v 19. století pořádány výstavy, na kterých se hodnotil vzhled morčat. Dnes jsou morčata nejoblíbenějšími a nejčastěji chovanými hlodavci.
 Historie morčátek

 

 Morčata pocházejí z Jižní Ameriky, především z Peru a Chile, kde i dodnes žijí v divoké přírodě. V dobách objevení Jižní Ameriky chovali Inkové z Peru morčata jako domácí a obětní zvířata. Již tehdy byly známy různé barevné variace morčat, například červené, hnědé, černé nebo dvoubarevné. Tehdy sloužila tato zvířátka také ke zpestření jídelníčku, k čemuž slouží v některých jihoamerických zemích dodnes.

V divočině žijí různé druhy morčat, která žijí v menších rodinkách. Naše ochočená morčata pocházejí z divokého morčete Cavia aperea porcellus. Toto morče se barevným rázem podobalo zlatému aguti – barva srsti je vespod teple červená, kdežto navrchu je rovnoměrně prokládaná červenou. Tak vypadala morčata původně.

Na konci šestnáctého století byla morčata dovezena do Evropy holandskými mořeplavci z Jižní Ameriky, Kteří pluli podél západního pobřeží Afriky (Guiney). I předtím byla však morčata v Evropě známa již v roce 1533 je popsal v „Knize zvířat“ švýcarský biolog Conrad Bessner, zakladatel botanické zahrady Univerzity v Curychu. Jeho popis a vyobrazení morčat se téměř shoduje s morčaty současnými. Bessner je však pojmenoval (stejně jako Španělé) „indiánští králíci“. Bessner velice přesvědčivě popsal, jak byla morčata přivezena cestovateli z Nového světa přes Španělsko a Portugalsko do Anglie, čím se morčata živila, jaké barvy lidé tehdy znali a jak se morčata rozmnožovala. Teprve v devatenáctém století začali lidé morče chovat jako domácí zvíře, a to především a Anglii. Morčata se stala opravdu populárními až po druhé světové válce. Tehdy bylo o morčatech zjištěno mnoho nových odborných znalostí a na trhu se objevili zkušenější chovatelé morčat. Negativním následkem zájmu o morčata bylo jejich stále častější využívání k laboratorním pokusům. Dnes se morčata chovají jako domácí zvířata běžně. Výhodou jejich chovu je nenáročnost, nevýhodou možná častý výskyt alergií.

 

Spustili jsme nové stránečky :) Tak neváhejte a přijďte se podívat

http://zorionovapasu.webnode.cz

Opět přicházíme se špatnou zprávou.Káťa dnes v odpoledních hodinách porodila.
Narodila se 3 miminka, dvě holčičky a kluk. Všechna miminka když jsem došla do pokoje byla porozená ale ležela v kleci mrtvá a ožraná :(
Byl tam klučina po Geníčkovi :'(

S obrovskou bolestí v srdci a velkým zármutkem oznamujeme velmi smutnou zprávu. Dnes večer Jasmínka nebo Tristan začal zpívat,podívala sem se do klece a Nancy tam ležela mrtvá :'( cca ve 22:35 h Tristan se jí snažil vzbudit ale marně. Vykrvácela zespodu. Klec byla plná krve. .Zemřela náhle :'( Čekala miminka :'( Nancy nikdy na Tebe nezapomeneme :'( Máme Tě hrozně moc rádi a moc nám chybíš :'(

nancy (4)[1].jpg

chs morci.gif

Poslední Aktualizace

11.6.2012 11:58


BlueBoard.cz

BlueBoard.cz

BlueBoard.cz


Přidej na Seznam

QR kód

qr kod chs.png