Moje práce o Jaderné energetice (pro NEprofesionály)

Jaderné elektrárny se začínají ve světě velmi rychle rozšiřovat, protože u nich převládá více plusů než mínusů, oproti jiným elektráren.

Hlavní výsadou je jejich vysoký výkon, pro který je potřeba pouze malé množství paliva. Jako palivo se ve většině případů používá uran nebo plutonium. Další obrovskou výhodou vůči ostatním druhům elektráren je, že nemají negativní vliv na životní prostředí, nevypouští škodliviny do ovzduší.Jaderné elektrárny mají i své problematické stránky. Samotná výstavba elektrárny je časově i finančně náročná. Například Temelín se budoval osmnáct let a stál skoro neuvěřitelných 100 miliard korun. Pro řízení těchto mohutných staveb je zapotřebí vysoce kvalifikovaných pracovníků, protože se využívá velmi složité technologie. Pro stavbu jaderné elektrárny je zapotřebí vyhledat vhodný terén, na kterém se může stavba postavit. JE nesmí stát v povodňové oblasti, na písčitém povrchu nebo v bezprostřední blízkosti velkých měst. Pro provoz je také zapotřebí obrovské množství vody, proto se nachází buď v blízkosti moře, nebo řeky s velkým průtokem vody. Pokud má řeka pouze malý průtok, musí být postavena přehrada pro dostatečné zásobení vodou. Díky dnešní vyspělé technice je u jaderné elektrárny malé riziko, že dojde při jejím provozu k jaderné havárii, ale stále ta možnost hrozí. Každý malý jaderný únik je velkým problémem pro životní prostředí a proto se vědci stále snaží hledat cesty, jak eliminovat rizika úniků.  

 

Jaderná energetika je pro člověka velkým přínosem, ale máme se o ní ještě hodně co učit aby nedocházelo k podobným situacím, které nastaly v devadesátých letech v Černobylu.

 

Černobyl 2.jpg