Jaderný odpad a jeho ukládání (ČR)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nakládání s radioaktivními odpady, které při výrobě elektrické energie produkují všechny atomové elektrárny ve světě, probíhá v ČR v souladu s platnými právními předpisy. Během procesu nakládání s radioaktivními odpady - od okamžiku jejich vzniku až do období jejich uložení - se dodržují veškeré principy jaderné bezpečnosti, radiační ochrany, fyzické ochrany a havarijní připravenosti, které vyplývají z atomového zákona a navazujících předpisů.
Nakládání s odpadem platí jaderná elektrárna

Finanční zajištění nakládání s radioaktivními odpady vychází ze zásady "původce platí". V souladu s tímto principem a s požadavky atomového zákona platí jaderná elektrárna, resp. její provozovatel, veškeré náklady spojené s radioaktivními odpady, a to včetně monitorování úložišť radioakatiních odpadů po jejich uzavření. Pro zajištění ukládání všech vzniklých i budoucích radioaktivních odpadů - vyhořelé palivo není výjimkou - provozovatel pravidelně odvádí finanční prostředky na tzv. jaderný účet, který je zřízen u České národní banky a je zpracován Ministerstvem financí ČR. Za bezpečné uložení všech radioaktivních odpadů ručí stát prostřednictvím Správy úložišť radioaktivních odpadů.
Úložiště nízkoaktivního a středněaktiního odpadu

Od roku 1995 je v ČR v trvalém provozu úložiště pro ukládání nízkoaktivního a středněaktivního odpadu z jaderné energetiky v lokalitě JE Dukovany. V českých jaderných elektrárnách jsou k dispozici osvědčená technologická zařízení na zpracování a úpravy kapalných a pevných radioaktivních odpadů (bitumenace, lisování). Tyto odpady jsou již během provozu elektrárny upravovány do formy, která vyhovuje všem technickým a bezpečnostním požadavkům pro uložení.

Upravené nízkoaktivní a středněaktivní odpady z provozu JE Dukovany a JE Temelín, které splňují podmínky pro uložení schválení Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, jsou předány Správě úložišť radioaktivních odpadů a jsou uloženy v úložišti v areálu JE Dukovany. Kapacita tohoto úložiště (cca 55 000 m3) umožňuje uložit veškeré radioaktivní odpady vznikající z provozu obou českých jaderných elektráren a rovněž většinu odpadů z jejich vyřazování po ukončení provozu.

Z dlouhodobých výsledků minitorování vlivu úložiště na okolí vyplývá, že jeho provoz v žádném případě nemá na pracovníky ani na okolí negativní vliv.
Vyhořelé palivo

Vyhořelé jaderné palivo z JE Dukovany se skladuje v meziskladu s kapacitou 600 tun uranu přímo v areálu elektrárny. V souvislosti s postupným naplňováním meziskladu bylo v roce 2003 vydáno stavební povolení na rozšíření kapacity meziskladu o 1340 tun uranu. S výstavbou podobného meziskladu se počítá i v areálu JE Temelín.

Černobyl 2.jpg