Činnost přírodovědného kroužku
**********************
Závěrečný kroužek letošního školního roku se uskuteční
ve čtvrtek 28.června od 15.30-17.30 hod.

Tentokrát zůstaneme u školy, opečeme buřty, zahrajeme nějaké hry...

Buřty, chleba apod. s sebou !

***********************

V sobotu 16. června 2018  jsme vyrazili na výlet
VÝLET DO SKALNÍHO BLUDIŠTĚ
U MALÉ SKÁLY

IMG_20180616_125158.jpgPočasí nám přálo a tak jsme si užili krásný den ve skalách,
u dobrot v hospůdce. v lese, ve vlaku, u vody, se svačinou, na vyhlídkách, při hrách...

**************************

LOV BREBEREK

FOTO7670.JPG

Ve čtvrtek 3. května 2018 jsme vyrazili na tradiční jarní akci
k rybníku Kruhovka ve Studenci. Vybaveni sítky, síťkami, lupami, miskami a hlavně holinkami jsme měli v plánu prozkoumat vodní zvířenu. Byli jsme úspěšní, takže našimi "úlovky" se postupně stali potápník, splešťule blátivá, znakoplavka, larvy šídla a vážky, roztodivní vodní šneci, vodoměrka, bruslařka, pulci, larvy jepic, motýlic....Všechna zvířata jsme zase vrátili do jejich vodního živlu a vrátili se bohatší o zážitky i vědomosti.

Další fota....tady.

*********************************
Výprava do lomu
za polodrahokamy

Na minulém kroužku jsme vyrazili do studeneckého lomu nasbírat nějaké třpytivé kameny našeho kraje. Vyzbrojeni helmami, kladívky, brýlemi, batůžky a spoustou nadšení jsme za teplého slunečného počasí se domluvili se zaměstnanci lomu a vydali se na bezpečná místa, kde se dobře hledají polodrahokamy. Někteří byli za chvilinku tak obtěžkáni batohy a tašky, že se zdvojnásobila jejich tělesná hmotnost. Postupně do našich sbírek přibývaly chalcedony, křišťály, ametysty, acháty...radost pohledět.
Ke škole jsme dorazili včas a v pořádku a už se těšíme na další výpravu.

Odkaz na další fotografie.

 

*********************************
Velká netopýří výprava 2018

FOTO6686.JPGSe konala v sobotu 3. února 2018 a vyrazili jsme v počtu dvanácti průzkumníků do opuštěné štoly ve Strážném. Perfektně vybavení helmami, svítilnami, dobrým obutím i svačinami jsme prozkoumali každičkou škvíru ve štole a nakonec objevili 16 spících ušounů ve třech druzích. Jednoho netopýra velkého jsme také trochu vyrušili ze spaní, ale bylo to v zájmu bližšího poznání těchto tajemných tvorů, tak snad nám to odpustí a na jaře zvesela vyletí za svými nočními lovy potravy. Po splnění příjemné povinnosti sčítačů jsme se vydali za neméně příjemnou částí výpravy - sjíždění svahu u Hříběcích. Mrzlo, sněhu dost a dokonce vysvitlo sluníčko, takže všechna sněhová vozidla svištěla jako o závod. Využili i jsme i pohostinství blízké horské boudy a uspokojili naše jazýčky a bříška zdravými i méně zdravými dobrotami. Na závěr proběhl ještě etapový sjezd prudkého kopce nad parkovištěm. Všichni jsme se zdraví a unavení vrátili v pořádku na studeneckou základnu.
Díky všem za nadšení, firmě Auto-Junek za zapůjčení transitu a Podzimkovým za dopravu a atraktivní drono-foto-dokumentaci, kterou si můžete, spolu s dalšími fotkami, prohlédnout v odkazu....
tady.

**************************
Další pravidelná schůzka kroužku proběhla ve čtvrtek 18. ledna 2018. vyrazili jsme připravit hnízdní podmínky pro skorce vodního, vzácný ptačí druh našich potoků. Budka je umístěná pod jedním z mostků na Olešce a je docela těžko přístupná. Cestou jsme si užili čerstvé sněhové záplavy a přes malou nehodu s promočenou botou splnili naši misi, budka obsahovala mj. i zbytky skořápek, takže dobrá zpráva je, že ji ptáci využívají.
Těšíme se na další zimní výpravu.

********************************
První kroužek v novém roce proběhl ve čtvrtek 4. ledna 2018. Vydali jsme se žebříkem zkontrolovat soví budky v Černém háji. cestou jsme se brodili sněhovou břečkou a zvládli po žebříku zdolat "divokou řeku" (-: Budka byla na svém místě, tak jsme ji prohlédli (příští rok bude potřebovat opravu), pověděli si něco o blechách a na protější strom umístili fotopast a budeme se těšit na další fotky.

IMG_20180104_155413.jpg *****************************
Úlovky z fotopastí

IMG_7018.JPG

Další fota......tady.

*********************************
IMG_20171215_191944.jpg Poslední letošní kroužek byl již tradičně věnován společné zimní výpravě, při které jsme společně s našimi rodiči, sourozenci, kamarády i čtvernožci zapálili sváteční oheň, opekli buřty, klobásky, pěkně si popovídali a nakonec  ti odvážní také zaskákali přes ještě plápolající ohniště. 
Nezapomněli jsme ani na naše zvířecí kamarády a vystrojili jim menší lesní hostinu v podobě kaštanů, sena, mrkve, kukuřice a dalších laskomin. Počasí nám opravdu přálo a čerstvá sněhová peřina i hvězdnaté nebe dodaly večeru slavnostní atmosféru. Už se těšíme na naše foto-úlovky (-:
***********************
Za sovami poprvé
Ve čtvrtek 16. listopadu jsme vyrazili na výpravu za sovami. Cestou k lesu jsme si zahráli soví hru na dravce a kořist a vzhledem k houstnoucí tmě jsme ještě zvládli rychlou obhlídku mýtiny a lomu Na hromadách.
 

****************************************

Milí rodiče, neúčast Vašeho dítěte na kroužku vždy oznamte nejpozději v den konání sms zprávou
na tel.: 603378776


Děkuji.

Lubomír Jiřiště, vedoucí kroužku

       *************************************

TÁBORÁK U ŠKOLY

1.jpg

Posledním kroužkem letošního školního roku bylo táboření
u školy. Za krásného slunečného počasí se nás sešel plný tucet a za školou během chvilky vyrostlo malé stanové městečko
o čtyřech stanech. Využili jsme krátce střižený trávník a zahráli si několik her s míči, padákem, lanem...Se zapadajícím sluníčkem jsme se přesunuli k ohništi a opekli si buřty, klobásky, rohlíky, chlebíky, byla to úplná hostina a buřty v nás kupodivu vydrželi i při skotačení na trampolíně (-: Večerku nám trochu protáhla hudební produkce před školou a poslední vytrvalci tak usínali až kolem půlnoci. Všichni statečně zvládli
i noční déšť a odměnou bylo opět slunečné ráno, zpestřené sledováním bleskového výjezdu studeneckých hasičů k zásahu.

Takže před prázdninami ahóóój a na podzim na viděnou.

Další fotky....tady.

***************
Výlet do skalního bludiště

1.jpg
V sobotu 27. května jsme vyrazili na chladivý výlet do skalních bludišť u Malé Skály. Celkem devět natěšených výletníků se  sešlo ráno na nádraží ve Staré Pace. Batůžky, svačiny, pití, kraťasy, čepice....vše bylo připraveno. V nacpaném vlaku jsme našli několik volných míst a vyhlíželi očekávané skály nad Jizerou. Po svižném výstupu od nádraží jsme se hbitě zanořili do skalních propletenců, prolezli kdejakou škvíru, skulinu, jeskyni a občas vykoukli na skalních vyhlídkách do kraje, kde bylo možné zahlédnout Bezděz, Ralsko i Ještěd. V půli cesty jsme se osvěžili hned ve dvou besedických hospodách
a znovu se zanořili do dalšího bludiště, ve kterém jsme si zahráli limeriky a přečetli irskou bajku o ptačím králi. Cesta zpět rychle ubíhala, takže zbyl ještě čas na další bajku o kouzelném ostrově a poznávání lesních rostlin. Nečekané bylo setkání s několika mladými ptáčaty, které zrovna ptačí máma vyučovala létání a mohli jsme je pozorovat na keři hned u cesty. 
Vlak jel přesně a o půl čtvrté jsme dorazili zpět
a rozjeli se k domovům. Díky omladině za nadšení
a Vlastíkovi za galantní gesto k jediné dívčí účastnici výletu v podobě série oblíbených fidorek (-:

Více fotek...tady.

************************************
Minulý kroužek byl ve znamení velké lovecké výpravy k rybníku. Nejprve jsme si v altánku zopakovali jména některých vodních organismů a potom už jsme v "plné polní", vybaveni sítky, miskami, lupami, určovacími klíči...vyrazili směr rybník. Teplé počasí nám přálo, úlovky postupně přibývali a vodu jsme vylévali jen z holinek (-: Bahnivka, vodoměrka, bruslařka, larvy brouků, pošvatek, jepic, znakoplavka, splešťule, pulci, potápník...to byla naše radost, kterou jsme nakonec jako správní milovníci přírody vrátili zpět do rybníku.
FOTO2647.JPG
Na další fotky mrkněte....sem.
**********************************************
Na minulém kroužku jsme se vydali obhlédnout rybník a udělali jsme zkušební výlov vodních breberek. Navzdory dosud chladnému jaru jsme lapili splešťuli, vírníka, čolka, vodoměrku, bruslařku, pulce.
1.jpg
Další fotky...tady.
***********************************
Ukliďme Studenec
IMG_20170420_155135.jpgIMG_20170420_163827.jpg
Na posledním kroužku jsme se zapojili do akce "Ukliďme Česko" a vyzbrojeni pytli a rukavice jsme vysmejčili okolí školy, stráň, cestu k Roubence i její okolí. Nepořádných je pořád ještě dost, takže se pytle postupně plnily střepy, papíry, plasty....Cestou jsme si užili krásné výhledy na stále ještě bílé Krkonoše, mj.
z hromady hnoje (-: Při návratu jsme vymýšleli roztodivné názvy pro dinosaury a vyzkoušeli rovnováhu.
Díky omladině za pomoc přírodě.
*****************************************************************************************
FOTO2487.JPG

Na posledním kroužku jsme prezentovali výsledky našeho čtrnáctidenního pozorování rašících větviček a lupami si prohlédli také detaily pupenů,lístků,květů.... 

Další fota...tady.
************************************
Na posledním kroužku 9. března jsme vyrazili za prvními posly jara - rašícími pupeny stromů a keřů.

FOTO2447.JPG

Nejprve jsme krátce promrskali názvy dřevin, které známe a potom už naše kroky směřovaly k lesnaté stráni za školou. Postupně jsme sbírali a pečlivě označovali větvičky jednotlivých druhů, které budeme v teple domovů v následujících 14 dnech pozorovat a zapisovat jejich proměnu. Zahráli jsme si také několik pohybových her a cestou domů užili postupně vodu, bláto i sníh (-:
Další fota....tady.
************************
V sobotu 4. února 2017 jsme společně vyrazili na 

VELKOU NETOPÝŘÍ VÝPRAVU
FOTO2285.JPG
Dvěma auty se vydal tucet výzkumníků do staré štoly u Strážného prozkoumat spící netopýry. Vyzbrojeni helmami, svítilnami
a hromadou odhodlání jsem vstoupili do tmavého tunelu. Postupně se nám podařilo objevit 12 spících netopýrů a jednoho vrápence v celkem třech druzích. Jeden měl dokonce kroužek, takže jsme chvilky, potřebné k přečtení značky na kroužku, využili k prozkoumání detailů netopýřího těla. Na konci štoly je stále zával, takže jsme se obrátili a asi po hodině se vrátili na denní světlo. Po posilnění svačinami od maminek jsme vyrazili na známý kopec vedle Hříběcí boudy a za svitu slunka sjížděli na všem možném, stavěli sněhové opevnění, zkrátka užívali pěkného dne na horách. Vrátili jsme se bezpečně do Studence, trochu mokří, trochu unavení, ale spokojení.
Díky firmě Junek Studenec za zapůjčení vozidla na tuto výpravu a také panu Podzimkovi za dopravu části výpravy.

Více fotografií najdete....tady.
****************************************
Na letošním prvním kroužku jsme si zařádili na sněhové nadílce. Boby a saně jsme proháněli na kopci pod Strážníkem a domů jsme odcházeli až po západu slunce. Prokřehlé nožky jsme nahřáli na topení ve škole, viď Kačko? (-:

FOTO2087.JPG

Na další fotky mrkněte do fotogalerie.....tady.
**********************************
Máme první úlovky na fotopastích, podívejte se do naší galerie....tady.

***********************************
Letošní poslední kroužek se uskutečnil ve čtvrtek 22. prosince. Skalní členové a příznivci společně vyrazili na zimní vycházku do mrazivé přírody. Nejprve jsme nachystali pod stromeček dobroty pro lesní a polní zvěř a nalíčili fotopasti.

FOTO1979.JPG

V mrazivém podvečeru přišel vhod plápolající táborák i voňavé buřty
a klobásky.
P.S. Vyšlo první číslo časopisu o přírodě Studenecká sojka, těšte se (-:
Další fotky....tady.

************************************
Listopadové kroužky jsme strávili ve studenecké přírodě. Nejprve jsme se vydali na pole u Černého háje a nasbírali plné hrsti polodrahokamů, především chalcedonů a křišťálů, došlo i na samosběr brambor(-:
Druhou výpravu jsme směřovali do lesa k Roubence. Na osvědčeném  místě jsme našli několik sovích vývržků a na téma potravních zvyklostí jsme si zahráli také jednu zážitkovou hru. Domů jsme se vraceli za úplné tmy a vyzkoušeli si tedy i orientaci za tmy, kterou sovy ovládají výborně. 

Fotky z našich výprav najdete tady.

*******************************************Ve čtvrtek 20. října jsme za příjemného podzimního počasí strávili společné odpoledne před školou a ve stráni. Stali jsme se lesními výzkumníky a hravou i vážnou formou jsme zjišťovali jaké druhy stromů tu rostou. Sbírali jsme listy, určovali a nakonec se ještě parádně vyzdobili za lesní strašidla (-:

FOTO1719.JPG

Další fotky v odkazu tady.
*************************************************************
Milí rodiče, neúčast Vašeho dítěte na kroužku vždy oznamte nejpozději v den konání sms zprávou
na tel.: 603378776


Děkuji.

Lubomír Jiřiště, vedoucí kroužku

 

 

 

23. 4. Vojtěch

Zítra: Jiří

Návštěvnost stránek

005276