Děvet typů osobnosti dle Eneagramu

PerfectionistENNEAGR.jpg

Jednička (perfekcionista, reformátor, kritik)

Jedničky jsou idealisté, snažící se udělat svět lepším místem pro život. Jsou tvrdé jak na sebe, tak i na ostatní, a těžko nesou jak nedokonalost sebe tak i ostatních. Dá se na ně spolehnout, díky jejich smyslu pro povinnost.

Giver.jpg

Dvojka (pomocníci, dárci, ošetřovatelé)

Dvojky se neustále snaží pomáhat ostatním, chtějí být nepostradatelní pro druhé, neustále se snaží všem vyhovět. Dokáží však býti v této potřebě až egoistické a dokonce jsou schopné i okolní svět vydírat pokud si nechce nechat od nich pomoct.

Performer.jpg

Trojka (sportovci, vítězové)

Trojky jsou hnány svou touhou po úspěchu, za který jsou schopni mnoho obětovat. Rádi si vytyčují cíle za kterými pak jdou, jejich hlavní motivací je však touha po uznání. Jsou schopni dostat se do jakékoliv role, relativně často lžou a přetvařují se, rádi se vidí v nějakých rolích.

Tragic Romantic.jpg

Čtyřka (romantik, individualista, umělec)

Čtyřky jsou tvořivé, nápadité a umělecky založené. Právě ony mají úspěchy v malířství, tanci, literatuře,či jiných uměleckých směrech. Často však propadají malancholii a depresím  a uzavírají se do sebe. Snaží se být originální pomalu za každou cenu, snadno se pro něco nadchnou, mají rádi auru tajemna a síly jež se vymykají naší kontrole a našemu chápání. Neradi se nechávají svazovat.

ObserverENNEAGR.jpg

Pětka (pozorovatelé, objevitelé, přemýšliví)

Pětky jsou všímavé a přemýšlivé vůči svému okolí. Dokáží naslouchat a vyhodnocovat, jsou racionální, dříve myslí, než jednají. Snaží se kontrolovat své emoce, a proto je někdy pro ně těžké své city vyjádřit. Touží objevovat nové věci a poté si je třídit a škatulkovat, jejich racionalita jim však nepomůže v jejich soukromém životě, proto v této oblasti často trpí.

Devil's Advocate.jpg

Šestka (loajalista)

Hlavní vlastností šestek je stabilita a věrnost a jejich základním kamenem úrazu je strach. Hodně se bojí a hodně se nechají strachem ovlivňovat. Často jsou paranoidní, potřebují oporu a vedení.

EpicureENNEAGR.jpg

Sedmička (požitkář, dobrodruh, nadšenec)

Sedmičky vidí svět, tak jak ho vidět chtějí. Zavírají oči před realitou, díky čemuž se stávají povrchními. Umí si užívat života, ale často propadají alkoholu a jiným drogám.

Boss.jpg

Osmička (vůdce, ochránce)

Osmičky jsou přirození vůdci, ochraňující slabší, obdaření velkou vnitřní energií, jež je žene dopředu. Mají problémy s autoritami a obecně se často dostávají do konfliktů, také bývají tvrdohlaví a nenechají si vymluvit své názory.

Mediator.jpg

Devítka (ochránce, vyjednávač)

Devítky vynikají svou empatičností, vnímavostí a klidem. Devítka není moc průbojná a svým okolím je snadno přehlédnutelná. Nebývá moc otevřená a mívá například problémy bavit se o tabuizovaných tématech nebo například o sexualitě.

 

Více na serveru Wikipedidia.cz

 

Menu

12. 7. Bořek

Zítra: Markéta

Doporučené odkazy:
www.antee.cz

Z čeho máte větší radost?
a) Z dobrého jídla
  
 381
b) Z dobrého pití
  
 372
c) Z dobrého sexu
  
 288
Co teď nejčastěji řešíte?
a) Vztahy.
  
 254
b) Práci.
  
 299
c) Peníze.
  
 288
d) Bydlení.
  
 227
e) Zdraví.
  
 232
Jakou hudbu posloucháš nejraději?
a) Rock.
  
 341
b) Rap a hip hop.
  
 200
c) Metal.
  
 247
d) Country.
  
 218
e) Folk.
  
 203
f) Pop.
  
 210

Návštěvnost stránek

036029