Něco o levné dovolené

1. Vyměňte hotel za soukromý dům, nebo byt

Ubytování bývá jednou z největších částek na seznamu finančních položek při cestování. Pokud snížíte své nároky na servis hotelu, můžete si přes internet najít levnější ubytování u místních lidí (www.airbn.com). Ti nabízejí často i prázdný byt nebo pronajímají jen jednu místnost (www.homeexchange.comwww.homelink.org). Zdarma pak funguje Couchsurging, což je síť uživatelů, kteří si navzájem nabízejí ubytování či průvodcovské služby zdarma.

2. Strategie při nákupu letenek

Je několik způsobů, jak ušetřit při koupi letenek. Potřebujete k tomu sice více času, ale čím dříve letenky kupujete, tím jsou levnější. Kolikrát se vyplatí kupovat letenku třeba i rok dopředu. Další výhodou sledování stránek leteckých společností je, že lehce najdete speciální slevy.

Nepsaným pravidlem bývá, že se nejlevněji létá uprostřed týdne, napsal server Cnngo.com. Když cestuje větší skupina lidí, vyplatí se letenky kupovat zvlášť. Pokud byste kupovali větší počet letenek, systém by se vás mohl snažit držet u sebe, což nemusí být vždy nejlevnější varianta. Přehledné vyhledávání letenek z celého světa najdete na Sletenky.cz.

3. Jeďte do vedlejších turistických destinací

Možná je to pro některé cestovatele dost omezující, ale jen málo lidí se pokouší hledat alternativní destinaci, která bývá často levnější. Populární turistické lokality nevyhnutelně zvyšují ceny. Proč tedy jet do dražších Alp ve Švýcarsku, když se můžete vydat do levnějších hor v Rumunsku? Ceny se tu stále pohybují v dostupnějších cenových kategoriích. Počítejte ale s tím, že ceny kolikrát kopírují kvalitu a dostupnost služeb.

4. Omezte malé výdaje

S cestováním je spojena řada menších výdajů, které lehce překouknete: pojištění, poplatky za telefonní roaming a za použití platební karty v zahraničí. Pokud si tyto menší položky pohlídáte, můžete ušetřit více, než jste čekali.

Pokud máte příliš drahý roaming a potřebujete volat častěji, vyplatí se vám pořídit si místní sim kartu nebo využít aplikace, které jsou přes internetové spojení zdarma. Bezdrátové připojení má v nabídce stále více hotelů a kaváren. Pokud cestujete během roku častěji, podívejte se po celoročním pojištění. Studentské pojištění na celý rok lze sjednat i za 400 korun.

5. Srovnávejte ceny, hledejte slevy

Při troše trpělivosti můžete přes internet snadno hledat nejlevnější produkty. Od letenek až po zájezdy, hotely či půjčovny aut. Pro takové srovnání vám mohou pomoct servery Sletenky.cz či Sdovolena.cz. Pokud chcete jet na konkrétní místo, hledejte zájezdy s předstihem v tzv. first minute. Jestli netrváte na konkrétním místě, kde chcete trávit dovolenou, vyzkoušejte zájezdy na poslední chvíli, tzv. last minute.

6. Spojte se s místními, neberte drahé agentury

Pokud využijete místních obyvatel v cílové destinaci, můžete se vyhnout různým nástrahám turistických agentur. Navíc se dostanete blíže k objevování dané kultury, zvykům a tradicím. Prohlídku měst s místními si můžete vybrat na stránkách Localguiding.com či www.couchsurfing.org. Nebo si můžete vybrat průvodce u největšího sdružení nezávislých průvodců v Evropě Sandemans New Europe Tours, kde převažují placené prohlídky nad prohlídkami zdarma.

7. Spolujízda

Spolujízda snižuje náklady, ale stejně tak je i šetrná k životnímu prostředí. Když cestujete za hranice do blízkých států, bývá spolujízda nejlevnější. Stačí si na internetových stránkách najít nabídku osoby, která plánuje cestu automobilem a má v autě volná místa. Nebo si sami můžete zadat inzerát a čekat, jestli se vám někdo na daný směr a termín ozve.

Nejvíce se tento způsob přepravy šíří v Německu, kde spojení najdete na stránkách www.mitfahrgelegenheit.de. Většinu evropských států a měst najdete nawww.roadsharing.com, kde se občas vyskytují nabídky i z jiných kontinentů. Dále pak fungují české stránkywww.spolujizda.cz

Například spolujízda z Berlína do Mnichova vyjde na 20 až 30 eur (520 až 780 korun), přitom vlak stojí 121 eur (3146 korun).

8. Vyhněte se hlavní sezóně

Stejně jako zimní permanentky na lyžařský vlek, tak i turistické oblasti zdražují během hlavní sezóny. Prodraží se vám nejen ubytování, ale i služby. Přitom mnohé středomořské oblasti jsou krásné i na jaře nebo začátkem léta, kdy příroda ještě není tolik vyprahlá od slunečních paprsků.

9. Slevové kupóny

Slevové kupóny jsou dnes snad už na všechno zboží. Není tedy divu, že řada serverů nabízí také slevy na zájezdy, parkování, ubytování, letenky a podobně. České portály se zaměřují hlavně na tuzemsko a Slovensko. Pokud vás zajímají vzdálenější destinace, podívejte se naPromotionalCodes.com nebo Dealzippy.co.uk.

10. Levnější ceny za věrnost

Věrnostní programy nejsou cizí řadě hotelů, leteckým společnostem, ale i rezervačním systémům a cestovním kancelářím. Pokud tak budete programově vybírat produkty od jedné společnosti, můžete využít jejich akcí pro věrné klienty.

Menu

14. 6. Roland

Zítra: Vít

Doporučené odkazy:
www.antee.cz

Z čeho máte větší radost?
a) Z dobrého jídla
  
 365
b) Z dobrého pití
  
 367
c) Z dobrého sexu
  
 282
Co teď nejčastěji řešíte?
a) Vztahy.
  
 237
b) Práci.
  
 284
c) Peníze.
  
 273
d) Bydlení.
  
 222
e) Zdraví.
  
 226
Jakou hudbu posloucháš nejraději?
a) Rock.
  
 325
b) Rap a hip hop.
  
 187
c) Metal.
  
 233
d) Country.
  
 208
e) Folk.
  
 193
f) Pop.
  
 207

Návštěvnost stránek

035992