Rady pro dlouhověkost

1. Buďte aktivní

Nečinnost může ubrat až čtyři roky života. Lidé, kteří nejsou aktivní, jsou až dvakrát více ohroženi rizikem mozkové mrtvice a vznikem onemocnění srdce. Pozitivní vliv cvičení na kardiovaskulární systém je dobře znám, méně už se ale ví, že funguje i jako prevence proti nádorům.

2. Mějte přehled o svém cholesterolu a hlídejte si ho

Zvýšená hladina cholesterolu může vést k hromadění tuku v cévách, což zvyšuje pravděpodobnost onemocnění srdce a riziko mozkové mrtvice. Obecně by hladina cholesterolu dospělého jedince neměla stoupnout nad 5 milimolů na litr.

3. Dbejte na zdravou výživu

Začít jíst zdravě je to nejlepší, co můžete pro své zdraví udělat. Kontrolujte množství tuku, cukru a soli, a dbejte na zastoupení ovoce a zeleniny, které obsahují vlákninu a základní vitamíny a minerály.

4. Znejte hodnotu svého krevního tlaku a mějte ho pod kontrolou

Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem pro srdeční infarkt a srdeční selhání, cévní mozkové příhody a onemocnění ledvin. Navíc se objevuje stále více důkazů, že způsobuje i demenci.

5. Dosáhněte a udržujte si optimální váhu

Nadváha a obezita jsou strašákem moderní společnosti a důsledkem nezdravého životního stylu. Jsou ale zároveň hlavními rizikovými faktory pro srdeční onemocnění a mrtvici. Být obézní může snížit dobu dožití téměř o čtyři roky.

6. Dbejte na prevenci cukrovky nebo ji držte pod kontrolou

Diabetes zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, aterosklerózy (zúžení cév), ischemické choroby srdeční a cévní mozkové příhody, zejména pokud je hladina cukru v krvi špatně kontrolovaná. Mnoho lidí má navíc typ cukrovky, který vzniká v důsledku velkého příjmu a malého výdeje energie.

7. Nekuřte

Kouření způsobuje devadesát procent úmrtí na rakovinu plic, asi 80 procent úmrtí na zánět průdušek a rozedmu plic a asi 17 procent úmrtí na srdeční onemocnění. Okamžité ukončení kouření výrazně snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

.

Menu

14. 6. Roland

Zítra: Vít

Doporučené odkazy:
www.antee.cz

Z čeho máte větší radost?
a) Z dobrého jídla
  
 365
b) Z dobrého pití
  
 367
c) Z dobrého sexu
  
 282
Co teď nejčastěji řešíte?
a) Vztahy.
  
 238
b) Práci.
  
 285
c) Peníze.
  
 273
d) Bydlení.
  
 222
e) Zdraví.
  
 226
Jakou hudbu posloucháš nejraději?
a) Rock.
  
 325
b) Rap a hip hop.
  
 187
c) Metal.
  
 234
d) Country.
  
 208
e) Folk.
  
 193
f) Pop.
  
 207

Návštěvnost stránek

035992