Cliff Thorburn

thorburn_c01.jpg

Cliffovy komentáře

2. května 2008
www.worldsnooker.com

Bývalý Mistr světa a hráč, který v Crucible nahrál 1. maximum Cliff Thorburn odpovídá na vaše otázky.

Myslíš, že bys mohl soupeřit s dnešními hráči? Steve Davis to zvládá docela dobře.
Mr. N. Fletcher

Musel bych změnit svou hru a hrát delší strky. A musel bych mít brýle. Ale ano, myslím, že bych mohl.

Čím si teď vyděláváš?
Edvin Cetegen

Dělám hodně exhibice a společenské akce a také dělám v distribuci tág. Je to pro mě zajímavé období. Trochu kaučuju a snažím se pomáhat nové generaci prorazit.

Myslíš, že někdy uvidíme hráče, který získá 8 světových titulů a porazí rekord Stephena Hendryho?
Sulaiman Almisfer
Saudská Arábie

Ano, myslím, že uvidíme někoho, kdo vyhraje 10 titulů v řadě, i když to možná bude trvat dalších 100 let. Nakonec se objeví nějaký superčlověk s dokonalou hrou a psychickou odolností. Někdo, kdo neznervózní v žádné situaci, a nebude chodit spát, protože bude pořád hrát snooker. Stephen Hendry a Steve Davis se k tomu dosud přiblížili nejvíce – strávili na stole více času, než plátno. Stephen se asi nejvíce přiblížil k dokonalosti.

Zajímalo by mě, jestli bys mi mohl dát nějaký tip, jak vylepšit mou hru, zvláště jak se zlepšit v budování náběhů?

Radím hrát frame se šesti červenými. S plným počtem se může stůl stát přeplněným. V televizi to vypadá snadně, ale schopnost top hráčů vodit si bílou, je trochu moc pro klubové hráče. Zkus hrát týden se šesti červenými a také zkoušej znovu a znovu hrát barevné. Když dokážeš nahrát 75 bodů se šesti červenými a všemi barevnými, jsi na správné cestě. Téměř vždycky zjistíš, že jedna červená se nalepí na růžovou, takže musíš najít způsob, jak to vyřešit. Pak můžeš postoupit na 10 červených a nakonec na plný počet.

Jakou jsi dostal odměnu za svých kouzelných 147 bodů v roce 1983 a jakou odměnu dostal Ronnie letos?
Rod Wilson

Já jsem dostal 13.000 liber. Letošní odměna je 157.000 liber. Zkoušíš mi zkazit náladu?

Jaký jsi hrál nejdelší frame a zápas?
Donnie Chomiski

Nejdelší zápas byl proti Terry Griffithsovi v roce 1983, skončil v 3,51 v noci. Ale lidé zapomínají, že jsme se ke stolu dostali až ve 21,30, protože Eddie Charlton svou hru přetáhl. Takže jen závěrečnou fázi jsme hráli 6 hodin.
Nejdelší frame byl 92 minut 59 vteřin proti Stephenu O’Connor v roce 1994 na kvalifikaci Welsh Open – rekord, který byl poražen teprve nedávno. Nebyl to špatný snooker – nemůžete 93 minut míjet koule. V tom framu bylo pár skvělých bitev na jistotu, jen na barevných jsme byli 35 minut. Prohrál jsem 5-4 a byl jsem zklamaný. Stephen měl na vlasech kokosový olejový gel, stále si to pamatuji. Po tomhle zápase jsem si uvědomil, že je možná čas skončit s profi hrou. Až do té doby jsem byl zvyklý vykopnout lidi, kteří se mě pokoušeli zasnookerovat. Perrie Mans to zkoušel. Byl jsem hrozný hráč jistot, ale i když jsem jistotu zahrál, nechtěl jsem zavřít černou. Ale Perrie prostě zkoušel mít všechny koule v bezpečí. Po 20ti minutách byl na stole děsnej svinčík – černá na žlutém bodě a žlutá na horním mantinelu. To byl vždycky strašný zápas. Můj oblíbený soupeř byl Jimmy White, protože jsme hráli protikladnou hru, ale ve skutečnosti jsem proti němu trochu zrychlil.

Vloni zemřel můj oblíbený poolový hráč John Bear, Cliffův velmi dobrý známý. Zajímalo by mě, jestli by Cliff nemohl říci nějakou jejich společnou příhodu. Byl to nejlepší levoruký hráč, jakého jsem kdy viděl a tady v Campbell River je moc postrádán.
Joe Orel

John byl první člověk, který na mě vyhrál všechny moje peníze a dal mi na autobus, abych se dostal zpět domů. Hrál krásně plynule, podobně jako John Spencer. Jeho bratr Jimmy Bear se dostal do finále Mistrovství světa amatérů v roce 1991 v Calgary. Kdyby John měl Jimmyho srdce, byl by neporazitelný. Tihle dva patřili mezi nejlepší bratrské páry vůbec, spolu s Joe a Fredem Davisovými.

Jaký je tvůj nejpamětihodnější okamžik ve snookeru?
Tommy z Finska

Potopení závěrečné růžové na vítězství světového titulu v roce 1980 a nahrání 147 bodů v roce 1983. Maximum bylo dramatičtější a bylo tam více tlaku. Ptal jsem se Joe Davise na tu samou otázku v roce 1974. Řekl „ten den, kdy jsem se probudil a zjistil jsem, že už nemusím nikdy trénovat“. Tenkrát mě to překvapilo, ale teď už vím přesně, jak to myslel.

Co ti běželo hlavou, když jsi potápěl koule při první televizní 147?
Martin McSherry

Byl jsem klidný. Cítil jsem se odpočatě, dokonce i přesto, že jsem byl nachlazený a spal jsem noc předtím jen hodinu. 2 týdny předtím jsem měl sen, že jsem nahrál 147. Ve snu jsem potopil první černou napůl, bílá se odrazila od horního mantinelu, vyskočila stopu do vzduchu, spadla do balíku červených a perfektně je rozrazila.

Proč si myslíš, že se tolik hráčů pokouší o 147? Řekl bys, že je to díky stolům a nebo hráčům?
Mark Turnbull

Kombinace obojího. Hráči jsou lepší. Ale mají více šancí, protože koule se rozstřelují lépe a rozjíždějí se rychleji na dnešních rychlejších suknech. V současnosti se dostaneš více do balíku.

Jak zatáhneš bílou na dlouhou vzdálenost s menší silou?
Krishnan

Většina lidí má obavy z poškození plátna když hrají tahák. Ale skutečně musíte prostrčit tágo skrz bílou směrem dolů a dotknout se plátna, aby tágo zanechalo křídovou stopu. Když trénujete, kontrolujte, jestli zanecháváte stopu. Musíte experimentovat a uvidíte, jak daleko můžete jít, abyste neminuli. Když sledujete staré zápasy s Jimmy Whitem a Alexem Higginsem, nechávali tolik křídových stop, že stůl vypadal jak hra na tečkovanou.

Ahoj Cliffe, jaký byl tvůj nejtěžší soupeř a proč?
Cormac z Limericku v Irsku

Steve Davis. Ten měl odpověď na všechno.

Ahoj Cliffe,
hrál jsi za svou kariéru mnohokrát jak s Ray Reardonem tak s Johnem Spencerem, proti komu bys řekl, že bylo těžší hrát?
Paul – Brighton

Oba měli skvělou celostolovou hru. Byli hodně podobní. Myslím, že jediný rozdíl byl, že John vyhrál 3 světové tituly a Ray šest.

Každý ví, že jsi v roce 1980 vyhrál svěťák, ale méně se zmiňuje, že jsi byl i světovou jedničkou, což je mnohem důležitější, protože to ukazuje na to, jak jsi měl skvělé 2 sezóny. Nemáš pocit, že je tento úspěch někdy přehlížen?
Mr. Grockit

Asi před pěti lety jsem byl s nějakými snookerovými autory článků a mluvili jsme o hráčích, kteří obsadili post světové jedničky. Jmenovali jich asi 5 nebo 6. Řekl jsem jim, že jednoho zapomněli, ale ani tak nevěděli. Řekl jsem jim ... já to byl! Dva z nich mi pořád nevěřili a museli si to vyhledat. Možná o mně nikdy dřív neslyšeli. Takže ano, je to často přehlíženo, což je směšné. Hádám, že každý si myslí, že Steve to jen převzal po Rayovi bez toho roku pro mě mezitím.

Jsi ve spojení s Kirkem Stevensem a hraje stále v Kanadě?
Jason, West London

Ano, jsem s ním stále ve spojení. Je mu fajn a velmi šťastný. Stále příležitostně hraje na turnajích.

Co si myslíš o včerejším vystoupení Ronnie O’Sullivana, a hrál jsi s ním někdy?
Steve, Oldham

Bylo to úžasné – ale nebylo to poprvé, kdy jsem to viděl, už to dělá 15 let. Nic moc se na jeho hře nezměnilo, jen to prostě předvede, když se to vyplatí, jako tenhle týden.
Hrál jsem s ním jednou v Thajsku v roce 94 nebo 95. Doma jsem trénoval jak šílený, pak jsem letěl osm hodin do Londýna, čekal 12 hodin na letišti a pak jsem letěl 12 hodin do Thajska. Znova jsem tam trénoval a cítil jsem se fajn. Pak jsem šel hrát a asi za hodinu jsem prohrál 0-5. Mohu čestně říct, že jsem byl rád, že mám aspoň tu nulu.
Je tak zastrašující, když nehrajete dobře. Můžete stejně tak volat své strky z budky dole na ulici. Je absurdní jak je dobrý – asi jedině další top hráči mohou posoudit, jak je dobrý, je dokonce lepší, než si myslí lidé doma. Kdyby hrál se Stephenem Hendrym v jeho vrcholné formě, byl by to božský zápas, i když by to byl – bez urážky – zápas ne pro lidi, kteří mají rádi bitvu jistot.

Více od Cliffa bude brzy. Posílejte své dotazy na blog@worldsnooker.com .

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

13. 6. Antonín

Zítra: Roland

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

422524
_1234.bmp