Kritika vedení snookeru

Roční zasedání

www.worldsnooker.com

Níže máte dopis, který byl zaslán členům WPBSA.

Na ročním zasedání ve středu 2. prosince 2009, nebyli Sir Rodney Walker, JimMcMahon a Mike Dunn znovuzvoleni do komise ředitelů. Výsledek voleb byl následující:

Pro Proti
1. Mike Dunn 25 34
2. Jim McMahon 24 35
3. Sir Rodney Walker 25 34
4. Auditoři 46 13
5. Odměny auditorům 46 13

V souvislosti s výsledky zasedání jsme usoudili, že by bylo vhodné vysvětlit legální proces, který musí následovat v souvislosti s novým vedením WPBSA.

Protože nikdo další na zasedání do voleb nezůstal, zůstávají Lee Doylea Dr. Hamis McInnes dvěma zbylými řediteli.

Ústava WPBSA stanovi, že pro fungování vedení jsou požadovánio minimálně 3 ředitelé, jeden z nich musí být hráč. Ústava definuje hráče jako osobu, která byla kdykoliv v postavení žebříčku v top 128. Maximální počet ředitelů je 5.

Dva zbývající ředitelé, kteří mají podle ústavy právo zaplnit volná místa ve vedení, stanovili schůzku na čtvrtek, na níž budou Barry Hearn a Steve Davis jmenováni do funkce ředitelů.

Další schůze se bude konat 16. prosince a bude mít za úkol oficiální ratifikaci Barry Hearna jako šéfa vedení.

Barry-Hearn-001.jpg

Ronnie O’Sullivan je bez sebe nadšením ze zvolení Barry Hearna

www.express.co.uk
Čtvrtek, 3. prosince 2009
Hector Nunn

Ronnie O’Sullivan slavil včerejší „prolití krve na zeleném suknu“ jako „největší den pro snooker“ poté, co byla vyčištěna cesta pro Barry Hearna, aby tento sport převzal pod svá křídla.

Šéf Sir Rodney Walker a další dva ředitelé WPBSA byli okamžitě odstraněni z vedení po šokující volbě v Sheffieldu.

Rekordní počet hráčů, včetně mistra světa Johan Higginse, se dostavil, aby předložili své ostré názory na pouhých 6 bodovaných turnajů v tomto roce a snižující se odměny. A většina nyní chce, aby manažer šipek Hearn převzal vedení.

Světová jednička O’Sullivan, 33letý hráč, řekl: „Jsem bez sebe radostí. Tohle připravilo cestu pro Barry Hearna. On je ta nejlepší osoba, se kterou jsem kdy ve snookeru pracoval. Bývalé vedení nemělo vůbec ponětí, co lidé chtějí. Tohle by mohl být velký den pro náš sport.“

Hearn nyní očekává, že zbývající 2 ředitelé přistoupí na přání hráčů a co nejrychleji ho jmenují. Řekl: „Ta legrace teprve začíná a já se nemůžu dočkat, až se do toho pustím.“

Walker šel do voleb o rok dříve a zkusil nalákat hráče plánem na tour 15ti turnajů od roku 2010. Ale volba velmi rychle převážila na nevyslovení důvěry.

Prohlášení Barry Hearna

http://snookerscene.blogspot.com

Barry Hearn vydal po zasedání následující prohlášení:

"Samozřejmě jsem potěšen dnešním rozhodnutím voleb členů WPBSA a mám radost z možnosti oživení snookeru v následujících měsících."

"Je tu spousta práce a já se nemohu dočkat, až se do toho opravdu pustím, ale je tu stále otázka mého skutečného jmenování do vedení, které ještě musí být legálně vyřešeno."

"Jsem si jistý, že se tak stane v několika příštích dnech a pak ta legrace začne!"

"V tuto chvíli vše co mohu slíbit členům WPBSA je naprostá průhlednost, doprovázená pravidelnou dodávkou pravdivých informací."

"Dnešek je začátkem nové éry snookeru - zatínáme TEĎ."

Dodatek - www.guardian.co.uk

Jeho jediná současná role ve snookeru je organizování Davise a propagace Premier a Championship League, ale je "vzrušen tou výzvou" přeměny snookerové štěstěny.

Řekl: "Vneseme do toho trochu legrace a všechno bude mnohem průhlednější. Neznám pravdivý stav financí ve WPBSA, takže mým prvním plánem je zjistit si všechny dostupné informce. Pak si to projdu a udělám konkrétnější plány.

"Jedna věc je jistá. Bude mnohem více snookeru. Když není, hra umírá. Nejsem tu proto, abych si dělal přátele. Jsem tu proto, abych té hře přinesl úspěch."

"Pro Bristol (domov WBPSA) je hlášena špatná předpověď počasí. Blíží se hurikán a není to Alex."

Walker na meetingu poražen

http://snookerscene.blogspot.com

Nepotvrzené zprávy z Sheffieldu prohlašují, že Sir Rodeny Walker byl poražen ve své snaze o setrvání ve funci šéfa WPBSA poměrem 32-24.

Více bude násldovat...

Poznámka: World Snooker potvrdil, že Walker, Jim McMahon a Mike Dunn byli odvoláni z vedení WPBSA.

UPDATE: Vypadá to, že skutečná čísla jsou 35-24 proti všem 3 členům vedení, ale WPBSA je odmítlo potvrdit.

Proč? Svědčí to o zbytečném utajování, které je nutné ukončit. Teď.

Den voleb

1. prosince 2009
http://snookerscene.blogspot.com

V tomto desetiletí nebylo žádné zasedání WPBSA tak dychtivě očekáváno.

Zítra ve 12,00 se v Sheffieldu, městě zvyklém spíše na bitvy u stolu, sejdou hráči, aby rozhodli, zda ponechají věci tak, jak jsou a budou doufat v obrat pod stávajícím vedením a nebo se chopí šance na novou cestu kupředu.

Poslední klíčová volba se konala na mimořádném zasedání za účelem odvolání vedení po odmítnutí smlouvy s Altium v roce 2002. Vedení se zachránilo poměrem 48-36.

Dříve bylo období, kdy se tyto klíčové volby konaly každých pár měsíců.

Nebyla to vždy jasná záležitost. Jedno zasedání se konalo v hotelu v Birminghamu právě před Vánoci, kde se odehrála fraška, kdy sčítači hlasů na své cestě za sečtením lístků zjistili, že mají blokovanou cestu do výtahu starými penzisty tančícími congo.

Mnoho z těch voleb bylo velmi těsných a všemi možnými způsoby a dezinformacemi kolujícími po několik týdnů, se velmi podobaly politickým kampaním.

Faktem je, že jak se současné zasedání blíží, objevily se zvěsti, že Barry Hearn, který se nechal slyšet, že je připraven stát se šéfem, pokud bude Sir Rodney Walker odvolán, plánuje zmenšit profesionální okruh na 32 hráčů, což ale Hearn kategoricky odmítá.

Neexistuje žádný důkaz, že by to bylo schváleno někým na vyšším postu vedení, i když by to mohl být příklad toho, co Walker nazývá „zavádějícím, nepřesným a naprosto lživým“ komentářem, na což narážel v posledním týdnu.

Obě strany zpracovávají čísla a vypadá to, že volby budou těsné.

Je těžké něco předvídat, když máme jen 72 voličů: top 64 z posledních 2 sezón plus 5 současných členů vedení WPBSA.

Není známo, jestli Jimmy White poslal někomu plnou moc předtím, než se odebral do australské buše, to by nakonec mohl být docela rozdíl.

Walker, jako držitel úřadu, začal jako favorit, ale v posledních dnech se proti němu zvedla obrovská vlna.

Mnoho hráčů má už prostě dost současného stavu věcí a mantra „je čas na změnu“ je něco, čemu se těžko odolává.

Takže jediné číslo, kterému budu věřit je to, které se objeví zítra. Průzkum veřejného mínění BBC z Britských voleb 1992 předpověděl menšinovou vládu. Nakonec vyhráli konzervativci Johna Mojora díky rekordnímu počtu hlasů.

Ale ten průzkum nebyl špatný – obrovské množství lidí jen prostě nebylo schopno připustit, že volí konzervativce.

Walker je nyní patrně pasé, ale jen za předpokladu, že každý říká pravdu o svých záměrech. Při tajné volbě nikdy nevíte.

Obrovskou ironií je, že Walker neměl žádnou povinnost podstupovat volby v tomto roce. Mělo to být až příští rok, ale řekl, že do toho jde dříve, protože chtěl ukázat BBC a dalším, že sport má pevné vedení a stabilitu jako klíč ke kontraktům, které byly předdomluveny.

To je chvályhodné, ale jeho administrativní odmítnutí uznat nově vzniklou hráčskou asociaci nás dostalo až do této situace. Byla to právě tato hráčská asociace, které přesvědčila Hearna, aby zasáhl do hry.

Poté, co se v roce 2004 Walker stal šéfem WPBSA, pustil se velmi rychle do stabilizace snookeru jak finanční tak politické.

Spory pokračovaly stejně jako v ostatních sportech, ale vypadalo to, že snookerové štěstí se obrací.

Walker pomohl nalézt náhradu za sponzory pro 3 největší akce – Mistrovství světa, UK Championship a Wembley Masters.

Předsedal dohodě kontraktů s Crucible, BBC a nové smlouvě s Eurosportem, který dostal tento sport do obývacích pokojů spousty nových fanoušků po celé Evropě.

Walkerova správa také zajistila dlouhou budoucnost dvou bodovaných turnajů v Číně, oba finančně zajištěny čínskou stranou.

Dokázal, že je v první řadě nastrčenou figurkou, vždy přichystaný pro veřejnost, zvláště při dojemném proslovu na pohřbu Paula Huntera.

Nicméně 888.com a Saga brzy uplatnili klauzule v jejich sponzorských kontraktech o ukončení a Walker čelil hlubokému poklesu do rezervních financí, které tak dlouho střádal.

Odměny poklesly a na programu této sezóny máme pouze 6 bodovaných turnajů.

Na druhou stranu Walker bral peníze ve formě provize z kontraktů, které domluvil ve své placené funkci šéfa WPBSA, navzdory dřívější zprávě WPBSA od renomovaného sportovního právníka Marka Gaye, označujícího takovou provizi za neetickou.

Steve Davis řekl, že „už z tohoto důvodu“ bude hlasovat proti Walkerovi.

Hearn je společenský, energický, osoba „co vidíte-dostanete“, která se prvně zamotala do snookeru v roce 1974, kdy koupil řetězec snookerových klubů.

Jako Davisův manažer byl jednou z předních postav rozmachu snookeru v 80. letech. Je často označován za osobu, která za tím rozmachem stála. To není pravda, ale byl jedním z prvních, kdo rozeznal potenciál snookeru i mimo stůl a nadělal jmění jako šéf stáje Matchroom přes reklamy, exhibice a samozřejmě odměny.

Zaslouží si pochvalu za pokus rozšířit snooker celosvětově, přivezl turnaje do Číny, Thajska, Dubaje, HongKongu a dalších částí země.

Dostal se do podezření od vedení snookeru a pozvolna přesunul svůj zájem na box, pool, fotbal, šipky a dokonce rybaření.

Hearnův velký talent je v tom, že dokáže z něčeho maličkého udělat něco velkého: najde mezery na trhu a využije jich s elánem a nadšením.

Nemám pochyb, že pokud se stane šéfem, on a jeho tým by mohli minimálně vpravit do snookeru trochu legrace a určitě zlepšit postavení v médiích, které v posledních pěti letech velmi upadlo.

Ale Hearn připustil, že snookerová štěstěna se nemůže obrátit přes noc. Sportovní reputace musí být upevněna a její image obnovena předtím, než se objeví nové šňůry důležitých turnajů.

Hearn se nesnaží zoufale získat moc. Rád pomůže, pokud bude požádán; rád setrvá u svých závazků, pokud požádán nebude.

Pravdou je, že Barry Hearn nepotřebuje snooker.

Uvidíme zítra, jestli snooker má pocit, že potřebuje Barry Hearna.

Selby: Čas na změnu

http://snookerscene.blogspot.com

Mark Selby promluvil otevřeně o podpoře Barry Hearna před zlomovým okamžikem ve středu na zasedání WPBSA.

Hearn řekl, že by přijal místo šéfa vedení, pokud by nebyl Sir Rodney Walker hráči zvolen.

Ronnie O’Sullivan a John Higgins jsou mezi top hráči podporujícími volbu proti Walkerovi a Steve Davis minulý týden vystoupil v národním rádiu za podporu změny.

Ve svém blogu Selby napsal: „Snooker už na tom určitě nemůže být o mnoho hůř, než je v současnosti. Jestliže se do toho pustí někdo jako Barry Hearn, mohlo by to pohnout náš sport správným směrem.“

„Hearn by neměl být brán jako riziko, protože už převedl, čeho je schopen. Podívejte se na šipky a uvidíte, jaká změna se mu podařila.“

Selby, světová sedmička, popsala současný stav profesionálního okruhu jako frašku.

Řekl: „Snooker je stále masivním sportem a čísla sledovatelnosti turnajů jsou vždy vysoká. Vím, že jsme ve finanční krizi, ale nechápu, proč je na tom snooker tak špatně.“

„Podívejte se na takový sport jako jsou třeba šipky, které přežívají i během těchto zlých časů, tak proč ne snooker? Proč ztrácíme turnaje? Proč jsme spadli tuto sezonu na pouhých 6?“

„Možná prostě lidé v pozadí nefungují, takže je čas na klíčovou změnu, nádech čistého vzduchu.“

„Skutečnost, že máme v této sezóně pouze 6 bodovaných turnajů je fraška. Mezi každou akcí je tak obrovská mezera – teď je to 6 týdnů od posledního turnaje!“

„Jsme označováni za profesionály, ale ve skutečnosti pracujeme stěží na částečný úvazek. Ty pauzy jsou tak velké, že si můžeme zajistit nějakou další práci na dobu mezi turnaji.“

„Peníze jsou stále slušné, pokud jste v top 16tce, můžete očekávat slušnou částku za sezónu, i když předvedete prakticky nic moc.“

„Ti, kterých mi je nejvíce líto jsou hráči mimo top 64. Jsou stále klasifikováni jako profesionálové, ale nedostávají dost peněz na živobytí. Ale pro mě to není o penězích. Vše co chci je hrát snooker, ale to jde těžko, když máme jen šest turnajů.“

Selby doufá, že nové spojení World Snooker s IMG zajistí více turnajů a říká, že „by to nepochybně bylo dobré pro snooker i pro hráče“.

Davis:

http://snookerscene.blogspot.com

Steve Davis se dnes ráno objevil v BBC radio, aby vyjádřil svou podporu nevyslovení důvěry šéfovi World Snooker Siru Rodney Walkerovi.

Davis řekl, že návrhy na rozšíření tour by se měly prověřit - ale s Barry Hearnem na místě šéfa.

Raději, než bych vytrhoval věty Davise z kontextu, přepíšu jeho ranní rozhovor doslova:

"Toto oznámení je v přímé souvislosti s faktem, že za 6 dní (2. prosince) je tu zasedání a spousta hráčů je velmi frustrována skutečností, že mají jen 6 bodovaných turnajů během tohoto roku - jen šest - a všichni ze současného vedení se najednou snaží najít cestu, jak získat hlasy, protože je tu velmi reálná možnost, že nedostanou důvěru."

"Je zajímavé, že Barry Hearn řekl, že pokud dostatek hráčů bude hlasova pro nevyslovení důvěry, bude rád, jestliže hráči budou chtít, aby on zkusil vzkřísit snooker tak, jako to zvládl se šipkami."

"Takže jsme v situaci, kdy jsme pouhý týden od chvíle trochy politikaření. Nicméně tahle tour není myšlenka stávajícího vedení, je to operace zvenčí, kdy někdo usoudil, že by to mohlo fungovat, takže by stálo za to to vyzkoušet."

"Rozhodujícím faktorem pro hráče je, koho chtějí, aby za ně jednal: chcete vedení, které nás dostalo na šest bodovaných turnajů v sezóně a nebo chcete Barry Hearna, aby jednal ve vašem zájmu jako ten, kdo udělal ze šipek sport s multimiliónovou dotací?"

"Je nutné říci, že je tu znepokojení o současném postavení vedení. Nic osobního, jen zda jsou dost kompetentní."

"Současná (tour) myšlenka nepochází od vedení, a i když je tu možnost, že by tu mohlo být něco v dohledu, problémem je, že pokud to vedení zkusí představit jako svou myšlenku, pak je to špatně."

"Ale je potřeba to přezkoumat, protože jestliže je tu možnost, že bychom mohli mít 15 nebo 20 akcí po celém světě, pak by po tom určitě hráči skočili. Podívejme se na to ještě z druhého konce, jestliže je před námi taková možnost, chcete vedení, které se v posledních letech na hráče neohlíželo a nebo je tu jiná možnost?"

"Samozřejmě to také záleží na finanční zprávě, která zrovna vyšla a vypadá to, jak vzešlo z toho co Clive Everton nedávno řekl ve svém Snooker Scene časopisu, že udělali pár bankovních operací, takže zatímco peníze pro hráče poklesly, na vedení šlo peněz víc."

"I z tohoto důvodu, až půjdeme příští týden na zasedání, já budu volit "Ne"."

"Morálka mezi hráči byla v poslední době nízko, přímo zoufalá, dokonce hráči na 20tých a 30tých místech žebříčku přemýšlí o tom, že skončí se svou prací, protože nedostávají žádné peníze s pouhými šesti akcemi za rok. Opravdu ztratili důvěru a o tom přesně zasedání bude."

"Otázka je - něco se před námi objevilo a zní to skvěle, hráči jsou v tak slabém postavení, že se mohou chytit jakékoliv šance, a tohle je tak důvěryhodný typ myšlenky, že by mohli přežít, ale potřebujete někoho, kdo skutečně má nějaký intelekt pro obchodní svět, aby to zkusil a vyjednával ve vašem zájmu a já si absolutně nejsem jistý, zda tam teď jsou ti praví lidé."

"Už jsme to dříve zažili, zbavili jsme se vedení, dostali jiné vedení, doufali, že to nové bude postupovat kupředu, ale snooker a morálka hráčů, nebyla nikdy v horším stavu."

Davis stojí za plánem na World Snooker Tour

www.worldsnooker.com

Šestinásobný mistr světa Steve Davis věří, že plán na novou World Snooker Tour je "nejlepší nápas široko daleko" pro budoucnost snookeru.

Dneškem oznámený plán je společnou akcí mezi Worlds Snooker Lmt. a IMG, který má za cíl využít zvýšeného zájmu o snooker v mnoha zemích po celém světě.

Nový koncept předpokládá minimálně 15 profesionálních bodovaných turnajů, plus pozvánkové turnaje, hrané po celý rok, s navyšujícím se množstvím akcí v dalších letech.

Snookerová legenda Davis, který už na profesionálním okruhu hraje 31 let, řekl pro BBC Sport: "Kdyby se ten plán zrealizoval, mohlo by to být to správné nakopnutí pro snooker.Každý hráč by uvítal více turnajů. Vzrušovalo by je, kdyby mohli jezdit do nových zemí."

"World Snooker je samozřejmě velmi šťastný, protože jsou pod tlakem. Hráči nemají jinou možnost, než to přijmout. Nemusí o tom dumat, protože je to široko daleko nejlepší nápad. Mohl by to být začátek nové éry."

Exkluzivně: Hearn usiluje o vedení WPBSA

http://snookerscene.blogspot.com

Barry Hearn, výkonný šéf okruhu PDC šipek a dlouholetý manažer Steva Davise, souhlasil s tím, že se stane šéfem WPBSA, pokud současný držitel úřadu, Sir Rodney Walder, bude příští měsíc na každoročním zasedání sesazen.

O Hearnovi se diskutovalo na nově vzniklé Snookerové hráčské asociaci, spolku hráčů, kteří se pokusili setkat se s vedením WPBSA a prodiskutovat problematické otázky.

WPBSA se s nimi až dosud odmítá setkat.

Nyní Hearn, jeden z největších bossů sportovního propagačního světa, vstoupil do boje, souhlasil s tím, že se stane šéfem vedení, pokud bude Walker odvolán.

Nikdo proti němu nestojí, ale může být vystrnaděn, pokud ho nezvolí dostatek hráčů.

Ve svém prohlášení Hearn řekl: „Nebylo a není mým záměrem stát se kandidátem na jakoukoliv funkci uvnitř WPBSA.

Nicméně vidím z první ruky nabízené možnosti a současně možnost propagovat profesionální snooker na globální úrovni a práci uskutečněnou SPA, chtěl bych jen naprosto ujistit hráče, že v případě uvolnění šéfa volbami budu připraven nastoupit na jeho místo.

Uvažoval bych o tom samozřejmě pouze s podporou hráčů. Jestliže hráči rozhodnou, že jsou spokojení se situací, jaká je a znovu zvolí Sira Rodney, budu samozřejmě respektovat jejich rozhodnutí a pokračovat ve vytváření všech možností přes stávající kanály.

V současnosti to nevyhledávám a ani nepotřebuji tento krok udělat, nicméně opravdu věřím, že nikdy nebyla lepší doba pro rozvoj této hry a byla by to výzva, kterou bych si užíval.“

Hearnův zásah v podstatě zapříčinil vyslovení důvěry Walkerovi a jeho štábu na každoročním zasedání.

A jejich porážka by zcela jistě znamenala konec WPBSA tak, jak ji nyní známe.

Walker out, Hearn in - staňte se i vy fanouškem na Facebooku

Zaměstnancům WPBSA bylo nabídnuto zkrácení mzdy

http://snookerscene.blogspot.com
Dave H

Vzpomínáte si jak před pár týdny Sir Rodney Walker, šéf WPBSA, striktně odmítl prohlášení Ronnie O'Sullivana, že snooker je ve vážných problémech?

Dnes Walker oznámil hráčům, že výplaty zaměstnanců a ředitelů WPBSA budou sníženy o 10%.

Takže všechno běží jak na drátkách.

Pravdou je, že WPBSA je vážně finančně omezena a okruh nebude daleko zhroucení, jestliže se příští rok nenajdou další příjmy.

Je mi velmi líto zaměstnanců WPBSA z nichž většina neudělala nic špatného. Jsou to pěšáci a ne lidé, kteří o něčem rozhodují.

Walkerův dopis zároveň říká, že se bude i propouštět.

Podle všeho ale on sám nebude jedním z propuštěných.

Walker vrací O'Sullivanovi úder

http://snookerscene.blogspot.com

Sir Rodney Walker, šéf World Professional Billiards and Snooker Association, vrací Ronnie O’Sullivanovi úder za jeho prohlášení, že snooker umírá.

Walker ve svém posledním vydání One Four Seven - časopisu pro hráče od WPBSA, O'Sullivana vyloženě nezmínil, ale je zřejmé, že reaguje na výbuch mistra světa ve Wembley, když píše o "nedávném nenápomocném prohlášení" a " nepřesnostech probíraných v médiích".

Je samozřejmě správné, že Walker jakožto šéf vedení, stojí za svým sportem.

Nicméně zatímco některá fakta, která uvádí jsou pravdivá, jiná jsou buď lehce podezřelá nebo, řečeno laskavě, více než podezřelá.

Například: "Navýšili jsme za poslední 2 roky odměny o téměř milion liber," řekl.

To je možná pravda, ale co už nezmínil je, že nejdřív se odměny snížily a jsou stále níže, než před 10ti lety.

Mark Williams před 10ti lety za výhru na Welsh Open získal 60 000 liber. Letošní vítěz získá 35 000 liber.

Walker říká, že všechny sporty se trápí a že Manchester United a Tiger Woods hledají nové sponzory.

Samozřejmě, současné ekonomické klima ztěžuje hledání sponzorů, ale je tu někdo, kdo by něco takového četl, kdo opravdu věří, že Pan UTD a Woods nenajdou náhradu?

Jeden sport, který Walder nezmínil jsou šipky, zvláště PDC okruh, který má hodnotu o více než 1 mil. liber vyšší než letošní okruh WPBSA a který kvůli zájmu médií, zvláště ITV, přidává turnaje, všechny sponzorované.

Pak Walker, s jakousi předvídatelností, obviňuje i média.

S odvoláním na fakta, která popsal, píše: "Tyto pozitivní statistiky byly několikrát předány médiím, která World Snooker kontaktoval kvůli komentářům, ale jsou jen zřídka použity a zájem zůstává upřen na prohlášení kontroverzní a negativní."

Žádná z těchto "pozitivních statistik" mi nikdy zaslána nebyla. Mí kolegové mi řekli, že také nikdy nebyli obesláni.

Co se normálně stane, když kontaktujeme WPBSA kvůli komentářům na něco kontroverzního je, v nejlepším případě "bez komentáře".

Vztah mezi médii a WPBSA je horší, než jsem kdy myslel. V britských novinách je méně snookeru, než bylo za 30 let.

Mohly by tyto 2 věci nějak souviset?

Walker pokračuje: "Kontroverze a disharmonie nepřitahuje potenciální sponzory. Teď, více než kdy jindy, je nezbytné, abychom prezentovali snooker v pozitivním světle."

Ve skutečnosti, Peter Dyke z Embassy a Jim Elkins z Benson and Hedges – dva největší snookeroví sponzoři vůbec - milovali kontroverzní články, protože ty jim zajišťovaly, že se o jejich značce bude mluvit v novinách.

Walker má docela pravdu, když zmiňuje různé způsoby, jakými se hráči vyjadřují k vedení hry. Souhlasil bych, že by měli používat tyto způsoby ke stížnostem.

Vybrali si také výbor a neustále volí Walkera a jeho kolegy do funkcí.

Ale jeho připomenutí, že by neměli kritizovat v médiích je proti principům svobodného projevu.

Někdy to hráči přehání, ale vím o jednom, který, bez jakýchkoli pochyb, nedávno řekl, že stůl, na kterém hrál, měl mantinely, které divně odrážely a dostal ne jeden, ale 2 dopisy od WPBSA vyhrožující disciplinárkou.

Walker pokračuje: "Požádal bych všechny hráče, aby si uvědomili důležitost zobrazení jejich sportu v pozitivním světle, když sdílejí všechny aspekty s médii."

Nesouhlasím se vším, co O'Sullivan řekl a někdy neschvaluji způsob jeho jednání.

Ale to všechno je vedlejší. Tady je to, co O'Sullivan dělá pro snooker: hraje ho na úžasně vysoké úrovni. A tím vytvořil miliony snookerových fanoušků, kteří milují sledování jeho hry.

Myslel bych, že by to mohlo být bráno jako "pozitivní".

A O'Sullivanovo přispění snookeru bude pamatováni dlouho poté, co Walkerovo šéfování WPBSA bude zapomenuto.

Hearn říká, že se k zelenému suknu už nevrátí

James Gill, 13. ledna 2009
www.thelondonpaper.com

Barry Hearn vyloučil svůj návrat ke snookeru s tím, že: „Je jak stará přítelkyně, neměl byste se vracet.“

Ronnie O’Sullivan prosil Hearna, aby vdechl život sportu, kterému pomohl k popularitě v 80. letech.

Ale Hearn, který stále organizuje 2 snookerové akce, nemá ani zájem ani chuť zvýšit svůj zájem o sport, u kterého věří, že má své dny slávy už za sebou.
„Snooker je jako stará přítelkyně,“ řekl Hearn. „Je to už dlouho a neměl byste se vracet.“

Hearn, kterému se podařilo velmi úspěšně propagovat šipky, poker a box, dodal: „Byli jsme u toho v těch velkých dnech, kdy všechno bylo fantastické.“

„I když ještě některé akce děláme, nikdy se nevrátíme do těch dominantních dnů 70. a 80. let, kdy jsme vládli světu. To, co teď dělám se šipkami je stejné, co jsem dělal se snookerem v 80. letech.“

„Když to jednou uděláte, opravdu se těžko můžete vrátit a udělat to znovu.“

O’Sullivan stále může zachytit zájem publika, ale Hearn věří, že to samé nemůže říci o postonávajícím sportu, kde není nikdo jiný s Rocketovým talentem a charisma.

„Dny slávy jsou pryč,“ dodal. „Je to solidní busines, ale nejsou to šipky. Není to něco, co může zaujmout mladé lidi, kteří chtějí strávit noc venku.“

„Chtějí rychlou akci, skvělou atmosféru, šanci se zviditelnit a to jim snooker neposkytuje.“

Dodal: „Ronnie je génius. Musí to být pro něj frustrující. Jestliže ho hra neumí ocenit a jeho šeky by mohly být mnohem vyšší. Může se podívat a uvidí, že vítěz v šipkách v příštím roce dostane 200 000 liber.“

„Ronnie může cítit pocit marnosti nad tím, že v jiné éře by byl superstar.“

„Je prostě ve špatný čas na špatném místě.“

O’Sullivan chce senzačnost X Faktoru

Masters
Místo konání: Wembley Arena, Londýn Datum: 11.-18. ledna
Pokrytí: BBC televize, BBC Red Button a BBC Sportovní webstránky
www.bbc.co.uk
Mistr světa Ronnie O’Sullivan vyzývá porotce X Faktoru Simona Cowella, aby znovu oživil hru.
O’Sullivanův pocit marnosti kvůli jeho víře, že snooker „umírá“ se ukázal po těsné porážce Joe Perryho 6-5 v úvodním kole Masters.
„Mám pocit, jako bych byl součástí sportu, který má své dobré dny za sebou a nyní je na klesající spirále,“ řekl ve Wembley Aréně.
„Potřebujeme někoho s podnikavostí jako je Simon Cowel, který žije v moderním světě a je dynamičtější.“
Cowel je jedním z nejvlivnějších osobností v hudebním světě i díky známé a veleúspěšné televizní show X-Factor.
O’Sullivan navrhl, že organizátor Barry Hearn, manažer bývalého mistra světa Steva Davise, by také mohl pomoci zrenovovat tento sport.
„Jestliže do toho vstoupí někdo jako Barry Hearn, převezme tu hru a začne se snookerem dělat něco takového jako udělal se šipkami a udělá ho zajímavý a živý, tak se to možná projeví do turnajů a můj zájem o hru bude trochu jiný,“ řekl O’Sullivan.
Pravděpodobně nejtalentovanější hráč historie tohoto sportu, O’Sullivan se nechává často slyšet, že je znechucen způsobem, jakým je snooker veden a často mluví o zanechání hraní.
V loňském rozhovoru pro BBC světová jednička řekla, že nemá dostatek vášně a náboje, aby vyrovnal rekord Stephena Hendryho v sedmi titulech Mistra světa.
33tiletý hráč, který vloni vyhrál svůj třetí titul Mistra světa, schválně „pro zábavu“ rozlámal svoje tágo před svým střetnutím s Perry a připustil, že trpí nedostatkem motivace.
„Je docela málo inspirující zúčastňovat se turnajů,“ řekl O’Sullivan, přezdívaný „Raketa“.
„Stále si hru užívám, ale někdy si říkám, jestli opravdu chci jet do Irska pro 30 litrů nebo do Číny pro 40 litrů nebo do Bahrainu a v hledišti jsou tam 2 lidi.
„Pamatuju dobré časy, kdy účast na turnaji byla zábava a teď to opravdu jako radost nepociťuju.“
„Zdá se, že lidé, kteří snooker vedou, že dělají krok vzad. Nevypadá to, že by se něco dělo a z toho pochází unavující pocit a pocit, že ten sport umírá.“
„Jsou tu zavedena pravidla penalizací hráče za vzdání, když nepotřebuje snookery.“
„Nemůžete si pomoci od myšlenky, že kdokoliv udělal toto rozhodnutí zabíjí sport a zastavuje zábavu.“
„Miluju tu hru a jsem ve skvělé fyzické i psychické formě, ale dostal jsem se do stádia, kdy je mi opravdu jedno, jestli hraju nebo ne.“
„Nechci projít zbytkem svého života takhle, takže musím udělat rozhodnutí, co chci dělat.“

Blog Selbyho: Škoda Bahrainu

Eurosport – 18. listopadu 2008

Mark Selby začíná svůj nový Eurosport-Yahoo! blog odhalením, že je deprimovaný tím, že musel minulý týden vynechat Bahrain Championship.

Jsem zničený, protože by bylo skvělé jet do Bahrainu na první bodovaný turnaj a vyzkoušet si nové místo.

Je to škoda, že to bylo ve stejném týdnu jako akce Premier League v Haywards Heath.

Ale to bylo fér, podepsal jsem kontrakt, že se budu účastnit každý týden, uznal jsem to tím, že jsem se objevil v Sussexu. Musel jsem ukázat loajalitu.

Normálně by měl bodovaný turnaj prioritu.

Nedokážu si představit, že by bylo moc hráčů tour nadšených tím rozpisem. Takoví jako já, Ronnie O’Sullivan, John Higgins a Ding Junhui přišli o bodovaný turnaj, ostatní také nemohli být šťastní – a samozřejmě jsme chtěli hrát v Bahrainu.

Snookerový kalendář se v současnosti plní. Je v něm mnohem více akcí, než tam bylo a je více zájmu.

John Higgins odstartoval letos World Series of Snooker v takových zemích jako je Německo, Polsko a Rusko a stejně tak i v Jersey.

Je těžké něco takového začít a je toho ještě dost na zlepšení, ale je to fajn a počet diváků je také skvělý.

Z UK bych nic neodebíral, protože snooker je tady velmi populární.

Jen si nejsem jistý, proč World Snooker pořádá bodované turnaje všude možně, jen ne v Evropě. Po Evropě je spousta turnajů nižší úrovně.

Nejsem si jistý, jestli se způsob, jakým je kalendář spravován, bude měnit, navzdory vytvoření hráčské unie.

Je lepší, že můžeme více promluvit, protože kdybych to byl já osobně, kdo by šel na World Snooker s tím, že nejsem s něčím spokojen, asi by mě odbyli.

Je fajn, že budeme mít více vlivu, když dáme dohromady více jmen.

Higgins proklíná „ubohý“ World Snooker

17. listopadu 2008
Billy Rimgard, Dánsko – Eurosport

John Higgins řekl Eurosportu, že organizace snookeru od World Snooker je „ubohá“.

Bývalá světová jednička Higgins, který letos organizuje první sezónu World Series of Snooker, kritizuje vedení za to, že nezvládá rozvíjet jejich systém bodovaných turnajů a zachytit vzrůstající zájem o snooker ve střední Evropě.

„Mám opravdu radost z toho, jak je snooker přijímán v nových zemích,“ řekl. „Jsem snookerový hráč celý svůj život a jednou se mě můj manažer Pat Mooney zeptal, kde hraji další týden. Odpověděl jsem: Wales, pak Telford a Aberdeen.

„Zeptal se mě: v jakých jiných zemích jsi hrál? Řekl jsem, že jinde nehrajeme. On na to, že kdybychom kontaktovali nějaké jiné Evropské země, jestli si myslím, že by i jiní hráči jeli hrát na naše vlastní turnaje, kdybychom je zorganizovali? A já si pomyslel, že na něco přišel.“

„Když přijedete do nových zemí, opravdu vidíte to vzrušení na tvářích lidí. Evropa je jako byla Británie, když jsem se stal profesionálem. Je to vzrušení, něco se děje, jako sopka když vybouchne. Mám stejný pocit, když přijedeme do Polska nebo Německa.“

„V Berlíně bylo na každé části zápasu 1400 diváků, jen o pár týdnů později jsme jeli na Northern Ireland Trophy, což je bodovaný turnaj – a tam posedávalo asi 30 lidí.“

„To vás vede k myšlence, proč nemůžeme mít German Open? Světová asociace je opravdu hloupá. Myslím, že by měli pořádat Mistrovství světa, Masters a UK Championship, ale některé další turnaje .. jsou trapné. Sedí jen stranou a nechávají věci jít po svém.“

„Jako zrovna teď: dali ten nový turnaj v Bahrainu na stejnou dobu, na kdy měli někteří hráči podepsanou smlouvu s Premier League. To je důvod, proč jsme založili novou hráčskou unii: neměli by mít moc tohle udělat a ještě to označit za bodovaný turnaj.“

„Nemohu hrát v Bahrainu, protože kdybych to udělal, žalovala by mě jiná firma. Měli bychom na začátku sezóny znát všechna data a jestliže by tam byly nějaké střety, pak máme alespoň nějakou volbu, kde chceme hrát. Já jsem žádnou volbu neměl.“

„Dokonce ještě v téhle době nám asociace řekla, že možná bude v lednu turnaj na Maltě. MOŽNÁ. Teď je listopad. Lidé chtějí jet třeba na dovolenou nebo si udělat jiné plány. Ale oni řeknou, že možná bude turnaj a nebo možná ne, ale mějte to ve svém kalendáři. Tohle není způsob, jak vést profesionální sport.“

„Když se podíváte na ostatní sporty jako třeba golf nebo tenis, kde mají takové množství turnajů, které jim plní kalendář, vědí všechno dost dopředu. Tiger Woods si může naplánovat svůj program na začátku sezóny, což my nemůžeme, protože netušíme, jestli World Snooker nepřidá nějaký turnaj.“

World Series nyní sestává ze čtyř dvoudenních turnajů – v Jersey, Německu, Rusku a Polsku, které se konají mimo sezónu hlavní tour mezi květnem a srpnem. Také je tu závěrečná soutěž v Rusku pro 4 nejúspěšnější.

Higgins, který svůj druhý titul Mistra světa vyhrál v roce 2007, se také naváží do hráčské unie Association of Snooker Professionals.

Na dotaz, zda aspiruje na průlomovou tour jakožto soupeř World Professional Billiards and Snooker Association, odpovídá: „Ne – je na čase říci jim, že nemohou ten sport vést jen tak hala bala, musí ho vést profesionálněji. A to platí i pro World Series.“

„Příští rok ji povedeme profesionálněji, a nemůžeme pohybovat turnaji po různých datech. Musíme být pod stejnou směrnicí jako World Snooker.“

Stejně jako Higgins a jeho manažerský tým, jsou do World Series zapleteni i Eurosport a rozhodčí Michaela Tabb.

Higgins, který věří, že série bude čím dál lepší, řekl, že musí přizpůsobit pravidla, aby vyhovovala divokým kartám, kteří představují polovinu startovního pole každé akce.

Pokračoval: „Je teď více zemí: v 80. letech se nemohlo jít do východní Evropy nebo Číny. S Eurosportem přenášejícím akce se tomuto sportu dostává skvělé publicity. Myslím, že budoucnost vypadá skvěle.“

„Mluvili jsme o vyzkoušení pár věcí na World Series. Pro místní hráče je těžké dostat se na špici. Mysleli jsme, že kdyby formát zůstal na osmi hráčích, hráli bychom čtvrtfinále se 6ti červenými, semifinále s 10ti a na finále by bylo červených 15.“

„To by dalo žebříčkově níže postaveným hráčům více šancí porazit lepší hráče přes 6 nebo 10 červených. Nejsme si ale jistí, co by tomu říkali fanoušci: je to těžké protože je to nový sport přicházející do těchto zemí a nechcete ten sport falšovat, protože je to něco, co lidé znají a mají rádi.“

„Je to těžké. Musíme to dobře zvážit, jestliže si nechceme znepřátelit lidi, kteří milují hru s 15ti červenými.“

„Čaroděj z Wishaw“ Higgins předložil svou vizi budoucnosti.

„V 80. letech jel Steve Davis do Číny, Thaiwanu a Hong Kongu a v těhle zemích tenkrát prakticky nikdo o snookeru nic nevěděl. A vidíte dnes, o 25 let později, opravdu se tam skvěle rozvíjí.“

„Tak si myslím, že by to mohlo být i teď, když přijdeme na místa jako je Dánsko, Polsko a Rusko. Přemýšlím v delších dobách, v 10-15 letech.“

„Bylo by fantastické, kdybych se vrátil za 20 let a nějaký malý chlapec, který teď hru sleduje, by byl jedním z nejlepších hráčů na světě.“

Špičkoví hráči se obávají, že se snooker dostává do slepé uličky

Máme toho už dost
http://blogs.notw.co.uk/sport
13. dubna 2008

Řada předních snookerových hvězd připustila, že už mají hry dost.
V předvečer Mistrovství světa v Sheffieldu, jeden z nejlepších hráčů připustil, že snížení finančních odměn a nedostatek bodovaných turnajů zanechal snooker v krizi.
Viní z toho WPBSA, vedoucí orgán tohoto sportu.
Řekl: „Už mám dost World Snooker, někdy si říkám, jestli opravdu mají zájem o tento sport na špici svého rozpisu.“
„Finanční odměny klesají a není tolik turnajů, kolik bývalo, což frustruje nejen mě, ale i spoustu dalších hráčů.“
„Pamatuji, když bylo za sezónu 15 turnajů a ve hře bylo mnohem více peněz.“
„V jednu chvíli byla tuhle sezónu dvouměsíční přestávka mezi turnaji. To není dobrý způsob, jak rozvíjet tuto hru.“
Mnoho předních profesionálů už vyjádřilo svou kritiku WPBSA – což vedlo rovnou k disciplinárnímu slyšení za zavřenými dveřmi. Hvězda dodala: „To ponechává starší hráče v otázce, zda mají ještě co říci k budoucnosti tohoto sportu.“
„Rádi bychom hráli na více akcích, ale někdy je těžké se motivovat, když musíte jet na Welsh Open, kde není žádný sponzor.“
„Měli bychom mít sponzory na všechny naše akce. Možná leží budoucnost v Evropě. Je to velký trh a my se tam potřebujeme dostat.“
Minulý prosinec ohlásil úřadující mistr světa John Higgins revoluční nový plán na spuštění vzrušující World Series Tour.
Akce už byly ohlášeny pro Rusko, Holandsko, Jersey a možné finále v Mongolsku.
Šampión Masters Mark Selby a bývalí mistři světa Ken Doherty, Graeme Dott a Shaun Murphy už se prý přihlásili.
Další zdroj řekl: „Snooker není v nejlepší formě. Vedení se musí více snažit, aby se ujistilo, že přežije.“

Komentář:
Mnoho z těchto komentářů jsou pravdivé, ale s nedostatkem diváků je jasné, že je nedostatek i bodovaných soutěží.
Je to začarovaný kruh – hodně diváků = více zájmu sponzorů = více bodovaných soutěží s lepšími odměnami.
Přenosová média ne jen v UK nepomáhají! akce jako Welsh Open, jak je uvedeno výše, nemůžete v Anglii sledovat, pokud nemáte SKY TV s BBC Wales, další akce jako Malta Cup jsou k vidění jen na Eurosportu.
Pak se můžeme přesunout do Evropských zemí, kde si lidé musí kupovat ilegální DVD snookerových akcí na internetu, pokud chtějí snooker vidět.
WPBSA a World Snooker musí dát své hlavy dohromady s hráči a ne stát proti nim a zvrátit tento stav, než to všechno ztroskotá.
Neviním WSA a ani je neobhajuji, většina dělá dobrou práci a za posledních 5 let se věci zlepšují, ale potřebují dostat snooker zpět k divákům, jediné snookerové akce, které se vyprodávají jsou China Open a Mistrovství světa, byl jsem na jednom zápase v Newportu na Welsh Open a diváky jsem mohl spočítat na prstech jedné ruky.
Ferret

Snooker není v krizi

http://snookerscene.blogspot.com/
Dave H.
13. dubna 2008

Tato zpráva (nahoře) v dnešních News of the World prohlašuje, že množství předních snookerových hráčů „má dost“ vedení World Snookeru.

Uvádí, že přední hráč řekl: „Už mám dost World Snooker, někdy si říkám, jestli opravdu mají zájem o tento sport na vrcholu svého rozpisu.“
„Finanční odměny klesají a není tolik turnajů, kolik bývalo, což frustruje nejen mě, ale i spoustu dalších hráčů.“
„Pamatuji, když bylo za sezónu 15 turnajů a ve hře bylo mnohem více peněz.“
„V jednu chvíli byla tuhle sezónu dvouměsíční přestávka mezi turnaji. To není dobrý způsob, jak rozvíjet tuto hru.“
Noviny hráče nejmenují, protože má obavy z disciplinárních akcí, takže to neudělám ani já, ale mohu říci, že je po celou svou kariéru v poněkud rozporuplném vztahu s World Snooker.
Nicméně jeho komentáře neznamenají, že „řada hráčů má dost“. Mluví o sobě, nikom jiném.
Každý by chtěl více turnajů, a i když se podařilo World Snooker udělat jen pár kroků vpřed, chyba není jen v nich.
V roce 2001 vyhrál 110sport soudní řízení, které znamená, že jakýkoliv pořadatel může uspořádat akci bez schválení World Snooker.
Ale od té doby bylo uspořádáno jen málo akcí, které by nepořádalo vedení hry.
Proč?
Protože pořádání turnajů je složité. Potřebujete místo, sponzora, média a hráče a je těžké získat první, bez druhého a naopak.
Jestliže opravdu hráči mají dost, proč neodvolali vedení World Snooker na různých zasedáních v posledních několika letech?
Měli dostatek šancí zorganizovat se do pořádné akce.
Minimálně teoreticky vedou snooker hráči.
Nevěřím, že snooker je v krizi, jak uvádí článek. Mohl by být veden mnohem, mnohem lépe ale na druhou stranu i mnohem, mnohem hůř.

Reakce na novinový článek

14. dubna 2008
www.worldsnooker.com

Povšimli jsme si článku, který se nedávno objevil v mediích a který je připisován neidentifikovanému přednímu hráči, a týká se způsobu, jakým je veden náš sport.

Od jmenování Sira Rodney Walkera v roce 2004 nastalo ve financích World Snooker zlepšení. To mělo za následek zisky v letech 2005, 2006 a 2007, které umožnily World Snooker reinvestovat asi 482 000 liber do odměn v akcích sezóny 2006/2007 a další zvýšení o skoro čtvrt milionu liber je plánováno v odměnách pro nadcházející sezónu.

World Snooker také zajistil dlouholetý mnohamiliónový kontrakt s BBC, rozšířil platformu přenosů i přes Eurosport a značně zvýšil svůj celkový příjem ze zámořským prodejů do televizí na hodnotu přes milión liber.

I když jsou si všichni zainteresovaní do sponzoringu vědomi, že se pohybují v složitém a náročném trhu, všechny 4 akce BBC jsou nyní plně sponzorovány; Royal London Watches Grand Prix, Maplin UK Championship a SAGA Insurance Masters jsou sponzorovány do 2009 a 888.com World Snooker Championship do 2010.

World Snooker také založil nový bodovaný turnaj v Severním Irsku a dva plně financované bodované turnaje v Číně na pět let, kryté ročními investicemi 1 mil. liber od čínských partnerů.

Cílem World Snooker je rok od roku pokračovat v rozšiřování snookerového kalendáře, rozšíření do Asie a mluví se i uspořádání nových akcí na Středním Východě a v Evropě.

S ohledem na hráčské ohlasy na vedení sportu, zve World Snooker představitele hráčů, kteří se účastní hráčského fóra, kde mohou vyjádřit své názory na vedení sportu.

World Snooker se neustále snaží pozdvihnout hru a přitáhnout sponzory a je těžké pochopit, proč někteří přední hráči mají pocit, že kritika jejich Asociace v národním tisku pomůže úsilí World Snooker v zajištění dalších turnajů pro jejich členy.

Nebylo by prospěšnější, kdyby přední hráči pomohli své Asociaci tím, že by vydali v médiích více pozitivních prohlášení?

Snooker není v krizi ... říká World Snooker

http://snookerscene.blogspot.com/
Dave H.
14. dubna 2008

World Snoker vrací útok „tajemnému“ hráči, který je kritizoval v News of the World ve vyjádření na svých stránkách.

V něm obhajují své kroky a poukazují na různá pozitiva od doby, kdy byl v roce 2004 šéfem zvolen Sir Rodney Walker.

Já osobně bych nepolemizoval ani s jedním z nich, ale je osvěžující, že vedení raději obhajuje svou pozici, než aby neřeklo k této záležitosti vůbec nic, což se v minulosti v podobných situacích stávalo příliš často.

Nicméně diskutovat o akcích na Středním Východě a Evropě není dobrý nápad, protože už o tom slyšíme asi 4 nebo 5 let a takové diskuse nepřináší žádné ovoce.

World Snooker už oznámil akce v Brazílii, Thajsku, Macao a Holandsku, ale nic z toho se neuskutečnilo.

Myslím, že hráči mají plné právo na stížnosti, když nejsou spokojení s tím, jak je jejich sport veden, ale dodal bych, že by to bylo lepší dělat veřejně a ne anonymně.

Nicméně poznámka, která je uvedena v posledním odstavci vyjádření, že hráči by měli mluvit o svém vedení jen pozitivně – navzdory tomu, co cítí – je upřímně řečeno, směšná.

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

25. 4. Marek

Zítra: Oto

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

422398
_1234.bmp