World Championship 2008

PDVD_168[2][2].jpg

Výbušný Ronnie O’Sullivan je nepřekonatelný

od Johna Inverdale
16. dubna 2008
www.telegraph.co.uk/inverdale

Pamatujete si Jeffa Tarango? To byl ten kluk, co na Wimbledonu 1995 spustil tirádu urážek na empirového rozhodčího, byl vypískán celým publikem a jehož žena tam vešla a plácla chudáku úředníkovi jednu po tlamě. To byl bezpochyby jeden z nejabsurdnějších, ale zároveň neodolatelných kousků drama v All England Clubu za posledních 20 let.

Jestli to nyní čtete s úsměvem na tváři a říkáte si „Jo, to si pamatuju“ velmi přesně jste shrnuli věčné dilema, kterému čelíme když hodnotíme chování našich sportovních hvězd.

Chceme idoly nebo primadony? Chceme dokonalost se ztrátou osobnosti? Můžeme mít oboje? Je to zajímavý bod k debatě ve spojení se dvěma sportovními akcemi, nás čekají a budou v dubnu zabírat většinu hodin na našich televizních obrazovkách– Masters v Augustě a Mistrovství světa ve snookeru, které začíná tento týden.

Sponzorská čapka je pohromou moderního golfu. Vypadá pochopitelné domnívat se, že Trevor Immelman si dal několik panáků, když se jeho odpal ze soboty 16. ztratil ve vodě a jeho uchopení prvního velkého titulu se stalo lehce pochybné, ale můžeme skutečně říci, že jeho oči nebyly skryty za povinným hledím? (Kolikrát, když hráči nakonec smekli své čapky u 18. jamky, jste vykřikli „Oh, podívej, on je plešatý!“)

Nicméně Jihoameričan udržel city na uzdě a zaslouženě vyhrál, ale když, za 51 týdnů, jako příležitostný golfový stoupenec, obrátíte svou pozornost k Augustě, vzpomenete si, kdo je obhájce titulu? Asi ne. Když vykřikne „Panebože, ty jsi pitomec“ a práskne svou holí o zem když se míček potopí do vody, určitě si vzpomenete, ale pak asi se ztrátou svého klidu, ztratí i své zelené sako. Nemůžete mít všechno.

Přiznám se, že jsem se musel podívat, kdo je letos obhájce titulu ve snookeru. Ve finále porazil John Higgins Marka Selbyho, ale i když jsem si myslel, že jsem byl mezi těmi miliony, kteří věnovali svůj Svátek Bankovního Pondělí sledování rozuzlení 17ti denního klání, nedokázal jsem si toho moc vybavit. Kdyby Higgins zlomil své tágo po minutí snadné modré, pak by to nepochybně uvízlo v mé paměti, ale on jen odvedl svou práci, splnil svou povinnost atd. atd. a zvítězil.

„V tom sportu nejsou žádné osobnosti.“ Kolikrát už jste slyšeli tuhle frázi? Dá se říci fráze? Kde je smysl toho být osobností, pokud nic nevyhrajete? Takže díky za to, alespoň část turnaje můžeme oslavovat někoho, kdo vzdoruje trendu – přesvědčivá osobnost, která je vlastně vítěz.

Ronnie O’Sullivan to neměl snadné. Jeho otec zůstává ve vězení za vraždu, což funguje jako neustálý zdroj inspirace, strachu a beznaděje. Jeho mysl kolísá, což znamená, že se pohybuje od neotesanosti a uzavřenosti k divokosti a lehkomyslnosti v kratším čase, než mu trvalo nahrát 147 bodů – což „Raketa“ jednou zvládl za pouhých 5 minut 20 vteřin.

Když jsem se s ním setkal byl okouzlující, vtipný a podmanivý. Jeho nedávné chování na tiskovce v Číně, kde měl vulgární narážky a byl celkově nepříjemný (pozn. webmastera – nesouhlasím s autorem článku - čím byl nepříjemný/unpleasant?), bylo udušeno svěrací kazajkou veřejného zájmu o sportovce, ale tohle je muž, který odškrtává spoustu okének – trocha násilí tady, trocha drog tamhle, a to vše zatímco hraje asi ten nejvíce fascinující snooker, jaký kdy byl vidět. John McEnroe se zlatým tágem.

Je složitý muž, což vede i k tomu, že je schopen prohrát v 1. kole, ale v pondělí za 14 dní bych ho rád viděl znovu jako mistra světa a v okamžiku triumfu ho vidět radostně vyskočit na stůl a zvednout obecenstvo v improvizované verzi Amarillo (Is this the way to) (poz. webmastera - link na video je po článkem a splněno, jen na tom stole byl Ronnie Jr. :-) ). Být odlišný, zábavný a šokující.

A pak odhalit podívanou, kdy se vypíná televize, všichni se otočíme k našim dětem a řekneme jim, že za žádných okolností se nikdy nesmí chovat takhle. A pak jít další den do práce a říci „Viděl jsi včera v noci snooker...?“

Osobnost „dvou Ronnie“ znamená, že je fantasticky zábavný, ale těžko idol – ztělesnění naší představy idola. Nicméně ve světě stále monotónnějších sportovních hvězd, bychom si měli vychutnat tuto speciální raketu dříve, než se promění v dým.

Amarillo - Is This The Way To

ronnieo_sullivan_848003[1].jpg

Pro Ronnie O’Sullivana není vítězství dost

http://www.timesonline.co.uk
Simon Barnes

„Milionkrát se setkám se zkušeností z reality a v kovárně své duše si vytvářím dosud neskutečné provinění mého boje“ – z Portrétu umělce a mladého muže.

Nahrání maxima nemá žádný smysl. Někdy potopíte 10 červených a 10 černých a stejně můžete skončit. Vyhrál jste frame. Máte 80 bodů a na stole zůstává 67. Proč pokračovat? Vím, že za tento skutek je na Mistrovství světa v Sheffieldu úžasná peněžní odměna, ale proč? A stejně se hráči velmi snaží nahrát 147. Peníze nejsou víc, než odměna za ten skutek.

Cíl snookeru, cíl jakéhokoliv sportu je výhra. Ale když Ronnie O’Sullivan v pondělí vyhrál titul, byl sklíčený. „Je to divné, protože se mi spíš než co jiného, ulevilo,“ řekl. „V semifinále jsem hrál dobře, ale ve finále jsem se cítil dost nesvůj.“ Ale vyhrál. Není to dost? Zřejmě ne.

O’Sullivan hrál v Crucible s půvabem a genialitou, ale jen někdy. S téměř smyslnou perfektností nahrál proti Marku Williamsovi 147 a jeho soupeř nevzdal frame , když desátá černá nespadla, takže jsme se mohli dostat do situace výhry a prohry. Můžeme jen usuzovat, že na maximu záleží více, než na pouhém vítězství a že sport sám není jen o výhře nebo prohře.

Když O’Sullivan nahrál svou 147, všechny linie jeho těla se změnily. Potýkal se s koncentrací a rozpory své povahy, ale když ta možnost vytryskla přímo před ním, jeho mysl a tělo se spojily v jedno při vzrušení z maxima. Předtím nepracoval na ničem jiném, než na vítězství. Nyní, s pohledem upřeným na maximum, tu bylo něco, pro co stálo za to hrát.

Krása, to je ono. Dokonalost. Základní označení pro hrajícího muže. 147 ukazuje O’Sullivana jako muže v kružnici a čtverci od Leonardo da Vinci; jako největší výtvor umělce, souhrn dokonalosti. V těchto devíti minutách nebyl O’Sullivan soutěžící, ale umělec.

A umění bylo vždy O’Sullivanově duši blíže, než vítězství. Diváci to chápou, vědí, že O’Sullivan s třemi tituly Mistra světa, je v určitých směrech lepší, než Stephen Hendry, který jich má sedm.

Hendry je skvělý hráč, pravděpodobně nejlepší, a ve vyhrávání turnajů je mnohem lepší, než O’Sullivan. Ale něco v O’Sullivanovi, něco i v Hendrym, něco v jakýchkoliv sportovních divácích na světě – ví, že v určitých směrech je umělec lepší než šampión. O’Sullivan hledá krásu. Snaží se vytvořit dokonalost. Má pocit, že každý frame, ve kterém nenahrál 147 je vlastně pokažený. Nenávidí když se za vítězstvím pachtí a musí o něj usilovat, tady frame ukrást, tam potrestat chybu. I když je snaha o vítězství částí toho, co dělá, snaha o krásu je tu také a je dominantní.

To vytváří navzájem si odporující nároky, ničivé napětí, změny nálad, nevhodné odezvy; a někdy řadu ohromující krásy a dokonalosti. A právě pro tohle je milován více, než ostatní hráči, stejně jako byli milováni další neurotičtí géniové tohoto sportu – Alex Higgins, Jimmy White.

Lidé reagují na umění, na O’Sullivanovu snahu o něco více než vítězství. Všichni jsme umělci. Milujeme tvorbu: tvorbu jen tak, charakteristické lidské přisvojení si Boha. Někteří vytváří Monu Lisu, jiní čokoládovou pěnu a nebo pěknou sadu poliček, nebo zahradu, nebo píseň ve vaně. Někteří z nás mají větší sklon k umění než ostatní, to je všechno, a tahle pravda platí vždy dobře i ve sportu.

Někteří vidí život jako soutěž, ve které se snažíš vydělat více peněz než ostatní. Jiní lidé hledají něco jiného, práci ve které mohou vytvářet nějakou formu krásy, dosáhnout nějaký druh vnitřní spokojenosti, žít život s více krásy. Ta podobnost není přesná, ale ve sportu – který je zvlášť upraven, aby vytvářel soutěžení – jsou takoví, kteří hledají něco jiného. Někdy tahle touha tvořit přináší nevhodné a požitkářské způsoby. Ve fotbalu máme tyhle „obchodníky se zadky“; v tom nejhorším, pseudo-umění, oslavujícím ne umění a krásu, ale sebe samu. George Best byl génius „obchodníka se zadkem“, ale ve skutečně velkých hráčích nacházíme něco, co umělec a hráč dokáže skloubit do souladu.

Arsene Wenger je muž postižený nebo obdařený uměleckým viděním. Raději by prohrál s krásou, než by vyhrál s ošklivostí. Je to slabost nebo síla Arsanalu, že je vede? Sport vytváří nekompromisní soudy. Arsenal zkoušel vyhrát 4 trofeje a nevyhrál tuhle sezónu ani jednu, takže Arsenal zklamal. Nikdo s tím nepolemizuje;. sport se soustředí na jednobarevné, věcné pravdy. Ale Arsenal se nehnal jen za vítězstvím. Chtěli něco víc a někdo řekne, že to našli. Je to subjektivní soud, ale pro vás umění.

My, kdo sport sledujeme hledáme vždy estetické potěšení. Mnozí věří, že vytváření krásy je morální povinností fotbalisty. Ti, kteří už dlouho sledují rugby vidí rychlý, plynulý, vynikající pohyb. V kriketu, je důraz vždy pokládán na estetično. Mnozí řeknou, že David Gower byl lepší hráč, než Graham Gooch, protože bylo hezčí ho sledovat. Gower byl vyzdvihovaný a démonizovaný pro své umění, fakt mimo schopnosti chápání Gooche.

Já vždycky nejhlasitěji oslavuji ty sportovce, kteří nejlépe shrnou dohromady špičkovou a samotnou čistotu akce a ctižádost, kteří se vyhýbají zbytečným parádičkám, kteří nechají své ego spát, kteří se ženou za vítězstvím s vyloučením čehokoliv jiného. Takoví velcí muži jako Steve Redgrave a Pete Sampras: muži bez umění, muži kteří se v určitém smyslu vymkli konceptu.

Jedinečnost cíle, čistota záměru, dokonalost výkonu – to je to, co obdivuji nejvíce. Ale jestliže popřete, že krása a umění ve sportu existuje, pak říkáte jen to, že vy sami máte nedostatek těchto kvalit. V každém sportu jsou tací, kteří se neženou jen za vítězstvím, lidé pro které je snaha o krásu částí sportu a někdy i důležitější, než vítězství.

V Rogeru Federerovi, stejně jako v Bestovi, nacházíte umělce a vítěze v perfektním souladu – minimálně jste nacházeli před letoškem a než začal Federerův pokles. Andy Murray je umělec, kterému touha po dokonalosti neustále brání v jeho schopnosti vítězit a začne hrát zkrácený míč po každém míčku jen proto, že nenávidí sám sebe, když selže.

Sport není o tvorbě krásy, ale krása je pravidelný spoluprodukt. Je to v lidské povaze – minimálně v povaze některých lidí – hledat krásu, usilovat o dokonalost, někdy s vynaložením zdánlivých sportovních cílů: to je řekněme vítězství. Nebezpečím je, jak se O’Sullivan naučil, že to může člověka zničit. Zničilo to Besta, zničilo to Muhammada Ali. Ale umění je vždy nebezpečné, pro jeho diváky i tvůrce.

Ronnie: Mohu vyhrát víc

5. května 2008
www.worldsnooker.com

Ronnie O'Sullivan prohlásil, že vítězství na 888.com World Snooker Championship bylo jeho největší snookerovu radostí a doufá, že se mu podaří přidat ještě další trofeje z Crucible.

The Rocket večer dokončil porážku Ali Cartera 18-8 a stal se teprve 3. hráčem - po Stevu Davisovi a Stephenu Hendrym - který zdvihl trofej v Crucible třikrát.

"Je to opravdu radost to vyhrát. Není většího turnaje, je to vrchol, nejvyšší úroveň," řekl 32letý hráč z Chigwellu. "Mám teď 3 a rád bych jich vyhrál víc. Nerad bych říkal číslo, protože to by bylo ode mě velmi hloupé. Je tu spousta hladových hráčů, kteří se také snaží zdvihnout tuhle trofej. Hendry jich vyhrál sedm, Davis šest, takže jsem na polovině cesty - ale já už nejsem mladý."

"Je to skoro pocit úlevy, protože jsem ve finále měl stísněný pocit, a byl to ten případ, kdy jsem nehodlal ustoupit. V prvních třech a posledních dvou finálových framech jsem se cítil skvěle. Vím, že všichni očekávali, že Aliho prostě smetu poté, co jsem v semifinále hrál tak dobře."

"Ali si finále zasloužil. Jsem zvyklý s ním trénovat a tak známe svou hru skrz naskrz a víme, čeho jsme schopni. Je těžší hrát s někým, koho znáš, než s někým, s kým jsi ještě nehrál."

"Věděl jsem, že dokážu hrát dobře v těžkých chvílích, takže jsem jen musel zůstat trpělivý a koncentrovat se na svůj výkon a ne se dívat na tabuli skóre. Kdyby se Ali dokázal dostat blíže, jsem si jistý, že bych dokázal odpovědět, ale nakonec to byl profesionální výkon, protože to, co bylo nutno udělat, bylo uděláno a já jsem to dokázal."

Carter, který hrál ve svém prvním bodovaném finále, řekl: "Nehrál jsem nijak dobře. Jsem zklamaný ze svého výkonu, ale byl jsem opravdu unavený. Trochu jsme se trápili oba, ale jeho hra je silnější, i když se trápí."

"Nezůstaly mi žádné síly po těžkém zápase s Joe Perrym. Neměl jsem den a noc klidu a to si vybralo své. Příští rok, vždycky je tu příští rok. V tuhle chvíli nemám pocit, že jsem dokázal to, co jsem chtěl, chtěl jsem to prostě vyhrát. Účast ve finále je skvělý výsledek a až si to za pár týdnů uvědomím, tak z toho budu mít radost."

"Jsem v top osmičce světa, takže budu mít příští rok o něco snadnější. Doufejme, že vytrvám a příště budu o krok lepší."

Pavouk turnaje

Rozpis zápasů

21. února 2008
www.worldsnooker.com

Zde máte rozpis zápasů pro závěrečnou fázi 888.com World Snooker Championship, které se koná v Crucible Theatre, Sheffield.

Čísla zápasů si můžete zkontrolovat s pavoukem turnaje nad tímto rozpisem.

Sobota, 19. dubna
11,00
1 - John Higgins x Matthew Stevens (Jan Verhaas) - 7-2
13 - Neil Robertson x Nigel Bond (Eirian Williams) - 7-2
15,30
7 - Stephen Lee x Joe Swail (Peter Williamson) - 2-7
12 - Peter Ebdon x Jamie Cope (Alan Chamberlain) - 4-5
20,00
1* - John Higgins x Matthew Stevens (Jan Verhaas) - 10-5
10 - Ali Carter x Barry Hawkins (Colin Humphries) - 6-3

Neděle, 20. dubna
11,00
2 - Ryan Day x Michael Judge (Terry Camilleri) - 5-4
13* - Neil Robertson x Nigel Bond (Eirian Williams) - 10-4
15,30
4 - Stephen Hendry x Mark Allen (Michaela Tabb) - 3-6
10* - Ali Carter x Barry Hawkins (Colin Humhries) - 10-9
20,00
7* - Stephen Lee x Joe Swail (Peter Williamson) - 4-10
12* - Peter Ebdon x Jamie Cope (Colin Humphries) - 10-9

Pondělí, 21. dubna
11,00
2* - Ryan Day x Michael Judge (Terry Camilleri) - 10-6
15 - Steve Davis x Stuart Bingham (Brendan Moore) - 3-6
15,30
4* - Stephen Hendry x Mark Allen (Michaela Tabb) - 10-9
11 - Mark Selby x Mark King (Eirian Williams) - 5-4
20,00
6 - Mark Williams x Mark Davis (Alan Chamberlain) - 8-1
15* - Steve Davis x Stuart Bingham (Brenda Moore) - 8-10

Úterý, 22. dubna
11,00
3 - Ding Junhui x Marco Fu (Michaela Tabb) - 5-4
11* - Mark Selby x Mark King (Eirian Williams) - 8-10
15,30
6* - Mark Williams x Mark Davis (Alan Chamberlain) - 10-3
16 - Graeme Dott x Joe Perry (Terry Camilleri) - 4-5
20,00
3* - Ding Junhui x Marco Fu (Michaela Tabb) - 10-9
9 - Shaun Murphy x Dave Harold (Colin Humphries) - 7-2

Středa, 23. dubna
11,00
8 - Ken Doherty x Liang Wenbo (Brendan Moore) - 2-7
16* - Graeme Dott x Joe Perry (Terry Camilleri) - 7-10
15,30
5 - Ronnie O'Sullivan x Liu Chuang (Jan Verhaas) - 5-4
9* - Shaun Murphy x Dave Harold (Colin Humphries) - 10-3
20,00
8* - Ken Doherty x Liang Wenbo (Brendan Moore) - 5-10
14 - Stephen Maguire x Anthony Hamilton (Peter Williamson) - 8-1

Čtvrtek 24. dubna
15,00
5* - Ronnie O'Sullivan x Liu Chuang (Jan Verhaas) - 10-5 :-))
22 - Mark King x Peter Ebdon (Brendan Moore) - 3-5
20,00
17 - John Higgins x Ryan Day (Terry Camilleri) - 5-3
14* - Stephen Maguire x Anthony Hamilton (Peter Williamson) 10-3

Pátek, 25. dubna
11,00
18 - Ding Junhui x Stephen Hendry (Colin Humphries) - 2-6
22 - Mark King x Peter Ebdon (Brendan Moore) - 6-9
15,30
17 - John Higgins x Ryan Day (Terry Camilleri) - 8-8
21 - Shaun Murphy x Ali Carter (Jan Verhaas) - 2-6
20,00
18 - Ding Junhui x Stephen Hendry (Colin Humphries) - 5-11
22* - Mark King x Peter Ebdon (Brendan Moore) - 9-13

Sobota, 26. dubna
11,00
17* - John Higgins x Ryan Day (Terry Camilleri) - 9-13
21 - Shaun Murphy x Ali Carter (Jan Verhaas) - 4-12
15,30
18* - Ding Junhui x Stephen Hendry (Colin Humphries) - 7-13
23 - Neil Robertson x Stephen Maguire (Michaela Tabb) - 0-8
20,00
19 - Ronnie O'Sullivan x Mark Williams (Eirian Williams) - 5-3 :-)
21* - Shaun Murphy x Ali Carter (Jan Verhaas) - 4-13

Neděle, 27. dubna
15,00
20 - Joe Swail x Liang Wenbo (Alan Chamberlain) - 2-6
24 - Stuart Bingham x Joe Perry (Peter Williamson) - 5-3
20,00
19 - Ronnie O'Sullivan x Mark Williams (Eirian Williams) - 9-7 :-)
23 - Neil Robertson x Stephen Maguire (Michaela Tabb) - 5-11

Pondělí, 28. dubna
11,00
20 - Joe Swail x Liang Wenbo (Alan Chamberlain) - 7-9
24 - Stuart Bingham x Joe Perry (Peter Williamson) - 7-9
15,30
19* - Ronnie O'Sullivan x Mark Williams (Eirian Williams) - 13-7 :-))) (9. 147)
23* - Neil Robertson x Stephen Maguire (Michaela Tabb) - 7-13
20,00
20* - Joe Swail x Liang Wenbo (Alan Chamberalin) - 12-13
24* - Stuart Bingham x Joe Perry (Peter Williamson) - 9-13

Úterý, 29. dubna
11,00
QF1 - Ryan Day x Stephen Hendry (Brendan Moore) - 1-7
QF3 - Ali Carter x Peter Ebdon (Terry Camilleri) - 4-4
15,30
QF2 - Ronnie O'Sullivan x Liang Wenbo (Colin Humphries) - 4-4
QF4 - Stephen Maguire x Joe Perry (Jan Verhaas) - 4-4
20,00
QF1 - Ryan Day x Stephen Hendry (Brendan Moore) - 5-11
QF3 - Ali Carter x Peter Ebdon (Terry Camilleri) - 9-7

Středa, 30. dubna
11,00
QF2 - Ronnie O'Sullivan x Liang Wenbo (Colin Humphries) - 11-5 :-)
QF3* - Ali Carter x Peter Ebdon (Terry Camilleri) - 13-9
15,30
QF1* - Ryan Day x Stephen Hendry (Brendan Moore) - 7-13
QF4 - Stephen Maguire x Joe Perry (Jan Verhaas) - 7-8
20,00
QF2* - Ronnie O'Sullivan x Liang Wenbo (Colin Humphries) - 13-7 :-)
QF4* - Stephen Maguire x Joe Perry (Jan Verhaas) - 12-13

Čtvrtek, 1. května
15,00
SF1 - Stephen Hendry x Ronnie O'Sullivan (Michaela Tabb) - 4-4
20,00
SF2 - Ali Carter x Joe Perry (Eirian Williams) - 3-5

Pátek, 2. května
11,00
SF1 - Stephen Hendry x Ronnie O'Sullivan (Michaela Tabb) - 4-12 :-)
15,30
SF2 - Ali Carter x Joe Perry (Eirian Williams) - 9-7
20,00
SF1 - Stephen Hendry x Ronnie O'Sullivan (Michaela Tabb) - 6-17 :-)))

Sobota, 3. května
11,00
SF2 - Ali Carter x Joe Perry (Eirian Williams) - 12-12
15,30
SF1* - Stephen Hendry x Ronnie O'Sullivan (Michaela Tabb) - dohráno v pátek
20,00
SF2* - Ali Carter x Joe Perry (Eirian Williams) - 17-15

Neděle, 4. května
16,00
Finále - Ronnie O'Sullivan x Ali Carter (Jan Verhaas) - 6-2
21,00
Finále - Ronnie O'Sullivan x Ali Carter (Jan Verhaas) - 11-5

Pondělí, 5. května
15,30
Finále - Ronnie O'Sullivan x Ali Carter (Jan Verhaas) - 16-8
21,00
Finále* - Ronnie O'Sullivan x Ali Carter (Jan Verhaas) - 18-8 :-))

* označuje závěrečnou fázi zápasu

_44623327_shake512[2].jpg

O'Sullivan 17 Hendry 6

2. května 2008
www.worldsnooker.com

Pozápasové reakce na první semifinále

Stephen Hendry

Možná jsem měl být po první části ve vedení, ale to je jen "kdyby", dnes byl Ronnie vynikající. Měl jsem vyhrát 2. a 3. frame, ale když to nechám stranou, tak on byl nejlepší, kdo proti mě stál.

Vždycky můžete žít v naději, že se vrátí a nebude hrát stejně, ale pokaždé když jsem zahrál strk, tak jeho jistoty byly vynikající. Po zápase jsem mu řekl, že to byly nejlepší jistoty, jaké jsem kdy viděl. Pokaždé když zahrál jistotu, tak jsem na nic neviděl, doufáte, že příště se mu to už nepodaří dát na tak nemožné místo, ale on stále vracel bílou tam, odkud jsem nemohl nic dělat a kdykoliv jsem minul, on sklidil stůl. Byl to vynikající snooker.

Myslím, že hrál fantasticky, je v tuhle chvíli nejlepším hráčem na světě. Takhle hraju v tréninku, ale je to o tom, dokázat to tady. Ronnie odehrává koule způsobem, jakým je odehráváme my v tréninku. Nevzpomenu si, kdy tohle odpoledne minul kouli a nebo se dostal mimo pozici, bylo to prostě úžasné.

Jsem naprosto zdeptaný, neberte mě špatně, ale někdy prostě musíte zvednout ruce a uznat, že ten druhý byl příliš dobrý. Nebylo nic, co bych dneska mohl udělat krom 2. a 3. framu. Dokonce i v posledním framu dnešního odpoledne jsem se dostal mezi koule, ale nenahrál jsem si na nic, zahrál jsem jistotu a pak ji zahrál on a já byl bez strku. Pak sklidil.

Není špatné dostat se do semifinále, to není špatný výsledek na tu sezónu, co jsem měl. Byly strky, které jsem hrát neměl, je to frustrující, je to jako bych byl nějak postižený. Dokonce i ta poslední růžová, měl jsem ji zahrát z úhlu, ale prostě jsem to nedokázal. Je to chyba, která provází mou hru už asi 5 nebo 6 let a je to největší vada. Hrál jsem slušně proti Ryanovi a Dingovi, i když jsem jim dával šance, odtrhl jsem se od nich, ale je to velký krok ve třídě stát proti Ronniemu a tam se mi to už nepodařilo.

Kdybych se dostal do semifinále ne se svojí hrou A, ale F, kdybych dokázal najít cestu, jak překonat problém mojí hry, pak bych s ním mohl soupeřit. Ale musel jsem se spolehnout na hru, která neodpovídá tomu, jak hraju snooker.

Zkusil jsem spoustu různých věcí, ale nic nepomohlo. Musím se snažit být vytrvalý. V zápasech jsou strky, kterých se musím vyvarovat a nejít do nich. Nejhorší je, když minete strk, o kterém víte, kde jste ho minuli.

Nikdy předtím jsem nebyl naprosto přesvědčivý, už před 4mi lety mě porazil 17-4, ale tenkrát to bylo hlavně na mě, byl jsem špatný. Ale krom 2 nebo 3 včerejších framů, jsem nemohl dělat vůbec nic. Když ho necháte jít do vedení, je nezastavitelný. Je jiný človek, když ho dostanete pod tlak, ale to se mi nepovedlo.

Ronnie O'Sullivan

Jsem opravdu rád. Byly okamžiky, kdy jsem se cítil opravdu dobře, měl jsem hru pod kontrolou a všechno vycházelo perfektně. Byl to skvělý pocit.

Byl jsi rád za stav 4-4 po první session?

Naprosto. Myslel jsem si, že prohrávat 2-6 by bylo dobré, kdyby to bylo 1-7, dostal bych se do potíží. Nechtěl jsem mu dát velký náskok. Za 4-4 jsem byl rád, cítil jsem se jako bych první session vyhrál 7-1.

Hendry řekl, že to bylo to nejlepší, proti čemu musel hrát.

Ta pochvala pro mě znamená víc, než cokoliv jiného. Pamatuji si, když jsem ho ve 14ti sledoval a byl to Bůh, a on jím stále pro nás všechny je. Je perfektním vzorem a nejlepším hráčem, jaký kdy žil. Můj táta bude šťastný jako blecha, až uslyší, co Stephen řekl, znamená to hodně.

Když přihlédneme k tvému talentu, je záhada, že je to teprve třetí tvoje světové finále.

To je dlouhý příběh, zajistil jsem si účast i na příští rok a to přinese trochu vysvětlení. Je to těžké, nemá to co dělat s psychikou, ale tenhle rok se cítím u koulí příjemně a sebevědomě. Byly doby, kdy jsem ve finále vedl 9-1 a stále to nebyl ono a nebyl jsem spokojený.

Je sebeuspokojení nebezpečné pro finále?

Nic neberu jako jisté, byl jsem stabilní po celou sezónu, dostal se až sem a jsem spokojený, že jsem se mohl předvést. Byly těžké chvíle, kdy jsem si kopal vlastní hrob, ale dostal jsem se přes ně.

Steve Davis tě srovnává s Tiger Woodsem a Roger Federerem. Můžeš dominovat snookeru tak, jako oni dominují svým sportům?

Chodím jen hrát a snažím se hru si užívat, i když prohraju. Když neděláš hloupé nevynucené chyby, získáš základ, na kterém můžeš stavět. Před pár lety jsem tu hrál v semifinále s Dottem a měl jsem tehdy hrát celou dobu levou rukou, aspoň bych si to užil.

Cítil jsi nějaký soucit se Stephenem?

Ne, protože to je nebezpečné. Mám k němu obrovskou úctu, a když uberete plyn, můžete ho nechat se vrátit do hry. Během hry byla chvíle, kdy jsem si pomyslel, že je můj hrdina, je legenda, bylo by skvělé, kdyby to bylo finále a opravdu těsný zápas. To by byla ideální situace, ale musíš si tyhle myšlenky zakázat a hrát.

Stephen si myslí, že můžeš porazit jeho rekord ve světových titulech. Může tvůj pocit spokojenosti s hrou udělat tuhle šanci proveditelnější?

Může, vždycky je to popud zkusit se udržet motivovaný. Jak budu dál hrát nevím, protože byly dny, kdy jsem se cítil nemocný a v depresi a neměl jsem tu hru rád.
Vím, co dokážu u stolu předvést a je krásný pocit, když se to daří. Letmo jsem to dneska zahlédl, ale letmé záblesky nejsou dost.

O'SULLIVAN 13 LIANG 7

30. dubna, 2008
www.worldsnooker.com
Pozápasové reakce na postup O'Sullivana do semifinále
Ronnie O’Sullivan

Ronnie, jsi ve finále, jaký je to pocit?

Jsem rád, že jsem prošel dál, je to fajn. Mohl jsem hrát lépe, mohl jsem lépe sbírat body, mohl jsem být lepší v jistotách. Moje strky na dlouhou vzdálenost mohly být lepší, ale celkově jsem docela spokojený.

Je to vždycky trochu ošidné, když jsi ve vedení, neztratit tu pozici, ne?

Neztratíš moc zápasů, ve kterých vedeš 11-5, ale stávají se i divnější věci. Určité věci se stávají, nikdy si nemůžeš být jistý, a vždycky jsi zklamaný, když prohraješ.

A co teď se Stephenem Hendry?

Jo, to bude fajn hrát semifinále proti tak fantastickému hráči, to všichni víme. Jak už jsem řekl, není na tom tak špatně, jak se v posledních letech zdálo. A když jste schopen hrát na takové vysoké úrovni, pořád můžete vyhrávat turnaje. Takže mě to nepřekvapuje. Je tady, protože je skvělý hráč.

Se Stephenem už jsi za ty roky hrál pár pěkných bitev.

Jo, měli jsme se Stephenem pár pěkných zápasů. Hráli jsme spolu mnohokrát. Dokazuje to, že jsi v tom nejlepším turnaji. Maguire a já jsme asi jediní hráči, kteří mají dost vyrovnanou sezónu. Selby, Murphy a spousta dalších si vedli v sezóně dobře. To sice pomáhá, ale neznamená to nárok na volný průchod za titulem. Je to o tom, jak vám to vyjde ten den. Už zbývá jen 5 dní. Komu se bude hrát snadněji, ten projde dál. Důležité je hrát jednu část za druhou. Mám jistou vyrovnanost výkonů a to je rozdíl mezi touhle sezónou a mnoha předchozími. Jsem letos mnohem spokojenější, ne ani tak s výsledky, jako s mým výkonem. Nejsem nijak velkolepý, ale je to dobré. Vyrovnanost byla vždycky můj problém a když ji najdu, vrátím se rychle do formy. Je pro mě důležité nemít ta období, kdy zápasy zahazuji. Samozřejmě můžeš v jedné session zápas ztratit, ale nemůžeš ho vyhrát a to je asi důvod, proč jsem stále v turnaji.

Co soudíš o maximu Aliho Cartera?

Jo, to bylo skvělé. Nemohu nikomu nepřát zvládnutí 147čky. Samozřejmě jsem zklamaný, protože mi to sebralo polovinu peněz.

Je Bentley stále na spadnutí?

Ne, zrušil jsem to. Dal jsem to k ledu.

Co si myslíš o rozdílu mezi hrou s Liu Chuang a Liang Wenbo?

Jsou to odlišní hráči, Wenbo je útočný hráč, jde do strků. Chuang je o něco metodičtější a neotevírá tolik hru. Víc přemýšlí. Oba jsou hodně talentovaní a mají před sebou velkou budoucnost. Je to skvělé pro turnaj, protože je tu takový mezinárodní pocit, Marco Fu, Ding, Wenbo a Liu Chuang. Snad tu příští rok bude ještě víc hráčů z Číny. Skvělý pocit ze hry, skvělý mix hráčů.

Dneska ti trochu trvalo dostat se do hry.

Vím, frustrovalo mě to, samozřejmě chci ukončit zápas tak rychle, jak je to jen možné. Začal jsem minutím pár koulí a myslel si, že tam budu celou noc. Nechceš si to ztěžovat. Měl jsem šance a nechtěl jsem míjet koule. Nechtěl jsem tam strávit o moc víc času, než musím.

Spousta lidí si zvykla říkat, že Stephen Hendry chodí moc do koulí, ale jemu to nevadí. Vyhrál sedm světových titulů. Je vůbec nejlepší hráč, jaký kdy držel tágo. Kritizuje se snadno, ale dokud koule padají do kapes, tak je to ten správný strk, a jestliže Stephen Hendry bude hrát o trochu víc jistot, možná ještě 3-4 světové tituly získá. Hraj svou hru, svá procenta. Jeho statistiky jsou lepší, než moje, takže se nedostanu ke koulím, které on otevře. Někdy hru odhadnu, někdy ze zkušenosti a porážky tě něco naučí. Je to opravdu instinkt.

Užívám si diváky, mám skvělou podporu. Jsou vůči mě vždy fantastičtí, naučíte se s tím hrát a Stephen se musel naučit hrát proti tomu, když hrál 6x ve finále proti Jimmymu. Jsme oba v pohodě v jakékoliv situaci, která může nastat. Crucible ho obdivuje, je tu už po tolikáté, nemyslím, že to bude jednostranné. Nejdůležitější je, že spolu soutěžíme, jsme si téměř rovnocennými soupeři. To je vše co chci a vím, že je to vše co chce Stephen. Jít od stolu s vědomím, že to byl skvělý zápas, oba si to užijeme a budeme mít možnost hrát naše maxima.

Mimo stůl jsme dobří přátelé, jediné místo, kde nejsme, je u stolu. Asi nemám ten instinkt zabijáka, který má on, to je taky asi důvod, proč tak dlouho vévodí hře. Věnuje tomu veškerý čas, vášeň a touhu, nikdy by nehodil ručník do ringu.

9th maximum break[1].jpg

O'SULLIVAN 13 WILLIAMS 7

28. dubna, 2008
www.worldsnooker.com

Pozápasové rekakce na Rocketovu výhru a 147čku.

Ronnie O’Sullivan

Jaký je to pocit?

147čka je vždycky skvělá. A já ji dokázal nahrát v Sheffieldu už potřetí, to je fantastické.

Na konci jsi se udeřil do prsou?

Moje srdce strašně tlouklo. Bylo to gesto pro lidi, za jejich podporu. Bylo fantastické to udělat pro ně.

Věřil jsi si na 147 od první červené?

Na první červenou jsem si nevěřil, byl to těžký strk, Ale pak jsem se rozhodl.

Po celou session se tvoje hra zlepšovala, stále jsi si uvědomoval, že by Mark mohl být hrozbou?

Abych byl upřímný, měl jsem sbaleno. Myslel jsem si, že jestli mě porazí, tak nebudu mít chuť se vracet a začít hledat trenýrky a ponožky. Zaměstnalo mě to. Užil jsem si sezónu, užil jsem si zápas a užívám si hru a doufejme, že se dostanu tak daleko, jak je to možné. Měl jsem dojem, že by to mohla být jedna z těch her, které se obejdou beze mě a čekal jsem, že Mark něco takového udělá.

Musíš mít radost ze svých dlouhých strků, protože ty byly trochu mimo v začátcích turnaje, ale dnes odpoledne jsi žádný neminul.

Jo, pár jsem jich dneska zvládnul, což mi to trochu ulehčilo. Cítím se pohodlně když se dostanu mezi koule a rozrážím si je kolem. Někdy musíš vytvořit otevření hry buď přes jistotu a nebo přes dlouhý strk a to se mi v první části určitě nedařilo.

Vím, že si vážíš Stephena Hendryho, ale tahle 147 porazila jeho rekord (maxima v kariéře).

Aspoň jeden jeho rekord jsem porazil, pochybuju, že si mi to podaří s nějakým jiným. Je to skvělé, mám tuhle sezónu už tři. Mít tři je fantastické. Je skvělé nahrát 147. Je to skutečný adrenalin, skvělé pro fanoušky, skvělé pro televizi. Je to trochu i o penězích. Možná to není všem zrovna po chuti, ale takovéhle věci mě nechávají vracet něco snookeru. Nahrát v Crucible 147 je fantastická věc.

Řekl jsi, že jsi teď měl pár těžkých týdnů, ulehčilo ti to trochu?

Vím, že kamkoliv jdu hrát snooker, mám skvělé fanoušky, lidi vědí, že dostanou to, za co si zaplatili. V současné době je to jedna z věcí, kterou všichni chtějí. Chtějí dostat vzrušení a já jim ho dávám.

Předpokládám, že jediné, co by mohlo překonat dnešek, by bylo vítězství.

Bylo by skvělé to vyhrát a zdvihnout trofej, je to sen každého hráče, ale někdy si myslím, že mě to vlastně ani moc nezajímá. Přál bych si, abych takové myšlenky neměl, přál bych si, abych byl opravdu hladový po vítězství a opravdu to vyhrát chtěl a vše ostatní z mysli vytěsnil a jen myslel na to, že jsem tu kvůli vítězství. Ale někdy, třeba dnes ráno, bych si raději sbalil. Opravdu jsem čekal, že Mark bude hrát dobře a že jsem promeškal své šance.

Mark Williams

Ronnie hrál dneska velmi dobře.

Když se ohlédnu, tak mám pocit, že dneska neminul kouli, měl jsem trochu šanci, když se mu koule koply na modré, ale to bylo všechno, hrál dnes odpoledne opravdu dobře a nahrál 2 excelentní náběhy, hlavně ten poslední.

V první části jsi měl trochu smůlu, pár kopnutí na důležitých bodech, jak to ovlivnilo zápas?

Ano, mělo to velký vliv během první části, myslím, že asi 5 framů jsem prohrál na černé, z nich 4 jsem zkazil já a jeden získal on skvělým sklizením. Hodně framů jsem zkazil, když jsem vedl o 50 bodů, ale pak jsem zkazil a on pokaždé pěkně sklidil. Kdybych vyhrál tyhle framy, mohl to být jiný zápas, mohl jsem být po dvou částech ve vedení. Byl šťastnější, šel do odpolední části s vedením a věděl, že nehrál v prvních dvou částech až tak dobře.

A co ta 147 na závěr?

To byl excelentní náběh. Tohle dokáže asi jen Ronnie, nahrát něco takového a ještě to vypadá tak snadno. Věděl jsem, že na něj jde od první červené, věděl jsem, že nepůjde do jiné barevné, než do černé a po celou dobu náběhu se nikdy nedostal mimo pozici.

Když se dívám na tvou sezónu, Marku, je tam velký pokrok od doby, kdy jsi byl v útlumu.

Ano, za posledních 18 měsíců je tam velký pokrok, ale stále je to dost špatné, takže teď musím do kvalifikací a abych byl upřímný, zasloužím si to. Ale doufám, že budu schopen se do top 16 vrátit.

Máš pocit, že někdo může Ronnieho v téhle formě porazit?

Ne, když bude hrát tak, jako v posledních čtyřech framech, to je jisté!

main_bentley_continental_gtc_7592[1].jpg

Ronnieho devátá stočtyřicetsedmička

bbb.co.uk
28. dubna, 2008

Ronnie O'Sullivan nahrál naprosto brilantních 147 a získal výhru 13-7 nad Markem Williamsem a dostal se do posledních osmi hráčů Mistrovství světa v Sheffieldu.

O'Sullivan vedl do poslední session 9-7 a když své vedení prodlužoval, pokračoval v krásné hře.

Ke svému vedení přidal breaky 71 a 60 a pak nahrál ještě 100 bodů.

O'Sullivan pak přejel svého soupeře devátým a pravděpodobně nejlepším maximem své kariéry, které ho dostalo do šance na zisk 157 000 liber.

Break zabral O'Sullivanovi osm minut a 47 vteřin, o tři minuty více, než rekordní break proti Micku Price z roku 1997, který mu trval jen 5:20.

"Jakmile jsem dal první červenou, pomyslel jsem si, že je to na 147," řekl O'Sullivan pro BBC Sport.

"Samozřejmě je důležitější vyhrát zápas, ale ty peníze mi dávají pár možností na léto. Teď si koupím Bentley Convertible - umřel bych, abych ho mohl mít."

"Rozdíl mezi touto sezónou a posledními 13ti sezónami je, že jsem překonal pár problémů a uchoval si disciplínu a zůstal trpělivý."

"Nikdy jsem se nedostal na katastrofální úroveň - když se to k tomu blížilo, tak jsem toho chtěl nechat."

O'Sullivan nyní drží rekord nejvíce zahraných maximálních náběhů v soutěžích, překonal Stephena Hendryho, který jich má na kontě 8.

Jeho 147 byla teprve 7. maximem na tomto místě - 3 z nich má na kontě on - a díky by měl získat bonus 147 000 liber stejně jako 10 000 liber za nejvyšší break.

O'Sullivan, který nyní bude ve čtvrtfinále čelit buď čínskému Liang Wenbo nebo Joe Swailovi ze Severního Irska, dodal: "Opravdu jsem si myslel, že prohraju."

"Očekával jsem, že mi to Mark spočítá, protože on je velký hráč. Měl jsem sbaleno, protože jsem myslel, že to bude jedna z těch her, které mě vyřadí."

Porážka dvojnásobného mistra světa Williamse znamená, že vypadne z top 16 a bude tak muset hrát v kvalifikacích, aby se dostal do bodovaných turnajů.

Video rozhovoru s Ronniem na této stránce

O'Sullivanova omluva za čínské šlápnutí vedle

Clive Everton
www.guardian.co.uk
25. dubna 2008

Ronnie O'Sullivan, který soutěží prvně od svých trapných komentářů na China Open, kterým se na internetu dostalo širokého zájmu, nabídl včera po svém vítězství 10-5 nad čínským kvalifikantem Liu Chuangem na Mistrovství světa v Sheffieldu svou omluvu.

"Neuvědomil jsem si, že jsou zapnuté mikrofony a kamery. Byl to jen osobní žert. Nebyl v tom žádný úmysl urazit čínské obyvatele nebo média," řekl. "Netušil jsem, co se přihodilo, dokud jsem nepřijel domů. Okamžitě jsem se spojil s mými čínskými kontakty a na čínské televizi jsem se omluvil."

"Nechci být znám jako někdo, kdo působí problémy. Nemyslím, že se to stane, ale kdyby mi kterýkoliv čínský sponzor napsal, že mě nechce, tak bych odstoupil. Byl bych raději, kdyby to bylo vyřešeno před mistrovstvím. Je pro mě těžké se v posledních 3 týdnech soustředit na hru." O'Sullivana čeká disciplinární řízení, ale spíše to vypadá na pokutu, než na pozastavení činnosti.

V prvních dvou framech proti Liu byl O'Sullivan lepší a nahrál breaky 76 a 87 a on sám své vystoupení charakterizoval jako "ne nejhorší". Z vedení 3-0 zbylo nakonec jen vedení 5-4, ale ve druhé části už ztratil jen jeden frame.

17tiletý Liu je jeden z pěti Číňanů, kteří spolu sdílí dům v Sheffieldu, takže mohou denně trénovat v prostorách English Institute of Sport. "Mechanicky jsou všichni perfektní," řekl O'Sullivan, a dodal, že Liu "potřebuje jen víc zkušeností."

Zpátky v rytmu

24. dubna 2008
www.worldsnooker.com

Ronnie O'Sullivan ukázal ve druhé části zápasu proti Liu Chuang značně zlepšenou formu a dostal se na 888.com Mistrovství světa do posledních 16.

O’Sullivan mohl očekávat pár nervózních okamžiků, protože vedl jen 5-4, ale vše ukončil pohodlnou procházkou do úspěšného výsledku 10-5.

The Rocket nahrál 7 breaků přes 40 a uhrál 5 framů, které potřeboval, aby si zajistil souboj s Markem Williamsem. Nicméně hráč z Essexu pokračoval v nevynucených chybách a bude se muset zlepšit proti znovuožívajícímu Willimsovi, který stejně jako on pokukuje po 3. titulu Mistra světa.

O’Sullivan prohrál ze svých 16ti účastí v Crucible jen 3 zápasy 1. kola, ale vypadal, že je v nebezpečí šokující prohry, když v 1. části výkon Liu Chuanga neodpovídal nedostatku zkušeností.

17tiletý, 4. nejmladší hráč, který kdy v Sheffieldu soutěžil, se dokázal ze stavu 0-3 dostat až na rozdíl jednoho jediného framu a vypadalo to, že se připojí ke svým krajanům Ding Junhui a Liang Wenbo v posledních 16. Ale hráč, který vyhrál 5 kvalifikačních zápasů, aby se sem dostal, dokázal dnes už získat jen jeden.

Náběh 61 bodů dostal 32letého O'Sullivana do vedení 6-4 a další frame přidal náběhy 41 a 48. Liu získal 12. na barevných a upravil stav na 7-5, jenže O'Sullivan nahrál 65 a 56 a dostal se na jeden frame od vítězsví.

Liu vypadal, že by 15. frame mohl získat, vedl už 57-40 na poslední červené, ale chyba na jistotě dovolila O'Sullivanovi sklizení za 30 bodů, které ukončilo zápas.

Pozápasové reakce

Ronnie O’Sullivan

Dneska to asi bylo spíš o výhře, než o formě?

Vždycky se soustředím na formu. Vždycky chceš hrát dobře. Nemyslím, že jsem hrál hrozně, ale trochu jsem se ztratil.

Jaký máš pocit ze své formy, myslíš že je dost dobrá na výhru Světového titulu?

Tak dopředu opravdu nepřemýšlím, mám za sebou jeden zápas a uvidím, jak to půjde dál. Je to ještě daleko a zkusím si to užít a brát to jak to přijde, vím, že je to trochu klišé, ale tak to prostě je.

Máš před sebou skvělý zápas s Markem Williamsem, už jste spolu pár výborných zápasů sehráli, viď?

Je to jeden z těch zápasů, kdy se musíte soustředit jen na svou hru a snažit se mít kontrolu. Kontrolu, kterou můžete řídit, jestli víš, co myslím, a musíš si dovolit cokoliv, abys udělal pokrok.

Jak se připravuješ na zápas s Markem Williamsem?

Vidím to jen jako hru. Jsem příliž zkušený a Mark zrovna tak, stejně tak všichni hráči tady, oba známe svou hru, víme, čeho jsme schopni, nemyslím, že se budeme příliš zabývat přemýšlením o tom, co ten druhý udělá. Oba budeme muset být na vrcholu formy. Očekávám, že budu muset hrát dobře a kdo by to nečekal v posledních 16 na Mistrovství světa.

Co si myslíš o mladém Chuangovi?

Vypadá to, že dostal do vínku skvělou techniku, rovnou ruku, zachází s koulemi podobně jako Ding. Je mladý a na 17tiletého dobrý, jak jsem viděl. Myslím, že Ding byl výjimka z pravidel stejně jako Higgins a Williams, nebyl daleko za nimi, když oni byli v tomhle věku. Trochu více zkušeností a odehraných turnajů jeho hru povznese a bude hrát pohodlněji. Je velmi těžké sem přijít, zvyknout si na světla a atmosféru jiné země, čím více toho zažije, tím lépe pro něj. Je skvělé vidět tolik Čínských hráčů tady hrát, ale pozor na ně.

Volal jsi Graeme Dottovi ohledně jeho deprese, to bylo milé.

Tohle byste nepřáli ani svému největšímu nepříteli, znám to. Je to takové povzbuzení od jednoho chlapa druhému, který to potřebuje. Vypadá to, že má kolem sebe dobré lidi, kteří mu pomohou a přeji mu vše dobré. Jen jsem mu pověděl o svých zkušenostech a jak jsem to překonával a jak to stále někdy překonávám.

Liu Chuang

Vypadalo to, že jsi o svůj okamžik ve 2. části přišel, souhlasíš?

Ano, musím souhlasit, přišel jsem o mnoho šancí. Nebyl jsem vůbec nervózní, jen to prostě nešlo a já nevím proč.

Jak hodnotíš svůj debut v Crucible? How

Opravdu jsem si to tady užil a hrál jsem docela dobrý snooker, i když bohužel ne dost dobrý. Mám velkou chuť se sem zase vrátit a hrát tu znovu. Je to skvělé.
Myslím, že v první části jsem dobře skóroval, ale ve druhé jsem minul příliš snadných koulí, takže musím do budoucna vylepšit svou techniku.

POD TLAKEM

http://snookerscene.blogspot.com/
Dave H.
překlad: Zdenka
23. dubna 2008

Měli jsme někdy více vzrušující start Mistrovství světa než v několika prvních dnech tohoto roku?

Vyrovnané zakončení, návraty a spouta napětí. To se může stát pouze v Cruciblu.

Ronnie O´Sullivan byl dnes odpoledne proti Liu Chuang zjevně pod tlakem, nepotápěl a špatně hodnotil pozice.

Nechme laické úvahy na pokoji. Ronnie může vyhrát, když bude chtít.
Pravda je, že on chce. To je důvod, proč cítí tlak. Pokud by mu to bylo jedno, necítil by žádný.

Myslím, že porazí Liu, ale není to tak jisté, jak to vypadalo ráno.

Pro Ronnieho jsou znepokojující tři těsné prohry v několika turnajích.

Na Masters v lednu minul modrou, kterou měl potopit v rozhodujícím framu proti S. Maguirovi a prohrál 9-8.

Vedl v únoru ve finále Welsh Open nad M. Selbym 8-5, ale promarnil šanci na vítězství a prohrál 9-8.

Na China Open minulý měsíc hrál "kamikadze" snooker a byl M. Fu poražen 5-4.

Nic z toho neznamená, že je bez šance. Dvakrát vyčistil stůl, pod tlakem odrazil Liu. Každý ví, jak dobrý může být, když všechno vychází společně.

Nicméně O´Sullivan se bude snažit zlepšit se v zítřejší závěrečné části zápasu, aby znovu získal to, co se zdá být ztracenou sebedůvěrou

Selbyho názor na Rocketa

Finalista World Championship říká, že snooker může existovat i bez O'Sullivana.
17. dubna 2008
www.skysports.com

Loňský finalista z Crucible Mark Selby říká, že snooker by přežil, i kdyby neměl problematického Ronnie O'Sullivana.

O'Sullivan je znovu v těžkých potížích s vedením snookeru po svém šokujícím chování na China Open, kdy byl během tiskové konference přistižen při neslušných komentářích .

Šéf World Snooker Sir Rodney Walker zkritizoval O'Sullivanovo chování a disciplinární komise World Professional Billiards and Snooker Association nyní diskutuje o Rocketově potrestání.

32letý hráč je na snookerovém okruhu hvězdnou atrakcí, ale už dříve se octl v problémech a tentokrát by mohl čelit i zákazu činnosti, stejně jako tvrdé pokutě.

Už dříve O'Sullivan vyhrožoval opuštěním snookeru, jeho křehký vztah ke hře je znám, a mnozí věří, že by mohl pověsit své tágo na hřebíček, kdyby mu bylo za jeho poslední nerozvážnost zakázáno nastoupit v turnajích.

"Myslím, že to co Ronnie řekl je špatné a jsem si jistý, že World Snooker se s tím vypořádá správně a přijde se správným rozhodnutím," řekl Selby, který věří, že snooker by mohl fungovat i bez O'Sullivana.

"Evidentně má problémy, měli by Ronnieho vyslechnout a dozvědět se, co si o tom myslí on sám a jsem si jistý, že World Snooker se rozhodne správně."

"Hra Ronnieho potřebuje, byla by to ztráta, ale stále si myslím, že by fungoval i bez něj."

'Jester from Leicester' se stal terčem O'Sullivanovy kritiky, když s ním Ronnie letos na Welsh Open prohrál a označil ho za "negativního".

"Ronnie je Ronnie, někdy říká věci, které jsou pravda a někdy ne," dodal Selby.

"Každý má svůj vlastní názor, ale ten jeho byly asi tak trochu kyselé hrozny, protože to finále prohrál. Smazal jsem to."

"Hraju proto, abych vyhrál a snažím se dělat co nejméně chyb. Jestli to znamená, že na strk potřebuji trochu víc času, tak ať."

"Ronnie hraje instinktivně, vidí prostě strk mnohem rychleji, než ostatní hráči. Ne každý dokáže hrát tak jako on."

Selby bude pokračovat ve svém postupu, když se bude snažit být o jeden krůček lepší, než vloni, kdy jeho cestu v Crucible ukončil John Higgins ve finále.

Poté co vyhrál při svém debutu ve Wembley Masters a pak i Welsh Open a následně se dostal i do posledních čtyř na China Open, je Selby v perfektní formě.

"Jsem trochu zklamaný, že jsem nevyhrál, ale samozřejmě si nemůžu stěžovat na to, co jsem dokázal v posledních několika měsících," řekl Selby.

"Jsem stále pevný a stále se dostávám v turnajích hodně daleko."

Moje hra je v pořádku a doufám, že si ji udržím i na mistrovství světa.

"Nemá pro mě žádný význam, zda jsem favorizován, nebo ne."

"Vím, čeho jsem schopen dosáhnout a jestli někdo říká že jsem favorit nebo na druhém místě, teď nic neznamená, protože si myslím, že je tu mnoho hráčů, kteří to mohou vyhrát."

Graeme Dott si nechá ujít Mistrovství světa

Sobota, 12. dubna 2008
www.independent.ie

Skotský Graeme Dott naznačuje pochyby o svém působení na snookerovém Mistrovství světa, které začíná příští sobotu v Sheffieldu.

Vítěz z roku 2006 nedokázal vyhrát v posledních 15ti zápasech, je to jeho nejhorší období kariéry.

V posledních 18ti měsících se potýkal s osobními traumaty, včetně smrti svého tchána, který byl zároveň jeho manažerem a obav z rakoviny své ženy, které se naštěstí nepotvrdily.

30ti letý Dott řekl: "Strašně chci hrát, ale nejsem už nějakou dobu v tom správném duševním rozpoložení, což vidíte i z mých výsledků. Pojedu do Sheffieldu jen tehdy, když se budu moci ukázat v dobrém světle."

Dott by ve svém úvodním zápase v úterý, 22. dubna v Crucible měl čelit Joe Perrymu.

Jeho manažer Pat Mooney řekl, "Graemovi byla diagnostikována deprese a podniká kroky k tomu, aby se mu vrátilo plné zdraví. Vše na čem teď záleží je Graemovo zdraví a blaho jeho rodiny."

Program 888.com World Championship

9. dubna 2088
www.worldsnooker.com

Oficiální program the 888.com World Snooker Championship je nyní možno si objednat on-line.

76-ti stránkový program je perfektním průvodcem pro váš požitek z letošní snookerové podívané v Crucible Theatre. Obsahuje:

* Podrobné profily a statistiky všech 32 hráčů, včetně vynikajících nových fotografií
* Představení Marka Selbyho a Dinga Junhui
* Ohlédnutí za sezónou
* Nejvtipnější hlášky loňského ročníku
* Představení snookerových slavných fanoušků: Shane z Westlife, Serge z Kasabian a hráče kriketu Dickie Birda
* Deset největších šoků Crucible
* Zvláštní a úžasné statistiky Crucible
* Představení rozhodčích, Světové Snookerové Akademie a renovace Crucible
* Rozpis a formát zápasů
* A mnoho dalšího!

Cena programu je jen 5 liber, objednejte si ho teď a poštovné i balné máte zdarma!

Pro objednání vašeho výtisku klikněte zde

draw.jpg

Zajímavé .... velmi zajímavé

Dave H
snookerscene.blogspot.com

Rozlosování prvního kola 888.com World Championship je velmi zajímavé.

Tak za prvé, sponzorům a World Snookeru se povedl opravdu profesionální kousek, když pustili losování živě na internetu.

Mark Johnston-Allen byl jako konferenciér zvláště působivý a zdá se to být ideální způsob jak tak důležitou věc organizovat i v příštích letech.

A teď k rozlosování.

John Higgins se jen stěží bude těšit na to, že hned první den bude čelit Matthew Stevensovi.

Jejich setkání 19. dubna je příliš blízko a vyvolává dohady o Higginsově nevalné formě v této sezóně a Stevensově všeobecně známém zvyku hrát v Crucible dobře.

Stephen Hendry určitě nedá ruku do ohně za to, že přejde přes nebezpečného a útočného Marka Allena, který ho v této sezóně na UK Championship porazil 9-4.

Podobně, Peter Ebdon bude mít práci s překonáním talentovaného debutanta Jamie Cope a jejich zápas slibuje obzvláště zajímavý stylový souboj.

Ronnie O'Sullivan si už s Liu Chuangem, který se stane vůbec prvním soutěžícím v Crucible narozeným v devadesátých letech, zahrál.

Setkali se v prvním kole loňského China Open. Komentoval jsem ten zápas na Eurosportu a byl jsem Liem, který vyhrál 1. frame, než prohrál 5-1, velmi ohromen.

Tehdy jsem řekl, že ho doufejme uvidíme i v budoucnosti, ale absolutně jsem nepředpokládal, že se mu podaří hned v jeho 1. sezóně projít přes celý kvalifikační turnaj až do Crucible.

Jestliže - a je to samozřejmě velké jestliže - porazí O'Sullivana, bude to největší šok v historii Crucible, jestli ne v historii snookeru vůbec.

Můj první tip, Ding Junhui, může mít problémy přejít přes šampióna Grand Prix Marco Fu, který ho letos na Masters porazil.

To jsou asi ty nejdůležitější zprávy z rozlosování Mistrovství světa, které by mělo být, jako obvykle, velmi fascinující podívanou.

Kdo vyhraje?

Nemám tušení, ale bude zábava to zjistit.

USPĚJE LIU?

Zde na venkovském Essexu na Championship League jsme debatovali o tom, kolik framů vyhraje Liu Chuang proti Ronnie O'Sullivanovi v prvním kole 888.com World Championship - a tak nám utekly ty dlouhé večery.

Někteří myslí, že 17tiletý hráč bude prostě smeten. Já si myslím, že vyhraje minimálně 5 framů.

Důvod? Proti Ronniemu to bude otevřená hra a proto má Liu šance.

Kouzlo Crucible pro něj nic neznamená. Je v Británii jen pár měsíců a nezapomeňte, že se narodil v době, kdy Stephen Hendry vyhrál svůl první titul mistra světa - 1990.

Jestli se chopí svých šancí, může hrát s Ronniem těsněji, než mnozí věří.

Dozvíme se to asi za měsíc.

První živý přenos z losování 888.com World Snooker Championship

07. března 2008 11:50:00
www.worldsnooker.com

Fanouškové po celém světě budou mít šanci sledovat živě losování 888.com World Snooker Championship, které bude k vidění vůbec poprvé v živém přenosu.

Stane se tak ve 14,00 CET, v úterý 11. března na www.888snooker.com

Přímý přenos po internetu, přímo z Sheffieldského Crucible Theatre, začne ve 13,30 CET a vyvrcholí ve 14,00 losováním. Snookeroví fanuškové po celém světě budou také moci jako první slyšet reakce na rozlosování od současného mistra světa Johna Higginse, stejně jako od dvojnásobného vítěze bodovaného titulu Neila Robertsona. Hráči budou fanoušky bavit speciální snookerovou exhibicí.

888.com World Champion John Higgins řekl: “11. březen bude pro snookerovou historii zvláštním dnem, protože to bude vůbec poprvé, co budou snookeroví fanouškové po celém světě schopni sledovat rozlosování. Snooker je celosvětovou hrou a tohle pomůže rozšířit fanouškovskou základnu pro snooker a 888.com World Snooker Championship”.

Rozlosování postaví proti sobě 16 top nasazených hráčů proti namátkou vybraným 16ti hráčům, kteří bojují v závěrečném kvalifikačním kole, které se koná od 7. do 10. března v English Institute of Sport – v Sheffieldu.

Samotný 888.com World Snooker Championship se bude konat v Crucible Theatre od 19. dubna do 5. května.

Pavouk poslední fáze kvalifikace

Formát kvalifikace na Mistrovství světa

15. ledna 2008
www.worldsnooker.com

Níže můžete vidět rozpis zápasů posledního kola kvalifikace na 888.com World Snooker Championship.

Zápasy se budou hrát v English Institute of Sport - Sheffield, od 7. do 10. března. 16 vítězů této fáze postoupí do losování zápasů prvního kola přímo v Crucible.

Čísla zápasů si můžete zkontrolovat s pavoukem (nahoře).

Všechny zápasy se budou hrát na best of 19 a budou se hrát ve dvou částech (9/10).

Pátek, 7. března
11,00 & 17,00
10 - Joe Swail x Judd Trump - 10-9
11 - Matthew Stevens x Rory McLeod - 10-5
12 - Ian McCulloch x Liang Wenbo - 5-10
15 - Marco Fu x Alan McManus - 10-3

Sobota, 8. března
11,00 & 18,00
1 - Stuart Bingham x Adrian Gunnell - 10-3
9 - Nigel Bond x Barry Pinches - 10-7
14 - Gerard Grene x Mark Davis - 2-10
16 - Mark Allen x Ricky Walden - 10-8

Neděle, 9. března
11,00 & 17,00
2 - Michael Holt x Michael Judge - 6-10
4 - Dave Harold x Mike Dunn - 10-4
5 - Barry Hawkins x Andy Hicks - 10-8
7 - Anthony Hamilton x Scott MacKenzie - 10-2

Pondělí, 10. března
11,00 & 17,00
3 - Jamie Cope x Fergal O'Brien - 10-5
6 - Mark King x Jimmy White - 10-3
8 - Joe Perry x John Parrott - 10-8
13 - Dominic Dale x Liu Chuang - 9-10

Tipování

Pokud si tipnete červeně psaného hráče a ten opravdu postoupí k černě psanému hráči z posledního kola kvalifikace, bude váš tip ohodnocen 3mi body, pokud si tipnete zeleně psaného hráče a ten postoupí, dostanete 2 body a za modře psaného hráče dostanete 1 bod. Na vaše tipy čekám do 2. ledna 2008.

Pavouk kvalifikace

Rozpis zápasů

26. listopadu 2007
www.worldsnooker.com

Níže najdete rozpis zápasů kvalifikace na 888.com World Snooker Championship, která se koná od 3. do 11. ledna v Pontin's, Prestatyn.

Čísla zápasů si můžete zkontrolovat v pavouku zápasů nahoře.

UPOZORNĚNÍ: Závěrečné kvalifikační kolo (zápasy 53-68) se budou hrát v English Institute of Sport - v Sheffieldu od 7. do 10. března.

*označené zápasy se hrají do rozhodnutí. Zápasy 1-52 se hrají na best of 19. Úvodní "q" zápasy se hrají jen na jednu sessio na best of 9.

Čtvrtek, 3. ledna
17,00
q1 - Phil Seaton x Donald Newcombe - 5-2

Pátek, 4. ledna
11,00
q2 - Colin Mitchell x Phil Seaton - 5-4
q3 - Lel Dodd x David Singh - 1-5
q4 - Adam Osbourne x Sean Storey - 0-5
q5 - Tony Knowles x Ali Bassiri - 5-1
q6 - Neil Selman x John Wilson - 5-1
q7 - Barry Stark x Del Smith - 5-4
q8 - Tony Brown x Christopher Flight - 5-1
q9 - Stephen Ormerod x Paul Wykes - 5-0

17,00
q10 - Colin Mitchell x David Singh - 5-3
q11 - Sean Storey x Tony Knowles - 5-0
q12 - Neil Selman x Barry Stark - 4-5
q13 - Tony Brown x Stephen Ormerod - 3-5

Sobota, 5. ledna
11,00
1 - Patrick Wallace x Sean Storey - 8-1
2 - Jimmy Robertson x Stephen Ormerod - 6-3
3 - Rodney Goggins x Barry Stark - 7-2
4 - Liu Chuang x Colin Mitchell - 9-0

17,00
1* - Patrick Wallace x Sean Storey - 10-1
2* - Jimmy Robertson x Stephen Ormerod - 10-5
3* - Rodney Goggins x Barry Stark - 10-4
4* - Liu Chuang x Colin Mitchell - 10-0

Neděle, 6. ledna
11,00
5 - Alex Davies x Steve Mifsud - 8-1
6 - Mark Joyce x Patrick Wallace - 3-6
7 - James McBain x Kevin Van Hove - 7-2
8 - Tian Pengfei x Ashley Wright - 6-3
9 - Munraj Pal x Xiao Guodong - 3-6
10 - Matthew Selt x Fraser Patrick - 5-4
11 - Liu Song x Jimmy Robertson - 6-3
12 - Kurt Maflin x Gareth Coppack - 5-4

17,00
5* - Alex Davies x Steve Mifsud - 10-2
6* - Mark Joyce x Patrick Wallace - 10-8
7* - James McBain x Kevin Van Hove - 10-2
8* - Tian Pengfei x Ashley Wright - 10-4
9* - Munraj Pal x Xiao Guodong - 8-10
10* - Matthew Selt x Fraser Patrick - 10-6
11* - Liu Song x Jimmy Robertson - 10-6
12* - Kurt Maflin x Gareth Coppack - 9-10

Pondělí, 7. ledna
11,00
13 - Joe Jogia x Michael White - 2-7
14 - Lee Spick x Rodney Goggins - 4-4
15 - Jamie O'Neil x Martin Gould - 5-4
16 - Liang Wenbo x Ben Wollaston - 6-3
17 - Lee Walker x Liu Chuang - 3-6
18 - Leo Fernandez x Alfie Burden - 6-3
19 - David Morris x Supoj Saenla - 4-5
20 - Tony Drago x Issara Kachaiwong - 4-5

17,00
13* - Joe Jogia x Michael White - 4-10
14* - Lee Spick x Rodney Goggins - 9-10
15* - Jamie O'Neil x Martin Gould - 8-10
16* - Liang Wenbo x Ben Wollaston - 10-3
17* - Lee Walker x Liu Chuang - 9-10
18* - Leo Fernandez x Alfie Burden - 10-4
19* - David Morris x Supoj Saenla - 9-10
20* - Tony Drago x Issara Kachaiwong - 9-10

Úterý, 8. ledna
11,00
21 - Ian Preece x Alex Davies - 7-2
22 - Jimmy Michie x Mark Joyce - 7-2
23 - Marcus Campbell x James McBain - 5-4
24 - Mike Dunn x Tian Pengfei - 8-1
25 - David Roe x Xiao Guodong - 7-2
26 - Jimmy White x Matthew Selt - 7-2
27 - Scott MacKenzie x Liu Song - 7-2
28 - Paul Davies x Gareth Coppack - 5-4

17,00
21* - Ian Preece x Alex Davies - 10-9
22* - Jimmy Michie x Mark Joyce - 10-4
23* - Marcus Campbell x James McBain - 9-10
24* - Mike Dunn x Tian Pengfei - 10-2
25* - David Roe x Xiao Guodong - 10-5
26* - Jimmy White x Matthew Selt - 10-4
27* - Scott MacKenzie x Liu Song - 10-5
28* - Paul Davies x Gareth Coppack - 8-10

Středa, 9. ledna
11,00
29 - Barry Pinchess x Michael White - 6-3
30 - Judd Trump x Rodney Goggins - 6-3
31 - Stuart Pettman x Martin Gould - 1-8
32 - Rod Lawler x Liang Wenbo - 4-5
33 - Joe Daleney x Liu Chuang - 3-6
34 - Drew Henry x Leo Fernandez - 1-8
35 - Robin Hull x Supoj Saenla - 0-10
36 - Tom Ford x Issara Kachaiwong - 3-6

17,00
29* - Barry Pinchess x Michael White - 10-4
30* - Judd Trump x Rodney Goggins - 10-4
31* - Stuart Pettman x Martin Gould - 4-10
32* - Rod Lawler x Liang Wenbo - 6-10
33* - Joe Daleney x Liu Chuang - 5-10
34* - Drew Henry x Leo Fernandez - 2-10
35* - Robin Hull x Supoj Saenla - 0-10
36* - Tom Ford x Issara Kachaiwong - 5-10

Čtvrtek, 10. ledna
11,00
37 - Adrian Gunnell x Ian Preece - 2-7
38 - Michael Judge x Jimmy Michie - 6-3
39 - Fergal O'Brien x James McBain 6-2
40 - Andrew Norman x Mike Dunn - 2-7
41 - Andy Hicks x David Roe - 5-4
42 - Andrew Higginson x Jimmy White - 5-4
43 - James Wattana x Scott MacKenzie - 4-5
44 - John Parrott x Gareth Coppack - 8-1

17,00
37* - Adrian Gunnell x Ian Preece - 10-9
38* - Michael Judge x Jimmy Michie - 10-6
39* - Fergal O'Brien x James McBain - 10-4
40* - Andrew Norman x Mike Dunn - 2-10
41* - Andy Hicks x David Roe - 10-5
42* - Andrew Higginson x Jimmy White - 7-10
43* - James Wattana x Scott MacKenzie - 8-10
44* - John Parrott x Gareth Coppack - 10-3

Pátek, 11. ledna
11,00
45 - Robert Milkins x Barry Pinches - 3-6
46 - Jamie Burnett x Judd Trump - 2-7
47 - Rory McLeod x Martin Gould - 4-3
48 - David Gilbert x Liang Wenbo - 3-6
49 - David Gray x Liu Chuang - 2-7
50 - Mark Davis x Leo Fernandez - 4-3
51 - Alan McManus x Supoj Saenla - 7-1
52 - Ricky Walden x Issara Kachaiwong - 5-4

17,00
45* - Robert Milkins x Barry Pinches - 4-10
46* - Jamie Burnett x Judd Trump - 2-10
47* - Rory McLeod x Martin Gould - 10-8
48* - David Gilbert x Liang Wenbo - 3-10
49* - David Gray x Liu Chuang - 5-10
50* - Mark Davis x Leo Fernandez - 10-9
51* - Alan McManus x Supoj Saenla - 10-2
52* - Ricky Walden x Issara Kachaiwong - 10-4

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

22. 7. Magdaléna

Zítra: Libor

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

423034
_1234.bmp