Očekávám prohru

“Před každým zápasem očekávám prohru. Jsem ztuhlý a to mě ochromuje.”

The Times
6. září, 2007

U muže, který získal 2 světové tituly nejsou nikdy jeho vnitřní démoni a pocity zmaru daleko. Je na rozpacích, když má vysvětlit proč.
Matthew Syed

“Co vám vůbec nepomůže, je vysvětlovat depresi logicky, protože deprese nemá s logikou vůbec co dělat.” – Od Ronnie O’Sullivana, z jeho biografie

Ronnie O’Sullivan dostával vždy hodně rad. V roce 2001 mu doktor řekl, že jeho deprese pramení z nedostatku serotoninu v mozku a předepsal mu denní dávku Prozacu. V 2002 mu terapeut z National Drugs Helpline řekl, že jeho problémy byly ve spojení se závislostí na marihuaně a když porazí svou závislost, porazí i své démony.

Poradce od Samaritans – kterým O’Sullivan zavolal ve stavu horečnatého zoufalství v předvečer Mistrovství světa 2001 – mu řekl, že je to všechno kvůli jeho sebezničujícímu vztahu ke snookeru a jestli toho nechá, začne se to zlepšovat. Sportovní psycholog, který s O’Sullivanem spolupracoval mu řekl, že jeho problémy mají co dělat s pozorností.

O’Sullivan má na lidi takový vliv: každý mu chce pomoci, poradit mu, dostat se mu do mysli a vše zlepšit. Možná je to neodolatelnou kombinací výstřednosti a zranitelnosti. Možná je to jeho rošťácký humor a obrovská vřelost. Ať je to cokoliv, lidé s ním chtějí mluvit a pokusit se ho pochopit. Každý přítel a známý má názor na to, co je špatně a co s tím dělat.

Ale byl to Mike Brearley, bývalý kapitán Anglie v kriketu a nyní psycholog, který nabídl O’Sullivanovi nejnovější perspektivu. „Je tvůj otec pravák?“ zeptal se O’Sullivana poté, co přiznal problémy se svou hrou během jednoho z jejich terapeutického sezení v roce 1998. O’Sullivan přikývl.

„To znamená, že je velká šance na to, že muže, kterého zabil, pobodal pravou rukou,“ řekl Brearley. „Možná to, co se tenkrát v noci stalo, může mít dopad na tvou pravou paži. Před lety se stávalo, že lidé ve válce zastřelili jiného člověka a nechtěli to udělat. O léta později jim paže ochrnula.“

Brealey usoudil, že jestliže se dokáže O’Sullivan vyrovnat s nocí, kdy jeho otec ubodal jiného muže, mohlo by to vyřešit jeho problémy s hrou, což by mu pomohlo cítit se lépe i v životě. Freudova logika která, citujeme-li O’Sullivana „byla ulítlá, ale zaměstnala mou mysl na dlouhou dobu“.

31letý O’Sullivan se stálou partnerkou a třemi dětmi není o nic víc k pochopení, proč se jeho svět zahaluje temnotou. „Strašně často jsem na kusy a stále nevím proč,“ říká, když sedíme spolu v baru Grove Snooker Club v Romfordu, Essex.

„Někdy si myslím tohle, jindy něco jiného. Je to jako by mi v hlavě probíhalo nějaké zpropadené zasedání. Mám, nemám; jsem nahoře nebo dole; dělám to správně; mám se o to starat; měl bych jít domů; udělal jsem dost; mám toho dost; mají lidi zájem; nenávidím snooker; miluji snooker; mám se dobře, bylo to super, nebylo to super, je čas se pohnout; mám tu být dalších 5 let; měl bych toho nechat hned. Grrrrrr! Všechny tyhle sračky mám v hlavě a musím se s nimi vypořádat.“

Pomohly antidepresiva? „Na chvíli ano,“ říká. „Začal jsem je brát na začátku Mistrovství světa 2001 a pomohly mi dostat se přes tu akci (jeho první světový titul), protože jsem byl připraven opustit Sheffield na začátku soutěže, cítil jsem se mizerně. Bral jsem je asi 9 měsíců. Když jsem je přestal brát, dostal jsem se zpět na „horskou dráhu“ myšlenek.“

Proč je nezkusit brát zas? „Nikdy jsem je vlastně nechtěl brát – to za prvé, protože jsem četl o lidech, kteří je brali a špatně skončili a to mě odstrašuje. Nechci skončit jako sebevrah kvůli lékům. Můžu se vypořádat se sebevraždou, když je odpovědnost na mě, ale nenávidím tu myšlenku, že jsem k ničemu, kvůli něčemu, co beru. Když to můžu svádět na sebe, tak se s tím dokážu vypořádat.Jsem rád na sebe tvrdý. Možná to je jeden z mých problémů. Ať se stane, co se stane, vždy se cítím, jako neúspěšný.“

Zní to divně, když vezmeme v úvahu, co všechno u snookerového stolu dokázal.

„Ale já jsem naprosto neúspěšný,“ říká. „Cítím radost, že jsem vyhrál 2 světové tituly, ale cítím se okraden, protože je to všechno, co jsem vyhrál. Kdybych měl víc důslednosti ve hře, nikdy bych nebyl poražen Dottem (v semifinále 2006 MS) nebo Ebdonem (z 8-2 ve čtvrtfinále 2005 MS).

„Zahodil jsem 2 tituly, protože jsem nebyl sám dost silný, protože jsem je nedokázal získat. Vím, že jsem byl schopný soupeřit s Hendryho rekordem (sedm světových titulů). Ale nezvládl jsem to. Jak můžu být cokoliv jiného, než neúspěšný?“

Je Hendryho rekord pro něj tak důležitý?

„Ano. Ne. Nevím,“ říká a nevesele se směje. „Lidé říkají, že jsem plný rozporů a mají pravdu. Jsem chodící rozpor. Jednou jsem dole, jednou nahoře. Jednou je něco důležité, druhý den ne. Někdy ani nezkouším zjistit, co se mi děje v mysli, protože o tom nemám ani to nejmenší ponětí. Vím, že to musí být pro lidi kolem mě noční můra. Ale aspoň o tom dokážu mluvit otevřeně.“

Otevřeně natolik, aby dokázal mluvit o tátovi?

Je podzim 1991 a O’Sullivan je v Thajsku na World Amateur Championship. Bylo to odvážné období pro 15tiletý stroj na potápění, s jeho sérií vítězství v pro-am zápasech a finálem na English Amateur Championship. Jeho předčasná zralost mu zajistila 3letou smlouvu s Barry Hearnem, snookerovým nejvýznamnějším sponzorem a užívá si napětí cestování kolem světa s hraním exhibičních zápasů a turnajů. V jeho hotelovém pokoji zazvoní telefon a na lince je jeho máma. Jak mluví, O’Sullivanův žaludek se začíná stahovat. „Mám pro tebe pár zpráv,“ říká. „Nechci aby jsi něco dělal, všechno je v pořádku. Ale tátu zavřeli. Je v policejní vazbě. Zapletl se do bitky a někdo byl zabit.“

O’Sullivan letí zpět do UK, kde se setkává s mámou a jedou do vězení, kde je jeho táta. O’Sullivan se dívá na muže, který byl centrem jeho bytí – charismatický lump, který z ničeho vybudoval úspěšný řetězec sex shopů v Soho – vystrojený v obvyklém vězeňském oblečení. Pak ho to porazí; zhroutí se v slzách.

Poprvé ve svém životě si O’Sullivan povšimne slz v očích svého otce.

21. září 1992 je O’Sullivan starší uznán vinným z vraždy Bruce Bryana, řidiče Charlie Kraye, staršího bratra z dvojčat Krayenových.

Výpovědí se rozcházejí, ale je jisté, že pobodání se stalo po hádce v nočním klubu v Chelsea. Navíc soud naznačil, že se jednalo o rasově motivovaný útok, toto tvrzení bylo vyvráceno v opětovném řízení roku 2003. O’Sullivan st. má ve vězení do konce 18tiletého minima pobýt ještě 2 roky. Jediný kontakt mezi otcem a synem v posledních 16ti letech byl přes telefon ve vězeňské návštěvní místnosti.

Po mnoho let nebyl O’Sullivan mladší schopen nebo ochoten zkoumat důležitost vlivu nuceného oddělení od otce, který bohatě financoval jeho snookerovou kariéru a vedl ho k disciplíně a inspiroval ho, na jeho pád do mentální nemoci. Až nedávno, když listoval svými deníky, které si vedl jako dospívající, začal O’Sullivan zjišťovat, jak moc se změnil za léta od otcova uvěznění.

„Našel jsem ty deníky a jen jsem jimi začal listovat,“ říká. „Napsal jsem tam třeba „Dostat se do čtvrtfinále tohohle turnaje, dostat se do semifinále tohohle turnaje“ Ale nebyl jsem na dně, když jsem prohrál. Bylo tam třeba „Potřeboval jsem začít vyhrávat a brzy se to stane“. A já si pomyslel „Do pr..le to vůbec nezní jako já. Muselo mi v té době být tak 12.“

„Nikdy bych tak teď nepřemýšlel. Když prohraju teď, tak to je: „Konec, beznaděj, hraju h..o, nepotopím ani kouli.“ Je těžké uvěřit, že jsem měl tolik víry a optimismu. Věděl jsem, že jsem neporazitelný. Teď si nikdy nemyslím, že to vyjde. Protože u každého zápasu očekávám, že prohraju. Jsem ztuhlý a to mě ochromuje. Pokud se nedívá 4 000 lidí a nebo to není světové finále, nedokážu to. Když v prvním kole nehraju dobře, cítím se jako bych házel ručník do ringu.“

„Je to jako v semifinále 2006, kdy jsem hrál s Dottem. Moje hra se zhoršila a já si pomyslel „hrál jsem proti němu 3 dny a když projdu, tak budu 2 dny hrát proti Ebdonovi“. A neměl jsem to prostě v sobě. To mě opravdu ničí, protože před pár lety by mi něco takového nikdy nepřišlo na mysl. Pomyslel bych si „Jen se dostat přes tuhle hru“. Dříve jsem věděl, že se to otočí.“

Po dlouhou dobu po uvěznění svého otce zkoušel O’Sullivan zmírnit pocity strachu, viny a sebenenávisti užíváním marihuany a alkoholu, ale poslalo ho to jen do spirály odvykání a paranoi. V roce 2000 zjistil, že už to nemá pod kontrolou, odešel z UK Championship a zapsal se do léčebny Priory v Roehamptonu, v jihozápadním Londýně.

„Byla to noční můra,“ říká. „Kdybych nestrávil měsíc v Priory, nevím, co by se stalo. Dalo mi to trochu odstup od všeho toho šílenství. Rozhovory ve skupinách mi pomohly pochopit, jak špatné věci se mohly stát, kdybych to nedostal pod kontrolu. Také jsem začal chodit do Narcotics Anonymous, kde jsem potkal Jo (jeho partnerku a matku 2 z jeho 3 dětí). Nechápe úplně moje deprese, ale chápe problémy se závislostí. Taky zatraceně dobrá věc.“

Ptám se, jestli je pořád bez drog a alkoholu. „Příležitostně zhřeším,“ říká. „Naposledy jsem si dal drink v neděli při finále svěťáku (v květnu). Pamatuju si, jak jsem vstal a pomyslel si „Necítil by ses tak špatně, kdybys byl ve finále svěťáku“ Šel jsem ven do restaurace a skončil s pár drinky. Nejsem dokonalý, ale je to pod kontrolou, aspoň v porovnání s tím, jak to bylo.“

„Procházím teď fází, kdy zkouším zjistit, jaká je ta zatracená odpověď. Hodně se zajímám o filozofii života jiných lidí, abych se dokázal vypořádat se svými vlastními problémy. Pokukoval jsem po buddhismu a islámu, ale ani jedno mi úplně nevyhovovalo. Stále mám své démony a denně z nich šílím. Hádám, že se musím s věcmi vypořádávat tak, jak přicházejí. Možná to je jediná cesta vpřed.“

Ronnie O’Sullivan čelí drsnému testu ve svém úvodním zápase na PartyBets.com Premier League, který začíná dnes v Haywards Heath, West Sussex. O’Sullivan, který tuto soutěž vyhrál v posledních třech sezónách, bude hrát s Johnem Higginsem, mistrem světa. (Ronnie vyhrál 5-1)

O’Sullivanův úžasný ligový úspěch – vyhrál poslední 3 finále bez ztráty framu – nechává hodně dohadů o tom, že formát soutěže vyhovuje jeho psychologickému profilu. Protože soutěž se sedmi hráči se hraje po 3 měsíce, O’Sullivan nemusí nikdy strávit déle než jednu noc mimo domov.

Naproti tomu třeba Mistrovství světa vyžaduje 18ti denní pobyt v Sheffieldu. To nikdy nebude snadný krok pro O’Sullivana, který často podniká osamělé pozdní noční procházky, aby zastavil nudu a démony.

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

9. 10. Štefan, Sára

Zítra: Marina

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

423235
_1234.bmp