The Royal London Watches Grand Prix A

Drawsheet of knock-out stage

ROYAL LONDON WATCHES GRAND PRIX FORMAT

25 Sep 2007
www.worldsnooker.com

Below is the playing schedule for the Royal London Watches Grand Prix.

October 13
11.30am
Neil Robertson v Jimmy Michie - 2-4
Stephen Lee v Joe Swail - 2-4
Joe Perry v Mark Davis - 4-1
Peter Ebdon v Liu Song - 4-3
Mark Selby v Dave Harold - 2-4
Matthew Stevens v Joe Delaney - 4-3

Not before 1.30pm
Ronnie O’Sullivan v Mark Joyce - 4-0
Steve Davis v Gerard Greene - 0-4
Dominic Dale v Tom Ford - 4-3
Shaun Murphy v Ben Woollaston - 4-0
Ding Junhui v Marco Fu - 1-4
Stuart Bingham v Stuart Pettman - 0-4

Not before 3.30pm
Neil Robertson v Mark Davis - 4-2
Stephen Lee v Joe Perry - 3-4
Joe Swail v Jimmy Michie - 4-3
Peter Ebdon v Joe Delaney - 4-3
Mark Selby v Matthew Stevens - 2-4
Dave Harold v Liu Song - 1-4

7pm
Ronnie O’Sullivan v Tom Ford - 4-3 :-)
Steve Davis v Dominic Dale - 4-3
Gerard Greene v Mark Joyce - 4-2
Shaun Murphy v Stuart Pettman - 4-2
Ding Junhui v Stuart Bingham - 1-4
Marco Fu v Ben Woollaston - 4-3

October 14
11.30am
Neil Roberson v Joe Perry - 4-0
Stephen Lee v Jimmy Michie - 0-4
Joe Swail v Mark Davis - 4-0
Peter Ebdon v Matthew Stevens - 4-1
Mark Selby v Liu Song - 4-1
Dave Harold v Joe Delaney - 4-1

Not before 1.30pm
Ronnie O’Sullivan v Dominic Dale - 4-0 :-))
Steve Davis v Mark Joyce - 4-3
Gerard Greene v Tom Ford - 4-3
Shaun Murphy v Stuart Bingham - 4-2
Ding Junhui v Ben Woollaston - 4-0
Marco Fu v Stuart Pettman - 3-4

Not before 3.30pm
Neil Robertson v Joe Swail - 2-4
Stephen Lee v Mark Davis - 4-2
Joe Perry v Jimmy Michie - 4-2
Peter Ebdon v Dave Harold - 4-3
Mark Selby v Joe Delaney - 4-1
Matthew Stevens v Liu Song - 1-4

7pm
Ronnie O’Sullivan v Gerard Greene - 4-2 :-))
Steve Davis v Tom Ford - 0-4
Dominic Dale v Mark Joyce - 4-2
Shaun Murphy v Marco Fu - 3-4
Ding Junhui v Stuart Pettman - 4-2
Stuart Bingham v Ben Woollaston - 4-0

October 15
11.30am
Graeme Dott v Ali Carter - 3-4
Anthony Hamilton v Michael Holt - 3-4
Fergal O’Brien v Marcus Campbell - 3-4
Stephen Hendry v Stephen Maguire - 2-4
Barry Hawkins v Jamie Cope - 4-2
Paul Davies v Rory McLeod - 3-4

Not before 1.30pm
Ronnie O’Sullivan v Steve Davis - 4-1 :-))
Dominic Dale v Gerard Greene - 0-4
Tom Ford v Mark Joyce - 4-3
Shaun Murphy v Ding Junhui - 4-3
Stuart Bingham v Marco Fu - 3-4
Stuart Pettman v Ben Woollaston - 4-2

Not before 3.30pm
Graeme Dott v Marcus Campbell - 2-4
Ali Carter v Michael Holt - 4-1
Anthony Hamilton v Fergal O’Brien - 4-1
Stephen Hendry v Rory McLeod - 4-2
Stephen Maguire v Jamie Cope - 4-1
Barry Hawkins v Paul Davies - 4-2

7pm
Ken Doherty v Michael Judge - 3-4
Mark Williams v Mark Allen - 2-4
Ian McCulloch v Ricky Walden - 1-4
John Higgins v Tian Pengfei - 4-2
Ryan Day v Nigel Bond - 4-2
Mark King v Andrew Norman - 4-1

October 16
11.30am
Ken Doherty v Ricky Walden - 0-4
Mark Williams v Ian McCulloch - 4-3
Mark Allen v Michael Judge - 4-2
John Higgins v Andrew Norman - 4-0
Ryan Day v Mark King - 4-0
Nigel Bond v Tian Pengfei - 4-2

Not before 1.30pm
Neil Robertson v Stephen Lee 2-4
Joe Perry v Joe Swail - 4-2
Mark Davis v Jimmy Michie - 4-1
Peter Ebdon v Mark Selby - 4-2
Matthew Stevens v Dave Harold - 4-1
Joe Delaney v Liu Song - 2-4

Not before 3.30pm
Graeme Dott v Anthony Hamilton - 0-4
Ali Carter v Marcus Campbell - 4-0
Michael Holt v Fergal O’Brien - 4-2
Stephen Hendry v Barry Hawkins - 4-3
Stephen Maguire v Rory McLeod - 4-2
Jamie Cope v Paul Davies - 3-4

7pm
Ken Doherty v Ian McCulloch - 3-4
Mark Williams v Michael Judge - 4-2
Mark Allen v Ricky Walden - 1-4
John Higgins v Mark King - 4-0
Ryan Day v Tian Pengfei - 4-0
Nigel Bond v Andrew Norman - 4-0

October 17
11.30am
Graeme Dott v Michael Holt - 1-4
Ali Carter v Fergal O’Brien - 4-0
Anthony Hamilton v Marcus Campbell - 3-4
Stephen Hendry v Jamie Cope - 4-3
Stephen Maguire v Paul Davies - 4-0
Barry Hawkins v Rory McLeod - 1-4

Not before 1.30pm
Ken Doherty v Mark Allen - 3-4
Mark Williams v Ricky Walden - 3-4
Ian McCulloch v Michael Judge - 3-4
John Higgins v Nigel Bond - 4-2
Ryan Day v Andrew Norman - 3-4
Mark King v Tian Pengfei - 3-4

Not before 3.30pm
Graeme Dott v Fergal O’Brien - 2-4
Ali Carter v Anthony Hamilton - 4-0
Michael Holt v Marcus Campbell - 2-4
Stephen Hendry v Paul Davies - 3-4
Stephen Maguire v Barry Hawkins - 1-4
Jamie Cope v Rory McLeod - 3-4

7pm
Ken Doherty v Mark Williams - 4-1
Ian McCulloch v Mark Allen - 2-4
Ricky Walden v Michael Judge - 2-4
John Higgins v Ryan Day - 4-2
Mark King v Nigel Bond - 4-0
Andrew Norman v Tian Pengfei - 2-4

October 18
1pm: Last 16
Joe Swail x Marcus Campbell - 5-2
Ronnie O'Sullivan x Michael Judge - 5-2 :-))
Ricky Walden x Gerard Greene - 0-5
Shaun Murphy x Ryan Day 5-3

7pm: Last 16
Peter Ebdon x Barry Hawkins - 5-2
Ali Carter x Joe Perry - 3-5
Stephen Maguire x Liu Song - 3-5
John Higgins x Marco Fu - 4-5

October 19
1.30pm: Quarter-finals
Ronnie O'Sullivan x Joe Swail - Eirian Williams - 5-3 :-))
Shaun Murphy x Peter Ebdon - Michaela Tabb - 5-3
7pm: Quarter-finals
Gerard Greene x Joe Perry - Terry Camilleri - 5-3
Marco Fu x Liu Song - Jan Verhaas - 5-0

October 20
1pm: Semi-finals
Ronnie O'Sullivan x Shaun Murphy - Michaela Tabb - 6-5 :-)))
6,20pm: Semi-finals
Marco Fu x Gerard Greene - Eirian Williams - 6-5

October 21
2.30pm: Final (7 frames) Ronnie O'Sullivan x Marco Fu - 6-9 :-((
8pm: Final (10 frames)

The order of play for Thursday, October 18 to Saturday October 20 will be determined in consultation with television on Tuesday 16 October.

All matches in the round robin stage are best of 7 frames, Last 16 and quarter finals best of 9 frames, Semi finals are best of 11 frames and the final is best of 17 (7/10) frames.

Matches from Saturday 13 Oct – Wednesday 17 Oct are played on a roll on/roll off basis but will not start before times printed. Play will start at the allocated time each day with a short interval between matches. The evening session each day will not start before the time indicated on the format. Table numbers for all matches up to and including the quarter-finals will be determined the day before and published by the tournament director.

O'SULLIVAN STUNS MURPHY WITH BRAVE FIGHT-BACK

20 Oct 2007 17:02:00
www.worldsnooker.com

Ronnie O'Sullivan came from 5-2 down to beat Shaun Murphy 6-5 and reach the final of the Royal London Watches Grand Prix.

In one of the best matches of recent seasons, Murphy made two centuries in winning five of the first seven frames, only for O’Sullivan to hit back by reeling off the last four frames with four breaks over 60.

The world No 5 from Chigwell continued his bid to end a drought of 31 months without a ranking title and now faces Marco Fu over 17 frames in Aberdeen tomorrow, Fu has won five of his previous ten meetings with O’Sullivan.

This is not the first time O’Sullivan has made an unlikely comeback in a semi-final at the AECC - in 2000 he came from 4-0 down to beat Graeme Dott 6-5.

Today’s contest started slowly with a fragmented 43-minute opening frame, Murphy winning it after O’Sullivan had missed a long pot on the final yellow.

A run of 55 put the Malta Cup champion 2-0 up then the Rocket responded with an 88, potting 11 reds and blacks before missing a tricky thin cut on the 12th red along a side cushion.

O’Sullivan made a 67 in frame four but when he missed the last red, Murphy gained a snooker then cleared with 35 to lead 3-1.

That looked to be a pivotal point of the match as world No 3 Murphy pulled away with a superb 138 total clearance. O’Sullivan responded with a 98 only for Murphy to go 5-2 up with a 108.

But two-times World Champion O’Sullivan showed determination in abundance as he rolled in 75, 72 and 62 to win the next three frames for the loss of just 21 points.

Murphy had the first clear opportunity in the deciding frame but missed a risky cut on the black on 13. O’Sullivan needed just one chance, making 62 to move to the snookers required stage. He soon potted the last red to secure the result.

"It was a good come back, I kept plugging away," said O'Sullivan, who was relatively garrulous in his post-match press conference after a near-silent approach for most of the tournament.

"I felt some nerves and I knew that anything was possible so I kept hanging in there to see what would happen. You're not human if you don't feel tension sometimes. It was a strange kind of game but I cued well and did well to win it in the end."

The enigmatic 31-year-old partially explained his limited comments to media this week by adding: "If I said what I really thought I'd get myself into trouble. I'm not the most politically correct person and I have to hold back and restrain myself sometimes because what I really think is not appropriate."

Rotherham-based Murphy said: "Ronnie held himself together superbly at the end and that's what champions do. At 5-2 I was in a strong position but I have played enough snooker to know that someone of Ronnie's class still needs putting away.

"I didn't think I'd got it won by any means and I can't be overly critical of myself. Perhaps I played the wrong shot going for the black in the last frame - it was a low percentage shot."

WHEN DOES YOUR FAVOURITE PLAY?

10 Oct 2007 12:11:00
www.worldsnooker.com

Want to know when your favourite top 16 player competes in the Round Robin phase? See below to see when the world's best are in action.

Tickets for all sessions are still available, for details call 08444 779000 or visit www.ticketmaster.co.uk

John Higgins
October 15, 7pm, v Tian Pengfei
October 16, 11.30am, v Andrew Norman
October 16, 7pm, v Mark King
October 17, not before 1.30pm, v Nigel Bond
October 17, 7pm, v Ryan Day

Graeme Dott
October 15, 11.30am, v Ali Carter
October 15, not before 3.30pm, v Marcus Campbell
October 16, not before 3.30pm, v Anthony Hamilton
October 17, 11.30am, v Michael Holt
October 17, not before 3.30pm, v Fergal O’Brien

Shaun Murphy
October 13, not before 1.30pm, v Ben Woollaston
October 13, 7pm, v Stuart Pettman
October 14, not before 1.30pm, v Stuart Bingham
October 14, 7pm, v Marco Fu
October 15, not before 1.30pm, v Ding Junhui

Ken Doherty
October 15, 7pm, v Michael Judge
October 16, 11.30am, v Ricky Walden
October 16, 7pm, v Ian McCulloch
October 17, not before 1.30pm, v Mark Allen
October 17, 7pm, v Mark Williams

Ronnie O’Sullivan
October 13, not before 1.30pm, v Mark Joyce
October 13, 7pm, v Tom Ford
October 14, not before 1.30pm, v Dominic Dale
October 14, 7pm, v Gerard Greene
October 15, not before 1.30pm, v Steve Davis

Peter Ebdon
October 13, 11.30am, v Liu Song
October 13, not before 3.30pm, v Joe Delaney
October 14, 11.30am, v Matthew Stevens
October 14, not before 3.30pm, v Dave Harold
October 16, not before 1.30pm, v Mark Selby

Neil Robertson
October 13, 11.30am, v Jimmy Michie
October 13, not before 3.30pm, v Mark Davis
October 14, 11.30am, v Joe Perry
October 14, not before 3.30pm, v Joe Swail
October 16, not before 1.30pm, v Stephen Lee

Stephen Hendry
October 15, 11.30am, v Stephen Maguire
October 15, not before 3.30pm, v Rory McLeod
October 16, not before 3.30pm, v Barry Hawkins
October 17, 11.30am, v Jamie Cope
October 17, not before 3.30pm, v Paul Davies

Ding Junhui
October 13, not before 1.30pm, v Marco Fu
October 13, 7pm, v Stuart Bingham
October 14, not before 1.30pm, v Ben Woollaston
October 14, 7pm, v Stuart Pettman
October 15, not before 1.30pm, v Shaun Murphy

Stephen Maguire
October 15, 11.30am, v Stephen Hendry
October 15, not before 3.30pm, v Jamie Cope
October 16, not before 3.30pm, v Rory McLeod
October 17, 11.30am, v Paul Davies
October 17, not before 3.3.0pm, v Barry Hawkins

Mark Selby
October 13, 11.30am, v Dave Harold
October 13, not before 3.30pm, v Matthew Stevens
October 14, 11.30am, v Liu Song
October 14, not before 3.30pm, v Joe Delaney
October 16, not before 1.30pm, v Peter Ebdon

Mark Williams
October 15, 7pm, v Mark Allen
October 16, 11.30am, v Ian McCulloch
October 16, 7pm, v Michael Judge
October 17, not before 1.30pm, v Ricky Walden
October 17, 7pm, v Ken Doherty

Stephen Lee
October 13, 11.30am, v Joe Swail
October 13, not before 3.30pm, v Joe Perry
October 14, 11.30am, v Jimmy Michie
October 14, not before 3.30pm, v Mark Davis
October 16, not before 1.30pm, v Neil Robertson

Ali Carter
October 15, 11.30am, v Graeme Dott
October 15, not before 3.30pm, v Michael Holt
October 16, not before 3.30pm, Marcus Campbell
October 17, 11.30am, v Fergal O’Brien
October 17, not before 3.30pm, v Anthony Hamilton

Steve Davis
October 13, not before 1.30pm, v Gerard Greene
October 13, 7pm, v Dominic Dale
October 14, not before 1.30pm, v Mark Joyce
October 14, 7pm, v Tom Ford
October 15 not before 1.30pm, v Ronnie O’Sullivan

Ryan Day
October 15, 7pm, v Nigel Bond
October 16, 11.30am, v Mark King
October 16, 7pm, v Tian Pengfei
October 17, not before 1.30pm, v Andrew Norman
October 17, 7pm, v John Higgins

O'SULLIVAN RACES THROUGH

14 Oct 2007
www.worldsnooker.com

Ronnie O'Sullivan made it four wins out of four at the Royal London Watches Grand Prix to secure his last 16 berth.

O’Sullivan saw off Gerard Greene 4-2 at the Aberdeen Exhibition and Conference Centre to guarantee his progression to the knockout phase from Group B.

The Rocket, who won this event in 2004, has not won a ranking tournament for 31 months but has looked in excellent form so far this week.

After winning the opening frame on the pink, O’Sullivan made breaks of 135 and 68 to go 3-1 up.

He missed a simple blue with the frame at his mercy in frame five, but completed the job in the next after a safety error from Greene on the final yellow.

Greene remains favourite to finish second in the group having won his previous three games. He only need to avoid a 4-0 defeat to Dominic Dale in his final match to qualify.

In Group D, Marco Fu kept his alive his chances of progressing by coming from 3-1 down to beat Shaun Murphy 4-3.

The Hong Kong player produced some superb break-building in the last three frames with 81, 103 and 101.

Murphy and Fu now have three wins each with Ding Junhui, Stuart Bingham and Stuart Pettman on two points.

In tomorrow afternoon's crunch matches, Murphy plays Ding, Fu plays Bingham and Pettman plays Ben Woollaston.

"Tonight was such a big game for me," said Fu, who reached the final of this event back in 1998. "I lost 4-3 to Stuart Pettman from 3-1 up earlier today so it was nice to recover from that against Shaun.

"I'm hitting the ball well, I'm just making a few mistakes, but tonight I was able to win frames in one visit. If I can play like that in my last game tomorrow I should have no problem."

DSCF4489 smaller[1].jpg

FORD CRASHES TO THREE-TON ROCKET

13 Oct 2007
www.worldsnooker.com

Ronnie O'Sullivan had three centuries against Tom Ford at the Royal London Watches Grand Prix, but was made to work hard for a 4-3 victory.

The Rocket trailed 3-1 against Leicester’s Ford but won the last three frames to build on his 4-0 defeat of Mark Joyce.

SAGA Insurance Masters champion O’Sullivan opened with a break of 123 but scored just 53 points in the next three frames as Ford rattled in 46, 99 and 75.

Back came Chigwell’s O’Sullivan to 3-3 with 100 and 119. Both players made mistakes in the decider and it came down to a safety battle on the brown.

O’Sullivan trailed 35-48 but laid a tough snooker and Ford, attempting to hit a fine edge, missed it three times. He finally made contact but left the brown over a middle pocket, allowing O’Sullivan to clear to the pink.

The two-times World Champion, who hasn’t won a ranking event since the 2005 Irish Masters, had little to say in his post-match press conference, describing his three centuries as "good". Asked whether he was surprised by Ford’s shot selection on the final brown, O’Sullivan added: "I couldn’t really see it from where I was."

Ding Junhui suffered his second 4-1 defeat of the day when he lost to Stuart Bingham. The Chinese player opened with a run of 69 but Basildon’s Bingham hit back to win the next four frames with best efforts of 61, 65 and 89.

Steve Davis recovered from a 4-0 defeat to Gerard Greene in his first match by beating Roewe Shanghai Masters champion Dominic Dale 4-3. Davis made a top break of 73 and compiled a 57 in the decider.

Results in groups

QUALIFIERS FORMAT

08 Aug 2007
www.worldsnooker.com

Below is the playing schedule for the qualifiers of the Royal London Watches Grand Prix at Prestatyn from September 17 to 23.
All matches are the best of 7 frames. All matches are played on a roll on/ roll off basis but will not start before the times indicated on the format. Play will start at the allocated time each day with a short interval between matches.

GROUPS A, B, E AND F

Monday September 17

10am
Rob Milkins v Mark Davis
Jimmy White v Scott MacKenzie
Alex Davies v Mark Joyce
Jimmy Robertson v Supoj Saenla

Not before 1pm
Andrew Higginson v James Wattana
Tom Ford v Jimmy Michie
James McBain v Tony Drago
Michael White v Gareth Coppack

Not before 4pm
Rob Milkins v Jimmy White
Mark Davis v Scott MacKenzie
Alex Davies v Jimmy Roberston
Mark Joyce v Supoj Saenla

Not before 7pm
Andrew Higginson v Tom Ford
James Wattana v Jimmy Michie
James McBain v Michael White
Tony Drago v Gareth Coppack

Tuesday September 18

10am
Rob Milkins v Scott MacKenzie
Mark Davis v Supoj Saenla
Jimmy White v Alex Davis
Mark Joyce v Jimmy Robertson

Not before 1pm
Andrew Higginson v Jimmy Michie
James Wattana v Gareth Coppack
Tom Ford v James McBain
Tony Drago v Michael White

Not before 4pm
Rob Milkins v Alex Davies
Scott MacKenzie v Mark Joyce
Mark Davis v Jimmy Robertson
Jimmy White v Supoj Saenla

Not before 7pm
Andrew Higginson v James McBain
Jimmy Michie v Tony Drago
James Wattana v Michael White
Tom Ford v Gareth Coppack

Wednesday September 19

10am
Rob Milkins v Mark Joyce
Mark Davis v Jimmy White
Scott MacKenzie v Jimmy Robertson
Alex Davies v Supoj Saenla

Not before 1pm
Andrew Higginson v Tony Drago
James Wattana v Tom Ford
Jimmy Michie v Michael White
ames McBain v Gareth Coppack

Not before 4pm
Rob Milkins v Jimmy Robertson
Mark Davis v Alex Davies
Scott MacKenzie v Supoj Saenla
Jimmy White v Mark Joyce

Not before 7pm
Andrew Higginson v Michael White
James Wattana v James McBain
Jimmy Michie v Gareth Coppack
Tom Ford v Tony Drago

Thursday September 20

10am
Rob Milkins v Supoj Saenla
Mark Davis v Mark Joyce
Jimmy White v Jimmy Robertson
Scott MacKenzie v Alex Davies

Not before 1pm
Andrew Higginson v Gareth Coppack
James Wattana v Tony Drago
Tom Ford v Michael White
Jimmy Michie v James McBain

Not before 4pm
Fergal O’Brien v Michael Judge
David Roe v Drew Henry
Matthew Selt v Joe Jogia
Rodney Goggins v Kevin van Hove

Not before 7pm
John Parrott v Ricky Walden
Robin Hull v Marcus Campbell
Munraj Pal v David Morris
Steve Mifsud v Martin Gould

Friday September 21

10am
Fergal O’Brien v David Roe
Michael Judge v Drew Henry
Matthew Selt v Rodney Goggins
Joe Jogia v Kevin van Hove

Not before 1pm
John Parrott v Robin Hull
Ricky Walden v Marcus Campbell
Munraj Pal v Steve Mifsud
David Morris v Martin Gould

Not before 4pm
Fergal O’Brien v Drew Henry
Michael Judge v Kevin van Hove
David Roe v Matthew Selt
Joe Jogia v Rodney Goggins

Not before 7pm
John Parrott v Marcus Campbell
Ricky Walden v Martin Gould
Robin Hull v Munraj Pal
David Morris v Steve Mifsud

Saturday September 22

10am
Fergal O’Brien v Matthew Selt
Drew Henry v Joe Jogia
Michael Judge v Rodney Goggins
David Roe v Kevin van Hove

Not before 1pm
John Parrott v Munraj Pal
Marcus Campbell v David Morris
Ricky Walden v Steve Mifsud
Robin Hull v Martin Gould

Not before 4pm
Fergal O’Brien v Joe Jogia
Michael Judge v David Roe
Drew Henry v Rodney Goggins
Matthew Selt v Kevin van Hove

Not before 7pm
John Parrott v David Morris
Ricky Walden v Robin Hull
Marcus Campbell v Steve Mifsud
Munraj Pal v Martin Gould

Sunday September 23

10am
Fergal O’Brien v Rodney Goggins
Michael Judge v Matthew Selt
Drew Henry v Kevin van Hove
David Roe v Joe Jogia

Not before 1pm
John Parrott v Steve Mifsud
Ricky Walden v Munraj Pal
Marcus Campbell v Martin Gould
Robin Hull v David Morris

Not before 4pm
Fergal O’Brien v Kevin van Hove
Michael Judge v Joe Jogia
David Roe v Rodney Goggins
Drew Henry v Matthew Selt

Not before 7pm
John Parrott v Martin Gould
Ricky Walden v David Morris
Robin Hull v Steve Mifsud
Marcus Campbell v Munraj Pal

GROUPS C, D, G AND H

Monday September 17

10am
Dave Gilbert v David Gray
Barry Pinches v Joe Delaney
Leo Fernandez v Lee Spick
Issara Kachaiwong v Ben Woollaston

Not before 1pm
Jamie Burnett v Andy Hicks
Stuart Pettman v Mike Dunn
Kurt Maflin v Liu Song
Xiao Goudong v Ashley Wright

Not before 4pm
Dave Gilbert v Barry Pinches
David Gray v Joe Delaney
Leo Fernandez v Issara Kachaiwong
Lee Spick v Ben Woollaston

Not before 7pm
Jamie Burnett v Stuart Pettman
Andy Hicks v Mike Dunn
Kurt Maflin v Xiao Goudong
Liu Song v Ashley Wright

Tuesday September 18

10am
Dave Gilbert v Joe Delaney
David Gray v Ben Woollaston
Barry Pinches v Leo Fernandez
Lee Spick v Issara Kachaiwong

Not before 1pm
Jamie Burnett v Mike Dunn
Andy Hicks v Ashley Wright
Stuart Pettman v Kurt Maflin
Liu Song v Xiao Goudong

Not before 4pm
Dave Gilbert v Leo Fernandez
Joe Delaney v Lee Spick
David Gray v Issara Kachaiwong
Barry Pinches v Ben Woollaston

Not before 7pm
Jamie Burnett v Kurt Maflin
Mike Dunn v Liu Song
Andy Hicks v Xiao Goudong
Stuart Pettman v Ashley Wright

Wednesday September 19

10am
Dave Gilbert v Lee Spick
David Gray v Barry Pinches
Joe Delaney v Issara Kachaiwong
Leo Fernandez v Ben Woollaston

Not before 1pm
Jamie Burnett v Liu Song
Andy Hicks v Stuart Pettman
Mike Dunn v Xiao Goudong
Kurt Maflin v Ashley Wright

Not before 4pm
Dave Gilbert v Issara Kachaiwong
David Gray v Leo Fernandez
Joe Delaney v Ben Woollaston
Barry Pinches v Lee Spick

Not before 7pm
Jamie Burnett v Xiao Goudong
Andy Hicks v Kurt Maflin
Mike Dunn v Ashley Wright
Stuart Pettman v Liu Song

Thursday September 20

10am
Dave Gilbert v Ben Woollaston
David Gray v Lee Spick
Barry Pinches v Issara Kachaiwong
Joe Delaney v Leo Fernandez

Not before 1pm
Jamie Burnett v Ashley Wright
Andy Hicks v Liu Song
Stuart Pettman v Xiao Goudong
Mike Dunn v Kurt Maflin

Not before 4pm
Alan McManus v Adrian Gunnell
Paul Davies v Ian Preece
Lee Walker v Tian Pengfei
Liu Chuang v Fraser Patrick

Not before 7pm
Andrew Norman v Rory McLeod
Judd Trump v Rod Lawler
Jamie O’Neill v Liang Wenbo
Alfie Burden v Patrick Wallace

Friday September 21

10am
Alan McManus v Paul Davies
Adrian Gunnell v Ian Preece
Lee Walker v Liu Chuang
Tian Pengfei v Fraser Patrick

Not before 1pm
Andrew Norman v Judd Trump
Rory McLeod v Rod Lawler
Jamie O’Neill v Alfie Burden
Liang Wenbo v Patrick Wallace

Not before 4pm
Alan McManus v Ian Preece
Adrian Gunnell v Fraser Patrick
Paul Davies v Lee Walker
Tian Pengfei v Liu Chuang

Not before 7pm
Andrew Norman v Rod Lawler
Rory McLeod v Patrick Wallace
Judd Trump v Jamie O’Neill
Liang Wenbo v Alfie Burden

Saturday September 22

10am
Alan McManus v Lee Walker
Ian Preece v Tian Pengfei
Adrian Gunnell v Liu Chuang
Paul Davies v Fraser Patrick

Not before 1pm
Andrew Norman v Jamie O’Neill
Rod Lawler v Liang Wenbo
Rory McLeod v Alfie Burden
Judd Trump v Patrick Wallace

Not before 4pm
Alan McManus v Tian Pangfei
Adrian Gunnell v Paul Davies
Ian Preece v Liu Chuang
Lee Walker v Fraser Patrick

Not before 7pm
Andrew Norman v Liang Wenbo
Rory McLeod v Judd Trump
Rod Lawler v Alfie Burden
Jamie O’Neill v Patrick Wallace

Sunday September 23

10am
Alan McManus v Liu Chuang
Adrian Gunnell v Lee Walker
Ian Preece v Fraser Patrick
Paul Davies v Tian Pengfei

Not before 1pm
Andrew Norman v Alfie Burden
Rory McLeod v Jamie O’Neill
Rod Lawler v Patrick Wallace
Judd Trump v Liang Wenbo

Not before 4pm
Alan McManus v Fraser Patrick
Adrian Gunnell v Tian Pengfei
Paul Davies v Liu Chuang
Ian Preece v Lee Walker

Not before 7pm
Andrew Norman v Patrick Wallace
Rory McLeod v Liang Wenbo
Judd Trump v Alfie Burden
Rod Lawler v Jamie O’Neill

QUALIFIERS DRAW

02 Aug 2007 17:35:00
www.worldsnooker.com
Below is the group draw for the Royal London Watches Grand Prix qualifiers.
September 17-23, Prestatyn. Top two in each group qualify for venue.

Group 1A
Robert Milkins
Mark Davis
Jimmy White
Scott MacKenzie
Alex Davies
Mark Joyce
Jimmy Robertson
Supoj Saenla

Group 1B
Andrew Higginson
James Wattana
Tom Ford
Jimmy Michie
James McBain
Tony Drago
Michael White
Gareth Coppack

Group 1C
David Gilbert
David Gray
Barry Pinches
Joe Delaney
Leo Fernandez
Lee Spick
Issara Kachaiwong
Ben Woollaston

Group 1D
Jamie Burnett
Andy Hicks
Stuart Pettman
Mike Dunn
Kurt Maflin
Liu Song
Xiao Guodong
Ashley Wright

Group 1E
Fergal O'Brien
Michael Judge
David Roe
Drew Henry
Matthew Selt
Joe Jogia
Rodney Goggins
Kevin van Hove

Group 1F
John Parrott
Ricky Walden
Robin Hull
Marcus Campbell
Munraj Pal
David Morris
Steve Mifsud
Martin Gould

Group 1G
Alan McManus
Adrian Gunnell
Paul Davies
Ian Preece
Lee Walker
Tian Pengfei
Liu Chuang
Fraser Patrick

Group 1H
Andrew Norman
Rory McLeod
Judd Trump
Rod Lawler
Jamie O'Neill
Liang Wenbo
Alfie Burden
Patrick Wallace

ROYAL LONDON WATCHES GRAND PRIX GROUP DRAW

02 Aug 2007 17:25:00
www.worldsnooker.com
The draw has been made for the final stages of the Royal London Watches Grand Prix.
The event has a unique round robin format which allows fans to see all of their favourite players for the price of a single ticket.

Tickets are now on sale, to book your seats visit www.ticketmaster.co.uk or call 08444 779000

Venue draw. Aberdeen Exhibition and Conference Centre, October 13-21. Top two in each group go through to last 16 (knockout).

Group 2A
Neil Robertson
Stephen Lee
Joe Perry
Joe swail
Winner Group 1A
Runner-up Group 1B

Group 2B
Ronnie O’Sullivan
Steve Davis
Dominic Dale
Gerard Greene
Winner Group 1B
Runner-up Group 1A

Group 2C
Peter Ebdon
Mark Selby
Matthew Stevens
Dave Harold
Winner Group 1C
Runner-up Group 1D

Group 2D
Shaun Murphy
Ding Junhui
Stuart Bingham
Marco Fu
Winner Group 1D
Runner-up Group 1C

Group 2E
Graeme Dott
Ali Carter
Anthony Hamilton
Michael Holt
Winner Group 1E
Runner-up Group 1F

Group 2F
Ken Doherty
Mark Williams
Ian McCulloch
Mark Allen
Winner Group 1F
Runner-up Group 1E

Group 2G
Stephen Hendry
Stephen Maguire
Barry Hawkins
Jamie Cope
Winner Group 1G
Runner-up Group 1H

Group 2H
John Higgins
Ryan Day
Mark King
Nigel Bond
Winner Group 1H
Runner-up Group 1G

ROYAL LONDON WATCHES GRAND PRIX FORMAT

02 Aug 2007 17:28:00
www.worldsnooker.com
Below is the playing schedule for the Royal London Watches Grand Prix.

October 13
11.30am
Neil Robertson v Rup Group 1B
Stephen Lee v Joe Swail
Joe Perry v W Group 1A
Peter Ebdon v Rup Group 1D
Mark Selby v Dave Harold
Matthew Stevens v W Group 1C

Not before 1.30pm
Ronnie O’Sullivan v Rup Group 1A
Steve Davis v Gerard Greene
Dominic Dale v W Group 1B
Shaun Murphy v Rup Group 1C
Ding Junhui v Marco Fu
Stuart Bingham v W Group 1D

Not before 3.30pm
Neil Robertson v W Group 1A
Stephen Lee v Joe Perry
Joe Swail v Rup Group 1B
Peter Ebdon v W Group 1C
Mark Selby v Matthew Stevens
Dave Harold v Rup Group 1D

7pm
Ronnie O’Sullivan v W Group 1B
Steve Davis v Dominic Dale
Gerard Greene v Rup Group 1A
Shaun Murphy v W Group 1D
Ding Junhui v Stuart Bingham
Marco Fu v Rup Group 1C

October 14
11.30am
Neil Roberson v Joe Perry
Stephen Lee v Rup Group 1B
Joe Swail v W Group 1A
Peter Ebdon v Matthew Stevens
Mark Selby v Rup Group 1D
Dave Harold v W Group 1C

Not before 1.30pm
Ronnie O’Sullivan v Dominic Dale
Steve Davis v Rup Group 1A
Gerard Greene v W Group 1B
Shaun Murphy v Stuart Bingham
Ding Junhui v Rup Group 1C
Marco Fu v W Group 1D

Not before 3.30pm
Neil Robertson v Joe Swail
Stephen Lee v W Group 1A
Joe Perry v Rup Group 1B
Peter Ebdon v Dave Harold
Mark Selby v W Group 1C
Matthew Stevens v Rup Group 1D

7pm
Ronnie O’Sullivan v Gerard Greene
Steve Davis v W Group 1B
Dominic Dale v Rup Group 1A
Shaun Murphy v Marco Fu
Ding Junhui v Winner Group 1D
Stuart Bingham v Rup Group 1C

October 15
11.30am
Graeme Dott v Ali Carter
Anthony Hamilton v Michael Holt
W Group 1E v Rup Group 1F
Stephen Hendry v Stephen Maguire
Barry Hawkins v Jamie Cope
W Group 1G v Rup Group 1H

Not before 1.30pm
Ronnie O’Sullivan v Steve Davis
Dominic Dale v Gerard Greene
W Group 1B v Rup Group 1A
Shaun Murphy v Ding Junhui
Stuart Bingham v Marco Fu
W Group 1D v Rup Group 1C

Not before 3.30pm
Graeme Dott v Rup Group 1F
Ali Carter v Michael Holt
Anthony Hamilton v W Group 1E
Stephen Hendry v Rup Group 1H
Stephen Maguire v Jamie Cope
Barry Hawkins v W Group 1G

7pm
Ken Doherty v Rup Group 1E
Mark Williams v Mark Allen
Ian McCulloch v W Group 1F
John Higgins v Rup Group 1G
Ryan Day v Nigel Bond
Mark King v W Group 1H

October 16
11.30am
Ken Doherty v W Group 1F
Mark Williams v Ian McCulloch
Mark Allen v Rup Group 1E
John Hggins v W Group 1H
Ryan Day v Mark King
Nigel Bond v Rup Group 1G

Not before 1.30pm
Neil Robertson v Stephen Lee
Joe Perry v Joe Swail
W Group 1A v Rup Group 1B
Peter Ebdon v Mark Selby
Matthew Stevens v Dave Harold
W Group 1C v Rup Group 1D

Not before 3.30pm
Graeme Dott v Anthony Hamilton
Ali Carter v Rup Group 1F
Michael Holt v W Group 1E
Stephen Hendry v Barry Hawkins
Stephen Maguire v Rup Group 1H
Jamie Cope v W Group 1G

7pm
Ken Doherty v Ian McCulloch
Mark Williams v Rup Group 1E
Mark Allen v Winner Group 1F
John Higgins v Mark King
Ryan Day v Rup Group 1G
Nigel Bond v W Group 1H

October 17
11.30am
Graeme Dott v Michael Holt
Ali Carter v W Group 1E
Anthony Hamilton v Rup Group 1F
Stephen Hendry v Jamie Cope
Stephen Maguire v W Group 1G
Barry Hawkins v Rup Group 1H

Not before 1.30pm
Ken Doherty v Mark Allen
Mark Williams v W Group 1F
Ian McCulloch v Rup Group 1E
John Higgins v Nigel Bond
Ryan Day v W Group 1H
Mark King v Rup Group 1G

Not before 3.30pm
Graeme Dott v W Group 1E
Ali Carter v Anthony Hamilton
Michael Holt v Rup Group 1F
Stephen Hendry v W Group 1G
Stephen Maguire v Barry Hawkins
Jamie Cope v Rup Group 1H

7pm
Ken Doherty v Mark Williams
Ian McCulloch v Mark Allen
W Group 1F v Rup Group 1E
John Higgins v Ryan Day
Mark King v Nigel Bond
W Group 1H v Rup Group 1G

October 18
11am: Last 16
2.30pm: Last 16
7pm: Last 16

October 19
1.30pm: Quarter-finals
7pm: Quarter-finals

October 20
1pm: Semi-finals
6pm: Semi-finals

October 21
2.30pm: Final (7 frames)
8pm: Final (10 frames)

The order of play for Thursday, October 18 to Saturday October 20 will be determined in consultation with television on Tuesday 16 October.

All matches in the round robin stage are best of 7 frames, Last 16 and quarter finals best of 9 frames, Semi finals are best of 11 frames and the final is best of 17 (7/10) frames.

Matches from Saturday 13 Oct – Wednesday 17 Oct are played on a roll on/roll off basis but will not start before times printed. Play will start at the allocated time each day with a short interval between matches. The evening session each day will not start before the time indicated on the format. Table numbers for all matches up to and including the quarter-finals will be determined the day before and published by the tournament director.

DOTT SET FOR BOX OFFICE LAUNCH

30 Jul 2007 16:36:00
www.worldsnooker.com
Head to the Aberdeen Exhibition and Conference Centre on Wednesday (August 1) for your chance to meet snooker star Graeme Dott, as tickets for the Royal London Watches Grand Prix go on sale.

Dott, last year’s 888.com World Champion and the current world No 2, will be selling tickets to customers and signing autographs from 2.15pm to 3pm.

The Royal London Watches Grand Prix, one of snooker’s major ranking tournaments, runs from October 13 to 21 and returns to the AECC having been staged there for the first time last year.

It features star players such as Ronnie O’Sullivan, defending champion Neil Robertson, Steve Davis and Scottish trio John Higgins, Stephen Hendry and Dott.

There is a unique quick-fire round robin format which allows fans to watch all of their favourite players for the price of a single ticket.

For example, during the round robin phase, a £10 daytime ticket provides access to three sessions of snooker with six tables in play during each session!

Last year’s final was a sell out so book early to avoid disappointment. A limited number of half price tickets for some sessions are also available for early bookers.

From Wednesday, get details and book your seats by visiting www.ticketmaster.co.uk or calling 08444 779000.

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

16. 6. Zbyněk

Zítra: Adolf

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

396117
_1234.bmp