Nejlepší hlášky z loňského Masters
„Vyzvracel jsem si včera vnitřnosti, než jsem šel spát a spal jsem jen asi 4 hodiny. Už 3 dny jsem nic nejedl. Myslím, že ten adrenalin a atmosféra v aréně mi to pomůže překonat.“
Chřipkou sužovaný Stuart Bingham neměl zrovna nejlepší přípravu na svůj debut ve Wembley, ale i tak dokázal Steva Davise porazit.
„Byl jsem špatný, moje představení bylo neakceptovatelné. Na jakémkoliv zápase, který by se odehrával v těchto dnech, bych byl poražen. Těšil jsem se na ten turnaj, ale když jsem se na něj dostal, ztratil jsem koncept. Prostě vůbec nevím, co se stalo.“
Stephen Maguire je zničený sám sebou po porážce od Stephena Lee 6-0
„Byl jsem asi jediný člověk v aréně, který očekával mou výhru.“
Pozitivní myšlení pomohlo Alanu McManusovi vyřadit Stephena Hendryho.
„Mám tolik vzpomínek na místní zápasy. Spousty a spousty. Bude se mi stýskat. Je to opravdu nádherné místo a bude velmi postrádáno. Je těžké uvěřit, že se to opravdu děje. Je těžké to spolknout.“
Jimmy White dává sbohem Wembley Conference Centre, které hostovalo Masters po 26 let.
„Šel jsem do pár strků, do kterých jsem jít neměl, ale nevyhrál jsem Mistrovství světa odmítáním strků. Kapsy vypadaly opravdu velké a myslel jsem si, že všechna svá vejce dostanu do košů.“
Shaun Murphy porazil Kena Dohertyho 6-5 díky brilantní všechno-nebo-nic dlouhé červené v rozhodujícím framu.
„Od stavu 5-2 jsem mohl hrát golf, kriket a nebo být v hospodě. Prostě jsem ztratil svůj způsob hry.“
Stephen Lee dočasně zapomněl, že hraje snooker, ale i tak dokázal Graeme Dotta porazit 6-5.
„Poprvé jsem potřeboval jít na toaletu. Pak už jsem se jen snažil dostat do nějakého klidu. Ten tlak byl neuvěřitelný a já jsem to skutečně cítil.“
Ronnie O’Sullivan vysvětluje, proč si bral množství „přestávek“ během svého zápasu s Peterem Ebdonem.
„Nerozházelo mě, když odešel z arény. Není nic, co byl mohl Ronnie nebo kdokoliv jiný udělat, aby mě to rozhodilo.“
Ebdon nebyl ovlivněn soupeřovými odchody a příchody.
„Tato výhra se mnou zůstane po zbytek mého života. Porazit Ronnieho ve finále sklizením v posledním framu, nemohl bych ten scénář napsat lépe. Můžete být hluboko v beznaději a pak naopak radostí bez sebe. Kdybych minul, hra by skončila, takže jsem se musel soustředit na každou kouli. Bylo to úžasné sklizení. Když jsem se dostal k poslední černé, třásl jsem se, ale naštěstí jsem dokázal udržet své nervy v klidu.“
John Higgins je uchvácený svou závěrečnou slávou.
Co dělá skvělý snookerový zápas? Kritéria musí určitě zahrnovat breaky a skvělé jistoty, rychlý a útočný snooker a vzrušující závěr a to vše na prestižní akci.
Loňské finále SAGA Insurance Masters mělo všechno. Úžasný souboj mezi Johnem Higginsem a Ronnie O’Sullivanem se zapíše do historie tohoto sportu pod kapitolu „klasické“.
Co se stalo?
O’Sullivan začal senzačně breaky 139 a 138 a dostal se do vedení 3-0. Dalších 5 framů v řadě získal Higgins s náběhy 73 a 80 a na konci 1. session vedl 5-3.
Angličan ve večerní části brzy srovnal náběhy 91 a 56, ale Higgins se znovu dostal do vedení breaky 61 a 68. Úžasná úroveň budování náběhů pokračovala a O’Sullivan se rovnou stovkou dostal na 7-7, než Higgins obnovil své vedení 62 body.
16. frame vypadal, že bude klíčovým bodem, když Skot minul snadnou závěrečnou černou s hrabičkami a jeho soupeř dlouhým strkem srovnal na 8-8. 58 bodů v dalším framu dostalo O’Sullivana do vedení, ale Higgins to odmítl vzdát a srovnal na 9-9.
Rozhodující frame byl drama. Krásně odehraná dlouhá červená dostala O’Sullivana mezi koule a ten velmi rychle nahrál 60 bodů. Vypadl, že jede na vítězné vlně, ale pak se připravil o pozici a těžká červená se mu vyklepala v rohové kapse.
Po krátké výměně jistot risknul Higgins červenou buď a nebo, a ta se těžce dovalila do středové kapsy. Jeho fanoušci zadržovali dech, když se červená plazila ke kapse a vypadalo to, že se zastaví těsně před spadnutím.
Navzdory vědomí, že jakákoliv chyba může stát zápas, sklidil chladnokrevně Higgins stůl do poslední červené, udržel své nervy i na barevných a získal titul vítězným náběhem 64 body – opravdu jedno ze skvělých sklizení pod tlakem.
Co si myslí experti?
Komentátor John Virgo
„Patří opravdu mezi nejlepší zápasy, jaké jsem kdy viděl, specielně Johnovo sklizení v posledním framu pod takovým tlakem. Ukázal, kolik osobnosti potřebujete na to, abyste byli na špici.“
Rozhodčí Eirian Williams
„Johnovo sklizení bylo určitě nejlepší jako jsem viděl v důležitém zápase v posledním framu. patří mezi nejlepší zápasy, jaké jsem kdy viděl a bylo mi potěšením být tak blízko této akci.“
Novinář Phil Yates, snooker korespondent Timesů
„Jaký fantastický způsob jak ukončit tolik skvělých let snookeru ve Wembley Conference Centre. Bylo by možná příliš říci, že to byl největší zápas vůbec, ale Higginsovo sklizení v posledním framu bylo nepochybně jedno z nejlepších, jaké jsem kdy viděl.“
Ostatní soutěžící
1983 finále UK Championship
Favorit diváků Alex „Hurricane“ Higgins vypadal už mrtvý a zakopaný, když stroj na potápění Steve Davis, na vrcholu svých sil, vedl už 7-0. Ale temperamentní Belfastský hráč předvedl inspirativní comeback, vyhrál poslední 2 frame a zvítězil uprostřed emotivní scény 16-15.
1985 finále Mistrovství světa
Nepochybně nejslavnější snookerový zápas vůbec. Znovu Davis v očividně nepřekonatelném vedení, tentokrát 8-0. Ale byl poražen Dennisem Taylorem, který zabojoval zpět na stav 17-17, pak si zajistil vleklý rozhodující frame na poslední černé. Více než 18 miliónů diváků sledovalo tenhle zápas na BBC2.
1997 finále Liverpool Victoria Charity Challenge
Stephen Hendry byl ve skvělé formě a nahrál 4 stovky a dostal se do vedení 8-2 nad Ronnie O’Sullivanem. Pak Rocket zařadil nejvyšší rychlost a srovnal na 8-8 dvěma vlastními stovkami. Ale Hendry se v závěrečném framu chytil příležitosti a vyhrál ho maximem – 147 body.
1998 finále Masters
Mark Williams zabojoval ze stavu 6-9 na 9-9 proti Hendrymu a pak Velšan v rohodujícím framu sklidil poslední 4 barevné a srovnal skore na úžasných 56-56. Oba přátelé si vyměnili tvrdý úsměv a černá byla přenastavena. Hendry minul složitý strk a Williams poslal černou domů a sobě získal titul.
1999 semifinále Mistrovství světa
Hendry nahrál v pravděpodobně nejkvalitnějším zápase v Crucible proti O’Sullivanovi 126 v prvním framu. Ve třetí session bylo nahráno 5 stovek v osmi framech. O’Sullivan minul poslední růžovou při pokusu o 147. Hendry se pak odtrhnul a zvítězil 17-13 na své cestě za rekordním sedmým světovým titulem.
2004 finále Masters
Jakýkoliv ze tří inspirativních titulů Paula Huntera ve Wembley by mohl být v tomto seznamu, protože pokaždé se vracel zpět do zápasu s poměrně velké ztráty, aby vyhrál 10-9. Při této příležitosti se vrátil ze stavu 7-2 a porazil O’Sullivana, když nahrál 5 stovek. Velmi postrádaná hvězda bude na tomto turnaji vždy připomínána.
Co si myslíte vy?
Nyní jste si přečetli výčet, rozhodněte, který zápas podle vás je ten nejlepší vůbec a řekněte nám své mínění na mailovou adresu competitions@worldsnooker.com, abyste měli šanci vyhrát pár lístků na SAGA Insurance Masters příští sezóny.
Je to už čtvrt století, co měl Jimmy White svůj debut ve Wembley, ale velký oblíbenec diváků stále na SAGA Insurance Masters přitahuje obrovské davy.
Na špičce žebříčku byla v tom týdnu, kdy londýňan prvně hrál na tomto pozvánkovém turnaji, píseň Bucks Fizz Land of Make Believe. Tisíce jeho fanoušků – a White sám – doufá, že další triumf na tomto turnaji se nestane pouhou fantazií. V TOP 10 toho týdne byl i Shakin’ Stevens a fanoušci Whirldwind si jsou jistí, že Matthew bude mít v jejich zahajovacím zápase trému.
„Wembley je pro mě velmi speciální. Hrál jsem tu tolik nezapomenutelných zápasů, je skvělé pomyslet na to, že už je to 25 let,“ řekl 44letý hráč. „Pamatuji si, že když jsem tu poprvé v roce 1982 hrál, vcházeli hráči do arény s květinami kolem krku,“ řekl White, který tenkrát prohrál s Eddie Charltonem 5-4.
„Tenkrát byl Mistrem světa Alex Higgins. V osmdesátých letech, kdy jsme se setkali, se tu odehrál vůbec největší zápas. Vešel Ronnie O’Sullivan a pak začal největší zápas. Měli jsme s Ronniem pár úžasných zápasů, myslím, že jsme každý vyhráli 2.“
„Ale ten úplně nejlepší zápas, jaký jsem tu odehrál byl proti Kirku Stevensovi v roce 1984, ten rok, co jsem to vyhrál. Bylo to v semifinále a já jsem ho porazil 6-4.“ To skore ale určitě nevypovídá celý příběh. Kanaďan, známý pro svůj bílý oblek, nahrál jedinou 147 v historii tohoto turnaje. White pak vyhrál rozhodující frame svou vlastní stovkou, ukončil úžasnými šílenými strky na závěrečné růžové a černé, které okouzlily jeho vzrůstající armádu fanoušků. Ve finále porazil Terry Grifftihse 9-5.
Whiteův vztah k fanouškům byl trvalým prvkem akcí po více než 2 a půl desetiletí.
„Je to jediný turnaj v Londýně, možná jsou hladoví po snookeru, takže když se tu koná, opravdu si to užívají. Je to na mé domácí půdě a miluji to tady. Další můj oblíbený turnaj je 888.com World Championship. Opravdu se těším na letošní turnaj, protože se hraje na novém místě a měl by to být ohromný turnaj.“
„Nedostávají se tu žádné body do žebříčku, ale hrajeme o dost peněz. A je skvělé mít na palubě nového sponzora pro SAGA Insurance.“
Je fakt, že bodované turnaje až dosud v této sezóně nepřinesly Whiteovi žádné pozitivní výsledky. „Dal jsem do toho práci, ale nepřineslo to žádné výsledky,“ řekl.
„Je to složité, protože jsem hodně na cestách s Rileys clubs plus mám několik dalších závazků. Když jste na cestách, nemůžete se pořádně připravovat na turnaje. Hrajete každý den na jiných stolech a je tu hodně cestování.“
„Jedete na kvalifikaci do Prestatynu a stojíte proti hráčům, kteří jsou v zápase nebezpeční, prošli už několika koly a jsou na ty stoly zvyklí.“
„Ale nebojím se toho, dokonce ani když vezmeme v úvahu možnost pádu na okruhu. Na to hraju příliš dobře. Kdyby moje tréninková forma nebyla dobrá, stal bych se paranoidním, ale je v pořádku. Možná sklouznu trochu dolů, ale stačí jedno čtvrtfinále a jste zpátky.“
„Mám spoustu sebevědomí. Tuhle sezónu jsem porazil pár dobrých hráčů, porazil jsem Stephena Hendryho a Ding Junhui na Premier League. A budu dobře připraven na Wembley, protože mám jen jednu zastávku na mé tour v týdnu před turnajem.“
„Tak dlouho dokud mám potěšení ze hry a tak dlouho, dokud budou mé oči v pořádku, budu hrát. Stále miluji turnaje, zdvihnutí mého tága, příchod do arény a hru. Až začne ten adrenalin vysychat, pak bude čas jít a začít hrát golf.“
Tady je pár věcí, které se staly v lednu 1982, kdy White měl svůj Wembley debut:
Top žebříček
1. Land Of Make Believe – Bucks Fizz
2. Don’t You Want Me – Human League
3. Get Down On It – Kool and the Gang
4. Mirror Mirror – Dollar
5. I’ll Find My Way Home – Jon & Vangelis
6. Ant Rap – Adam and the Ants
7. One Of Us – Abba
8. It Must Be Love – Madness
9. The Mode/Computer Love – Kartwerk
10. On Juie – Shakin‘ Stevens
Ve fotbalové první divizi ten týden vyhrál Southampton na Middlesbrough 1-0 a dostal se na špici tabulky, zatímco Swansea se dostal na 6. poté, co porazil Manchester United 2-0.
V roce 1982 se také stalo:
· Mark Thatcher se ztratil na Sahaře během Paris Dakar
· V Japonsku byl vypuštěn první CD přehrávač
· Skončila výroba Ford Cortina
· Používání bezpečnostních pásů se stalo povinné
· Objevily se filmy Blade Runner, Tootsie a E.T.
Oblíbené věci Mistra světa 2005
Jaké je tvé oblíbené prázdninové místo?
New York
Oblíbené jídlo?
Čína
Oblíbená restaurace?
China Rose v Bawtry
Oblíbené pití?
Amaretto Sour
Oblíbený TV program?
Přátelé
Oblíbený komik?
Lee Evans
Oblíbený film?
Karate Kid. A jsem taky velký fanoušek Supermana.
Oblíbená kapela?
U2. Moje oblíbená píseň od nich je Vertigo.
Oblíbený herec a herečka?
Tom Hanks a Julia Roberts
Jakým jezdíš autem?
Mercedes E220 CDI. Koupil jsem si ho hned po vítězství na Mistrovství světa.
Jaký byl tvůj první vůz?
Ford Fiesta 1.25
Děláš nějaké další sporty?
Jednou týdně hraji golf. Můj handicap je 6 pořád se snažím ho snížit.
Nějaké další koníčky?
Hraji na klavír. Rád bych měl nějaký doma, ale teď nemáme dost místa. Také rád čtu – přečetl jsem celou sérii Harryho Pottera.
Oblíbený sportovní tým?
Arsenal
Sportovní hrdina?
Tiger Woods. Kdybych si mohl vybrat 5 lidí, které bych pozval na večírek, byl by jedním z nich. Bylo by fascinující zjistit, co ho pohání.
Oblíbené snookerové místo?
Crucible
Vrchol kariéry?
Výhra na Mistrovství světa 2005
Nejhorší okamžik kariéry?
Ztráta mého světového titulu v loňském roce
Kolik hodin denně trénuješ?
5
Kdo měl největší vliv na tvou kariéru?
Můj táta Tony
Jakou radu máš pro začínající mladé hráče?
Trénink a příprava jsou klíčem k úspěchu.
Michaela Tabb
Tabb prolomila zaběhnuté konvence snookeru a stala se první ženou, která pravidelně rozhoduje TV zápasy. Začínala jako zajímavá profesionální poolová rozhodčí, v roce 2001 vyměnila modré sukno za zelené a nyní je pravidelnou rozhodčí na Tour. Pracovala už na těch největších turnajích, včetně 888.com World Snooker Championship a Saga Insurance Masters.
„Když jsem prvně přišla na Tour objevilo se pár skeptiků, ale obecně mě lidé přijali velmi dobře a nikdo se po mě nevozil proto, že jsem žena,“ řekla 39tiletá rozhodčí z Dunfermline, která byla ženskou šampiónkou Evropy v 8ballu v roce 1998.
„Spousta hráčů mě zná z poolu a věděli, že mám hodně zkušeností s rozhodováním v živých TV přenosech, což mi pomohlo, aby mě přijali. Nyní jsou součástí stavebnice okruhu a změnilo to zaběhnuté tradice. Jsem moc ráda, že jsem součástí takové změny.“
„Objevují se i další ženské rozhodčí, včetně Patricie Murphy (která už také rozhodovala profesionální zápasy), což je pro mě skvělé. Už nebudu jediná a udělám všechno pro to, abych pomohla těm novým na okruhu, jak jen to půjde, protože to jsem potřebovala, když jsem se objevila poprvé.“
I když má své přívržence mezi snookerovými fanoušky v UK, získala Tabb mnohem více popularity, když rozhodovala World 9ball Pool Championship na Filipínách. „Pool je tady jedním z nejpopulárnějších sportů,“ řekla. „Hráči a rozhodčí jsou považováni za příslušníky královské rodiny a nemohou jít po ulici bez obklopení davem fanoušků. Jsou to fanatici a někdy to může být docela strašidelné, když se začnou kolem vás stahovat, protože zoufale touží se s vámi vyfotit. Přivádí vás to na myšlenku, jaké to asi je být opravdovou celebritou.“
Manžel Tabbové Ross McInnes je přední poolový hráč a mají 2 syny: devítiletého Morgana a devítiměsíčního Prestona. „Bývá to složité, protože jsme oba často na cestách,“ řekla. „Ale Ross a já si vytváříme rozpisy a jeden z nás je vždycky doma. Vypadá to, že by Morgan mohl jít v našich stopách, protože miluje 9-ball pool a je velmi talentovaný.“
Bude to již potřetí, kdy Tabb bude rozhodovat na Saga Insurance Masters a tato velká příležitost ji hodně inspiruje. „Když jsem poprvé přišla do Wembley, přišla jsem jen nasát tu atmosféru, když Ronnie O’Sullivan hrál proti Jimmy Whiteovi. Když začalo představování, naježily se mi vlasy na týle. Bylo to tak vzrušující, nikdy jsem nic takového ve snookeru nezažila.“
„První zápas, který jsem rozhodovala byl Ding Junhui proti Joe Perrymu. Dingovi bylo teprve 16, ale nahrál v prvním framu 50bodový break a vyhrál ho – byl to úžasný debut od tak mladého hráče.“
„Teď jsme v novém místě, ale doufám, že bude stejně dobré. Mám opravdu ráda akce s jedním stolem a čím větší zápas, tím lépe pro rozhodčího. Je to výsada pracovat na této akci.“
Věk: 50
Národnost: Velšan
Bydliště: Llanelli
První profesionální zápas: Stal jsem se profesionálem v roce 1991 a mým prvním televizním zápasem byl zápas mezi Billy Snaddonem a Jimmy Whitem v roce 1995.
Nejpamětihodnější zápas: Rozhodování finále Mistrovství světa v letech 2001 a 2005.
Předchozí zaměstnání: Byl jsem 18 let policistou. Předtím jsem pracoval v továrně.
Jak jsi se dostal k práci rozhodčího? Nikdy jsem se nedostal na takovou úroveň, abych se stal hráčem, takže jsem složil zkoušky a už jsem se neohlížel.
Zájmy: Doma mám hodně práce kolem domu, takže jsem dost dobrý v kutilství! Mám také své vlastní stránky www.prosnokerref.co.uk, na kterých rád pracuji. Také hraji pool za hospodský tým v Llanelli.
Rodina: V červnu 2005 jsem se oženil s Nolene. Mám syna Gerainta a dcery Rhian a Beth.
Fakt: Williams mluví plynně velšsky.
Jan Verhaas
Věk: 40
Národnost: Holanďan
Bydliště: Brielle, Holandsko
První profesionální zápas: Steve Davis proti Tony Dragovi, 1993
Nejpamětihodnější zápas: Rozhodování tří finále Paula Huntera na tomto turnaji (Masters)
Předchozí zaměstnání: Byl jsem technologem u Shell Chemicals
Jak jsi se dostal k práci rozhodčího? Byl jsem tak špatný ve snookeru, že jsem stále jen vracel koule na stůl. Tak jsem si pomyslel, proč si z toho neudělat živobytí!
Zájmy: Rád se potápím a trénuji na kvalifikovaného instruktora. Také se rád dívám na fotbal a fandím Feyennordu. Jsem zapálený divák a hráč šipek a znám několik top hráčů, hlavně naše kluky jako Rolanda Scholtena. Když je čas pobavit se během turnaje, je známo, že spolu se svým nejbližším přítelem na okruhu – Johanem Oomenem také z Holandska, pořádáme maratonské hry na Playstation!
Rodina: Mám partnerku Mignon, která má 2 děti, Roan a Kiomi.
Fakt: Verhaas je jediným rozhodčím ne z Británie, který rozhodoval finále 888.com Mistrovství světa. Navlékl bílé rukavičky v Crucible v letech 2003 a 2006.