Rekapitulace roku 2006

Snookerový přehled roku 2006

22. prosince 2006
www.skysports.com

Rok 2006 spatřil druhého šokujícího vítěze Mistrovství světa v Crucible, tentokrát to byl Graeme Dott, který následoval Shauna Murphyho v zisku pohádkového světového titulu.

Dott porazil Petera Ebdona v nejdéle trvajícím finále v historii Crucible, a v zápase se také sehrál nejdelší frame, jaký se kdy na turnaji hrál, napětí trvalo dlouho do noci.

Dott se příliš nestaral o kritiky, když zdvihnul trofej nad hlavu a ten rok viděl mnoho jiných vítězů turnajů a žádný z nich nedominoval.

John Higgins začal rok napínavým vítězstvím 10-9 na Masters proti Ronnie O’Sullivanovi v posledním zápase, který se konal ve Wembley Conference Centre.

Rok ukončil Peter Ebdon ziskem titulu UK Championship a stal se tak devátým mužem, který vyhrál tento a světový titul – i když tento turnaj si asi budeme pamatovat hlavně kvůli šokujícímu vzdání zápasu O’Sullivana proti Stephenu Henrymu, když ukončil čtvrtfinálový zápas na best of 17 za stavu teprve 1-4.

Před touto prohrou dokázal Ronnie svou kontrolu na Premier League, když s nulou vyřadil ve finále svého blízkého přítele Jimmy White.

Neil Robertson se stal překvapivým vítězem Grand Prix, zatímco Ding Junhui, Ken Doherty, Mark William a Stephen Lee posbírali zbytek trofejí.

higgins masters[2].jpg

The Masters

To byl začátek roku 2006! John Higgins porazil Ronnie O’Sullivana 10-9 v absolutním thrilleru finálového zápasu na Saga Insurance Masters. Tento světový nejslavnější pozvánkový turnaj se naposledy konal ve Wembley Konference Centre a jak se lépe rozloučit s jeho duchovním domovem, než nejlepším zápasem, jaký kdy tahle aréna viděla?

Byla to opravdu ostrá bitva mezi Skotem a obhajujícím šampiónem O’Sullivanem, který ve finálové části 3x dotahoval ztrátu, když předtím v úvodní části vedl 3-0.

„The Rocket“ se dostal do vedení 9-8, ale Higgins ukázal opravdovou kuráž a vynutil si závěrečný frame, který už vypadal, že získá O’Sullivan, který ho zahájil náběhem 60 bodů, ale pak nechal jít ke stolu Higginse.

„The Wizard of Wishaw“ pak předvedl jeden z nejlepších breaků, jaký kdy Masters vidělo, uhrál 64 bodů pod opravdu těžkým tlakem a získal podruhé tento titul.

Higgins porazil na cestě do finále Alan McManuse a Shauna Murphyho a vyřadil ve druhém kole i favorita Jimmy White, i když obecenstvo bylo na straně „The Whirldwind“ po celou dobu jeho posledního vystoupení na tomto místě.

doherty malta.jpg

Malta Cup

Ken Doherty ukončil dlouhé prázdno zdvižením trofeje na Malta Cup, když předvedl úžasný comeback proti skvěle hrajícímu Johnu Higginsovi a ve finále zvítězil 9-8.

Šampión Masters Higgins se ze stavu 2-5 dostal na 8-5 a byl pouhý jeden frame od titulu, když Dubliňan Doherty vtrhnul zpět do zápasu a ziskem 4 framů zvítězil 9-8.

To ukončilo pětileté Dohertyho čekání na titul, protože mistr světa z roku 1997 předchozí trofej zdvihnul na Thailand Masters v roce 2001.

Malta Cup byl zařazen k bodovaným turnajům, protože snookeroví úředníci se snaží přidat více turnajů do kalendáře, ale Ronnie O’Sullivan i přesto na tomto turnaji chyběl.

lee welsh.jpg

Welsh Open

Stephen Lee také ukončil dlouhé čekání na trofej, když získal titul Welsh Open po pohodlné porážce mistra světa Shauna Murphyho 9-4 ve finále v Newportu.

Velká překvapení se na tomto turnaji objevovala od samého začátku, když některá velká jména spadla už na první překážce, například Stephen Maguire byl poražel Markem Selbym a Peter Ebdon byl vyřazen poměrem 5-0 od Joe Swaila.

Největším šokem bylo vyřazení Ronnie O’Sullivana v prvním zápase od Iana McCullocha, který ho odrovnal poměrem 5-1, a Stephen Hendry byl vyřazen také velmi rychle Barry Hawkinsem.
Ken Doherty a John Higgins vypadli ve 3. kole s Jamesem Wattanou a Anthony Hamiltonem.

Mistr světa Murphy si na svém debutu na Welsh Open vedl dobře, porazil Hawkinse 6-1 v semifinále a zajistil si finále proti Leeovi, ale hráč z Wiltshire byl příliš dobrý a titul získal.

williams china[1].jpg

China Open

Světový snooker se na konci března přesunul do Číny a skvěle připravený John Higgins byl zpět a dostal se do svého 3. finále ze 4 turnajů, které se do té doby v roce 2006 hrály.

Nicméně se mu opět nepodařilo zvítězit, stejně jako na Maltě, i tady v Pekingu prohrál 9-8 s Velšanem Markem Williamsem.

Další skvěle vyrovnané finále vyšlo lépe pro levorukého hráče v rozhodujícím framu a ten následoval Kena Dohertyho a Stephena Lee a ukončil své dlouhé čekání na trofej.

Mladičký domácí favorit a obhajující šampión Ding Junhui téměř zopakoval svůj úžasný úspěch, když se dostal až do semifinále, kde byl vyřazen pozdějším vítězem Williamsem 6-2.

Už podruhé byl Ronnie O’Sullivan vyřazen v prvním kole, když prohrál 0-5 s Jamesem Wattanou a spolu s ním byli velmi rychle vyřazeni i Stephen Maguire a mistr světa Shaun Murphy.

dott world.jpg

Mistrovství světa

Graeme Dott překvapil v Crucible, když následoval Shauna Murphyho a získal v Sheffieldu titul Mistra světa.

Skot se dostal na vrchol po vyčerpávající bitvě s Peterem Ebdonem, když se tito dva ostřílení soupeři setkali tváří v tvář v maratónském finále.

Dott pozdě v noci zvítězil 18-14 a oba hráči sehráli vůbec nejdelší finále v historii Crucible, což zahrnovalo i nejdelší frame v historii, kterým byl 27. frame a trval 74 minut.

Dott na své cestě turnajem vyřadil v semifinále Ronnie O’Sullivana a pak získal další pohádkové vítězství v tomto snookerovém domově.

Největším šokem tohoto turnaje bylo vyřazení sedminásobného mistra světa Stephena Hendryho v 1. kole, který prohrál s Nigelem Bondem 10-9, zatímco skvěle hrající John Higgins nad Markem Selbym triumfoval 10-4.

ding nit.jpg

Northern Ireland Trophy

Čínská superhvězda Ding Junhui byla opět v sezóně 2006-07 zpátky a na tomto turnaji, který byl zařazen mezi bodované, zvítězil.

19tiletý hráč se vyrovnal Ronnie O’Sullivanovi a Johnu Higginsovi ve výhře 3 bodovaných titulů do 20ti let, když přidal titul z Northern Ireland Trophy k titulům z China Open a UK Championship, které získal již dříve.

Ding se ve finále ve Waterfront Hall v Belfastu dal dohromady a vyhrál 3 framy v řadě a porazil Ronnie O’Sullivana 9-6 a získal 1. titul nové sezóny.

Ding odešel se šekem na 30.000 liber a zahájil skvěle novou sezónu a pokračuje ve zvyšování své úrovně na snookerovém okruhu.

williams pbc.jpg

Pot Black Cup

Mark Williams ukořistil 2. titul Pot Black Cup od návratu tohoto turnaje a zapsal se do historie nahráním teprve 3. stovkového náběhu v historii tohoto turnaje.

Velšský hráč se připojil k Shaunu Murphymu a Eddie Charltonovi jako jediným hráčům, kteří na tomto jedno-framovém turnaji v RAC Clubu Pall Mall nahráli stovku.

Williams dokázal i stáhnout manko 50 bodů proti Kenu Dohertymu a vyhrát v semifinále, zatímco v minulém ročníku prohrál s Murphym ve svém úvodním zápase.

Higgins ukočil dráhu obhajujícího šampióna Matthew Stevense ve čtvrtfinále, pak porazil v semifinále Petera Ebdona, ale tenhle turnaj byl Williamsův a tento levoruký hráč získal cenu i rekordní break.

paul hunter.jpg

Paul Hunter

Říjen se do snookerové historie tohoto roku zapsal opravdu smutně, když talentovaný Paul Hunter prohrál svou statečnou bitvu s rakovinou a zemřel v pouhých 27mi letech.

Trojnásobnému vítězi Masters byla rakovina diagnostikována v březnu 2005, ale on pokračoval ve hře zároveň s bojem s nemocí.

Skvělý hráč z Leedsu s velkou armádou fanoušků a „snookerový David Backham“ byl všeobecně tipován na několikanásobného vítěze Mistrovství světa, než se krutě přihlásila nemoc.

Ohromně oblíbený Hunter bude velmi chybět nejen své ženě Lindsey a malé dcerce Evie Rose, ale celému snookerovému světu, který byl připraven o obrovský talent.

robertson gp.jpg

Grand Prix

Na Grand Prix nám byl představen nový formát a turnaj byl přesunut i na nové místo – Aberdeen Exhibition and Conference Centre.

Poprvé se hrálo ve osmi skupinách po šesti hráčích každý s každým, kdy se bojovalo o postup do vyřazovacích kol, namísto normálního formátu 1. kola.

Účastnili se všichni top hráči a vyústilo to v několik velkých překvapení, protože každý hráč hrál 5 rychlých zápasů a postupovali jen první 2 hráči ve skupině.

Mistru světa Graemu Dottovi se nový formát nelíbil a vypadl a taková jména jako Ding Junhui, Peter Ebdon, Stephen Hendry a Shaun Murphy se k němu velmi brzy připojila.

Byl to týden šoků, kde si na závěr slibný levoruký Australan Neil Robertson došel pro trofej, když ve finále porazil dalšího překvapivého finalistu Jamie Copa 9-5.

O Robertsonovi už se dříve mluvilo jako o hráči budoucnosti, ale až do Aberdeenu, nebyl schopen vyhrát bodovaný turnaj.

Australan na své cestě turnajem vyřadil Ronnie O’Sullivana a byl příliš dobrý na Cope, který se dostal do svého vůbec prvního
finále.

ronnie liga.jpg

Premier League

Ronnie O’Sullivan je na Premier League neporazitelný a zajistil si třetí po sobě jdoucí titul vítězstvím 7-0 nad Jimmy Whitem ve finále 2006 v Wythenshawe.

„The Rocket“ po úvodní části zápasů v tabulce byl na špici, když zůstal neporažený v šesti zápasech, z nichž 4 vyhrál a ve dvou remízoval.

Ding Junhui, který skončil na druhém místě, nemohl zaujmout své místo v semifinále, protože se musel zúčastnit Asian Games a Steve Davis z toho vytěžil a dostal se do finálové čtyřky navzdory tomu, že skončil pátý.

„The Nugget“ byl v semifinále O’Sullivanem poražen 5-2 a „The Whirldwind“ vrátil čas a porazil mistra světa z Crucible Graeme Dotta 5-4.

White se ještě nikdy nedostal do finále proti svému dobrému kamarádovi a mohl jen sedět a obdivovat O’Sullivanovu hru, který vyhrál 7-0 a získal 3. titul Premier League v řadě a zároveň i šek na 79.000 liber.

ebdon uk.jpg

UK Championship

Peter Ebdon přidal své jméno k elitnímu výběru hráčů, kteří získali obě největší snookerové ceny, když získal svůj první titul UK Championship a přidal ho k titulu Mistra světa.

Mistr světa z roku 2002 se stal teprve devátým mužem, který tento double získal, když porazil nedobře se cítícího Stephena Hendryho 10-6 ve finále v Barbican Centre v Yorku.

Ebdon, který žije v Dubai, byl ve skvělé formě po celý turnaj, ale ve finále nehrál úplně nejlépe, ale i když nedokázal hrát na své nejlepší úrovni, Hendry kapituloval ve večerní části a dovolil Ebdonovi titul získat.

Hendry byl zapleten i do největšího překvapení tohoto turnaje, kdy Ronnie O’Sullivan šokoval svým odchodem ze čtvrtfinále v první části zápasu.

I když prohrával teprve 1-4, byl „The Rocket“ frustrován Hendryho budováním breaků a poté, co se mu nezdařilo potopení, jednoduše potřásl soupeři rukou a opustil arénu.

I když to bylo prázdné vítězství, sedminásobný mistr světa Hendry z toho vyzískal další finále a vrátil se do formy – ale vypadalo to, že to bylo to nejlepší, kam se mohl Skot dostat.

Ebdon byl ve své nejbojovnější náladě a 36tiletý hráč byl přemožen emocemi, když přidal své jméno k elitní skupině dvojnásobných vítězů.

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

22. 7. Magdaléna

Zítra: Libor

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

423034
_1234.bmp