Ronnie na Eurosportu

Můj snookerový plán se postará o zlatou budoucnost zeleného sukna

Eurosport

2. dubna 2014

Ve svém posledním blogu na Eurosportu Ronnie O’Sullivan vysvětluje, proč se neúčastnil China Open. Pětinásobný mistr světa – horní obrázek je s jeho tituly z let 2001, 2004, 2008, 2012 a 2013 – dává také čestně prohlašuje, že by věděl jak pozvednout snookeru, kdyby ho vedl. Hledá co by mohl udělat pro pozvednutí snookeru v budoucnosti včetně velkých hal, které by hostili 128 profesionálů, jak oživit sponzoství a jak náklady by mohly být hrazeny pro podporu méně úspěšných hráčů.

Rád bych hrál v Číně, ale pravidla mě přinutila sedět doma

Snooker je pro mě velmi dobrý a jsem za to velmi rád. Musím to vyjasnit, aby to nevypadalo, že si ve svém blogu stěžuji. Mám v srdci velký zájem o tento sport a chci ho vidět prosperovat jak jen to je možné. Diskuze je vždy dobrá.

Všichni chceme pro ten sport to nejlepší, zvláště v porovnání s ostatními sporty. Jsme v soutěživé době a je důležité, aby snooker fungoval dobře a předváděl se v tom nejlepším možném světle.

V současné době je spousta turnajů. Někteří lidé hráni rádi na každé akci, ale mě nebaví hrát neustále.

Rád si dávám nějakou pauzu, aby mě potom další akce více bavila. Mám také povinnosti. Jsem otcem a zaměřuji se i na mé běhání. Nemohu být tady, tam a všude, takže se musím snažit skloubit to tak, aby to bylo pro mě co nejlepší.

Musíte najít rovnováhu i ve svém osobním životě. Kdybych ve svém životě neměl běh a děti, asi bych hrál ve více akcích.

Ale nemůžete dělat všechno. Pořád ladíte program. V letech 2011 a 2012 jsem hrál myslím asi v 18ti akcích. Letos jsem hrál asi v 10ti nebo 11ti. Snažím se najít pro sebe ten nejlepší počet.

Nechcete to vůbec zlehčovat. Když jsem hrál 4 turnaje, měl jsem pocit, že po 4. turnaji chci domů, zvláště, když tam hrálo roli cestování. Možná budu hrát jeden nebo 2 přípravné turnaje před velkou akcí.

Myslím, že jsem měl vloni trochu štěstí, protože jsem měl dost dobrý rok 2012. Vzpomínky na vítězství na Mistrovství světa 2012 byly stále čerstvé, když jsem se do Crucible vrátil a byl jsem na vrcholu, když jsem trofej z Mistrovství obhajoval.

Nemyslím si, že bych to zvládl zase jen s jedním turnajem předem. Líbilo by se mi, kdyby ano – kdybych měl zaručeno, že vyhraji Mistrovství každý rok.

Hraji už 20 let a odhadl bych průměr výher tak zhruba každé 4 nebo 5 let. Nemohu dát všechna svá vejce do jednoho košíku.

Rád bych tento týden jel do Pekingu, ale to si musíte rozmyslet 2 měsíce předem. A před dvěma měsíci jsem neměl pocit, že se chci unavovat celým tím cestováním.

Ale kdybyste se mě zeptali minulý týden po prohře v posledních 16ti na PTC Grand Finále, jel bych do Číny hrát rád.

Když se přihlásíte do turnaje a pak chcete odstoupit třeba ze zdravotních důvodů, dostanete pokutu. Pak je tu stres ze slyšení před disciplinární komisí, čemuž se chcete vyhnout. Příští rok možná do Číny pojedu, protože chci před Mistrovstvím mít ještě další turnaj.

A taky nejsem připraven se zkoušet kvalifikovat na turnaje v Číně, v Barnsley a Doncasteru. Nic proti, ale zkusil jsem to  a není to nic pro mě. Už tak je ten program dost nabitý. Ale pak se chcete zkusit kvalifikovat na tyto turnaje, což jen znamená, že jste neustále na dálnici a žijete s kufry po hotelích.

Neznám žádný jiný sport, kde se top 64 hráčů musí kvalifikovat do turnajů předtím, než turnaj začne. Nedokážu si představit Tiger Woodse, který musel někam jet, aby se kvalifikoval na Masters 2 týdny předtím, než začne. Augusta je místo, kde turnaj začíná i končí. A tak by to mělo být.

Snooker potřebuje větší haly, aby mohly být domovem pro lepší turnaje

Mám rád tu hru natolik, že chci vidět snooker v tom nejlepším možném zdraví pro další generace. Moje pravidla mi říkají, že když vedení nedokáže zajistit haly natolik velké, aby mohl turnaj začínat i končit na jednom místě, tak je něco špatně.

Jestliže se chce snooker modelovat podle šipek, pak je to problém, protože je snadnější nacpat do haly 20 nebo 30 terčů, než tam nastrkat 7 nebo 8 snookerových stolů.

Raději bych nenastupoval do turnaje, kde to není v pořádku. Jakmile to dají do pořádku, pak bych asi přemýšlel o účasti na více turnajích. Myslím, že je to dobrý nápad mít více turnajů. A jsme naprosto pro, aby všech 128 hráčů nastupovalo do 1. kola. Ale pro budoucí výhody sportu si myslím, že by měly přijít nějaké změny.

Mám pocit, že potřebujeme větší haly, abychom mohli hrát turnaje v jednom týdnu a nemusíte jet do Barnsley, abyste se kvalifikovali na akci do Číny. Jet 5x za sezónu do Barnsley v tak nabitém programu není ideální. V zásadě potřebují větší halu, která může pojmout 16 stolů.

A nebo se vraťme zpět ke starému systému, kde se top 32 hráčů kvalifikovala automaticky. Spousta hráčů jezdí společně, ale to opravdu nechci. Je mi 38 a mám před sebou možná už jen 4 nebo 5 let. Můžete strávit ten čas společně a najednou je kariéra pryč.

A znovu, já si nestěžuji. Jen nabízím čestnou možnost toho, co si myslím, že by mělo být uděláno pro zlepšení věci. Cením si svého času a chci ho dát něčemu smysluplnému. Zkouším si představit, jak by vypadaly golfové nebo tenisové turnaje, kde by se top 32 nebo 64 hráčů muselo jezdit kvalifikovat do turnaje někam jinam. Nemohu přijít na jiný sport s takovými požadavky.

A sleduji spoustu jiných sportů jako golf, tenis a fotbal. Jsem si vědom potřeby uchování energie, péče o sebe sama a soustředění se na správné akce.

Tenis je dobrý příklad. Hrají akce v Americe, mají antukovou sezónu, která je v Evropě a pár měsíců před příjezdem do Londýna hrají na trávě a pak zpět do Ameriky na Flushing Meadows. Udělají pár dalších pozvánkových akcí před koncem sezóny na O2 v Londýně.

Hra potřebuje dělat více pro ochranu nadšených, ale méně úspěšných hráčů

Hráči jsou v zábavním průmyslu, ale abychom se ujistili, že chráníme hru, kterou všichni milujeme, musíme udělat to co je správné pro hráče. Nestěžuji si na změny, které byly udělány, ale podle mého názoru musíme vymyslet, jak vytvořit lepší produkt pro fanoušky. Ti přinášejí finanční hodnotu.

Odměny se zvedly z 3,5 mil. liber na 10 mil. liber, ale neúspěšní hráči z 1. kola nedostanou odměnu žádnou. Je to těžké, co se týká odměn.

Což je v pořádku, když turnaje vyhráváte, ale spousta středních hráčů a hráčů níže postavených v žebříčku jsou švorc, protože musí hodně cestovat a nemají peníze na pokrytí svých nákladů.

Spousta lidí řekne, že je fér, že nedostanete zaplaceno, když nevyhrajete. Což je fajn, ale nepochybně čestní profesionálové by měli platit nějaké peníze na pokrytí nákladů?

Kdybych vedl snooker, byl bych pro dvouúrovňový systém, který funguje dobře u golfu. Řekněme, že máte 50 hráčů v hlavní tour, kde se hraje o 6-7 mil. liber a dalších asi 80, kteří soutěží o 2-3 mil. v nižší tour. Nebyli by na tom o tolik hůř, než jsou nyní a mohli by hrát o místo v hlavní tour.

jsem asi schopen o tom přemýšlet, protože když prohraju v 1. kole, tak to pro mě zas tolik neznamená. Ale to ještě neznamená, že je to v pořádku. Pravidla jsou špatná, když musíte přemýšlet, zda si to můžete dovolit nebo ne.

Když hráč, který musí jet do haly a vysolit 400 nebo 500 liber za přihlášku do turnaje, tak to není správné. Když prohraje v 1. kole, nedostane žádné peníze. Když vyhraje, kvalifikuje se do Číny.

Ale jakmile se dostane do Číny, musí si uhradit letenku a hotel, je pravděpodobně na dně.  Musí se kvalifikovat do čtvtfinále nebo posledních 4, aby odjížděl s 5000 nebo 6000 librami po zdanění.

Mluvíme o velkých turnajích. Finančně je to těžká škola. A ano, když vyhraješ, tak je to přijatelné. Ale vítěz může být jen jeden a je tu 128 hráčů. Takhle se na to musíte dívat. Cením si svého času a nechci být na kolotoči létání sem a tam. To není pro mě. Když to takhle cítím, tak je něco špatně. Stáhnu se z toho, dokud to nebude v pořádku. A pak o tom znova popřemýšlím.

Snažím se hrát dost akcí, abych se udržel ve formě a když se ten sport vylepší, tak budu hrát na více turnajích.

Obchodní model potřebuje být v pořádku, aby ochraňoval všechny hráče.

Ronnie O’Sullivan mluvil s Desmondem Kanem.

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

25. 4. Marek

Zítra: Oto

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

422398
_1234.bmp