Rozhovor pro běloruské "Telenedeli"

Snookerový šampión

Maxim Moskin

Za poslední 2 roky prošel profil jednoho z nejznámějších snookerových hráčů – Ronnie O’Sullivana – slušnými změnami, jak v profesionálním smyslu, tak i ve vzhledu. A jestliže jeho dřívější sestřih s pěšinkou a červená košile něčím připomínaly hospodského hráče, tak nyní Ronnieho účes vypadá spíš na umělecké dílo, které potřebuje stálou údržbu. V oblečení je vše černé, nažehlené. Spolu s pěknou postavou i velkýma černýma očima (o tom bych si dovolila pochybovat – černé oči nemá - Dana) to dělá Ronnieho opravdu neodolatelného… (o tom už se hádat nebudu J - Dana) Ronnie O’Sullivan ochotně souhlasil s rozhovorem pro „Telenedeli“. Přední snookerový hráč nebyl ve své kůži po tiskové konferenci, kde ho novináři bombardovali dotazy na jeho kritiku na adresu organizátorů snookerové ligy. Jádro stížností O’Sullivana je jednoduché, chce dostávat větší ceny a nedělit se se všemi ostatními hráči ligy. Zajímavé je, že za vítězství na turnaji (který se odehrával po konferenci) dostal O’Sullivan celkem 150 000 USD, zatímco fond na výhry v poolu na jednom Grand Prix se dostává na 800 000 USD. Citelný rozdíl!

Dobrý den! Vaši tiskovou konferenci už pokřtili na jasnou hrozbu pro organizátory turnajů ve snookeru (Ronnie O’Sullivan nejen nabízel hráčům přejít na poolový okruh, ale hlásil se k úplnému bojkotu turnajů vůbec).
Zdravím. Už mě dostali ti funkcionáři, kteří rok od roku dělají všechno byrokratičtější a despotičtější. Pochopitelně, ani já nejsem anděl, ale jestli mluvíme o snookeru jako o obchodě, tak musí být zainteresovány všechny strany!

Jasně. A co konkrétně se vám nelíbí na současných pravidlech WPBSA?
Omezování mojí svobody hráče a rozdělování prostředků mimo zápas. Proč mám dělat všechno, co organizátoři požadují? Oni se rozhodli, že jsem nuceni hrát ne méně než hodinu, povinně musíme sedět na tiskovce do poslední otázky. Kromě toho, asociace zpřísnila podmínky, podle kterých mě mohou pokutovat nebo diskvalifikovat, jestli jsem se rozhodl nedohrát hru při teoretické možnosti výhry. Mám to zapotřebí?

Podle všeho se asociace stará o diváky a zadavatele reklamy..
Myslí jen na svoje příjmy. Snooker je náladová hra. Jestli mi hra nejde, tak se musím vzpouzet jak osel, abych ukázal divákovi svůj vyumělkovaný zájem o hru. Vždyť fanoušci hry čekají boj a ne divadelní představení.

Nakolik je pro vás důležitá finanční stránka věci?
Hraji snooker téměř každý den. Když jsem byl mladší, hlásil jsem se na různé turnaje. Teď létám po celém světě a hraji jen na prestižních turnajích. Za 5 let budu buď soukromým nebo klubovým hráčem pokud budu chtít hrát méně a vydělávat víc. Jestli chceš hrát v bistru jeden proti jednomu, prosím přijď, tam jsou mé požadavky skromnější!

Jste držitel nejznámějších rekordů ve snookeru, miláček diváků, mnohonásobný šampión. Jak se stavíte ke slávě a popularitě?
Popularitu nelze odmítat, ale říci, že jsem nejznámější postava v mlžném Albionu nebo na světě, taky nejde. Za několik let mě v londýnském metru poznali pouze dva lidé a i ti dlouho loudili potvrzení. Sláva a popularita se objeví když zapnete televizi a vidíte mne hrát. Turnaj skončí a můj věhlas zůstává jen se mnou. Vždyť my nejsme fotbalové modly!

Někteří profesionálové dávají přednost otevření drahých klubů svým jménem, vyvinutí celé značky spojené s módními doplňky nebo výuky ctitelů sportu. Vy ještě nemáte „školu snookeru Ronnie O’Sullivana“?
Tímto projektem se teď zaobírám a vyučovat budou jen talentovaní lidé, bez omezení věku a pohlaví! Cílem je naučit hrát profesionální snooker a ne uspořádávat amatérské kurzy kvůli výdělku. Doufám, že škola zvládne vychovat důstojné nástupce „veteránů“!

Můžete nám říci o nejznámější „kachně“ o vás?
Málokdy čtu noviny…Ale když se zamyslím, tak mám pocit, že šly zvěsti o mém přijetí islámu a o protéze na mé noze!

O islámu jsem četl v archivu „The Sun“, ale o protéze slyším poprvé! (já taky - Dana)
Mému příteli se narodil syn a my jsme šli na obřad do mešity. Při odchodu mě někdo vyfotografoval, ale já jsem tomu nepřikládal důležitost. Další ráno všechny noviny informovali o tom, že jsem přijal islám v hlavní mešitě Londýna. Lež byla tak krásná, že mi blahopřáli dokonce přední duchovní představitelé z celého světa…Myslím, že velká část fanoušků mě dosud považuje za muslima. Nemrzí mě to! A v historce s protézou novináři dokonce našli doktora, který mi amputoval levou nohu po havárii a nasadil protézu. Můžeš si sáhnout, obě nohy jsou moje. (nevěřím, musím to zkusit sama J - Dana)

Díky, jsem zvyklý lidem věřit.
Ale bylo období, kdy si to všichni chtěli ověřit osobně. (mám tu svojí předchozí poznámku vymazat?) Jednou jsem se dokonce s jedním diskutérem popral.

Jste emotivní člověk?
Nevím. Okolí mě spíš nazývá „nevyrovnaným typem“. Těžko definuji stav svojí duše, závisí to na různých faktorech. Když mi vše vychází, na nikoho se neohlížím. Během hry je těžké vyvést mě z rovnováhy. Pak ale mohu použít nevybíravé výrazy. V normálním životě je lepší mi nelézt na nervy a nenarušovat mi soukromí více, než dovolím, pak bude všechno OK!

Jaké koníčky máte mimo stůl?
Hm… když nejsou turnaje, tak bloumám s kamarády po barech, kde hrajeme. Když sedím domů, tak se bez tága obejdu ne více než 3-4 hodiny, pak scházím do sklepa a začínám trénovat.

Opravdu nemáte kromě snookeru žádné záliby? Knihy, sport, cestování?
Čtu málo, nemám čas a do důchodu ještě daleko. Až budu vypadat jako mumie, koupím si domek v tichém hrabství a budu číst v křesle u kamen. A co je pro mě sport? Můj děda byl špičkový boxer, táta se ne zrovna špatně účastnil amatérských šampionátů ve fotbale a ragby, otcův starší bratr se stal šampiónem Británie v lehké váze v boxu. Sport máme v krvi! Celá rodina denně cvičí, ale to se nedá nazvat plnohodnotným sportem. Připravovat se na Olympiádu nebudu, tam by bylo omezeních ještě více!

Ani kdyby snooker dali na program her?
Jednoznačně bych odmítl. (to bych chtěla vidět J - Dana) Medaile nepotřebuji, ať je dají těm, kdo podpoří sterilní image…

Vrátíme se k historii vaší záliby. Kdy jsem se seznámil se snookerem a rozhodl se zasvětit mu celý svůj čas?
Sám si často tenhle dotaz pokládám… Jaká síla mě přinutila v dětství vzít do ruky tágo?! Nevěřím na osud a předpovědi, proto budeme předpokládat, že to bylo dílo náhody. Bylo mi pět let, když jsem poprvé uviděl kulečníkový stůl v domě mého bratrance. Jeho otec se zabýval mnoha hrami, které jsou v Británii populární a byl stálým hostem sázkových kanceláří. Celý dům byl zavalený míči na ragby, fotbal, terči na šipky, golfovými holemi apod.

A nezdálo se tenkrát tágo těžké?
Tágo mi dali „dětské“ – třetí část standardního. Strýc předvedl, jak obratně potápí koule. Chtěl jsem to taky zkusit, ale nejdřív jsem hrál neohrabaně a to dospělé rozveselovalo. Ale to nic! Za pár let už jim do smíchu nebylo. V osmi letech jsem vyhrál svých prvních 500 liber u téhož strýce, který pochyboval, že na jeden náběh potopím všechny koule po pořadí!

Tak tehdy jste zapsal svůj první rekord! V oficiálních zdrojích se říká, že svůj první maximální náběh 147 bodů jste nahrál ve 14ti letech.
Maximální breaky a breaky nad stovku jsem předváděl v hospodách a klubech, kde, díky strýci, jsem dobře vydělávali. Tehdy nikdo nevěřil, že takovej malej kluk může obehrát místního mistra. Sázky byly vysoké… Oficiální rekordy se objevily po smrti strýce, když jsem se zapsal do amatérské asociace. Strýc byl mým prvním a jediným manažerem. Jedině díky jeho úporné práci se objevil tenhle profesionál O’Sullivan, kterého všichni znají. Řekněte díky!

Co poradíte začátečníkům ve snookeru?
Trénovat. A to ne jen přesnost, ale i taktiku a strategii. Začít je možno kdykoli. Rozdíl bude jen ve váze vaší peněženky. Začněte se učit jako dítě, k stáru vyděláte víc. Hrajte šachy a nardy, to skvěle rozvíjí rychlé rozhodování. Nezapomínejte hlavní pravidlo dobrého snookerového hráče – milovat a vážit si hry!

Děkuji za rozhovor a rady. Věřím, že vaše doporučení se hodí začínajícím hráčům snookeru v Bělorusku.
Žádný problém. Napiš, že pro ty, kdo si myslí, že jsou perspektivní, se brzy otevřou dveře mojí školy. A od prvním začínajících „mistrů“ peníze brát nebudu, domluvíme se na výměně zboží (rozesmál se)!

Jakou výměnu?
Vaše pivo, kaviár, suvenýry, výborná nálada a tágo! Asi taková sada mě uspokojí! Trénujte! Hodně štěstí!

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

13. 6. Antonín

Zítra: Roland

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

422524
_1234.bmp