Rekapitulace roku 2005

Jak porazit Ronnie O’Sullivana

21. února, 2005
od Willie Thorne
BBC snooker komentátor

S Ronniem je to těžké. Když je dobrý, tak je nejlepší a když není tak dobrý, tak je velmi porazitelný.

Vše to záleží na tom, jak hru vezme. Když dokážete Ronnieho u stolu zastrašit, dokážete ho porazit.

Když říkám zastrašit, myslím tím dominovat u stolu – vyhrát po sobě jdoucí framy při jednom pobytu. On pak má tendenci sedět ve svém křesle více, než ostatní, protože na to není zvyklý – je zvyklý to dělat všem ostatním.

Myslím, že jediní, kdo jsou schopni Ronnieho porazit jsou ti, kdo přistoupí na jeho vlastní hru. Jestliže se ve výhrách framů střídáte, nemáte šanci.

Když zvládnete nahrát 80 nebo více ve třech framech za sebou, začne se obávat a snadno se stává jiným hráčem.

Má to i náležitě vypadat. Když Ronnie kontroluje stůl, chodí kolem jako by byl jeho vlastní a nezajímá ho nic jiného na světě.

Největší problém – tak jako to bylo se Stevem Davisem v osmdesátých letech a Stephenem Hendrym v devadesátých – je, že lidé jsou poraženi dříve, než s ním vůbec začnou hrát.

Ale podívejte se, co se stane, když se střetne s hráčem, který má stejný přístup ke hře, jako Skot Stephen Maguire. Obstál s Ronniem v této sezóně už několikrát. Nicméně, tyto poruchy jsou velmi řídké.

Ronnie není nikdy nervózní natolik, aby nepotopil kouli, ale když ho dostanete pod tlak, může se začít cítit nepříjemně.

Je velmi zranitelný, pokud není na svém místě. V mnoha ohledech je jako Michael Schumacher ve Formuli Jedna – je vždy zvyklý vést.

Psychický aspekt je ve snookeru rozhodující.

Řekl bych, že z top 20 je asi 15 hráčů schopných vyhrát turnaj.

Těch zbylých 5 asi nikdy turnaj nevyhraje, protože nejsou psychicky dost silní.

Ale v podstatě je klíčem budování náběhů. Neexistuje pesimistický hráč schopný porazit Ronnieho.

Plynulost a psychická síla jsou také důležité – existuje jen asi 10 hráčů, kteří se mohou pochlubit oběma těmito kvalitami.

Rocket se nehoní za Hendryho rekordem

15. dubna, 2005
od Saj Chowdhury

Ronnie O’Sullivan podle hráčova rádce Ray Reardona nemá zájem o zlomení rekordu Stephena Hendryho sedmi titulů mistra světa

„Nemyslím si, že jde po rekordech,“ řekl 72tiletý hráč, který vyhrál v sedmdesátých letech 6 světových titulů.

„Chce být nejlepší a je nejlepší. Bude pokračovat dokud bude tu hru milovat. Kdyby tohle všechno ztratil, nechá toho.“

„Je tak trochu speciální. Vycházíme spolu a hovoříme stejným jazykem.“

Reardon se spojil s O’Sullivanem před loňským Mistrovstvím světa.
„Chtěl jsem být s někým, kdo zná hru a můj táta mi řekl, že bych měl jít za tím nejlepším,“ řekl O’Sullivan v dubnu 2004.

„Udělal pár telefonátů a řekl mi, že mluvil se „Starym“. Ptal jsem se ho, koho má na mysli a on řekl „Ray Reardon“.

Reardon řekl BBC, jak se vyvinul jejich zvláštní vztah.

„Jsem překvapen, že za mnou nepřišli jiní“
Snookerová legenda Ray Reardon

„Přišel za mnou. Bylo to docela milé překvapení,“ dodal Velšan.
„Rozumím mu a rozumím jeho hře. Je vynikající i jako člověk.“

„Stanovili jsme si pro sebe určitá pravidla. Já jsem chtěl jisté věci a on chtěl jisté věci.“

Reardon věří, že je málo zaměstnaný jako bývalý profesionál, který může poradit dalším hráčům.

„Jsem překvapen, že za mnou nepřišli i jiní,“ řekl.

„Někteří hráči ztratili jejich formu. Jsem si jistý, že by si rádi promluvili s někým, kdo může vidět, co je špatně a mohl by jim pomoci.

Hendry sesadil „Raketu“ z trůnu

24. prosince 2005

Stephen Hendry srazil Ronnie O’Sullivana ze špice provizorního žebříčku světového snookerového bodování, zatímco Ding Jun-hui se dostal po vítězství titulu UK do top 32.

„Raketův“ brzký odchod z UK Championshipu v Yorku, zaviněný Markem Kingem, bude možná znamenat ztrátu jeho pozice světové jedničky.

Hendry se dostal v Barbican Centre do semifinále, kde prohrál se starým nepřítelem Steve Davisem, ale body ho i tak dostaly na špici žebříčku.

Ding naplnil svůj velký příslib úžasným vítězstvím nad Davisem ve finále v Yorku a to mělo obrovský dopad na jeho pozici ve světovém žebříčku.

18tiletý hráč z Číny poskočil po svém vítězství 10-6 nad „The Nuggetem“o 29 míst na 31. místo a po zápase řekl: „Moc mě to potěšilo.“

„Je to druhý nejdůležitější bodovaný turnaj a cítil jsem se víc pod tlakem, než když jsem vyhrál Chinu.“

Davisovým oceněním nové formy je postup o 3 místa na 3. místo žebříčku.

Pro 48-mi letého hráče to bylo 100. finále a je nyní na dobré cestě stát se nejstarším hráčem v top čtyřce od dob Ray Reardona v roce 1984.

Semifinalista z Yorku Joe Perry je také velký skokan, poskočil z čísla 32 na 17.

Mladý australský levák Neil Robertson měl v Yorku také dobrý běh a poskočil o 7 míst a dostal se do top desítky na 9. místo.

Čtvrtfinalisté Stuart Bingham a Ali Carter se posunuli nahoru na místa 22 a 11.

Snookerový přehled roku 2005

24. prosince 2005
Od Simona Yau

Rok začal důvěrně známým příběhem, jak se světová jednička Ronnie O’Sullivan dostal do hrozivé formy, ale na konci těch 12 měsíců byl návrat mladých zbraní. Pohádkový příběh v Crucible pro Rotherhamského Shauna Murphyho, zatímco budoucnost hry pokukuje po dobrých rukou čínské vycházející hvězdy Ding Jun-hui, který vyhrál 2 bodované tituly. Mimo stůl se sport spojil v naději, že hráč z Leedsu Paul Hunter překoná svou bitvu s rakovinou.

ronnie welsh.jpg

Welsh Open

Rok začal velkým haló pro světovou jedničku Ronnie O’Sullivana, který obhájil svůj titul Welsh Open v dalším vzrušujícím finále v Cardiffu. „The Rocket“ porazil Stephena Hendryho 9-8, rok poté, co stejným skóre porazil veterána Steve Davise. Byla to další ostrá bitva pro Chigwellana, který se ze stavu 7-5 pro soupeře dostal do vedení 8-7 a poté si v 17. hře breakem 67 bodů zajistil vítězství. Skot již dříve ve finále sklidil stůl se 140 body, ale Ronnie odpověděl dvěma stovkami, jejichž počet na turnaji byl nakonec 10.

Malta Cup

Stephen Hendry získal svůj první bodovaný titul od British Open v roce 2003 těžce vybojovaným vítězstvím nad Grame Dottem 9-7. Bylo to Skotovo 9. bodované finále a Hendry vypadal, že je v hrozivé formě s breakem 92 bodů v úvodní hře, následované 114ti body – jednou ze 3 stovek během soutěže, (nahrál jich během toho týdne nakonec 8). Dott byl uprostřed fascinujícího návratu a vypadal připravený na srovnání zápasu na 8-8, poté, co zaostával 7-4, ale minul rozhodující modrou u dolního mantinelu. A Skot se vrhl na zbývající 3 barevné a zdvihl svou 36. světovou bodovanou trofej.

higgins masters[1].jpg

The Masters

Ronnie O’Sullivan předvedl ve Wembley mistrovské představení, když zvítězil 10-3 nad Johnem Higginsem, jehož bílý ručník kapitulace byl velmi výstižný. Bylo to jako déja vu pro Lankastřana, který o deset let dříve na stejné akci od Essexského esa utrpěl porážku 9-3. „Čaroděj z Wishaw“ zvládl v posledních 3 závěrečných hrách potopit jen jednu kouli, zatímco „Raketa“ nahrál 3 stovky (107, 102 a 134) a měl následující skóre – 95, 58, 97, 79, 75 a 79. Turnaj také předvedl čínskou vycházející hvězdu Ding Jun-hui, který sebral šek na 10.000 liber za nejvyšší break 141 bodů – sklizení proti Kenu Dohertymu.

City West Irish Masters

Ronnie O’Sullivan těžce bojoval kvůli svému třetímu titulu toho roku, když odrážel boj o návrat do zápasu Matthew Stevense a vyhrál 10-8. „Raketa“ vypadal za stavu 6-1, že jde hladce kupředu, ale Welšan pak vyhrál 5 her v řadě a zápas vypadal, že půjde do závěrečného rozhodujícího framu, když Stevens v 18. hře vedl 68-0. Ale Stevens byl nedbalý u červené do boční kapsy a jeho minela byla O’Sullivanem přísně potrestána, bezohledně skvělým sklizením za 69 bodů ukradl frame a zápas. Finále pokazil jeden incident, který zápas přerušil, když jeden divák usnul a zvonil mu mobil, divák byl nakonec vyveden z arény a oba hráčům byla dána krátká přestávka.

ding china.jpg

China Open

Mladá senzace Ding Jun-hui se stal druhým nejmladším hráčem – po Ronnie O’Sullivanovi – který vyhrál světovou bodovanou akci, když potěšil domácí publikum v Haidian Stadium porážkou Stephena Hendryho 9-5. Čínská hvězda vstoupila do finále ve výborné formě po čisté výhře nad Peterem Ebdonem (5-0) v jejich souboji v posledních 32 a také čistou výhrou nad Kenem Dohertym v semifinále (6-0). I když to byl Hendry, kdo začal s vedením 4-1 ve finále po breacích 91, 108, 46 a 57. Nicméně Ding si zachoval klid a vyhrál 8 z dalších devíti her a vhodně zakončil zápas svou šestou stovkou toho týdne za ovací ve stoje. Jediná nevýhoda pro Dinga, který měl teprve 2 dny předtím 18. narozeniny, byla, že jeho vstup na divokou kartu mu zabránil ve vyzvednutí šeku pro vítěze na 30.000 liber.

murphy.jpg

Mistrovství světa

Crucible bylo svědkem pohádkového příběhu, kdy se Shaun Murphy stal prvním kvalifikantem od Terryho Griffithse v roce 1979, který vyhrál Mistrovství světa, když ve finále porazil Matthew Stevense 18-16. 22tiletý Rotherhamčan byl do té doby v Sheffieldském známém divadle bez vítězství, ale na své cestě do posledních dvou přešel působivé trio Johna Higginse, Steve Davise a Petera Ebdona. Pro Stevense to bylo hořké finále o to víc, že stejným skóre prohrál v roce 2000 s welšským krajanem Markem Williamsem, když ve finále vedl 10-6. Murphy prokázal úžasnou odolnost ve druhém dni, když sebral 5 framů v odpolední části s body 51, 56, 80 a skvělým sklizením za 137 bodů ve 21. hře. Do večera vstupoval se ztrátou 11-12 a pokračoval v brilantní hře – zlatý hřeb byl ve 24. hře – 107 bodů – a to mu zajistilo remízu. Stevens odpověděl svou stovkou (124) a oba hráči měli každý po 16ti bodech, než Rotherhamčan ukořistil titul s 93mi a 87mi body. Během turnaje bylo nahráno 63 stovek – jen o 5 méně, než je absolutní rekord z roku 2002 – 68.

Obhajující šampión Ronnie O’Sullivan opět mluvil o svém rozčarování ze hry poté, co mu ve čtvrtfinále proklouzlo vedení 6-2 nad Peterem Ebdonem. Ebdon, známý pro svou občasnou pomalou hru, vybojoval zuby nehty výhru 13-11 navzdory tomu, že ani jednou nenahrál třímístný break. Mimo zelené sukno se myšlenky všech věnovaly Leedskému hráči Paulu Hunterovi, který přerušil hraní kvůli diagnostikované rakovině.

ronnie PL.jpg

Premier League I

Sky Sports přenášela nový formát Premier League Snooker, ve kterém hráči bojují s 25ti sekundovým limitem stejně jako s top hvězdami této hry. Asi příhodně to byl „The Rocket“ Ronnie O’Sullivan, který získal první cenu po senzačním představení ve vyřazovacích fázích soutěže, čistými vyřazeními mistrů světa Stephena Hendryho 5-0 a Marka Williamse a 6-0. Ve finále nahrál nejvyšší break turnaje – 134, a překonal tak dřívější úspěch Marca Fu – 133. Hong Kongský hráč se dostal na špici tabulky turnaje po prvních kolech se třemi výhrami, dvěmi remízami a jen jednou porážkou.

higgins GP.jpg

Grand Prix

Ve finále Grand Prix padaly rekordy, když John Higgins pomstil svou porážku na Masters od Ronnie O’Sullivana se svým zázračným předvedením, kdy se stal prvním hráčem, který nahrál 4 po sobě jdoucí stovky. Jeho vítězství 9-2 vidělo také 494 bodů bez odpovědi od jeho soupeře – vůbec nejvíc bodů bez odpovědi na bodovaném turnaji a nejvíc bodů bez odpovědi v jakémkoliv zápase, (předchozích nejvíc bodů bez odpovědi bylo 487 Stephena Hendryho proti Jimmy Whiteovi na Masters 1996). Byl to Higginsův první bodovaný titul po 4 letech.

ronnie PL2.jpg
Premier League II

Byl to další pamětihodný víkend pro Ronnie O’Sullivana, který nahrál 4 stovky ve svém semifinálovém vítězství nad Steve Davisem, než čistě vyřídil bývalého mistra světa Stephena Hendryho 6-0 ve finálové obhajobě svého titulu. „The Rocket“ zaujal první místo v tabulce turnaje po prvních kolech a nahrál i nejvyšší break turnaje – 136, celkem v soutěži nahrál 8 stovek. Poslední den fáze hry ve skupině potřeboval mistr světa Shaun Murphy jen dva framy, aby si zajistil místo v posledních čtyřech na úkor Davise, ale i když proti O’Sullivanovi vyhrál úvodní hru, prohrál zbývajících 5 a vypadl. „The Nugget“ předtím vyřadil Ding Jun-hui 4-2 v Cardiffu a vyšoupl mistra světa.

ding UK[1].jpg

UK Championship

Vycházející hvězda Ding Jun-hui vyhrál znovu vysokou cenu - získal druhou nejprestižnější cenu ve snookeru, když ve finále v Yorku porazil Steve Davise 10-6. Rozhodující boj byl souboj generací, kdy Davis, hrající ve svém 100. finále své kariéry, narazil na hráče o 30 let mladšího. Dingova potápěcí síla byla nakonec příliš velká na „The Nuggeta“, který měl své nejlepší představení ve druhém kole proti Stephenu Maguire. Šestinásobný šampión UK zapsal nejvyšší break turnaje při návratu ze stavu 7-4 a 8-6 proti obhajujícímu šampiónovi. A byl to druhý časný přímý odchod v tomto roce pro Ronnie O’Sullivana, který prohrál svůj úvodní zápas proti Marku Kingovi. Asi největší povzbuzování přišlo, když Paul Hunter vyhrál svůj úvodní zápas proti Jamie Burnettovi. Byla to teprve jeho druhá soutěž po skončení léčby rakoviny.

stevens NIT and PBC[1].jpg

Nortnern Ireland Trophy

Matthew Stevens si vynahradil své zklamání z Mistrovství světa získáním úvodní akce sezóny 2005/06, ale nebyl to bodovaný turnaj. Welšan ve finále vyřadil sedminásobného mistra světa Stephena Hendryho 9-7.

Pot Black

Matthew Stevens oplatil Shaunu Murphymu svou porážku na Mistrovství světa na unikátním jednoframovém turnaji. Mistr světa získal útěchu nahráním nejvyššího breaku v 36ti leté historii této soutěže – 111 bodů.

Snooker loopy

Bývalý mistr světa Alex Higgins provedl svůj profesionální návrat v říjnu na Irish Professional Championship v Dublinu, ale bohužel „The Hurricane“ prohrál 5-2 s Garry Hardimanem.

Steve Davis zažil v listopadu faux pas, když se nevědomky vyřadil z China Open 2006. „The Nugget“ se nedostavil na kvalifikační zápas proti Ricky Waldenovi v Prestatynu, zřejmě si neuvědomujíc, že se musí zúčastnit posledního kvalifikačního kola.

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

14. 6. Roland

Zítra: Vít

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

422526
_1234.bmp