Mistrovství světa 2006

dottwin155.jpg

Kompaktní „Drizzler“ potopil „Raketu“, „Nuggeta“ a Parrotta

Simon Hattenstone
3. května 2006-05-12
The Guardian

Jak už jsem zmínil dříve, mám rád Ronnie O’Sullivana. Stejně jako moje maminka. A táta. Dokonce i moje přítelkyně, která tráví večery raději čtením Mein Kampf, než sledováním snookeru, pro něj má slabost. A jak se nám za to odvděčí? Jen se v semifinále toho, co my znalci nazýváme „svěťákem“, zamotá do problémů se svou špičkou tága a vypadne.

Všichni jsou v depresi. Stačí vám letmý pohled na Hazel Irvine a Steve „The Nugget“ Davise a Johna Parrotta, kteří nikdy neudělali dost pro své přezdívky, abyste věděli, že jsou smutní. Tady jsou, původně nás sváděli, abychom obětovali náš 1. květen na úspěchy u zeleného sukna, a co řeknou teď? Hned ten první den byl ten nejhorší start; Peter „Někdy tak pomalý“ Ebdon je nyní oficiálně ztrnulý; Graeme „The Drizzler“ Dott vítězí, i když hraje špatně.

Problémem snookeru je, že je tu jen jeden zajímavý hráč – Ronnie. Neříkám to jen proto, že jsem s ním psal jeho autobiografii (i když je to významný důvod). Je to proto, že on proráží obrazovku, hraje s nepřekonatelnou elegancí, jeho klan má důležitý vliv a nikdy nevíte, co příště udělá se svými vlasy. A nebo se špičkou tága. Když „Beeb“ viděli, jak se semifinále vyvíjí, měli udělat tu úctyhodnou věc a nacpat The Drizzlerovi pár tisícovek, aby prohrál. Už jen kvůli sledovanosti.

Nezajímaví hráči nejsou problém jenom ve snookeru. Možná to lahodí oku, ale je to strašně únavná hra. Vezměte si mě a „Maltesers“. Jsem skvělý v tom, jak si je z velké výšky beru do pusy, ale nikdy bych nepomýšlel na to, změnit to na 17tidenní televizní maratón, přestože to má hlavní znak diváckého sportu: jestli koule padají do děr, nebo ne.

Takže si slibuji, kvůli zachování svého zdraví a bez věrnosti k „The Rocket“ , že se nebudu dívat na finále. Ale samozřejmě, že budu. „The Drizzler“ poráží „Někdy tak pomalého“ 15-7. Jak se očekávalo, změnilo se to v jeden z největších snookerových jednotvárných maratónů. BBC nám ukazuje montáž kreseb snookerových hráčů od karikaturistů, legendu kriketu Jacka Russella, malujícího v Crucible a úpravu účesu Parrotta, zoufale se snažíc vzbudit náš zájem. Zzzzzzzzzz.

Pak se stalo něco divného. Něco mimořádného ve snookeru a dost kouzelného. „Někdy tak“ vyhrává frame za framem a je najednou od „The Drizzlera“ jen o dva. Dokonce ani tehdy mě nezajímá ani jeden z nich, mám žaludeční křeče. Někdy hrají strašně a je fascinující, jak si Ronnie odškrtl cestu k dalšímu maximu. Občas jsou tu mini záblesky geniality.

„Někdy tak“ se pustil do hrdinské bitvy, zatímco „The Drizzles“ předvedl základní portrét snookerového hráče, který se zbláznil. Jeho vlasy mizí každou minutu, jeho akné se rozrůstá každou vteřinou. Zavírá oči, aby neviděl své zoufalství. A než se nadějeme, je tu půlnoc, jsme v 18. dni, je to nejdelší finále v Crucible vůbec a je to „They Shoot Horses, Don't They?“ celé znovu. Další velkofilm.

Jeden frame trvá hodinu a 14 minut (Ronnie zvládl zahrát maximální náběh za 5 minut), a já nedokážu odejít. „Nezáleží na tom, kdy to skončí, je to boj na život a na smrt,“ říká „The Nugget“. John Dott, otec „The Drizzlera“, se od hry odvrací.

Pak přichází comeback. Fantastické sklizení za 68 bodů, když už je mrtvý a pochovaný. „The Drizzler“ zdvihá své tágo a křičí „DO TOHO!“ jako Eddie Cochran na héliu. Hazel a „The Nugget“ používají slova jako „houževnatý“ a „zarputilý“ a nazývají ho „malým mužem s velkým srdcem“. Náš vlastní Clive Everton, který viděl všechna finále za poslední dvě tisíciletí, přišel s biblickým „Dott prošel údolím pochybností a vyšel na druhé straně“.

V jednu hodinu v noci křičí „The Drizzler“ ještě naposledy. Není to tak docela Dennis Taylor proti „The Nugget“ nebo Stephen Hendry proti Jimmy White, ale dost na to, přivodit ti srdeční problémy. „The Drizzler“ má svou první trofej po 12 letech profesionální kariéry a je to hned ta světová!

„2006 je rok Dotta,“ říká Hazel. „The Nugget“ se to líbí. „Stará škola snookeru,“ říká, „žádný velký náběh za velkým náběhem, ale ovládnutí stolu.“

„The Drizzler“ zdvihá trofej. „Myslel jsem, že jsem pryč. Byl jsem úplně hotový,“ piští jako muž, který zrovna přijel stopem s jezdcem na koni z apokalypsy. A po celou dobu lapá po dechu, a ujišťuje se, že dýchá. Báječné. Ronnie, na pár hodin jsem tě zapomněl postrádat.

_41620552_ronnie203gi.jpg

Velké a slabé okamžiky v Crucible

Od Saj Chowdhury
BBC Sport v Sheffieldu

Letošní Mistrovství světa ve snookeru byla horská dráha dramat a emocí.

Takže jsem se zeptali celebrit, fanoušků a našich návštěvníků na jejich názory na velké i slabé okamžiky a okamžiky, které si z posledních dvou týdnů v Crucible zapamatují.

Dennis Taylor, BBC komentátor, Crucible:
Velký okamžik: Návrat Marca Fu byl úžasný a skvělý úspěch. Mohli jsme mít Fu jako prvního zámořského mistra světa od doby Cliffa Thorburna.

Slabý okamžik: Fiasco O’Sullivana se špičkou tága. Ronnie se měl zaměřit na pokus překonat rekord Stephena Hendryho o sedm titulů, místo aby řešil problémy se špičkou tága. Myslím, že to bylo vše o psychice.

Pamětihodný okamžik: Když se Marco snažil potopit modrou a dostal se přitom u horního mantinelu na 50 bodů, řekl jsem v komentátorském boxu Terry Griffithsovi: „Měl bys vydat video s názvem „Jak sklidit nahý“.

Samozřejmě jsem nemyslel, že by se měl hrát snooker bez šatů, ale nikdo z nás pak neudržel vážnou tvář.

Simon Hickman, z Dudley, Crucible:
Velký okamžik: To pro mě bylo sledování Nigela Bonda, jak poráží Stephena Hendryho na přenastavené černé. Bylo to velmi vzrušující a neočekávané, protože jsem čekal, že Hendry ho porazí lehčeji.

Slabý okamžik: Bylo zklamání vidět vypadnout Ronnie O’Sullivana bez velkého boje. Myslím, že se měl více snažit vyhrát. Někdy přiznal frame soupeři, i když potřeboval jen jeden snooker.

Pamětihodný okamžik: Vidět Petera Ebdona plakat. To jsem ještě nikdy neviděl. Vypadalo to trochu divně, ale také hezky, protože to pro něj znamenalo hodně.

Q-double-T-P z 606 komentářů:
Velký okamžik: Bond poráží Hendryho na přenastavené černé.

Slabý okamžik: Když Ebdon začal nevyužívat jeden frame za druhým proti Fu, cítil jsem se víc ztracený, než on. Nejsem zrovna „srdcař“, ale během zápasů, ve kterých jsem měl hráče, kterým fandím, jsem byl plný obav.

Pamětihodný okamžik: Úleva, kterou jsem cítil, když Ebdon překročil výherní skóre proti Fu. Přestal jsem se na pár minut dívat. Neviděl jsem dokonce ani Ebdonův pláč.

Alex Ananstasiou, 14 let, Derby, Crucible:
Velký okamžik: Rozesmálo mě, když Ryan Day přehodil bílou přes růžovou. A O’Sullivanův náběh 140 bodů byl taky dost dobrý.

Slabý okamžik: Ebdonova účast ve finále. On je tak pomalý. Chci si užívat nějaké potápění koulí a ne se dívat na někoho, komu trvá hodinu a půl, než uhraje break.

Pamětihodný okamžik: Sledovat Johna Parrotta minout jednoduchou růžovou. Hrál jsem s Johnem v Derby a uhrál jsem proti němu 34 bodů. Minulý listopad uhrál proti mému kamarádovi 146.

Sonny Varma, z Nottinghamu, Crucible:
Velký okamžik: Ebdonova účast ve finále, protože jsem jeho velký fanda a je to milý chlapík. Je mi jedno, že pár lidí znechutila jeho taktická hra v první části proti Fu.

Slabý okamžik: Ronnieho neúčast ve finále. Doufal jsem, že bude finále mezi Ebdonem a O’Sullivanem. Bylo by fajn vidět nahrát Ronnieho nějaké stovky a poskytnout Peterovi dobrý zápas. Nakonec by samozřejmě vyhrál Peter poměrem 18-17.

Pamětihodný okamžik: Pro mě to, že Shaun Murphy vypadl díky Ebdonovi. Fakt, že byl šampión a fakt, že to byl právě Peter, kdo ho porazil, mi dělá tento okamžik pamětihodným.

Wildsnooker_loopy z 606 komentářů:
Velký okamžik: Vidět hrát Ebdona během jeho zápasu s Fu srdcem.

Slabý okamžik: Ronnie, který nepředvedl to nejlepší co umí. Zklamání bylo i vypadnutí Johna Higginse a Hendryho.

Pamětihodný okamžik: Vidět překvapený výraz toho mladého chlapce, kterému dal O’Sullivan své tágo. Bylo také hezké vidět Ebdona tleskat Murphymu odcházejícímu z arény poté, co ho porazil.

Bývalý Anglický hráč kriketu Jack Russell malující v Crucible:
Velký okamžik: Udělal jsem si opravdu velkou radost, když jsem maloval na svůj obraz trofej. Líbí se mi malá zmenšenina na větším obrázku. Chtěl jsem to udělat správně, takže jsem byl šťastný jak blecha, že se mi to podařilo.

Slabý okamžik: Byla škoda vidět vypadnout Jimmyho. Rád bych ho viděl jít o hodně dál. Chtěl být také na obraze, který maluji.

Pamětihodný okamžik: Vidět Ronnieho přecházet z extrému do extrému. V jednu chvíli hrál jako snookerový Rolls-Royce, pak začal být znechucený a otrávený. Bylo zajímavé vidět ho tohle dělat v tak krátkém časovém úseku.

Rozpis a výsledky zápasů

888COM_SHOWCASE.jpg

Níže je rozpis a časy zápasů pro Mistrovství světa 2006 v Crucible od 15. dubna do 1. května 2006

Sobota, 15. dubna, 2006
10 – 11:00 – Graeme Dott x John Parrott (Peter Williamson - 9 her) 7-2
1 – 11:00 – Shaun Murphy x James Wattana (Jan Verhaas - 9 her) 6-3
13 – 15:30 – John Higgins x Mark Selby (Terry Camilleri - 9 her) 3-6
2 – 15:30 – Steve Davis x Andy Hicks (Alan Chamberlain - 9 her) 6-2
11 – 20:00 – Stephen Lee x Alistair Carter (Colin Humphries - 9 her) 6-3
1 – 20:00 – Shaun Murphy x James Wattana (Jan Verhaas - 10 her) 10-4

Neděle, 16. dubna, 2006
6 – 11:00 – Ken Doherty x Barry Hawkins (Simon Smith - 9 her) 8-1
10 – 11:00 – Graeme Dott x John Parrott (Pete Williamson - 10 her) 10-3
8 – 15:30 – Stephen Maguire x Mark King (Terry Camilleri - 9 her) 6-3
11 – 15:30 – Stephen Lee x Alistair Carter (Colin Humphries - 10 her) 10-8
2 – 20:00 – Steve Davis x Andy Hicks (Alan Chamberlain - 10 her) 10-4
13 – 20:00 – John Higgins x Mark Selby (Terry Camilleri - 10 her) 4-10

Pondělí, 17. dubna, 2006
12 – 11:00 – Paul Hunter x Neil Robertson (Alan Chamberlain - 9 her) 2-7
6 – 11:00 – Ken Doherty x Barry Hawkins (Simon Smith - 10 her) 10-1
14 – 15:30 – Mark Williams x Anthony Hamilton (Eirian Williams - 9 her) 8-1
8 – 15:30 – Stephen Maguire x Mark King (Terry Camilleri - 10 her) 10-6
5 – 20:00 – Matthew Stevens x Joe Swail (Johan Oomen - 9 her) 6-3
12 – 20:00 – Paul Hunter x Neil Robertson (Alan Chamberlain - 10 her) 5-10

Úterý, 18. dubna, 2006
7 – 11:00 – Alan McManus x Marco Fu (Pete Williamson - 9 her) 3-4
14 – 11:00 – Mark Williams x Anthony Hamilton (Eirian Williams - 10 her) 10-1
16 – 15:30 – Ronnie O’Sullivan x Dave Harold (Jan Verhaas - 9 her) 7-2
5 – 15:30 – Matthew Stevens x Joe Swail (Johan Oomen - 10 her) 10-5
9 – 20:00 – Stephen Hendry x Nigel Bond (Colin Humphries - 9 her) 3-6
7 – 20:00 – Alan McManus x Marco Fu (Pete Williamson - 10 her) 3-10

Středa, 19. dubna, 2006
4 – 11:00 – Peter Ebdon x Michael Holt (Johan Oomen - 9 her) 5-4
16 – 11:00 – Ronnie O’Sullivan x Dave Harold (Jan Verhaas - 10 her) 10-4 :-))))
3 – 15:30 – Jimmy White x David Gray (Eirian Williams - 9 her) 3-6
9 – 15:30 – Stephen Hendry x Nigel Bond (Colin Humphries - 10 her) 9-10
15 – 20:00 – Joe Perry x Ryan Day (Simon Smith - 9 her) 2-7
4 – 20:00 – Peter Ebdon x Michael Holt (Johan Oomen - 10 her) 10-8

Čtvrtek, 20. dubna, 2006
3 – 15:00 – Jimmy White x David Gray (Johan Oomen - 10 her) 5-10
22 – 15:00 – Stephen Lee x Neil Robertson (Pete Williamson - 8 her) 2-6
17 – 20:00 - Shaun Murphy x Steve Davis (Alan Chamberlain - 8 her) 6-2
15 – 20:00 – Joe Perry x Ryan Day (Simon Smith - 10 her) 3-10

Pátek, 21. dubna, 2006
20 – 11:00 - Marco Fu x Stephen Maguire (Eirian Williams - 8 her) 6-2
22 – 11:00 - Stephen Lee x Neil Robertson (Pete Williamson - 8 her) 6-10
17 – 15:30 - Shaun Murphy x Steve Davis (Alan Chamberlain - 8 her) 11-5
23 – 15:30 - Mark Selby x Mark Williams (Jan Verhaas - 8 her) 3-5
20 – 20:00 - Marco Fu x Stephen Maguire (Eirian Williams - 8 her) 12-4
22 – 20:00 - Stephen Lee x Neil Robertson (Pete Williamson - 9 her) 9-13

Sobota, 22. dubna, 2006
17 – 11:00 - Shaun Murphy x Steve Davis (Alan Chamberlain - 9 her) 13-7
23 – 11:00 - Mark Selby x Mark Williams (Jan Verhaas - 8 her) 5-11
20 – 15:30 - Marco Fu x Stephen Maguire (Eirian Williams - 9 her) 13-4
21 – 15:30 - Nigel Bond x Graeme Dott (Terry Camilleri - 8 her) 3-5
19 – 20:00 - Matthew Stevens x Ken Doherty (Johan Oomen - 8 her) 4-4
23 – 20:00 - Mark Selby x Mark Williams (Jan Verhaas - 9 her) 8-13

Neděle, 23. dubna, 2006
18 – 15:00 - David Gray x Peter Ebdon (Jan Verhaas - 8 her) 2-6
24 – 15:00 - Ryan Day x Ronnie O'Sullivan (Eirian Williams - 8 her) 4-4
19 – 20:00 - Matthew Stevens x Ken Doherty (Johan Oomen - 8 her) 8-8
21 – 20:00 - Nigel Bond x Graeme Dott (Terry Camilleri - 8 her) 6-10

Pondělí, 24. dubna, 2006
18 – 11:00 - David Gray x Peter Ebdon (Jan Verhaas - 8 her) 2-13
24 – 11:00 - Ryan Day x Ronnie O'Sullivan (Eirian Williams - 8 her) 9-7 :-((
19 – 15:30 - Matthew Stevens x Ken Doherty (Johan Oomen - 9 her) 8-13
21 – 15:30 - Nigel Bond x Graeme Dott (Terry Camilleri - 9 her) 9-13
18 – 20:00 - David Gray x Peter Ebdon (Jan Verhaas - 9 her) dohráno v dopolední části
24 – 20:00 - Ryan Day x Ronnie O'Sullivan (Erian Williams - 9 her) 10-13 :-)))))

Úterý, 25. dubna, 2006
ČF2 – 11:00 - Ken Doherty x Marco Fu (Terry Camilleri - 8 her) 3-5
ČF3 – 11:00 - Graeme Dott x Neil Robertson (Alan Chamberlain - 8 her) 5-3
ČF1 – 15:30 - Shaun Murphy x Peter Ebdon (Eirian Williams - 8 her) 1-7
ČF4 – 15:30 - Mark Williams x Ronnie O'Sullivan (Jan Verhaas - 8 her) 4-4
ČF2 – 20:00 - Ken Doherty x Marco Fu (Terry Camilleri - 8 her) 8-8
ČF3 – 20:00 - Graeme Dott x Neil Robertson (Alan Chamberlain - 8 her) 10-6

Středa, 26. dubna, 2006
ČF1 – 11:00 - Shaun Murphy x Peter Ebdon (Eirian Williams - 8 her) 6-10
ČF3 – 11:00 - Graeme Dott x Neil Robertson (Alan Chamberlain - 9 her) 13-12
ČF2 – 15:30 - Ken Doherty x Marco Fu (Terry Camilleri - 9 her) 10-13
ČF4 – 15:30 - Mark Williams x Ronnie O'Sullivan (Jan Verhaas - 8 her) 6-10
ČF1 – 20:00 - Shaun Murphy x Peter Ebdon (Eirian Williams - 9 her) 7-13
ČF4 – 20:00 - Mark Williams x Ronnie O'Sullivan (Jan Verhaas - 9 her) 11-13

Čtvrtek, 27. dubna, 2006
SF1 – 15:00 - Peter Ebdon x Marco Fu (Johan Oomen - 8 her) 4-4
SF2 – 20:00 - Graeme Dott x Ronnie O'Sullivan (Eirian Williams - 8 her) 3-5

Pátek, 28. dubna, 2006
SF1 – 11:00 - Peter Ebdon x Marco Fu F2 (Johan Oomen - 8 her) 9-7
SF2 – 15:30 - Graeme Dott x Ronnie O'Sullivan (Eirian Williams - 8 her) 8-8
SF1 – 20:00 - Peter Ebdon x Marco Fu (Johan Oomen - 8 her) 15-9

Sobota, 29. dubna, 2006
SF2 – 11:00 - Graeme Dott x Ronnie O'Sullivan (Eirian Williams - 8 her) 16-8 :-(((
SF1 – 15:30 - Peter Ebdon x Marco Fu (Johan Oomen - 9 her) 17-16
SF2 – 20:00 - Graeme Dott x Ronnie O'Sullivan (Eirian Williams - 9 her) 17-11 :-((

Neděle, 30. dubna, 2006
Finále – 16:00 – Jan Verhaas - 8 her - Peter Ebdon x Graeme Dott - 2-4
Finále – 21:00 – Jan Verhaas - 8 her - Peter Ebdon x Graeme Dott - 5-11

Pondělí, 1. května, 2006
Finále – 16:00 – Jan Verhaas - 8 her - Peter Ebdon x Graeme Dott - 7-15
Finále – 20:00 – Jan Verhaas - 11 her - Peter Ebdon x Graeme Dott - 14-18

dotwin04150.jpg

Zlatý Graeme chce být sériovým vítězem

2. května 2006

Graeme Dott doufá, že jeho významné vítězství na 888.com Mistrovství světa ve snookeru zažehne další výhry

„Pocket Dynamo“, na snímku se svou ženou Elaine, se stal 3. Skotem, který v Crucible zdvihnul slavnou trofej po nočním maratónském vítězství 18-14 nad Peterem Ebdonem.

„Vyhrát Mistrovství světa jako svůj první titul je splnění mého snu,“ řekl 28miletý hráč z Larkhallu. „Doufám, že se mi teď dostane uznání a že to bude první z mnoha titulů.“

„Jsem psychicky i fyzicky vyčerpaný. Byl to test odolnosti,“ připustil Dott. „Už jsem si myslel, že mi to vyklouzne. Peter hrál fantastický snooker, aby se vrátil zpátky.“

„Každý hráč chce tenhle titul vyhrát, takže je to fantastický pocit. Podle mě bylo všechno skvělé, když jsem začal závěrečnou část s vedením 15-7, nemůžete vést o moc víc.“

„Je neuvěřitelně těžké zůstat pozitivní. Věděl jsem, že hraji příliš pomalu a negativně, takže jsem se rozhodl to změnit.“

„Na stav 17-14 jsem uhrál nejlepší sklizení mého života. Byl to nejtěžší zápas, jaký jsem kdy hrál.“

Finalista z Crucible před dvěma lety, Dott, bojoval téměř 14 hodin a zapsal se tak do historie Crucible nejdelším zápasem.

„Bylo to tam těžké. Peter ukázal, že je šampión, zabojoval zpět do zápasu a nechal mě vycukat.“

„Seděl jsem ve svém křesle a měl jsem pocit, že neuhraju ani 30 bodů. Opláchl jsem si tvář, urychlil hru, dělal jsem všechno, abych získal šanci.“

„Nevěřil jsem, že to zvládnu, když se mu podaří comeback, protože jsem byl unavený. Zkoušel jsem všechno, abych se necítil poraženě.“

„Naštěstí všechno zapadlo zpátky na místo v těch posledních dvou framech. Nevím, co bych dělal, kdybych prohrál, byl bych naprosto zničený. Jsem hrozně rád, že jsem vyhrál.“

Fanoušek Rangers Dott nyní plánuje předvést svůj nový kousek stříbra před naplněným hledištěm v Ibrox při finálové hře této sezóny.

„Určitě vezmu trofej do Ibroxu, je to první věc co udělám, až se vrátím,“ prozradil přešťastný Dott.

„Rangers hrají v poslední den sezóny s Hearts, takže bude perfektní objevit se tam s touhle trofejí.“

Ebdon, který vypadal v jednu chvíli tak nezdolný, že zneklidnil Dotta jedním z nejlepších comebacků vůbec, složil hold svému soupeři a řekl: „Myslím, že bude skvělý mistr světa. Zaslouží si to.“

„Graeme mě přehrál ve třech částech. Je tvrdý, houževnatý a zarputilý. Má všechny kvality mistra světa.“

„To sklizení, co udělal na stav 17-14 je přesně to, o čem mistr světa je. Kdybych se dostal na 16-15, věřil bych, že mám šanci, ale udělal jsem příliš mnoho chyb.“

„Prvních pár framů bylo opravdu těžkých a on je hodně rozdrobil. Ale zaslouží si být mistr světa. Na konec dne jsem si nechal trochu moc práce.“

„Stále jsem věřil, že bych mohl vyhrát a cítil jsem se dobře, ale měl jsem v neděli nepříjemný den a koule se neustále obracely proti mně.“

„V roce 2002, když jsem se stal mistrem světa, byly moje jistoty stejně dobré jako jiné části mé hry.“

„Ale myslím si, že jsem oba byli unavení a i když jsem se dostal do dobré šance, Graeme si zasloužil vyhrát.“

Graeme Dott 17 Ronnie O’Sullivan 11

29. dubna 2006

Pozápasová tisková konference komentuje Dottovo sražení „Rakety“…

Ronnie O’Sullivan odpovídá:
Ot: Škoda byla napáchána ve třetí části
Od: Způsob jakým dnes v noci Graeme hrál, kdybych mohl najít svůj styl, mi stále dával šanci. Za stavu 16-8 jsem si myslel, že je konec, ale když se vrátil a začal míjet kouli za koulí, pak nikdy nevíte. Vím jaké to je, když začnete míjet, protože jsem na tom byl stejně. Ale škoda byla napáchána už v prvních třech částech. Byl jsem dost strašný po celý zápas a zasloužil jsem si prohrát. Nemohl jsem s takovým vystoupením očekávat výhru.

Ot: Začal jsi odehrávat v noci koule pro zábavu
Od: Neměli byste se příliš rozrušovat a říkat, že jsem hrál špičkový snooker, každý kdo něco o snookeru ví, viděl, že moje kontrola bílé koule nebyla nejlepší. Musel jsem mít v každém framu 3 nebo 4 šance. Na této úrovni se jich musíte chopit a zahrát 70 nebo 80 a já jsem to neudělal. Potřeboval jsem vyhrát framy při jedné návštěvě, když jsem měl šanci. Nechal mě, abych večer vypadal lépe, ale kdyby hrál tak dobře, jako v předcházejících částech, vyhrál bych večer jen jeden frame.

Ot: Čemu přičítáš svou špatnou formu?
Od: Minutí příliš mnoha koulí, nikdy jsem se nedostal mezi ně, nenahrál jsem dost breaků. Moje jistoty byly špatné a moje potápění dlouhých koulí bylo strašné. To nic neubírá Graemovi, protože mě porazil snadno. Nebyl jsem prostě dost dobrý. Jsem jen člověk a nemůžu to zapnout, když to nejvíc potřebuji.

Ot: To bylo hezké gesto, kdy jsi někomu z obecenstva věnoval své tágo.
Od: Jo, potřebuji nové tágo, takže doufám, že to John Parris viděl. Má dva kusy dřeva, o kterých si myslí, že jsou dobré. Už ho prosím o nové tágo 2 roky, takže mi zavolá, až bude hotové. Ale teď jsem se ho zbavil, což říká „pohni sebou Johne, potřebuji tágo na novou sezónu!“. Pro to dítě to bude fajn ho mít. Nevím, kdo to byl, chtěl jsem ho dát mladému klukovi. Přišel si užít snooker, takže si myslím, že by to mohl být fajn dárek.

Ot: Jak tě ovlivnil problém se špičkou?
Od: Měl jsem v tomto týdnu asi 7 špiček, než jsem šel sem a dalších asi 8 za tu dobu tady. Naštěstí ta, kterou jsem nasadil na noc, byla dobrá. Ta, kterou jsem nasadil včera nebyla dobrá, což byla smůla. Bylo to tam v noci těžké. Opravdu jsem si hru užil, užil jsem si i turnaj 888.com, který předvedl skvělou show. Rádi v Sheffieldu hrajeme, a já se zase vrátím.

Ot: Myslel jsi si po porážce Williamse, že je to tvůj turnaj?
Od: Mám dost zkušeností na to, abych věděl že můžete vyhrát vždy jen jeden zápas. Věděl jsem, že to bude těžké a nebyl jsem schopen moc zasahovat. Jsem si jistý, že finále mezi Peterem a Graemem bude skvělé. Bude to těžká bitva a taková, která diváky opravdu pobaví. Budu u toho jako přikovaný. Oba hrají dobře. Šel jsem na ten zápas pocitem sebejistoty a jsem zklamaný, že jsem nebyl schopen předvést to v zápase. Ale byla to skvělá zkušenost, skvělý turnaj. Všichni hráči chtějí poděkovat 888.com a Asociaci, že udělali skvělou práci v této oblasti.

Graeme Dott odpovídá:
Ot: Byla třetí část dřina?
Od: Byl bych rád, kdybychom do závěrečné části šli za stavu 12-12. To byl pravý herní plán na začátku, protože jsem si chtěl dát šanci. Takže vyhrát všech 8 framů bylo úžasné.

Ot: I přes to obrovské vedení, měl jsi trochu strach z jeho comebacku?
Od: To je ta poslední věc, kterou chcete zažít, když vedete 16-8. Marco Fu to ukázal ve druhém semifinále. Nikdy jsem nebyl v pozici, abych o tolik vedl. Poslední osoba, kterou chcete vidět dobře hrát a vracet se zpátky, je Ronnie. Ale já jsem hrál v noci dost bídně. Vůbec jsem neuhrál moc dobrých strků.

Ot: Ale věřil jsi si za takového velkého vedení?
Od: Neberte mě špatně, věděl jsem, že to přijde (výhra). Byl jsem trochu otřesený a necítil jsem se nijak skvěle, ale byl jsem si jistý, že to vyhraju.

Ot: Včera se hodně mluvilo o Ronnieho problémech se špičkou tága, nepřerušila přestávka za stavu 7-7 tvoje soustředění?
Od: Mě jedině mrzel způsob, jakým to udělal. Vyhrál jsem dobrý frame na stav 7-7 a chtěl jsem hrát. Určitě to přerušilo mé tempo.

Ot: Nevytočilo tě to trochu víc?
Od: Trochu ano. Nebývám kontroverzní a jediná věc, kterou řeknu je, že to měl udělat jinak. Mohl mi třeba říct, že mu odpadla špička tága.

Ot: Mohl jsi vůbec uvěřit tomu, jak špatně odpoledne hrál, protože dal stěží dohromady nějaký náběh.
Od: Abych byl upřímný ano. Měl jsem pocit, že hrál takhle nevyrovnaně i proti Ryanu Dayovi a Marku Williamsovi. Myslím, že jsem ho dostal pod velký tlak. Byl jsem to já, kdo hrál opravdu dobře. Pokaždé, když jsem se dostal ke stolu, tak jsem hrál opravdu dobře. Moje jistoty byly lepší než jeho, takže jsem chápal, proč míjel. Myslím že míjel proto, že jsem ho nutil míjet. Nemyslím, že to nebylo jenom díky tomu, protože on byl všude. Kdybych s Ronniem prohrával 13-8, asi bych míjel taky. To je ten tlak.

Ot: Takže jsi ho dostal pod tlak?
Od: Podle mě jsem ho dostal pod tlak a proto míjel koule. Hrál jsem ráno opravdu, opravdu dobře. Hrál jsem velmi solidní zápas ve snookeru.

Ot: Myslíš, že tě teď lidi budou brát trochu víc vážně? Jsi často ve stínu jiných top Skotských hráčů?
Od: Už to říkám roky. Je to doslova nemožné mít na cestě do finále Mistrovství světa jen štěstí. Tak to nemůže být. Každý hráč to ví. Jednou možná, ale dostat se tam dvakrát, pak určitě musíš být velmi dobrý. Je to fantastický úspěch a jsem si toho vědom. Opravdu to teď chci vyhrát.

Ot: Jak je důležitá tvoje zkušenost z finále před dvěma lety?
Od: Moc. Pomáhá to, pomůže mi to. Určitě nebudu tou událostí zastrašený.

Ot: Štve tě, že se ti nedostává cti, kterou si zasloužíš?
Od: Štve mě to, ale získám ji na roky.

Ot: Proti Peterovi by to mělo být dobré finále.
Od: Peter hraje dobře. Měla by to být dobrá hra. Peter je favorit, protože už pár turnajů vyhrál. Vyhrál i titul mistra světa, ale jsem rád, že jsem outsider.

Dott šokuje „Raketu“

29. dubna 2006

Graeme Dott dokončil senzační vítězství nad Ronnie O’Sullivanem a dostal se do finálového zápasu proti Peter Ebdonovi na 888.com Mistrovství světa ve snookeru

„Pocket Dynamo“ je pouhou jednu výhru od trofeje a vítězného šeku na 200.000 liber, když unikl z bouře nervů a potopil v noci v Crucible světovou jedničku O’Sullivana.

Finalista z roku 2004 zvládl své semifinálové vítězství poměrem 17-11, ale prozradil, že byl otřesený poté, co „Rocket“ zabojoval zpět do zápasu vítězstvím 3 framů po sobě.

O’Sullivan nahrál 2 breaky za 60 bodů a 43 body a zredukoval svůj rest, ale Skot Dott nebyl poražen a udržel nervy a potopil rozhodující černou ve 28. framu.

Essexčan měl šanci získat ještě jeden a vynutit si přestávku, ale když přetáhl těžkou dlouhou černou, jeho sny o třetím titulu mistra světa byly pryč.

Dott prakticky vyhrál zápas ve třetí části toho dne, kdy fantasticky vyhrál všech 8 framů a dostal se do vedení 16-8.

„Ke konci jsem byl trochu roztřesený, protože v takové pozici jsem ještě nikdy nebyl, ale vždycky jsem doufal ve výhru,“ odhalil Glaswegian.

„Dostal jsem ho na začátku dne pod tlak a myslel jsem si, že hraju docela dobře, docela slušný snookerový zápas. Míjel, protože jsem ho nutil minout.“

„Věděl jsem, že se nesmím bát ho porazit a na konci jsem vyhrál přesvědčivě.“

A Dott je optimistický i ve svých šancích na své první vítězství bodovaného titulu. Hráč z Larkhallu dodal: „Ta událost mě nezastraší. Opravdu to teď chci vyhrát.“

„Nesmím dát Peterovi ani píď. Je favoritem na výhru, protože už turnaje vyhrál, ale já se cítím opravdu sebejistý.“

O’Sullivan, který po zápase předal své tágo mladíkovi z publika, připustil, že nebyl dost dobrý na to, aby Dotta porazil.

Řekl: „Věděl jsem, že když najdu své tempo, tak bych se mohl dostat zpátky, ale za stavu 16-8 jsem si myslel, že je konec.“

„Škoda už byla napáchána. Potřeboval jsem v noci vyhrát framy při jedné návštěvě u stolu a to jsem prostě nedokázal. Graeme mě nechal, abych vypadal lépe a zasloužil si vyhrát.“

„Na konci dne jsem prostě minul příliš mnoho koulí. Neskóroval jsem a on mě snadno porazil.“

K jeho odevzdání tága dodal: „Potřeboval jsem nové tágo a tak jsem se rozhodl ho dát tomu mladíkovi z obecenstva. Byl to takový malý dárek pro něj.“

Peter Ebdon 17 Marco Fu 16

29. dubna 2006

Pozápasová tisková konference se vyjadřuje k Ebdonovu triumfu v impozantním semifinále…

Marco Fu odpovídá:
Ot: Málem jsi zvládl comeback
Od: Ano, udělal jsem všechno, abych to vyhrál. Je to skvělé, protože jsem si to tam skvěle užil. Musel jsem vyhrát 8-1, což je proti Peterovi hodně vysoko, specielně při jeho včerejším způsobu hry, bylo to prakticky nemožné. Měl jsem dobrý start, vyhrál jsem rozdrobený první frame a to mě dostalo na dobrou cestu. Měl jsem pár dobrých breaků, hrál jsem plynule a dostal jsem Petera pod tlak. Opravdu jsem si to užil, způsob jak snooker hraji je způsob, jakým jsem vždycky tuhle hru chtěl hrát. A hrát tak při tak velké příležitosti je skvělý pocit.

Ot: Ta rychlost s tebou šla do posledního framu
Od: Ano, ale čest Peterovi. Minul jsem růžovou, ale pak už jsem toho moc nezkazil. Hrál jsem dobrou jistotu a on potopil těžkou červenou a vítězně sklidil. Nejsem si jistý, kolik lidí na světě by toho bylo schopno, ale Peter je jedním z nich. Musíte mu jen potřást rukou a říci, že hrál dobře.

Ot: Věřil jsi, že to můžeš vyhrát?
Od: Když jsem dneska vyhrál první 4 framy, věřil jsem, že mohu. Peter se trochu zarazil a byl pod tlakem, ale nestalo se to.

Ot: Co ti Terry řekl před poslední částí?
Od: Řekl mi jen ať tam jdu a užiju si hru a myslím vždy jen na jeden frame. Řekl mi, že potřebuji hrát to nejlepší co umím a doufat, že Peter nebude hrát tak dobře. Šlo to pro mě dobře a věděl jsem, že mám šanci. Způsob, jakým jsem hrál posledních 14 nebo 15 dní mi dal pocit, že můžu porazit kohokoliv a tak už jsem se necítil dost dlouho. Je skvělé dostat se tak rychle zpátky, protože před pár měsíci jsem se potýkal s potížemi, ale tahle sezóna to změnila. To mě překvapilo a Terryho také.

Ot: Myslíš, že Peter může vyhrát?
Od: Ano, protože psychicky je velmi silný a já si ho opravdu vážím. Je tak dobrý, když je pod tlakem. Jestli se psychicky dobře připraví na finále, má skvělou šanci. Nevypadá, že by na něj měly nějaký vliv dlouhé zápasy. Vypadá v dobré formě. Myslím, že jsem prohrál s vítězem.

Peter Ebdon odpovídá:
Ot: Na konci tam bylo hodně emocí
Od: Znamená to tolik a já jsem pracoval tak tvrdě. Nevím jak se v tu chvíli cítil Marco, ale všechna čest, protože to bylo opravdu neuvěřitelné vystoupení. Prokázal neuvěřitelnou sílu charakteru za těch nejextrémnějších podmínek a za nepřízně. Byl opravdu skvělý a smekám před ním. Udržel se pohromadě a hrál pod tlakem jak nejlépe umí. Byl jsem ohromený. Tak neústupného jsem ho ještě neviděl. Přišel mílovými kroky a jeho jistoty byly absolutně fantastické. Stěží minul dlouhou kouli. Měli jsem strašnou první část, kde koule běhaly hůře, než jsem viděl za 20 let, co hraji snooker.

Ot: Jsi rád, že jsi se udržel pohromadě?
Od: Minul jsem pár koulí, které bych obvykle neminul a pod tlakem jsem obvykle nejlepší. Byl to trochu extrém. Ale většinou 15-9 prohrávám a teď jsem 15-9 vyhrával! Pracoval jsem tvrdě a když jsem opravdu potřeboval, předvedl jsem jeden z nejlepších a nejdůležitějších breaků pod tlakem za svou dosavadní kariéru. Zvládl jsem těžkou červenou na začátku přes celý stůl a nechal jsem ji spadnout s dostatkem místa na to, aby odstřelila červenou od černé. Mohlo se to pokazit a za těchto okolností bych nebyl překvapen, kdybych ji napral natvrdo. Jsem velmi hrdý na toto vystoupení. Specielně break v posledním framu byl obrovský.

Ot: Je těžké si za stavu 15-9 nemyslet, že je to hotovo?
Od: Let pro moje 4 děti je už na cestu z Dubaie rezervovaný, takže si umíš představit, jak bych se cítil, kdybych prohrál. Rád bych si myslel, že mám velké srdce, ale určitě bych ho měl zlomené, kdybych ten zápas prohrál, omlouvám se. Neviděl jsem děti už 6 týdnů, takže bude fantastické je opět vidět, ale myslím, že bych byl zlomený muž.

Ot: Předpokládáš, že budeš hrát ve finále s Graeme Dottem?
Od: Těším se na to. Nikdy nevíš, co se může v této hře přihodit, můj zápas to dokazuje. Jsem dobře připravený, chci si odpočinout a užít si to. Bude tam hodně stresu, protože oba chceme opravdu vyhrát. Bude to těžká bitva. Mohlo to dopadnout strašně špatně, takže jsem rád, že tam jsem.

Ot: Měla první část a ohlas diváků na ni na tebe nějaký vliv?
Od: Byla to těžká část pro nás oba. Způsob, jakým jsem hrál druhou část mě mohla dostat proti spoustě hráčů na vedení 11-5 nebo 10-6. To ukazuje, jak těžké bylo ho porazit. Myslel jsem si „jsem si jistý, že hraju opravdu dobře a přitom vedu jen 9-7“. To sklizení, které udělal na stav 9-7 bylo úžasné. Měl jsem trochu smůlu, že jsem ztratil pozici, ale ta modrá, kterou potopil během toho sklizení byla neuvěřitelná. Vůbec jsem to v tu chvíli nepotřeboval. Jsem rád za jeho otce a rodinu, protože to co předvedl, bylo neuvěřitelné.

Ot: Jsi překvapený tím, jak dobře jsi to zvládl?
Od: Můžete brát moje vystoupení jako porážku devíti se špetkou soli a byla to těžká sezóna, protože jsme neměli moc zápasové praxe. Ale přišel jsem se a získal trochu praxe, nemyslel jsem si, že všichni hráči, kteří jsou ve formě musí nutně být favority, protože je to zvláštní akce. Vždycky se tady rád umístím a možná hráči, kteří jsou ve formě jsou pod trochu větším tlakem, protože se od nich více očekává. Věděl jsem, že mám dobrou šanci a sílil jsem s každým zápasem. Nemám sklon se moc stresovat před turnajem, nechávám radši rozhovory pro media druhým hráčům. Když projdu nepozorovaně a dostanu se do finále, je to prima. Odehrávám dobře koule a slušně skóruji, moje jistoty jsou OK.

Ot: Mohl bys být favorit, což jsi v posledních dvou finále nebyl
Od: Poprvé, když jsem hrál se Stephenem Hendrym v roce 1996, jsem neměl dost zkušeností a on nemusel hrát nijak dobře, aby mě porazil. Podruhé jsem věděl, že zkušenosti mám a věřil jsem ve svém srdci, že bych mohl vyhrát nehledě na to, co na mě vytáhne. A teď věřím, že jsem ještě lepší hráč.

Rocketovy naděje na titul jsou na hadry

29. dubna 2006

V jedné z nejvíce udivujících herních částí v historii Crucible, vyhrál Grame Dott všech 8 framů a dostal se na pokraj finále 888.com Mistrovství světa ve snookeru.

Forma Ronnie O’Sullivana, kterou ukázal při porážce Marka Williamse ve čtvrtfinále ho opustila a vypadá jisté, že dnes v noci pojede po M1 zpět do Chigwellu. Prohrává 8-16 a je pouze jeden frame od vyřazení.

Problémy s jeho špičkou tága – zkusil asi 20 různých špiček na posledních 14 dní – přispěly k jeho trápení a jeho sny o třetím titulu mistra světa jsou pryč.

30letý hráč, který ztratí post světové jedničky se Stephenem Hendrym, pokud nezvládne nepravděpodobný comeback proti Dottovi, minul v ranní části spoustu jednoduchých strků.

Na druhou stranu Dott, hrál jak podle učebnice snookeru a plně zúročil nárůst soupeřovy frustrace.

„Pocket Dynamo“ získal první dnešní frame úžasným breakem 92 body a dostal se do vedení 9-8. Další byl rozkouskovaný na dobu více než 40 minut a když Dott vyhrál na barevných, O’Sullivanova odolnost se začala drobit.

Glaswegian rychle sebral i následující framy náběhy 86, 49 a 47 a vedl 13-8.

O’Sullivan mohl sebrat životně důležité záchranné lano ve 22. framu, kdy šťastně trefil poslední červenou, ale vyklepala se mu těžká hnědá v prostřední kapse a Dott potopil žlutou a zelenou a vyhrál.

Příspěvky 40 a 53 bodů – ten druhý začal ohavným štěstím – mu daly i další a dva prodloužily jeho náběh na nepřetržitých 9 framů v řadě.

Je to potřetí, co O’Sullivan ve své kariéře prohrál v Crucible všech 8 framů v jedné části – byl čistě smeten Johnem Parrottem v roce 1994 a Johnem Higginsem v roce 1998.

Světová třináctka vypadá na jistý postup do svého druhého světového finále a na získání odvety za O’Sullivanovu porážku 18-8 v roce 2004. Zápas pokračuje ve 20,00.

Dsc03855[1].jpg

Finálová účast by dala „Rocketovi“ místo světové jedničky

28. dubna 2006

Šest hráčů zahajovalo 888.com Mistrovství světa ve snookeru s šancí získat oficielní místo světové jedničky…nyní jsou tu pouze dva, kteří mohou kýžené místo podržet.

John Higgins, Ken Doherty, Shaun Murphy a Stephen Maguire – ti všichni měli naději na získání první pozice, ale byli již vyřazeni.

Stephen Hendry, navzdory jeho vyřazení v prvním kole od Nigela Bonda, stále vede provizorní žebříček. Ale Ronnie O’Sullivan ho přeskočí, jestliže porazí v semifinále Grame Dotta a dostane se do finále v Crucible.

Rocket měl na své poměry bídnou sezónu v bodovaných turnajích. Začal dobře tím, že se na říjnovém Grand Prix dostal do finále, ale pak už nevyhrál žádný bodovaný zápas až do porážky Dave Harolda v prvním kole v Sheffieldu.

Nicméně, brzký odchod jeho soupeřů mu dává šanci na znovu získání jeho prvního místa. O’Sullivan byl světová jednička po dvě poslední sezóny.

Dominikův zápisník

27. dubna 2006

Zapisovatel Worldsnooker.com Dominic Dale se těší na semifinále 888.com Mistrovství světa ve snookeru

“Na pár dnů jsem ve svém komentátorském křesle pro Eurosport chyběl. Na svém místě budu zpátky v sobotu,” řekl hráč známý jako “Astronaut”.

“Všechno jsem sledoval v televizi a opravdu si to užívám.”

“Zápas mezi Graeme Dottem a Neilem Robertsonem byl šílený. Neil skvěle zabojoval zpátky do zápasu ze stavu 8-12 na 12-12, ale je legrační, jak tlak může celou situaci změnit.”

“Graeme věděl, že jeho vedení je pryč a že musí začít znovu, ale tohle právě někdy takovým legračním způsobem sejme tíhu z ramen a často je to případ, kdy hráč, který vede ztratí výhru v rozhodujícím framu.”

“Mark Williams proti Ronnie O’Sullivanovi minulou noc bylo opravdu vysoce kvalitní utkání. Byla škoda, že Mark prohrál, ale měl velmi dobrou druhou část sezóny a je téměř zpátky na své nejlepší formě. Jsem si jistý, že se nemůže dočkat až začne příští sezóna, bude opravdový soupeř.“

„Hluboko uvnitř je rád, že proti Ronniemu hrál to nejlepší. Udělal jen jednu chybu za stavu 11-11, kdy minul těžkou černou a Ronnie fantasticky sklidil. Sice dlouho seděl ve svém křesle, ale duševně byl stále přítomen.“

„Grame Dott bude pro Ronnieho představovat odlišný typ výzvy, má spoustu skryté neústupnosti jak ukázal, když udeřil pěstí do vzduchu po potopení vítězné koule proti Robertsonovi.“

„Ale i kdyby Grame získal slušné vedení, bude to mít těžké – stejně jako to měl ve finále roku 2004, kdy vedl 5-0 a prohrál 18-8.“

„Když se dostane na nejvyšší rychlost, může mu Ronnie lehce utéct. Ví, že má opravdu skvělou šanci na získání jeho třetího titulu mistra světa.“

„Další semifinále by mohlo být velmi těsné. Marco Fu byl až dosud velmi stálý a jsem ohromený jeho postojem. Je to pro něj neprobádané území ale má velmi klidnou povahu a je dost solidní všestranný hráč.“

„Peter Ebdon už tady byl dřív a bude se absolutně soustředit na to, aby prošel dál. Myslím, že to bude tak 17-15.

„Je skvělé vidět Marca zpátky ve skvělé formě, protože je to velmi milý kluk a je také fajn vidět zahraniční hráče hrát tak dobře.“

„Udělal s Terry Griffithsem spoustu práce a to mu dává opravdu vnitřní víru, že ty změny se promítnou do jeho hry.“

„A na konec jsem si všiml, že World Snooker dnes oznámil novou 5tiletou smlouvu s Eurosportem. To je důležitá zpráva pro rozvoj tohoto sportu po Evropě.“

O’Sullivan prokázal své kvality na parádě v Crucible

26. dubna 2006

Ronnie O’Sullivan triumfoval ve vynikajícím zápase proti Marku Williamsovi a dostal se do semifinále 888.com Mistrovství světa ve snookeru

Pro zaplněný Crucible to byla radost sledovat dva z vůbec nejlepších hráčů, oba ženoucí se za třetím světovým titulem, v boji o právo střetu s Greaeme Dottem v posledních čtyřech.

Rocketovy nervy a schopnosti byly vyšponované až do krajností úžasným zabojování zpět do zápasu, které Velšan zvládl v poslední části.

Velšan se dostal ze stavu 6-10 na remízu 11-11 a vypadalo to, že se dostane do vedení, když se dostal ve 23. framu mezi koule. Ale zachyboval za stavu 37 bodů a jeho soupeř prokázal opravdu génia a breakem 90 bodů mu frame sebral.

Světová jednička zahájila další frame 43 body a zajistila si vítězství 13-11 nad Williamsem, když minul složité lehké olíznutí se čtyřmi červenými na stole.

O’Sullivan měl na své poměry dost bídnou sezónu, ale nyní si napravuje svou reputaci předturnajového favorita a dostává se na kurs 4/11 na to, že v pondělí v noci zdvihne slavnou trofej.

30tiletý hráč z Chigwellu, šampión z let 2001 a 2004 musí nejprve překonat odhodlaného soupeře v Dottovi. Porazil „Pocket Dynamo“ desetkrát ze 12ti střetnutí, včetně předloňského finálového výsledku 18-8.

Ocenil Williamse poté, co ho překonal a zápas popsal jako nejtěžší zápas své kariéry.

„Mark je ten nejtěžší soupeř, jakému jsem čelil. Ostatní hráči mají i slabosti, ale záleží na odvaze a charakteru, on má obojího nadbytek,“ řekl hráč, který potápí dobře stejně oběma rukama.

„Neočekával jsem, že vyhraju a teď mě to ohromně vzpružilo.“

O’Sullivan zahájil noční část breakem 55 bodů než neočekávaně ťukl dvakrát, což okamžitě rozhodčímu Janu Verhaasovi přiznal. Williams vyhrál frame na černé a přidal i další se 41 body a dostal se na 10-8.

Cardiffský hráč měl vyhrát i 19., ale zahrál špatnou jistotu na poslední červené, když vedl o 35 bodů. O’Sullivan vyčistil stůl a vynutil si přednastavení, pak po další chybě na jistotě od svého soupeře černou potopil.

To Williamse nerozhodilo a sebral následující 3 framy se 43, 78 a 46 body, zatímco v těchto třech dokázal O’Sullivan nahrát pouze 36 bodů.

Ale zrovna v okamžiku, který by mu měl jako levákovi vyhovovat, minul černou v rozhodujícím okamžiku stavu 11-11.

„To je důvod, proč je světová jednička, protože dokáže takhle sklidit, řekl Williams. „Myslím, že jsem ho měl v noci už na skřipci, ale ten break byl fantastický.“

O’Sullivan se dostává do svého tempa

27. dubna 2006

Ronnie O’Sullivan si vybudoval brzké vedení 5-3 nad Graeme Dottem v jejich semifinálovém utkání 888.com Mistrovství světa ve snookeru

„The Rocket“ získal 4 framy v řadě ze stavu 1-2, ale Dottovi se podařilo uchovat rozdíl jen na dvou framech poté, co ukradl poslední frame této části.

O’Sullivan se žene za svým třetím titulem mistra světa, když tuto trofej zvedl už v roce 2001 a znovu v roce 2004 poté, co porazil Dotta ve finále 18-8.

„Pocket Dynamo“, který nevykazoval žádné známky únavy po jeho maratónském utkání s Neilem Robertsonem ve čtvrtfinále, dokázal v úvodním framu nahrát break 121 bodů.

Světová jednička O’Sullivan srovnal a Glaswegian sebral 3. s 68 body.

Essexčan zařadil rychlost a breaky 61, 66 a 63 vyhrál 3 framy po sobě, pak přidal i sedmý se 47 body a vedl 5-2.

V 8. framu vedl 44-2, ale pak minul nekomplikovanou růžovou do rohu a Dott využil příležitosti a fantasticky sklidil za 70 bodů.

Vrací se zítra v 15,30 na druhou část utkání na nejlepších 33 framů.

Marco Fu 13 Ken Doherty 10

26. dubna 2006

Pozápasová tisková konference má komentář k Fuovu postupu do semifinále…

Marco Fu odpovídá:
Ot: Chytil jsi se skvěle své šance
Ot: Ano, a frame, kterým jsem srovnal na 10-10 byl úžasný. Měl jsem ten frame prohrát a ten frame předtím jsem zahodil. Ken potřeboval snooker a získal ho. V dalším framu to vypadalo, jako když to udělá znovu. Ale přestávka pro mě přišla ve správnou dobu a já jsem se zvládl dát o trochu víc dohromady. Vrátil jsem se opravdu silný a psychicky připravený. Byl jsem připravený na to jít dobře a naštěstí jsem to zvládl. V posledních 3 framech jsem hrál opravdu dobře.

Ot: Cítíš se vyčerpaný po tak dlouhém zápase?
Od: Ano, ale i když je Ken velmi dobrý hráč jistot, také buduje skvělé breaky a já jsem neočekával, že framy budou trvat tak dlouho. Udržoval jsem si trpělivost a hrál jsem v důležitých framech dobré jistoty stejně jako Ken, což je potěšující.

Ot: Hrál jsi vzrušující snooker?
Od: Ano… atraktivní (velký úsměv). Nevypadalo to tak, ale zkoušel jsem to.

Ot: Je to už za tvým očekáváním – dostat se do semifinále?
Od: Šel jsem sem s pouze jedním cílem – užít si svůj snooker. To se mi v posledním jenom nebo dvou letech nedařilo, měl jsem potíže. Od té doby, co jsem začal spolupracovat s Terrym (Griffiths) jsem zase našel svůj zájem o hru. Hodně jsem se zlepšil od té doby, co s ním pracuju a v současné době jde všechno dobře. Pracoval jsem tvrdě a vypadá to, že se to vyplácí. Vyhrát turnaj je skvělé, ale stále mě ještě čeká v mé kariéře spousta snookerových zápasů, a tak vítězství není to nejdůležitější.

Ot: Jaký je to pocit být druhým Asiatem, který se dostává do semifinále Mistrovství světa?
Od: Je to skvělé. Myslím že když Ding (Junhui) vyhrál UK Championship, stal se mi skvělou inspirací, protože jsem dobří přátelé a je fajn ho vidět hrát tak dobře, a hlavně tak rychle. Chtěl bych být toho součástí (úspěchu snookeru Asijských hráčů). Hra se stává populárnější a rád bych udělal to, co James Wattana, když byl na vrcholu. Čína si vede opravdu dobře a já to, doufám, ještě vylepším.

Ot: V Thajsku není snooker populární?
Od: Jde to dobře, ale není to teď nijak skvělé. Je pořád těžké najít sponzory, ale je fajn mít šanci pomoci to změnit.

Ot: Jak dlouho už spolupracuješ s Terry Griffithsem?
Od: Teprve od UK Championship v Yorku, od listopadu.

Ot: Na čem jste pracovali?
Od: Na pár určitých věcech a na práci s tágem. Změnil jsem způsob uchopení, ale to jsou maličkosti, které když se spojí, tak by mohly být důležité. Teď hraji dobře. Před pěti nebo šesti měsíci jsem měl potíže nahrát 50 bodů, ale změnilo se to.

Ot: Řekl jsi, že kdy jsi sem přišel, tak jsi se jen těšil na snooker, ale teď jsi v semifinále, změnilo se to?
Od: Vlastně ne. Nejsem tady, abych vyhrál turnaj. To jsem asi jediný (odměněný smíchem od shromážděného tisku). Jsem tu jen kvůli potěše z mého snookeru. Nebudu nic měnit. Snad teď v mé kariéře přilnu k tomuto postoji.

Ot: Padá z tebe stres, když hraješ takhle?
Od: Ano, trochu. Vlastně jsem sem nepřišel pod tlakem. Nemám co ztratit a každý mě odepisoval, což je normální, protože jsem měl potíže. Někdo možná řekl, že hraju dobře, ale nikdo neřekl, že to můžu vyhrát.

Ot: Budeš překvapený, když zjistíš, že jsi ve finále?
Od: Vlastně ne. Při způsobu mé hry se může stát cokoliv. Beru každý zápas tak jak přijde.

Ot: Jak trávíš čas během zápasů? Trénuješ víc?
Od: Ani ne. Hodně jsem trénoval, než jsem sem šel, ale tady už spíš odpočívám. Poslední, čeho bych se chtěl dopustit, je přetrénovat se. Vždycky se na hru těším nechci chodit na zápas vybitý a otupělý.

Ken Doherty:
Ot: Jak se cítíš?
Od: Jo, deprimovaný. Absolutně zdeptaný. Abych byl upřímný, šokuje mě to. Měl jsem své šance, takže nemůžu nadávat. Je velké zklamání, když hrajete takhle poté, co jsem hrál tak dobře proti Matthew (Stevens, v posledním kole). Ale takhle to někdy ve hře chodí a každý den je jiný. Měl jsem šance, ale on hrál dobře. Takticky hrál dobře a když se dostal do hry, tak nahrál i dobré breaky.

Ot: Co šlo špatně, Kene?
Od: Ztratil jsem spoustu hloupých framů, které bych měl vyhrát, zejména na začátku. Někdy tě tyhle framy dohoní. Měl jsem být o pár framů vpředu, ale já jsem byl pozadu o pár framů a i když jsem se dostal před, tak se dokázal vrátit. Musím smeknout a říci, že hrál dobře. Když dostanete šanci, musíte se jí opravdu chopit, ale to jsem dnes neudělal, i když bych rád.

Ot: Rezignovaně se usmíváš. Vypadá to, že to přijímáš se zvednutou hlavou.
Od: To musíš. Musíš být zdvořilý při prohře stejně jako při výhře. Jak říkám, hrál po 2 dny lépe než já. Určitě skóroval mnohem těžší koule než já. Ale 2 šance v posledních dvou framech, hnědá a modrá, byly moje dvě šance. A když jsem je minul, tak jsem to v podstatě promarnil.

Ot: Vypadalo to, jako by tvoje víra ve výhru, kterou obvykle máš při těžkých pozicích, dnes v posledních dvou framech nebyla na svém místě.
Od: Ne, myslím že tam je vždycky, ale byl jsem trochu nešikovný na té hnědé a místo abych odehrával, tak jsem se do toho začal nějak zaplétat. Prostě jsem minul a cítil jsem, že to byla velká šance. Mám za to, že když ztratíte takhle 2 framy, tak vás to dostane pod tlak. To ho povzbudilo. Určitě ještě o to víc, že je to tady, než na nějakém jiném turnaji. Myslím, že ta hnědá a modrá zůstanou zaseknuté v mé mysli víc, než jiné framy.

Ot: Jaké si myslíš, že máš šance se znovu vrátit a vyhrát ho (světový titul) znovu?
Od: Abych byl upřímný, mám asi ještě pár let, ale čím jste starší, tím je to těžší. Určitě se vrátím příští rok. Vždycky jsem říkal, že nemůžete vyhrát Mistrovství světa po čtyřicítce. Příští září mi bude 37, takže mám asi 2 roky na to, to zkusit. Vrátím se kvůli tomu. Pořád si myslím, že jsem dost dobrý na to, to vyhrát.

Ot: Je vůbec něco na tomto zápase, na co se ohlédneš, až se budeš příští rok vracet sem na Mistrovství a možná to zlepší tvoje šance?
Od: Bude to znít divně, ale některé z těch framů byly příliš taktické. Hrál hodně opatrných, negativných jistot místo přímočarých jistých strků, které by hráli jiní. A i přesto, že jsem chtěl hrát dobrou jistotu, když jsem se dostal do hry, měl jsem zkusit hru otevřít a dostat ho víc pod tlak.

Ot: Myslíš, že Marco může vyhrát?
Od: Kdokoli je v semifinále může, samozřejmě, vyhrát. Bude muset hrát stejně dobře, ne-li lépe. Ale určitě hraje dost dobře na to, aby porazil kohokoliv. Shaun Murphy se vloni objevil a zničil všechny, takže to může dokázat taky.

Ot: Co budeš dělat přes léto, Kene?
Od: Jedu na dovolenou do Indie a zvolním. Podívám se na Světový pohár a budu hrát golf.

Graeme Dott 13 Neil Robertson 12

26. dubna 2006
Pozápasová tisková konference se vyjadřuje k tomu, jak se Dott dostal do semifinále

Graeme Dott odpovídá:
Ot: Ke konci jsi pěstí prorazil vzduch, můžeš popsat svoje pocity?
Od: Nikdy není chytré bouchnout si pěstí do vzduchu dřív, než opravdu vyhraješ zápas! Nemohl jsem si prostě pomoci. Myslel jsem si, že minu hnědou. Byla to prostě úleva, fakt jsem to nemohl neudělat. Modlil jsem se, aby mu nevyšel snooker. První část byla perfektní, pak jsem se přes půl druhé části necítil dobře, takže jsem na něčem s mým kaučem Delem zapracoval. Zapadlo to a část jsem ukončil s vedením 10-6. Pak jsem se dostal na vedení 12-8 a věděl jsem, že bych mohl mít šanci vyhrát, i když Neil pravděpodobně potápí nelépe na světě. Ve 22. framu jsem dostal šanci, ale minul jsem rozhodující kouli u dolního mantinelu. To byla jediná šance, kterou jsem dostal, nebylo to tak, že bych měl šance a trpěl jsem „chorobou rozhodujícího bodu“. On prostě hrál fantasticky dobře. Kdybych ten zápas prohrál, byl bych zničený, ale ne tím, jak jsem hrál, protože od stavu 12-8 jsem neměl moc šancí.

Ot: Byl jsi překvapený, když ti v posledním framu nevrátil žlutou?
Od: Nemohl jsem tomu uvěřit. Vlastně jsem si myslel, že mě udržuje dlouho mimo stůl a pak mě najednou pustí zpátky. Byla to těžká jistota a netěšil jsem se, až se ta koule vrátí, takže jsem jeho rozhodnutí nepochopil. Při tom jak hraje, bych u něj nepředpokládal nezkušenost. Jeho potápění je neuvěřitelné.

Ot: Je fér říci, že jsi se osvobodil?
Od: Osvobodil jsem se v posledním framu. Byla to opravdu dobrá hra dvou odlišných stylů. Všechno vycházelo. Nemůžete hrát otevřeně, protože to Neilovi padne jak ulité. Je těžké dělat to, co jsem dělal. Není jednoduché frame drobit, je to umění, specielně když tvůj soupeř takhle potápí.

Ot: Začínáš přemýšlet o finále?
Od: Ano, teď jsem v semifinále a hraji dobře. Ale musím se vždy zabývat jen jednou hrou a nevzrušovat se tím. Jsem spokojený se svou technikou a věřím jí. Nemohl jsem se dostat pod větší tlak, než v posledním framu a přitom jsem stále hrál dobře.

Neil Robertson odpovídá:
Ot: Proč jsi nenechal přenastavit bílou v posledním framu?
Od: Musel jsem se rozhodnout hrát ten strk sám nebo nechat hrát jeho. Je to strk, který hraje opravdu dobře. Byla tu možnost zahrát snooker na modrou, kdybych měl dobrou žlutou. Chyběly mi asi 2 mm na to, abych ho dostal do potíží. Zkusil jsem ji trefit na špičku a vyhnout se slabému úderu a dostat žlutou do boční kapsy. I když se mi potkaly dvakrát, myslel jsem si že zahraju snooker na modrou, ale bílá se nezastavila. Samozřejmě jsem hodně zklamaný, protože si myslím, že jsem byl v zápase lepším hráčem. Otočil nakonec 6 nebo 7 framů. V tom je dobrý. Minulou noc mi někdo řekl, že řeč mého těla nebyla moc dobrá, ne tak jak obvykle je, pobíhal jsem nesouhlasně kolem stolu, ale nic jsem nedělal. Dostal jsem se do jeho zóny pokusů rozdrobit frame a zabrat hodně času jistotami. Ke konci poslední noci a dneska jsem se pokusil soustředit na svou vlastní hru, hru, kterou jsem chtěl hrát. Zkusil jsem řídit zápas i když mi stále pár framů ukradl. Dnes byla řeč mého těla opravdu dobrá a já jsem věděl, že jsem na koni. Byl jsem přesvědčený, že ho mohu převálcovat a udělal jsem to. Co musím udělat, jsem zjistil až ke konci, jinak bych tu mluvil o semifinálové účasti.

Ot: Bylo toho na tebe prostě jen moc?
Od: Za stavu 12-8 jsem musel vyhrát posledních 5. Ale dostat se z 10-6 na 12-8 bylo neuvěřitelné, měl jsem vyhrát všech 5 těch framů. Udržoval jsem si svou hru, protože jsem věděl, že bych se měl dostat do každého framu jako první. Když se podíváš na video uvidíš, že jsem v 80% framů potopil červenou jako první. Bohužel jsem nemohl dobře v prvních dvou částech skórovat. Byl jsem u stolu nějak pomalý, jinak věřím, že bych to zvládl o dost lépe.

Ot: Proti Graemovi je to vždycky těžké.
Od: Ano, byl ve finále před dvěma lety a porazil takové hráče jako John Higgins a Matthew Stevens. Určitě ho nemůžete podceňovat. Zaslouží si všechnu čest. Takticky je absolutně brilantní, je na úrovni Kena Dohertyho a Steve Davise. Na barevných je fantastický a mezi koulemi umí skórovat.

Peter Ebdon 13 Shaun Murphy 7

26. dubna 2006

Pozápasová tisková konference reaguje na Ebdonovo vyřazení obhajujícího šampióna…

Shaun Murphy odpovídá:
Ot: Musí být fajn opouštět arénu za takového aplausu
Od: Ano, to bylo. Bylo fajn, že mi spravili náladu. Myslím, že je v tom i to, že jsem místní. Měl jsem velkou podporu po celý rok, specielně tady. Vrátím se.

Ot: Jak se cítíš?
Od: Jsem zdeptaný, přišel jsem vyhrát ten turnaj. Nezvládl jsem to a jsem velmi zklamaný. Byl to dost emotivní den, ne jen v tom špatném slova smyslu. Být mistr světa není ta nejjednodušší práce na světě, přichází s tím spousta zodpovědnosti a pro příští rok tady na tu práci bude někdo jiný. Myslím, že sezónu zakončím v top 5 a příští sezónu mám skvělou šanci přijít jen s malým nákladem na svých ramenou a doufám, že budu schopen přistoupit ke své práci zodpovědně.

Ot: Proč si myslíš, že je tak těžké obhájit titul?
Od: Mohu teď mluvit ze své zkušenosti. Všechno to je o tom, že jsi mistr světa, co všechno musíš dělat a jsou s tím spojené závazky, které by nesplnil jen blázen – strávíš spoustu času mimo stůl. Po celý svůj život jsem 5 nebo 6 hodin denně strávil u snookerového stolu a pracoval na své hře. Přišel jsem do Sheffieldu tak vybroušený, jak to jen šlo ale nebyl jsem schopen být tak ostrý jako jsem byl vloni. Je ironické, že můj poslední strk nebyla špatná jistota nebo taktická chyba, jako tomu bylo v předchozích zápasech, ale zkažené potopení. To opravdu není jedna z mých slabin, ale po celou dobu turnaje jsem neskóroval a dneska jsem za to zaplatil.

Ot: Nemohl jsi se do toho včera dostat
Od: Ne. Když získáš prvních sedm framů, je to jiný zápas. Nemůžeš nechat prvních sedm framů utéct. Je to na tři části a všechny se počítají. Těch sedm framů mě bude honit po několik týdnů, protože bez tohoto jsem se mohl dostat dál. Proti Peterovi to prostě nebylo dost dobré. Přes Jamese Wattanu a Steve Davise jsem se dostal docela lehce, moje chyby nebyly potrestány. Ale Ebdon je můj tip v posledních čtyřech, protože hraje opravdu dobrý snooker. Jeho jistoty jsou ukázkové a nemine jedinou lehkou kouli. Vsadil bych na něj svoje peníze, že vyhraje. Je na vrcholu své hry a moje prostě nebyla dost dobrá. Dneska to bylo lepší, ale začal jsem příliš špatně a na této úrovni si to nemůžeš dovolit.

Ot: Tvoje potápění ti vloni vyhrálo titul, ale tentokrát tu nebylo
Od: Vloni jsem potopil všechno, co bylo na stole, ale tentokrát jsem uhrál jen 2 stovky ve třech dlouhých zápasech. To je na mě neslýchané. Nemám žádnou odpověď na to, proč tomu tak je. Moje jistoty bylo opravdu dobré, na těch jsem tvrdě pracoval. To mě dostalo do čtvrtfinále, ale nebylo to dost.

Ot: Budeš sledovat zbytek turnaje?
Od: Určitě, je to Mistrovství světa. Je to náš největší festival snookeru a já snooker miluji. Žiji jen 15 minut odtud, takže asi se budu chodit dívat, využiji výhody své hráčské propustky! Budu tady na semifinále a asi určitě i na finále.

Peter Ebdon odpovídá:
Ot: Ten potlesk pro Shauna při odchodu z arény bylo velmi sportovní gesto.
Od: Byl skvělý mistr světa a na konci jsem mu řekl, že opravdu oceňuji všechno, co v minulém roce pro snooker udělal. Přínos jaký měl na propagaci snookeru v loňském roce byl úžasný, takže jsem mu chtěl poděkovat za vynikající práci.

Ot: Bude to pro tebe inspirací pro výhru?
Od: Bylo by to nádherné. Vždy jen jeden zápas.

Ot: Bylo to dnes těžké
Od: Ano, bylo to těžké. Ráno jsem věděl, že Shaun proti mně použije všechno, včetně kuchyňského dřezu. Bylo to představení, které od mistra světa očekáváte. Vyhrál jsem důležitý frame na 10-6 a udržel jsem se pohromadě i pod tlakem. Kdyby to bylo 9-7, pořád bych vedl, ale on by si začal víc věřit. Všechnu škodu jsem nadělal v první části, což je pro mě nezvyklé. Je to milá změna. Za stavu 9-7 by pořád měl dobrou šanci. Neznám jiného top hráče, který jde za tolika koulemi, kolik jen lze a to z něj dělá dobrého hráče pro oko, to ho udělalo vloni mistrem světa. Byl tu 17 dní a porazil top hráče a všechny nechal za sebou. Hraje velmi zábavný a vzrušující snooker.

Ot: Jak to myslíš, když říkáš, že propagoval hru?
Od: Položil se do toho, byl v rádiích, kuchařských programech, propagacích snookeru. Není moc lidí, kteří by to byli ochotni udělat. Zjevně si to užíval a zaslouží si to, protože ten titul získal. Byl vynikající mistr světa.

Ot: Co tvoje 147?
Od: Noční můra. Ta červená, kterou jsem minul do zelené kapsy – zkoušel jsem přehodit bílou přes roh s dotykem na levé straně, ale v cestě byla modrá a hnědá. Musel jsem hrát způsobem, kterým bych normálně nehrál. Zahrál jsem to trochu rychle, což bych normálně neudělal a o hodně jsem minul. Byla to opravdu špatná trefa, ale tak to chodí.

Ot: Začal jsi přemýšlet o penězích?
Od: Ne, myslel jsem na to, jak potopit červenou!

Ot: Bylo to tvoje nejlepší vystoupení od té doby, co jsi vyhrál Mistrovství světa?
Od: Bylo to slušné. Jsem na tento turnaj lépe připraven než na jiné turnaje mé kariéry. Opravdu jsem tvrdě pracoval. Je opravdu těžké být pryč od Deborah a dětí, ale cítil jsem, že to musím udělat. Skvěle jsem si na Akademii zatrénoval s Jamesem Wattanou, Kenem Dohertym a Ronnie O’Sullivanem. Rád bych zmínil specielně Lewise Robertsona, jehož otec je výrobce tág a chodil se mnou trénovat, když jsem neměl nikoho jiného. Myslím, že jsem proti němu nahrál maximum! To mi opravdu pomohlo v naostření. Také jsem hodně pracoval na své fyzičce a snooker si užívám. Chtěl jsem si něco nechat na Sheffield, protože hráči, kteří jsou ve formě, nemusí nutně projít. Možná ze sebe vydají příliš mnoho během sezóny. Schválně jsem si nechal vrchol až na Sheffield a doufám, že jsem se dostal do formy v tu pravou dobu.

Ot: Věříš, že to můžeš vyhrát?
Od: To je nezbytný předpoklad, ta víra přichází první. Věřím, že si to zasloužím, protože jsem pracoval dost tvrdě. Bylo by to nádherné, ale mám velmi těžké semifinále. Marco hrál opravdu dobře a porazil Kena a Ken je jedním z nejlepších hráčů, jaké jsem kdy viděl. Musí být ve špičkové formě.

Ot: Proč je tak těžké obhájit titul?
Od: Je to těžké! Musíš porazit prvotřídní hráče. Kdyby mě Shaun porazil, měl by další těžký zápas a pak ještě jeden ve finále. To si z tebe sebere hodně, což je důvod, proč dáváme tolik důležitosti na fyzičku. Ronnie vypadá jak chrt. Je pro mě skvělou inspirací. Je tak horlivý, přál bych si být tak fit.

Ot: Jak těžké je cestování?
Od: Je to velmi těžké. Přesunuli jsme se do Dubaie, protože jsme si mysleli, že je to pro rodinu to pravé a žijeme báječným životním stylem. Většina mého tréninku probíhá v Akademii, trénuji 6-8 hodin denně, míli denně plavu a jsem opatrný na to, co jím. Snažím se být tak profesionální, jak umím.

Ronnie O’Sullivan 13 Mark Williams 11

27. dubna 2006

Pozápasová tisková konference se vyjadřuje k Rocketovu nabrání rychlosti…

Mark Williams odpovídá:
Ot: Co jsi mu poté řekl?
Od: Řekl jsem jen, že hrál dobře. Vrátil jsem se a dostal ho pod velký tlak. Za stavu 11-11 jsem měl šanci jít na vedení 12-11. Měl jsem trochu smůlu a nechal jsem mu tam červenou a on skvěle sklidil. Za tohle musíte smeknout. Nemyslím si, že by tu byl jiný hráč, který by mohl udělat takový náběh, protože jsem ho nechal dlouho sedět. To je důvod, proč je světová jednička, protože dokáže takhle sklidit. Myslím, že jsem ho měl v noci na skřipci, ale ten break byl skvělý.

Ot: Je teď favorit?
Od: Ano, myslím, že jsem prohrál s vítězem. Nic proti komukoliv jinému, ale jakmile se dostane jednou mezi koule, vypadá tak sebevědomě. Dokonce i když potápí a vy sedíte, užíváte si tu podívanou, protože hraje tak plynule a hladce. S tím nemůžete nic dělat. Když se dostane do hry, tak nevypadá, že by minul. Když hraje takhle, tak ho těžko uvidíte poraženého.

Ronnie O’Sullivan odpovídá:
Ot: Byl jsi opravdu otestován
Od: Byl to nejtěžší soupeř, jakému jsem kdy čelil. Ostatní hráči mají i nějaké slabosti, ale kde, to je otázka odvahy a charakteru. Mark toho má spoustu. Nikdy mě nenechal oddechnout. Za stavu 10-6 jsem udělal chybu a to mě poznamenalo. Ztratil jsem svou cestu a začal jsem dloubat do bílé a nedokázal jsem uhrát ani 10 bodů. Věděl jsem, že musím vydržet a urvat některý z dalších framů. Psychicky a fyzicky byla moje hra pryč. O přestávce jsem byl u tréninkového stolu a mluvil jsem s Ray Reardonem a byl jsem schopen to dát do pořádku. Od stavu 11-9 jsem jen málo věcí dělal špatně. Možná jsem minul pár koulí, ale žádné lehké. Byl jsem hodně mimo stůl, podařilo se mu dostat mě pod tlak. Pokaždé, když jsem mu nechal dlouhou kouli, nehledě na to, jak byla těžká, věděl jsem, že ji potopí. Pak mě buď převálcoval nebo nahrál 60 bodů. Vypadal tak v pohodě, vyvedl mě z míry a v tom je dobrý. Nečekal jsem, že vyhraju. Jsem překvapený.

Ot: Řekl, že bylo potěšení tě sledovat hrát.
Od: To je vzájemné. Kvůli povaze, sebevědomí a neústupnosti ani pod tlakem je třída. Je jeden z nejlepších hráčů, které jsem kdy viděl, spolu s Hendrym a Higginsem. Je milé od Marka, že to řekl. Je smutné, že někdo musí prohrát. Hrál skvěle a zasloužil si poplácat po zádech i když by se pak asi necítil lépe.

Ot: Myslíš, že to můžeš vyhrát?
Od: Tenhle zápas byl velký tvůrce sebevědomí. Je to skvělá akce, 888.com pomohla uspořádat fantastický turnaj a v Sheffieldu je skvělá atmosféra. Je v tom napětí a je skvělé stále ještě být na tomto turnaji.

Ot: Dělala ti podpora dobře?
Od: Diváci nás oba nesmírně podporovali a oceňovali naši hru. Všechny snookerové osobnosti to za ty roky vybudovaly pro následníky a teď se to třeba může stát mě. Jsem vděčný a oceňuji to. Na konci své kariéry budu schopný se ohlédnout a říci, že jsem pobavil spoustu lidí. Přišli, aby se na mě podívali a užili si tu podívanou. Byl jsem překvapen některými věcmi, které řekli. Nejdůležitější je, když slyším ostatní hráče o mě mluvit. Ken Doherty, John Parrott a Steve Davis o mě řekli hezké věci. To pro mě hodně znamená. Myslím si „proč já?“ protože je tu tolik jiných skvělých hráčů. Snooker je nelepší hra na světě a já jsem opravdu rád, že jsem v ní zapleten a jsem vyburcovaný tím, jak jsem daleko.

Ot: Jsi překvapen, že budeš hrát v semifinále s Graeme Dottem?
Od: Byl jsem tak vtažen do toho nočního zápasu, že jsem neměl šanci o tom přemýšlet. Tvoje mysl se může začít potulovat a tehdy musíš povolat svoje zkušenosti a uvědomit si, že dokud nejsi venku z arény, tak není konec. Nikdy jsem to nezabalil. Byla to těžká noc.
Jsem tu kvůli 888.com Mistrovství světa, je to velká událost pro ně, velká událost pro mě, vzrušuje mě, že tu hraji a chci do toho dát 100% pro každého, s kým se potkám. Myslím, že bychom si měli 888.com Mistrovství světa užít a opravdu z toho mít nějaké potěšení po příštích 5 dalších dní. Moc děkuji!

Rocket odstřelil zlomeného Daye

24. dubna 2006

Ronnie O’Sullivan na 888.com World Snooker Championship rozhodl po ohromující chybě Ryana Daye na růžové

O’Sullivan byl pod hrozbou šokujícího odchodu, když prohrával 8-9 a jeho soupeř měl jedinečnou šanci získat čistě 2 framy ze zápasu na maximálních 25.

Ale Day v klíčovém okamžiku 18. framu, kdy za stavu 60-46 potřeboval jen pár dalších potopení k vedení 10-8 netrefil, bílá koule přeskočila zdánlivě jistou růžovou.

O’Sullivan zúročil svou šanci a srovnal na 9-9 a to byl bod zvratu, kdy si Rocket výsledkem 13-10 zajistil zajímavé čtvrtfinálové utkání s Markem Williamsem.

„Ten strk byl síla,“ řekl dvojnásobný mistr světa O’Sullivan. „Ryan měl smůlu, že minul. Potřeboval jsem se toho chopit a zvládl jsem to.“

Day, který soutěžil ve druhém kole v Crucible poprvé, měl šanci v prvním nočním framu, ale minul žlutou, když se dostal do dobré pozice na poslední červenou za stavu 58. O’Sullivan nastražil snooker a pak sklidil.

Po srovnání na 9-9 zvýšila světová jednička z Chigwellu rychlost a breaky 68, 49, 51 a 64 se dostal na vedení 12-9.

Day, 26tiletý hráč z Pontycymmer, se ještě jednou vrátil, než O’Sullivan zakončil vítězství rychlými 75 body.

O’Sullivan bude proti Williamsovi lehkým favoritem, protože vyhrál 15 z jejich předchozích 23 setkání, navzdory tomu, že proti Dayovi ukázal i stopy zranitelnosti.

Ronnie O’Sullivan 13 Ryan Day 10

24. dubna 2006

Pozápasová tisková konference se vyjadřuje k tomu, jak O’Sullivan překonal Dayovu výzvu…

Ronnie O’Sullivan odpovídá:
Ot: Zápas byl mnohem těsnější, než jak naznačuje výsledek
Od: Byla to těžká hra. Je hodně dobrý hráč a mohlo to být jinak. Mohu být rád, že jsem prošel. Měl nejlepší chvíle v prvních dvou částech. Způsob jakým hrál z něj dělal favorita dnešní noci. Musel jsem jen doufat, že dostanu příležitost. Když máš zkušenosti s hraním na tomto místě víš, že není nikdy konec, protože v Crucible se stávají divné věci. Měl své šance na výhru, jen nebyl schopen mě vyřadit.

Ot: Myslíš, že jsi dostal příležitost?
Od: Ať se zeptáš jakéhokoliv snookerového hráče, Crucible je zastrašující místo a padne to na všechny. Steve Davis minul černou (1985). Hraje triky s tvou myslí. Ryan je skvělý hráč, jinak by tu nebyl. Hluboko v mysli si myslím, že kdybych mu dal šance, tak by sklidil stůl. Dnes v noci se to naštěstí nestalo, takže díky bohu jsem se dostal dál. Musíš se tu přilepit.

Ot: Myslíš, že ti tenhle zápas dá sílu do turnaje?
Od: Byla to těžká hra a zvládl jsem to, takže se cítím fajn. Užil jsem si tu událost a atmosféru. Nechtěl jsem prohrát, chci tu být ještě alespoň pár dnů. Doufám, že mi to přijde vhod.

Ot: Měnil jsi špičku tága?
Od: Ano, měl jsem v zápase dvě, ale v posledních 2 týdnech jsem jich měl asi 14, abych našel tu pravou.

Ot: Dokázal bys určit, proč šla v posledních pár měsících tvá forma dolů?
Od: Jsem rád, že jsem tady nějakou formu našel a vyhrál pár zápasů. Jestli je moje forma dost dobrá na to, abych vyhrál turnaj, na to odpoví jen čas.

Ot: Budeš odhodlaný Marka Williamse porazit, protože je mezi vámi nějaká historie?
Od: Vycházíme spolu vlastně opravdu dobře. Máme dobrý vztah. Je dobrej chlap a je fajn vidět ho zase hrát dobře. Když vidíte skvělého hráče potýkat se s potížemi, cítíte s ním. Potřebuji trochu zlepšit svou hru, protože on hraje dobře. Musím hrát co nejlépe, abych měl šanci ho porazit.

Ryan Day odpovídá:
Ot: Je fér říci, že jsi měl trochu smůlu?
Od: Ne, začal jsem dost dobře. V prvním framu jsem měl 50tibodový break a ani jsem nezahrál poziční strk tak, jak bych chtěl. V dalším framu jsem odpověděl dobrým breakem, vydal jsem mu frame na milost a špatně trefil kouli. Pak už jsem si jen připomínal, že je to 9-9, byl to pořád zápas ve velkém stylu a cítil jsem se skvěle.

Ot: Asi hloupá otázka Ryane, ale proč jsi špatně trefil?
Od: Slyšel jsem od někoho, že to bylo proto, že jsem skoro tágo stočil, když jsem odehrával kouli, ale cítil jsem, že jsem s tím nemohl nic udělat. Špička tága je hodně tvrdá a neudržela křídu. Ta specifická část špičky, která dává ránu kouli neměla dost křídy, což zavinilo ten špatný strk.

Ot: Minul jsi podobně i černou.
Od: Není to tenhle týden poprvé, co se mi to stalo. Stejně se mi to stalo při tréninku. Zkoušel jsem ulomit trochu špičku, ale bohužel se špička stala tvrdší a já jsem 3x za zápas špatně trefil. Tolikrát se mi to nestalo za poslední tři sezóny.

Ot: Jaké v tobě převažují pocity ze zápasu?
Od: Jsem deprimovaný. Jsem zdeptaný, protože jsem hrál výjimečně dobře, zápas byl připraven k výhře a já to nedokázal, takže jsem hodně zklamaný.

Ot: I přesto jsi mu dal slušný výprask
Od: Jo, ale moc z toho teď nemám. Jsem tu, abych vyhrál turnaj. Měl jsem za sebou 4 zápasy a muset ten další prohrát je zklamání.

Ot: Myslíš, že jsi ten zápas zahodil, nebo že ho on vyhrál?
Od: To je těžké říci, zahodil jsem ten zápas, protože mi to nešlo. To je hra. Někdy ti to vychází a někdy ne.

Ot: Opravdu si myslíš, že jsi jím otřásl?
Od: Jo. Myslel jsem, že ten zápas získám. Dostal jsem ho pod tlak v prvních dvou částech. Spoléhal jsem jen na dobrý začátek, což se mi podařilo, ale pak přišlo hořké ulétnutí na růžové. Ztráta té růžové byl velký bod zvratu.

Ot: Myslíš, že to vyhraje?
Od: Vím, že příště hraje s Markem a Mark je absolutně skvělý. Hodně jsem s ním trénoval, než jsem jeli na tento turnaj. Výhra na China mu dala spoustu sebevědomí a osobně si myslím, že O’Sullivan bude muset hrát dobře.

Graeme Dott 13 Nigel Bond 9

24. dubna 2006
Pozápasová tisková konference sděluje, jak se “Pocket Dynamo” dostal dál…

Nigel Bond odpovídá:
Ot: Máš pocit, že jsi se mohl vrátit zpátky do zápasu, kdybys získal další frame nebo 2?
Od: Ano. Ze způsobu jakým jsem dneska začal, jsem měl ten nejlepší pocit, jaký jsem během zápasu měl. Cítil jsem, že dneska hraju opravdu dobře. Minul jsem žlutou a on sklidil a já jsem měl vyhrát tři ze čtyř framů první části. Ale to se nestalo a opravdu mě to zklamalo. Nicméně porážka Stephena (Hendryho) v prvním kole mi dala skvělou šanci.

Ot: Graeme už byl dřív ve finále…
Od: Vypadá to, že si schoval svůj dobrý snooker na Sheffield. Posledních několik let si schovává svůj nejlepší snooker na toto místo. Oba jsme minuli během zápasu pár koulí, ale já jsem je asi minul ve více rozhodující době, než on. Ale je to zklamání.

Graeme Dott odpovídá:
Ot: Jsi spokojený s tím, jak jsi hrál, nebo ti to Nigel udělal těžší, než jsi očekával?
Od: Věděl jsem, že to určitě bude těžké a věděl jsem, že to nebude pohledný zápas. Oba máme podobnou hru a je lepší sledovat dva hráče, kteří potápějí, než dva taktiky, kteří nechtějí nechat nic být. Věděl jsem, že vítězem bude ten, kdo bude lepší v taktice. Je to vždycky těžká dřina.

Ot: Myslíš, že jsi našel tu formu, se kterou jsi se dostal před pár lety do finále?
Od: Ne, ještě ne. Jen hraji svou hru a zkouším se dostat co nejdál. Raději bych prošel nepovšimnutý. Kdykoliv jsem se cítil pod tlakem, měl jsem pocit zodpovědnosti.

Ot: Jaké to je změnit klub?
Od: Zabralo mi trochu času se tam usadit, protože jsem nebyl prvotřídní hráč, ale jsem moc rád, že jsem se tam dostal. Trénuji s Johnem Higginsem, což je skvělé. Trénoval jsem sám po řadu let, takže je prima trénovat s Johnem.

Ot: Jaký bude tvůj zápas proti Neilovi?
Od: Jsem si jistý, že proti Neilovi to bude jiný zápas. Jde za svými strky a jsem si jistý, že to bude otevřený zápas. Moje hra je v dobré formě. Nepotřebuji si upevnit jméno, Chci se jen dostat co nejdál, protože některá velká jména jsou pryč a chtěl bych se dostat do semifinále nebo finále. Hraji dost dobře a rád. Není tu žádná snadná hra. Bude to práce.

Ot: Jsi pyšný na to, že jsi poslední skotský hráč na turnaji?
Od: Jsem pyšný na to, že jsem tu poslední Skot. Byl bych radši, kdyby nás tu bylo víc, a doufám, že na mě bude Skotsko pyšné.

Ken Doherty 13 Matthew Stevens 8

24. dubna 2006

Pozápasová tisková konference shrnuje, jak Dubliňan porazil loňského finalistu…

Ken Doherty odpovídá:
Ot: Musíš být překvapený, že jsi zápas vyhrál tak lehce
Od: Absolutně, specielně poté, co jsem minulou noc minul černou (za stavu 8-7). Spousta lidí mě asi okamžitě odepsala, ale pak jsem získal první dnešní frame a to mě uklidnilo a zbavilo mě to noční můry na černé z předchozí noci. Věděl jsem, že hraji dobře. Zápas byl těsný, bylo to nahoru a dolů, velmi soutěživá hra. Ale po prvním dnešním framu jsem už byl ve svých kolejích, a získal jsem to sebevědomí, které jsem v tu chvíli potřeboval. Pokaždé jsem se dostal ke stolu, když jsem se domníval, že sklidí. To je Mistrovství světa, to je proč to děláš a je skvělé, že se ti všechny ty hodiny vrací. To mi dodává sebevědomí sem jít a hrát proti všem těžkým soupeřům.

Ot: A teď tě čeká další těžký soupeř
Od: Marco hrál proti Stephenu Maguire velmi dobře. Každý ve čtvrtfinále si zaslouží tu být a mít šanci vyhrát turnaj. Marco, když má svůj den, může porazit kohokoliv. Nesmíš se bát svého soupeře, musíš prostě zkoušet hrát svou nejlepší hru. Jsem rád, že jsem zvládl tenhle zápas a těším se na zítřejší. Zacházej s každým hráčem se stejným respektem, nehledě na to, kdo to je.

Ot: Měl jsi obavy, když s tebou srovnal krok?
Od: Ano, zvládl jsem se dostat o pár framů dopředu, ale Matthew je velmi dobrý hráč a velmi rád tady hraje. Má tady dobrý zápis. V delších zápasech se vlastně nebojíš, když se dostaneš o pár framů dopředu. Je skvělé zase hrát dobře.

Ot: Provizorní žebříček ukazuje, že soutěžíš znovu o samotný vrcholek.
Od: Vloni touto dobou, kdybych prohrál svůj první zápas, vypadl bych z top 16. Dal jsem do toho hodně tvrdé práce a mám kolem sebe spoustu dobrých lidí. Je v tom spousta hodin a obětí, které lidi nevidí. Může to být složité, je to spousta času mimo tvou rodinu. Ale když vyhraješ zápas jako je tento, zjistíš, že to za to stojí. Vím, že mi dneska hodně lidí v Irsku fandí.

Ot: Byl okamžik, kdy jsi si myslel, že už nevyhraješ žádný titul?
Od: Ano, někdy se dostaneš dolů, tak nízko, že potřebuješ znovu uvěřit v sebe a potřebuješ lidi kolem, aby ti řekli, že to stále můžeš dokázat.

Ot: Spal jsi minulou noc dobře?
Od: Vlastně ne, mohl bys, kdybys minul tu černou?! Bylo to asi horší, než ta černá, kterou jsem minul na 147 (na Masters 2000). Nevím, jak jsem ji minul, ale stává se to. Ale naštěstí mě to nesrazilo.

Matthew Stevens odpovídá:
Ot: Byl to pro tebe těžký zápas
Od: Ken hrál dobře po celou dobu zápasu. Nenahrával vysoké breaky, ale udržoval mě pod tlakem. Zkraje mi ukradl pár framů, kdy jsem měl šanci jít do vedení. A dneska mě nenechal ani nakouknout, hrál fantastický snooker.

Ot: Za stavu 8-8 jsi musel cítit sebedůvěru
Od: Ano, cítil jsem se dobře během zápasu a moc jsem toho nezkazil. Ale hrál lépe. Pořád jsem ho doháněl. Je velmi dobrý hráč, dostával se o 40 nebo 50 bodů do vedení a pak mi nechal složitý stůl. Opravdu si zasloužil vyhrát a přeji mu hodně štěstí.

Ot: Hraje dost dobře na to, aby to celé vyhrál?
Od: Určitě, má komplexní hru a minul za zápas jen 4 nebo 5 koulí. Hrál více méně bezvadný snooker, i když nenahrával vysoké breaky.

Ot: Na začátku jsi byl pod tlakem vypadnutí z top 16
Od: Ano, to ještě tlak dodalo, ale vyhrál jsem svůj první zápas a to mě tam usadilo, takže jsem se cítil proti Kenovi v pohodě. Nemyslím, že jsem hrál hůř, ale jeden nebo dva framy udělaly ten rozdíl.

Peter Ebdon 13 David Gray 2

24. dubna 2006
Pozápasová tiskovka nás seznamuje s Ebdonovou cestou do čtvrtfinále…

David Gray odpovídá:
Ot: Musíš být zklamaný, Davide, nevypadalo to, že bys prošel
Od: Nehrál jsem od začátku až do konce. Nedostal jsem se vůbec do formy. Během pár framů na začátku části jsem se mohl vrátit zpátky do zápasu, ale ztratil jsem přenastavení a pokaždé, když jsem se dostal k potápění se mi pokopaly přesně v okamžiku, kdy jsem si myslel, že už se trochu dostávám do rytmu. Byla to opravdu jedna z nočních můr.

Ot: Hrál Peter dobře a dostal tě pod tlak?
Od: Hrál dobře a dostal mě pod tlak hned na začátku zápasu, ale já jsem mu dal spoustu šancí. Nikdy nebyl pod tlakem.

Ot: Je nějaká zkušenost, kterou si můžeš z letošního Crucible vzít?
Od: Cítil jsem, že ke konci sezóny se moje hra zlepšuje, na čemž můžu stavět v příští sezóně. Ale skutečně jsem měl rok noční můry. Je škoda, že skončil tak špatně. Doufám, že v příští sezóně si dám svou hru dohromady.

Ot: Odložíš na chvíli své tágo?
Od: Abych byl upřímný, nemyslím si, že si udělám nějakou velkou přestávku. Vloni jsem nadlouho přerušil a myslím, že to mělo velký dopad na mou hru. Nebudu se zatěžovat tak velkou přestávkou i v příštím roce.

Peter Ebdon odpovídá:
Ot: Musíš být spokojený se svým vystoupením
Od: Vždycky je fajn vyhrát.

Ot: Petře, je tato změna na více otevřený Šampionát na dlouho?
Od: Abych byl upřímný, nevím. Nedívám se a nesoustředím se na žádný jiný zápas. Nesleduji žádnou jinou hru a vlastně ani nedokážu říct, kdo vypadl. Dělám si jen svoje a soustředím se jen na každý svůj zápas. Jsem spokojený se svou přípravou a cítím se tak připravený, jako ještě nikdy. Vše je v pořádku. Myslím, že mi vyhovují dlouhé zápasy a užívám si to tady. Moje soustředění bylo v poslední části lepší a cítím, že jestli projdu turnajem, dám do toho tu práci, bude to mít odezvu. Takže jsem spokojený. Miluji tenhle turnaj a tohle místo. Vždy jen jeden zápas.

Ot: Myslíš, že jsi už otestovaný?
Od: Jo, Michael Holt hrál opravdu dobře a dostal se zpět ze stavu 8-4 (v posledním kole) na 8-8. Naštěstí se moje koncentrace vrátila a já jsem zjistil, co jsem potřeboval na výhru 10-8. Nemůžete se na to vždycky spolehnout, ale bylo fajn být schopen to udělat.

Ot: Vzhledem k tomu, jak jsi spokojený se svou přípravou, měli by se ostatní kluci (hráči) bát?
Od: Jsem si jistý, že se soustředí na svou vlastní hru stejně jako já, takže se určitě příliš nebojí. Nemohu udělat nic víc, než ten člověk se kterým hraju. Takhle se na to dívám.

Ot: Ve čtvrtfinále máš Shauna (Murphyho). Jaký je tvůj zápis proti němu?
Od: Hrál extrémně dobře, když mě vloni v Crucible (v semifinále) porazil ze stavu 12-12, když jsem si myslel, že jsem silný favorit. Všechna čest. Hrál úžasný snooker. Po zápase jsem ho pochválil, což si určitě zasloužil, protože hrál fantasticky. Bude těžké ho porazit. Je zvláštní mistr světa a vloni se mu podařilo tuto hru hodně zviditelnit. Ne každý by to udělal a on má opravdu skvělý vliv na snooker. Všechna čest. Užívá si toho, že je mistr světa tolik, že tím až otravuje.

Ot: Vidíš tu nějakou podobnost s tebou? Řekl jsi, že bys to zkusil udělat, kdybys vyhrál.
Od: Zkusil bych to a bylo by fajn mít tu možnost znovu.

Ot: Co si myslíš o stole?
Od: Minul jsem pár strků, ale myslím, že stůl je s novým plátnem skvělý. Je velmi podobné plátnu, na které jsme byli připraveni.

Ot: Shaun Murphy řekl, že stoly jsou pomalejší, ale že je to na hráčích, aby se přizpůsobili. Co ty na to?
Od: Tohle je Mistrovství světa a vy byste měli doufat, že podmínky budou v pořádku. Shaun uvedl svůj názor, ale má pravdu, musíte se přizpůsobit. Naštěstí jsem svůj první zápas vyhrál. Myslím, že tyto podmínky mnohem více napomáhají kvalitnímu snookeru.

Ot: Shaun se stal „oblíbeným synem“ díky tomu, co pro snooker udělal. Je ti sympatický?
Od: To myslíš vážně? Jsem profesionál, jsem tu kvůli výhře. Všichni jsme profesionálové, všichni jsme tu kvůli výhře tohoto turnaje. Dojít tak daleko, jak jsme schopni. Vždy jen jeden zápas.

Mark Williams 13 Mark Selby 7

22. dubna 2006
Pozápasová tisková konference přináší více informací o Williamsově cestě do čtvrtfinále...

Mark Selby odpovídá:
Ot: Jak si myslíš, že jsi hrál?
Od: Nesouvisle. Zkraje jsem měl pár šancí. Kdybych se jich chopil, byla by to možná jiná hra. Ale Mark byl během zápasu lepším hráčem. Zasloužil si vyhrát a dobře skóroval.

Ot: Ale stejně musíš být se svým Mistrovstvím spokojený.
Od: Ano, ještě nikdy jsem zápas v Crucible nevyhrál, takže porazit Johna Higginse, který byl v této sezóně ve skvělé formě a pak ještě dobře prohnat Marka – jsem šťastný jak blecha. Doufám, že to je začátek příštích věcí.

Ot: Nemyslíš, že jsi jen nastoupil pozdě?
Od: Odpadl jsem ve druhé části – potřeboval jsem tu část vyhrát, abych měl dobrou šanci.

Ot: Ale získal jsi spoustu sebevědomí
Od: Ano, tenhle turnaj dává BBC, takže jsem spoustě lidí předvedl, že umím hrát.

Ot: Jestli se Ronnie dostane do čtvrtfinále, myslíš, že ho Mark může porazit?
Od: Hraje dost dobře, záleží to na Ronnieho náladě. Bude to dobrý zápas.

Mark Williams odpovídá:
Ot: Jsi s výsledkem spokojený?
Od: Ano, hodně. Vrátil se večer dobře a dostal mě trochu pod tlak. Jsem rád, že jsem se udržel pohromadě až do konce a dostal jsem se dál. Za stavu 11-5 jsem věděl, že to ještě nemám v kapse, měl jsem pocit, že by mě mohl dostat pod tlak.

Ot: Jaký máš pocit ze své hry?
Od: Nehrál jsem tak dobře jako v mém prvním zápase, ale hrál jsem solidně a hodně jsem ho tlačil. Spousta rozdrobených framů mohla dopadnout jinak, takže to mohlo být mnohem těsnější. Zvládl jsem sebrat dost takových, které mi nepatřily. To otočilo zápas v můj prospěch.

Ot: V posledních týdnech se udála opravdu proměna tvé formy
Od: Ano, už je to dávno, co mi hrozil sestup z top 32. Teď jsem zpátky v top 16 a tlačím se na post 8. Kdyby jsi se před pár měsíci 100 lidí zeptal, 99 z nich by řeklo, že nebudu na tom místě, na kterém teď jsem. A pořád jsem ve čtvrtfinále na Svěťáku. Dal jsem do toho spoustu práce a moje sebevědomí stoupá s každým vyhraným zápasem.

Ot: Vypadá to, že bys příště mohl hrát s Ronniem a s tím jsi v poslední době moc nehrál
Od: To bylo proto, že jsem vypadával v prvních kolech! Určitě bych raději viděl vyhrát Ryana, protože je to můj dobrý kamarád. Ale když chceš vyhrát Mistrovství světa, musíš nastupovat proti těm nejlepším a porazit ty nejlepší a Ronnie je nejlepší.

Marco Fu 13 Stephen Maguire 4

22. dubna 2006
Pozápasová konference se vyjadřuje k Fuově cestě do čtvrtfinále..

Stephen Maguire odpovídá:
Ot: Musíš být zklamaný
Od: Nikdy není hezké prohrát, zvlášť 13-4. Jsem nakonec rád, že jsem neprohrál ve dvou částech, to se mohlo lehce stát. Všechna čest Marcovi, je to asi nejlepší hráč, s jakým jsem hrál za posledních pár sezón, takže mu přeji hodně štěstí.

Ot: Byl jsi překvapen, jak hrál dobře?
Od: Ne, protože jsem s ním trénoval a dokonce před třemi nebo čtyřmi lety, kdy byl v jiné kategorii, byl tipován na mistra světa. Měl v této sezóně trochu nedostatek sebevědomí, protože prohrál pár zápasů prvního kola. Ale dokáže hrát lépe, než hrál dneska, takže může nadělat ještě trochu škody.

Ot: Byl jsi si vědom toho, že se v posledním framu minulou noc dopustil faulu? (Fu se náhodou při hře na červenou dotkl modré)
Od: Viděl jsem to, ale nebyl jsem si 100% jistý. Někdy vidíš věci, které nejsou. Je to na rozhodčím, aby to viděl. I kdybych si byl 100% jistý, nejsem si jistý, co bych dělal. Nic by to nezměnilo. On to zřejmě nevěděl, Marco je čestný, řekl by to, kdyby si toho všiml.

Ot: Těšíš se na příští sezónu?
Od: Nevážil jsem si této sezóny. Minulé léto jsem nabral příliš váhu a to se mi vrátilo, to mě stálo sezónu. Spadl jsem v žebříčku a vůbec mě to netěší. Mám naplánováno jít kupředu a to je vlastně dozadu ve svých stopách. Opravdu se chci vrátit zpátky tam, kde jsem byl před pár lety. Musel jsem si pořídit novou vestu, takže něco je špatně. Možná je to skryté požehnání. Nechci být tlustý mistr světa!

Marco Fu odpovídá:
Ot: Musíš být šťastný s tím, jak jsi hrál
Od: Ano, moje forma se začala obracet na UK, když jsem málem porazil Kena Dohertyho. Potřebuješ prostě vyhrát proti komukoliv můžeš. Neporazil jsem Stephena v tréninku po 5 nebo 6 let, obvykle mi to dělal těžké, takže je fajn to změnit.

Ot: Pracoval jsi s Terry Griffithsem
Od: Ano, pracovali jsme spolu na pár věcech včetně mého uchopení tága, podložení tága a přístupu ke strku. To jsou prostě hlavní věci, ale když je dáte dohromady, tak je to potom obrovský rozdíl. Opravdu to pomohlo. Měl jsem předtím potíže, vypadalo to, jako by ostatní hráči jen ukazovali, jak mě porazit. Způsob, jakým jsem hrál vypadl dost nezvratně, takže to byl důvod, proč jsem šel za Terrym a teď jsem nabral dobrý směr. Byl jsem s Terrym od listopadu.

Ot: Všiml jsi si včera v noci faulu?
Od: Ne, zjistil jsem to až v noci z teletextu. Kdybych to věděl, tak bych to určitě přiznal. Snookeroví hráči jsou velmi sportovní a jsme na to pyšní. Kdybych věděl, že jsem fauloval, uznal bych to okamžitě bez ohledu na soutěž.

Ot: Tvoje sebevědomí musí být vysoko
Od: Ano, porazil jsem světovou trojku 13-4, i když jsem neměl proti němu dřív dobrý zápis a to je pro mě perfektní. Jen si chci užívat své zápasy. Mým cílem v této sezóně bylo užívat si každý okamžik a hrát v Crucible a užívat si to, je skvělé. Chci si to užívat pokaždé, kdy tam půjdu hrát, protože nikdy nevíte, kdy je to naposledy.

Ot: Nadlouho jsi byl Asijský top hráč, než se objevil Ding. Inspiroval tě jeho úspěch?
Od: Ano, Čína je teď hodně silná a pochází odtud spousta hráčů. Jsem velmi pyšný, že jsem jedním z nich. Doufám, že se mi bude dařit tak jako Dingovi, bylo pro mě velkou inspirací, když vyhrál UK, protože je z Číny a byl úspěšný i jinde a je mu teprve 18. Když to může dokázat on, tak já taky.

Shaun Murphy 13 Steve Davis 7

22. dubna 2006

Pozápasová tisková konference komentuje sedmou nepřetržitou výhru v Crucible obhajujícího šampióna

Shaun Murphy odpovídá

Ot: Cítil jsi letos při hře se Stevenem víc nadějí?
Od: Vlastně ne, protože si myslím, že každý stále považuje Steva za velmi dobrého hráče a já neočekávám, že každý bude při mě, když hraji s ním, protože on je legenda. On přijde, dostane se mu skvělého přijetí a každý ho chce vidět hrát dobře a to mě zasahuje! Je to stále chlapík, ke kterému vzhlížím a je prima ho sledovat ozařovat stůl a dělat velmi chytré věci. Vypadají neškodně, ale ve skutečnosti jsou opravdu chytré a je prima ho sledovat. Naštěstí pro mě neuzavřel framy tak, jak je zvyklý a já jsem ve čtvrtfinále.

Ot: Už jsi zdravý?
Od: Ne úplně. Můj krk je opravdu bolavý, ale nedělá mi to už teď moc problémů. Během prvního kola to bylo opravdu nepříjemné, ale šel jsem několikrát brzy do postele a užíval jsem nějaké léky a snad budu do čtvrtfinále v pořádku.

Ot: Umožní ti výměna plátna získat rytmus?
Od: Plátno bude vyměněno v sobotu na čtvrtfinále a všechny stoly budou rozmontovány a nová plátna budou natažena na semifinále. To nedá nikomu výhodu, pro každého to bude stejné. Nové plátno neudělá žádnou velkou změnu na tom, jak budou hráči procházet turnajem, bude to jen znamenat, že to možná bude tak, jak jsme zvyklí na mnoha jiných akcích. Byl jsem překvapený, jak hodně se mluví o plátně. Nevím, jestli hráči zapomněli jak se přizpůsobit, ale možná je plátno trochu pomalejší, měli by udeřit kouli trochu silněji. Nicméně kapsy jsou malé, takže když odehrajete trochu silněji, musíte být mnohem přesnější a některé strky nejsou stejné, jako obvykle. Nemohu uvěřit, jaké množství hráčů si stěžovalo kvůli rychlosti stolu, když jsme všichni vyrostli na různých klubových stolech a některé stoly, na kterých jsem po světě hrál, byly příšerné, ale musíte se prostě přizpůsobit.

Ot: Letos jsi neměl moc náběhů přes 60.
Od: Nehraji letos tak dobře jako vloni. Musím říci, že moje taktická hra se objevila v této sezóně. Vyzrál jsem na Jamese Wattanu a Steve Davise, takže jsem se svou hrou v prvních dvou kolech spokojen. Nikdo neporazí Nuggeta bez znalosti pohybu kolem stolu. Oba jsem se dostávali do těžkých pozic a když dokážu dostat někoho takového jako je on do problémů, pak snad najdu mou jistotu potápění. Myslím, že jsem ji zapomněl někde doma! Dříve nebo později ji najdu a až se tak stane, a jestli si udržím hru na jistotu tak dobrou, pak budou mít i ostatní hráči problémy.

Ot: Myslíš, že někteří hráči použijí stůl jako výmluvu?
Od: Myslím, že je divné, že někteří hráči si myslí, že stoly budou na všech akcích pokaždé stejné. Nevím, odkud to pochází – to se nestává v žádném jiném sportu. Když vyrosteš hrou na stolech v juniorských turnajích, mění se týden od týdne a naučí tě přizpůsobit se pomalejšímu nebo rychlejšímu stolu. Moc dovoluje lidem mluvit o tom, co bylo v minulosti. To není problém, jen to upozorňuje na hráče, kteří se mohou přizpůsobit, ale nemají ve zvyku nechat uniknout moc strků – všichni vypadají, že rozbijí zadní stranu kapsy. Kdyby začali dělat kapsy ze skla, pak jsem v potížích!

Steve Davis odpovídá:
Ot: Vyhrál jsi proti Shaunovi o pár framů víc, než vloni
Od: Vloni hrál překvapivě dobře a bylo by nefér kritizovat ho za toto vystoupení. Podmínky jsou dost složité. Myslím, že vymění plátno. Bylo také vlhké a to není chyba plátna, po několik posledních dnů pršelo. Pro Crucible je neobvyklé být vlhký. Když je vlhkost ve vzduchu, dostává se do plátna a zmenšuje to kapsy. Byl jsem rozhozen způsobem, jak jsem začal první 2 části a hlavně způsobem, jakým jsem ztratil pátý frame, zahodil jsem ho a to mě hodně bolelo. Místo 3-2 to bylo 4-1. Neřekl bych, že jsem se nevzpamatoval, ale potýkal jsem se pak s potížemi. Odešel jsem z druhé části a první 2 framy jsem dřel jak mezek a od té doby to bylo lepší. Ale užil jsem si to.

Ot: Jak vidíš Muphyho šance?
Od: Nemůžeš předpovídat, co se stane. Některým výsledkům nemohu uvěřit. Je to o dni. Ve svém dni je brilantním hráčem, takže to může vyhrát. Trochu se potýká s nachlazením, takže není 100%ní. Jestli položí jiné plátno, pak uvidíš, kdo hraje dobře, jestli se rychle přizpůsobí podmínkám. Není bez šance. Ale nemůžeš odepsat nikoho. Komentoval jsem zápas Marco Fu proti Alanovi McManusovi a nevypadalo to, že hraje tak dobře a myslel jsem si, že není způsob, jak by porazil Stephena Maguire. A teď vede 12-4. Nemůžete říct, kdo bude hrát dobře. Je to hodně otevřené. Je tu spousta hráčů, kteří by měli víc problémů to vyhrát, než jiní, ale když dáš do turnaje životní optimismus, každý hráč může dokázat velké věci.

Ot: Vrátíš se příští sezónu?
Od: Ano, měl jsem dobrou sezónu. Nebyla úplně skvělá, ale byla produktivní, specielně průchod do finále na UK. Půjdu dneska ven a budu slavit mou sezónu, protože jsem nevypadl z žebříčku. Ve skutečnosti jsem šel v žebříčku nahoru. Ostatní hráči mají problémy, takže jsem na tom dobře. Možná že dokonce v top 16 vydržím do 50. Nenechal jsem si moc přání, ale jedno jsem na dně krabice našel! Je fajn hrát dobře, měl jsem své chvíle a užívám si je víc. Těším se na příští sezónu. Chtěl bych projít trochu lepším startem v zápasech, to je věc, která se stává s věkem těžší. Jimmy White řekl to samé. Musíš to prostě přijmout, možná musíš být víc fit, takže budu jezdit na kole.

Neil Robertson 13 Stephen Lee 9

21. dubna 2006

Pozápasová tisková konference o Australanově místě ve čtvrtfinále…

Neil Robertson odpovídá:
Ot: Uvidím teď úsměv?
Od: Ano, samozřejmě jsem hodně šťastný.

Ot: Jak si myslíš, že jsi hrál?
Od: První část nasadila dost vysoký standard, pro mě to byla nová úroveň. Myslím, že nejlépe jsem hrál za stavu 5-6. Hrál jsem absolutně fantasticky a v posledních dvou jsem stále hrál dost dobře. Snažil jsem se odskočit a Stephen se snažil vrátit, takže to byl fantastický zápas. Díky bohu za to, že jsem se dostal brzy do vedení, protože to je jediný způsob.

Ot: Je to poprvé od roku 1983, kdy je Australan ve čtvrtfinále.
Od: Ano, Eddie Charlton. Na to jsem hodně hrdý. Dostal jsem se do čtvrtfinále na UK a teď na mistrovství světa, to je dost dobrá sezóna. Jsem teď v top 16. Nevím, jestli nemám dokonce šanci dostat se do top 8. Všechno vypadá dobře. Hraji dost dobře. Jestli si udržím úroveň hry, myslím, že to bude dost dobré.

Ot: Viděl jsi někdy hrát Eddie Charltona?
Od: Vlastně jsem se s ním nikdy nesetkal. Viděl jsem ho hrát jenom v televizi. Je škoda, že jsem se s ním nikdy nesetkal. Žiji v Melbourne a on žil v Sydney. Bylo smutné, když zemřel.

Ot: Kolik tady máš fanoušků?
Od: Mám tu fakt dobrýho kámoše z Cambridge a na čtvrtfinále jich bude víc. Jsem si jistý, že bude. Opravdu to pomáhá. Ale mám podporu od diváků obecně. Dostalo se mi dost dobrého přijetí, asi kvůli způsobu mé hry, agresivní a dobré pro oko, když se mi daří. Chtěl jsem sem vzít tátu, ale už bylo trochu pozdě, ale určitě tady bude příští rok.

Ot: Jaké je v současné době postavení snookeru v Austrálii a je tam hodně dobrých hráčů?
Od: Je tam jeden hráč, který by mohl být za pár let dost dobrý. Pochází z Cambridge a žije se mnou. Je ještě trochu neopracovaný, ale má obrovské množství vrozeného talentu. Myslím, že by mohl být opravdu dobrý. Jeho jméno je Vinni Calabrese. Hodně štěstí při výslovnosti! (Calabrese je mistrem Austrálie do 21 let). Austrálie je celá divá po vítězích. Dal jsem pár interview. Kdybych vyhrál, bylo by to ve všech zpravodajstvích. Kdyby někdo jako já vyhrál takhle velký turnaj, přivedlo by to u nás doma pozornost k této hře zpátky. Začínají si mě trochu všímat. Myslím, že Quinten (Hann) měl šanci ji zviditelnit. Zkazil to. Nevím proč! Snažím se dělat to nejlepší, co dokážu, abych zlepšil povědomí a udělal hráče pyšnými a získal publicitu na dobrou sezónu, ne špatnou! Prostě to miluju.

Ot: Kdyby tady vyhrál, splatíš nám za Ashes?
Od: Jo. Když tady vyhraju a Austrálie vás v příštích sériích porazí 4-0..!

Ot: Překvapil jsi sám sebe trochu v tom zápase, věděl jsi, že dokážeš hrát tak dobře, jak jsi hrál?
Od: Po UK, tam jsem se dostal do čtvrtfinále. Hrál jsem dobře, ale moje poziční hra byla otřesná. Myslím, že to mě stálo turnaj. Když jsem hrál s Dingem, dostal jsem šance, ale ztratil pozici nebo jsem minul. Mluvil jsem s Terry Griffithsem a on mi řekl, že je rozpačitý z mé kontroly bílé koule. Zkusil se mnou pár věcí a já jsem na tom po několik posledních měsíců pracoval opravdu tvrdě. Teď to začíná přinášet ovoce. Je mnohem lehčí vyhrávat framy a zápasy, když máte kontrolu nad koulemi, než odehrávat každý strk ze vzdálenosti 10 stop.

Ot: Stephen Lee řekl, že by tě rád viděl hrát trochu pod tlakem.
Od: Myslím, že to byla legrace. Na Maltě jsme si dali spolu pár drinků a on nemohl přestat mluvit o tom, jak skvěle se mi podařilo dostat tágo mezi koule. Pak jsem viděl to interview, kde se psalo, že slyšel, že jsem hrál dobře. Porazil jsem ho na UK 9-4, takže to musel vidět, jedině, že by dělal Ronnieho s ručníkem přes hlavu. Myslím, že jsem hrál opravdu dobře.

Stephen Lee odpovídá:
Ot: Jak bys shrnul své vystoupení?
Od: Byla tam stovka mezi spoustou nesmyslů. Nahrál jsem stovku, dobrý pocit na 5 minut, pak jsem se necítil dobře po několik framů. Moje jistoty mě ničily. Nemůžete ho nechat s rukama na stole. Vypadal dobře, získal z toho výhodu. Ale určitě je dobrý hráč.

Ot: Nebyl žádný problém s tvým skórováním?
Od: Bylo to všechno možné. Zkoušel jsem útočit, ale nedostal jsem ho pod tlak. Moje jistoty nebyly dobré po celou dobu zápasu. To mě zklamalo. Cítil jsem, že bych mohl skórovat, ale on začal mnohokrát hrát první a já jsem měl párkrát potíže. Byl schopen hrát dlouhé strky. Dostal se do vedení. Je dobrý hráč. Musím říci, že je lepší než já. Nehrál jsem v Yorku dobře a on tam dobře hrál a nyní hrál po několik posledních dní dobře znovu.

Ryan Day 10 Joe Perry 3

20. dubna 2006
Pozápasová tisková konference se vyjadřuje k Dayovu postupu do druhého kola…

Ryan Day odpovídá
Ot: Bylo to pro tebe velmi pohodlné
Od: Ano, Joe nahrál v prvním frame 97, ale já jsem hrál dobře v dalších čtyřech nebo pěti framech. Byl jsem pevný a chytal jsem se šancí. Joe mě nechal, abych se dostal do slušného vedení. Udržoval jsem ho od té doby pod tlakem a dělal to, co jsem musel.

Ot: Jak se cítíš před zápasem s Ronniem?
Od: Kdybych měl možnost, tak si určitě nevyberu zápas s ním, ale těším se na to. Hráli jsme spolu už jednou a prohrál jsem ve Skotsku 5-4 (na Players Championship). Může tě převálcovat, ale když se mi podaří dobrý start, tak uvidím jak to půjde.

Ot: Chtěl bys mít za sebou víc zápasů?
Od: Ne. Jsem docela šťastný! Joe nehrál tak, jak umí a párkrát minul. Ale cítil jsem, že mohu dát víc. Pokaždé, když jsem mohl sklidit, tak jsem to udělal. V posledním framu jsem měl opravdu těžké sklizení a opravdu jsem se soustředil, abych si byl jistý, že zápas ukončím.

Ot: Je tu hodně podobnosti mezi tebou a Shaunem Murphy
Od: Ano. Ronnie je těžký test, ale nejsem tu do počtu. Možná 1. května zdvihnu pohár. Věřím, že jednoho dne budu mít šanci vyhrát mistrovství světa. Připouštím, že fakt, že Shaun vyhrál, mě také inspiruje.

Joe Perry odpovídá:

Ot: Bylo něco špatně se stolem?
Od: Ne, myslím, že stůl hrál dobře. Slyšel jsem pár komentářů od ostatních hráčů, ale já jsem byl překvapen, jak je rychlý. Byl to opravdu dobrý stůl.

Ot: Jak moc jsi svým vystoupením zklamaný?
Od: Jsem absolutně na dně. Nevím, jestli je možné trénovat na nějakou akci příliš tvrdě. Přišel jsem sem plný sebevědomý a Barry Hawkins a Neil Robertson mohou potvrdit, jak dobře jsem hrál v posledních 14ti dnech. Ale všechno jsem to nechal na tréninkovém stole. Vstoupil jsem docela slušně s 90ti body v prvním framu. Měl jsem šance ve většině framů minulé noci a nemůžete si dovolit míjet. Čím víc jsem míjel, tím víc a víc získával Ryan sebevědomí. Byla to všechno moje práce.

Ot: Jak daleko může Ryan dojít?
Od: Je velmi dobrý hráč s moderní hrou, jde si pro strky a skóruje, když to jde. Je pro mě těžké říci spravedlivý názor, protože jsem ho vlastně nevyzkoušel, ulehčil jsem mu život. Mohlo by to být odlišné, kdybych ho donutil k chybám. Chytil se svých šancí daleko lépe než já. Je jeden z mnoha, každý je dobrý!

Peter Ebdon 10 Michael Holt 8

20. dubna 2006
Pozápasová tisková konference se vyjadřuje k Ebdonovu překonání Holtovy výzvy…

Peter Ebdon odpovídá:
Michaelovi nic neberu, udělal mi to hodně těžké a vrátil se silný. Potýkal jsem se hodně s potížemi a dal jsem do tohoto turnaje hodně tvrdé práce, pravděpodobně jsem pracoval tvrději, než kdy jindy a přišel jsem sem v opravdu dobré formě. Fyzicky jsem na tom tak dobře jako ještě nikdy.

Ot: Michael je hodně schopný
Od: Ano, hodně a je to opravdu milý mladík. Způsob, jakým se někdy pohybuje u stolu, nemůžete brát špatně. Když ho neznáte, možná to tak brát můžete, ale neměli byste, protože je milý chlapík a fantastický hráč. Je to opravdu pro mě dobrá výhra, protože se ke mně vrátil odvážně a zeptal se mě na pár věci. Za stavu 8-8 jsem se cítil nejlépe, byl jsem klidný a soustředěný, cítil jsme se skvěle. To je jediný způsob, jak se chci cítit i když bych byl raději, kdyby to nepřišlo až za stavu 8-8.

Ot: Myslíš, že ti tento zápas pomůže ve zbytku turnaje?
Od: Bez pochyby, jedna věc, na kterou si v této sezóně stěžujeme je nedostatek zápasové praxe a tady jsem jí určitě měl dost. Jsem rád, že jsem vyhrál. Těším se domů na pár dní tréninku a na svou ženu Deborah, která se sem vrátí se mnou.

Michael Holt odpovídá:
Ot: Věřil jsi si, když jsi se dostal zpátky?
Od: Cítil jsem se jako bych nemohl celý den potopit kouli, takže jsem rád, že jsem ukázal trochu z mé osobnosti a mohl jsem se vrátit zpátky kdežto předtím bych to prostě vzdal. Měl jsem ke konci pár šancí a bylo tam hodně stresu. Mohu si z toho vzít i pár pozitiv, bojoval jsem a bojoval a skoro jsem to dokázal. Ale ke konci dne jsem nehrál dost dobře. Moje potápění dlouhých koulí nebylo dobré, cokoli nad 6 stop nešlo nikam blízko. Prostě jsem tam přišel trochu zkrácený.

Ot: Byl jsi otrávený?
Od: Myslím, že jsem byl docela v pohodě. Necítil jsem se o moc hůř, než po celý den. Někdy prostě cítíš, že nemůžeš potopit ani kouli, prostě jsem se cítil opravdu špatně. Viděl jsem, jak to někdy dělám. Je skvělé, když v Crucible hrajete dobře a hrozné, když ne. Peter je skvělý hráč a velmi profesionální a ke konci ukázal, jaká je třída.

Ot: Jak bys zhodnotil svou sezónu?
Od: Uhrál jsem pár dobrých akcí, ale mohlo to být lepší. Jsem zklamaný, že jsem tady prohrál v prvním kole, protože jsem cítil, že bych mohl ještě něco dokázat.

Nigel Bond 10 Stephen Hendry 9

19. dubna 2006
Pozápasová reakce z Bondova úžasného vítězství

Stephen Hendry odpovídá:

Ot: Způsob jakým jsi prohrál byl krutý
Od: Souhlasím

Ot: Kde stojí tato porážka ve tvé kariéře?
Od: Tam kde ostatní.

Nigel Bond odpovídá:

Ot:Musíš být šokovaný.
Od: Jsem úplně oněmělý. Byl to jeden z těch úžasných zápasů v Crucible, které se někdy objeví, vždycky zas a znovu. Jsem rád že jsem na té vítězné straně. Stephen mě tady za ty roky párkrát ostře vypráskal, takže si myslím, že to byla tak trošku odplata.

Ot: Myslel jsi si, že to zvládneš, když jste se dostali do hry „kdo s koho“?
Od: Nechtěl jsem tu černou hrát s rotací, i když to nakonec byl takový strk. Ale třásl jsem se tak, že jsem prostě jen tu hladkou kouli odehrál. Jakmile jsem do ní udeřil, věděl jsem, že spadne, byla to ta správná rána. První úder na přenastavené byl trochu šťastný, měl jsem dvojitý dotek a nechal jsem ji na bočním mantinelu. Ale pak jsem zahrál dobře.

Ot: Frame, který jsi prohrál za stavu 7-3 mu dal šanci vrátit se do zápasu
Od: Ano, určitě, dostal jsem se do závěrečného „kdo s koho“, ale předtím jsme měl hrát červenou do černé. On se pak dostal zpátky do zápasu.

Ot: Myslel jsi si, že jsi zahodil svou šanci?
Od: Trochu ano, určitě jsem si myslel, že jsem měl mít vedení 8-3 a dostal jsem se na 7-6. Ale pak jsem si řekl, že pořád jsem ve vedení. Měl ke konci trochu smůlu. Měl pár špatných kopnutí. Vyklepala se mu červená a dal mi šanci se vrátit na 8-8. A to pravděpodobně vyrovnalo zápas.

Ot: Zvyšovalo se ke konci napětí?
Od: Ano, ale cítil jsem se ve skvělé formě. Zvládl jsem to.

Ot: Byl jsi překvapen, jak včera Stephen míjel?
Od: Oba jsme minuli spoustu koulí. Od něj jsem to neočekával a když se mu to stalo, tak jsem to musel využít.

Ot: Už jsi někdy hrál tak vzrušující zápas?
Od: Asi v roce 1996 ve finále British Open proti Johnu Higginsovi. Tohle patří mezi ty skvělé zápasy, které jsem vyhrál, i když to není tak docela to samé, jako vyhrát turnaj. Podívej, co dokáže Steve Davis a je mu 48. Stále soutěžím s mladými hráči a když mám svůj den, tak mohu porazit kohokoliv. Není nic lepšího, než vyhrát zápas jako je tento a v tom chci pokračovat. Dostanu se tady přes kohokoliv, když budu mít svůj den. Za poslední 2 roky jsem se potýkal s potížemi, vypadl jsem z top 32. (Kauč) Big Del mi byl inspirací, měl jsem technické nedostatky a on je odstranil. Je skvělý motivátor a pomohl mi s mou sebedůvěrou.

Ot: Byla chvíle, kdy jsi si myslel, že možná skončíš s hraním?
Od: Napadlo mě to, když jsem vypadl z top 32, ale co bych jiného dělal? Trvalo mi pár sezón dostat se zpátky a nyní je to dobré. Do Crucible jsem se v posledních letech nekvalifikoval. Přemýšlíš, jestli jsi hrál v Sheffieldu naposledy, ale musíš prostě jen bojovat.

Ot: Co jsi si myslel za stavu 9-8 pro Hendryho?
Od: Nejtěžší moment byl za stavu 8-7, protože jsem ztratil 5 framů v řadě. V posledním framu jsem se cítil dobře, dostal jsem se dobře mezi koule. Jen jsem se snažil soustředit na koule.

“Rocket” v náladě

19. dubna 2006

Soustředěný a odhodlaný Ronnie O’Sullivan lehce prošel do posledních 16ti na 888.com World Snooker Championship

Bylo to Rocketovo první vítězství na bodovaném turnaji od jeho finálové účasti na říjnovém Grand Prix.

Pro 30tiletého hráče z Chigwellu to byla na jeho poměry bídná sezóna a pravděpodobně ztratí svůj post světové jedničky, jestli nevyhraje tento turnaj.

Ale O’Sullivan stále zůstává na zdvihnutí slavné trofeje v Crucible 1. května favoritem sázkových kanceláří.

Tento týden začal znovu spolupracovat se svým kaučem a rádcem Ray Reardonem a jeho hra vypadá dobře, jeho vnímavost bezpochyby podpořil i trénink s Peterem Ebdonem z minulého týdne.

Po zápase uvedl, že zranění zápěstí, které nepochybně zapříčinilo jeho porážku v prvním kole v Newportu a Beijingu nemá vliv na jeho hru.

O’Sullivan, mistr světa z let 2001 a 2004, pokračuje v neděli ve své snaze o 3. světový titul buď s Joe Perrym nebo Ryanem Dayem.

Většina škody byla na Haroldovi napáchána už první den, kdy se hráč, který dokáže stejně dobře potápět jak levou tak pravou rukou, dostal do vedení 7-0, a část končila skórem 7-2. Následující den vyhrál první dva framy s nejvyšším náběhem 100 bodů – jeho třetí stovkou zápasu.

Harold ze Stoke zabojoval náběhy 94 a 49 na stav 9-4, ale O’Sullivan ukončil zápas v prvním framu po přestávce hladce 88 body. Bylo to jeho 10. vítězství nad Haroldem ve stejném počtu jejich střetnutí.

Mezitím mistr světa z roku 2002 Peter Ebdon z vedení 4-0 proti Nottinghamskému Michaelu Holtovi končil svou první část zápasu vedením jen 5-4.

Wellinboroughský Ebdon zahájil breaky 43, 95, 87 a 66. „Hitman“ se dostal na stav 4-2 s náběhy 45 a 102 a pak sebral další na růžové.

Ebdon se dostal na vedení 5-3 se 79 body, ale Holt vyhrál poslední frame této části 80ti body a dostal se do ztráty pouze jednoho framu před večerní částí.

Ronnie O’Sullivan 10 Dave Harold 4

19. dubna 2006
Pozápasová tisková konference po „Rocketově“ proplutí do druhého kola…

Dave Harold odpovídá:

Otázka: Prvních sedm framů tě zničilo
Odpověď: Ano, ztratil jsem zápas v první části. S Ronniem je vždycky těžké hrát, ale na Mistrovství světa je vždycky ještě speciálnější. První frame byl zabiják. Dostal jsem se do balíčku a vyklepala se mi červená, on pak měl štěstí a nahrál z toho stovku. Po každém jeho rychlém strku během prvních pěti nebo šesti framů jsem se mohl jen smát. Top hráči vypadají, že přišli trochu o formu v tom nepravém čase. Ronnie vyhrál spravedlivě a čestně, hrál jsem ke konci žalostně. Ale jindy to mohl být odlišný zápas. Cítil jsem, že hraju dobře, jen jsem měl jeden nebo dva výpadky z koncentrace a minul jsem pár lehkých koulí. Ale užil jsem si tu příležitost a zápas. Vždycky tady rád hraju, nehledě na to jak hraju. Bylo by fajn hrát s níže postaveným hráčem a získat u stolu trochu víc času.

Ot: Měl jsi slušnou sezónu
Od: Dostal jsem se z 21. místa na 67., ale teď jsem zpátky v top 40 a měl jsem skvělou šanci dostat se pro příští sezónu do top 32. Měl jsem skvělou sezónu, vyhrál jsem v Prestatynu spoustu zápasu. Na některých místech jsem se trochu potýkal s potížemi, takže se potřebuju dostat na více míst a vrátit si zpátky dobrý pocit.

Ot: Může Ronnie letos vyhrát?
Od: Určitě je jedním z favoritů. Bude muset trochu zvednout svoji hru. Kdybych hrál svoji nejlepší hru, mohl jsem se k němu dostat těsněji. Párkrát prohrál v prvních kolech, takže možná sem šel s trochou úzkosti. Možná si mě chtěl i vylosovat, protože už mě devětkrát porazil. Kdybych už neměl do ukončení kariéry nic jiného udělat, tak určitě chci porazit Ronnie O’Sullivana!

Ronnie O’Sullivan odpovídá

Ot: Dobrý start Ronnie?
Od: Ano, bylo to dobré, dost dobré. Získal jsem brzy trochu sebevědomí tím, že jsem mu odskočil. Nezpůsobil mi příliš problémů.

Ot: Vypadal jsi, že v prvních sedmi framech hraješ velmi dobře.
Od: Dostal jsem Dave pod tlak a chytil jsem se. Pak jsem se zase ztratil a dovolil mu vrátit se zpátky do hry. Měl jsem trochu strach, ale vybudoval jsem si vedení 7-0 a o to už jsem opravdu nemohl přijít. Nebál jsem se nijak zvlášť že bych ztratil hru, ale měl jsem obavy, jestli se mi podaří udržet hru na určité úrovni.

Ot: Byla to dobrá práce
Od: Ano, jsem rád. Bylo fajn hrát zápas a prima být do něj vtažen.

Ot: Měl jsi obavy kvůli prohrám v prvních kolech na China a Wales?
Od: Teď už obavy nemám. To bylo tehdy, tohle je teď. Doufám, že mi to tady půjde dobře.

Ot: Pořád tě rozpaluje, když se dostaneš na takový turnaj?
Od: V tomhle okamžiku si to užívám. Mám radost z toho, jak hraji a je fajn být zainteresován v dobré hře. Všechna čest Davovi, musíte obdivovat lidi, kteří vyrovnávají to, co jim chybí na schopnostech svou vytrvalostí a odhodláním. Vždycky je těžký soupeř, takže jsem rád, že jsem přes něj prošel. Všechno co můžete dělat je soustředit se na svou vlastní hru a já jsem se svým vystoupením spokojen. Dokud v tom jsem zatažený, je to vše, co má význam.

Higgins vypadl brzy

16. dubna 2006

Mark Selby získal na Mistrovství světa ve snookeru 2006 svůj první prvotřídní skalp, když šokujícím skóre 10-4 v prvním kole zvítězil nad sedmým nasazeným Johnem Higginsem.

Higgins vyhrál titul v Crucible v roce 1998 a byl mnoha lidmi tipován na to, že po této sezóně, kdy vyhrál jak Grand Prix tak Masters, se do těchto vysokých sfér dostane znovu.

Ale po zaostávání 3-6 z předchozího dne nemohl 30letý hráč z Wishaw najít proti 22letému hráči z Leicesteru Selbymu cestu.

„Nemohl jsem se do toho dostat,“ připustil později Higgins.

Když Higgins začal večerní část získáním prvního frame, očekávaný boj zpět do zápasu vypadal dost pravděpodobně.

Ale Selby pak ukázal svou odvahu odehráním čtyř framů v řadě, nahrál dva stovkové náběhy 123 a 110 bodů a navíc ještě skóroval 58 a 59 body.

„Byl to legrační zápas a já jsem včera začal velmi nesouvisle, ale Mark hrál dnes v noci skvěle,“ pokračoval Higgins, který v loňském prvním kole porazil Selbyho 10-5.

„Šel jsem sem s velkými nadějemi poté, co jsem měl tak dobrou sezónu, ale když vás někdo usadí ve vašem křesle, nemůžete nic moc dělat,“ dodal.

Mezitím Selby, který bude ve druhém kole čelit buď Marku Williamsovi nebo Antony Hamiltonovi řekl, že věří, že tato výhra není letos v Sheffieldu jeho poslední.

„Věřím, že teď mohu dojít až do konce, řekl. „Nemyslím si, že by někdo mohl hrát proti Johnovi tak dobře, jako já dneska.“

Selby se ve druhém kole připojí ke Stevu Davisovi, šestinásobnému šampiónovi, který bude hrát proti obhajujícímu šampiónovi Shaunu Murphymu poté, co porazil Andy Hickse 10-4.

„Teď se těším, až budu hrát se Shaunem,“ řekl 48letý Davis. „Líbí se mi způsob jeho hry, ale rád bych ho rozhodil a věřím, že mám šanci, protože tam půjdu a budu hrát agresivně.“

A zatím v jiném zápase čtvrtý nasazený Stephen Maguire jde do pondělní rozhodující části prvního kola s vedením 6-3 nad Markem Kingem.

V Crucible o sebe znovu ťukají koule

Jimmymu Whitovi – 43letému hráči – se v příštích dnech budou třást kolena. I přes svou dlouhou profesionální zkušenost, která mu zaručila účast v zápasech už v roce 1980.

Opuchlá tvář prozrazuje, že poslední desetiletí neprožil v klášteře, celá sportovní Anglie ví, že si rád dovolí jednu nebo více skleniček whisky.

V 80. letech se White blížil pověsti hvězdy v této královské disciplíně kulečníku, která není populární jen ve Spojeném království, ale stává se stále populárnější i v Německu.

White (přezdívka „Tornádo“) splnil, tak jako nikdo jiný z profesionálních hráčů, představy „dělnické třídy“: hrál divoce a útočně, provokoval vedení, pil jako námořník, padal, ale znovu se zvedal a hlavně vyhrál 10 soutěží. Šestkrát byl dokonce ve finále Mistrovství světa, ale pokaždé prohrál.

Nikdo ho nevinil z porážek v těchto rozhodujících momentech. Každý ví o nervozitě tohoto hrdiny. Než White vystoupá poslední 4 schody do divadla Crucible v Sheffieldu a růžový závěs se rozevře, jeho ruce se vždy tak třesou, že by mu kdokoliv dal svou poslední cigaretu.

Až dnes začne nejdůležitější soutěž tohoto roku, soutěž, která určí nejlepšího profesionálního hráče světa, začnou bušit srdce i ostatních 31 soupeřů.

Crucible, jak se divadlo v centru Sheffieldu jmenuje, se stalo bájným místem tohoto Anglického sportu už v roce 1977.

Z venku není tato šedá betonová budova nijak hezká: červená střecha potřebuje novou barvu, dvě písmena na poutači už jsou zlomená. Ani interiér divadla neuspokojuje požadavky na moderní profesionální sport. Jen asi 950 lidí se vejde do hlediště, které se zdvíhá proti stolům jako roh – nejsou tu žádné boxy pro sponzory a přípravny pro hráče jsou také příliš malé.

Letos jsou finanční odměny menší než minule (vítěz dostane 200.000 liber) – protože dlouhodobému sponzorovi Embassy, tabákové firmě, bylo zakázáno pokračovat v účasti kvůli Evropským zákonům (novým sponzorem je 888.com – on line kasino). A i přesto se sem všichni vracejí. Sem, kde se v posledních 30ti letech, zrodilo mnoho snookerových legend.

Mezi nejlegendárnější okamžiky patří finále Black Pot z roku 1985, které na BBC sledovalo 18,5 mil. Britů.

A pak zápas mezi Stevenem Davisem a Dennisem Talorem, kdy poslední černá rozhodovala o tom, kdo se po 1200 potopených koulích stane Mistrem světa. Poslední zápas, opravdu obranná bitva, trval 68 minut a nakonec vyhrál Taylor.

Nejvýznamnější události posledního roku Ronnie O’Sullivana poukazují na mnohé.

„The Rocket“, jak je Londýňan nazýván kvůli své raketově rychlé hře a kvůli svým intuitivním zápasům, hrál v roce 2004 v jiných snookerových dimenzích, když porazil sedminásobného mistra světa z devadesátých let Stephena Henryho v semifinále poměrem 17:4. Vloni byl netrpělivý Ronnie O’Sullivan poražen ve čtvrtfinále Peterem Ebdonem – a v první chvíli pocitu marnosti oznámil, že si bere v kariéře pauzu, aby vyléčil svou depresi.

V tomto roce začal Ronnie O’Sullivan hrát znovu a je mezi uchazeči o titul, i když už dvakrát utrpěl porážku v prvním kole. Opravdový favorit se ještě nenašel. Ani 23letý místní hrdina Shaun Murphy, ani žádný jiný profesionál ještě nedosáhl na vrchol.

Tentokrát to může skončit zápasy mezi nasazenými: Mark Williams (Mistr světa z let 2000 a 2003), John Higgins (1998), Stehen Hendry a Ronnie O’Sullivan (2001 a 2004).

Teprve 18letý Číňan Ding Junhui, který překvapivě vyhrál podzimní UK Championship se přes kvalifikaci do Crucible neprobojoval.

Bájné místo si vyžádalo oběť – Ding, který v současnosti patří mezi hráče s dobrými nervy, je ztratil v rozhodujícím okamžiku.

Hvězdy snookeru v tichém protestu

Bryn Palmer
Přední snookeroví hráči jsou v předvečer Mistrovství světa v otevřeném protestu proti jejich vlastnímu člověku ve vedení

Roztržka se sponzory turnaje, online kasino 888.com, který má s některými hráči osobní sponzorské smlouvy, má velký dopad na bojkot médií.

Tato záležitost ještě víc rozčílila hráče, už tak rozzlobené kvůli snižování finančních odměn.

„Bude to povstání hráčů,“ řekl Ian Doyle, šéf manažerské agentury 110sport pro BBC Sport. „Jsou touto situací k smrti znechucení.“

Doylova firma organizuje soutěže v Sheffieldu pro tucet hráčů včetně světové jedničky Ronnie O’Sullivana, sedminásobného mistra světa Stephena Hendryho a dvou dalších bývalých mistrů světa –Marka Williamse a Kena Dohertyho.

Hendry a Williams jsou vystaveni ztrátě 50.000 liber plus sponzorské smlouvy s Betfred a Doherty může ztratit smlouvu s Paddy Power.

Pravidla World snooker zabraňují hráčům nosit loga od konkurenčních firem, a 888.com podepsal smlouvu, která spojuje sponzory Masters, Grand Prix a UK Championship stejně jako sponzory Mistrovství světa.

To přináší velké snížení finančních odměn v sezóně redukované na 6 bodovaných turnajů, kdy bylo nutno snížit podporu tohoto sportu kvůli loňskému zákazu tabákové reklamy.

„Mluvíme o milionech, ne o tisících,“ prohlásil Doyle.

Snížení počtu turnajů znamenalo pro mnoho hráčů překvapivé utrpění porážek v prvních kolech, padají stížnosti na nedostatek kvalitní zápasové praxe.

„Nevypadá to na to, že by nějak zajímalo ty nahoře, že tohle jsou hvězdy této hry,“ řekl Doyle.

„Každý sport potřebuje své hvězdy a tihle kluci jsou nemilosrdně trestáni. To je, podle mě, absolutní skandál.“

Dolyova firma zvažuje právní akci proti Evropskému omezování obchodní legislativy.

„Jestli si vybrali jíti touto cestou, je to jejich právo,“ řekl pro BBC Sport Rodney Walker, šéf World Snooker, výkonný člen komerční sekce.

„Ale pravidla World Snooker jsou absolutně křišťálově čistá. Mají dovoleno mít na svých vestách jen jednu sponzorskou nášivku.“

„Po léta je praxí, že jestliže akce je sponzorována tabákovým průmyslem, nebo pivovarem, hráči nemohli nosit konkurenční logo.“

„Je to absolutně stejné, ale někteří hráči hledají rozdíly mezi tím, co bylo dříve a co se děje teď.“

Walker už diskutoval se dvěma agenty hráčů a příští týden se má setkat s představiteli 110sport.

„Jsme si plně vědomi této situace a nepostihuje to příliš mnoho hráčů, ani množství peněz není tak dramatické, jak někteří z nich tvrdí,“ řekl.

„Mluvil jsem o tom s 888.com a oni si uvědomují důsledky smlouvy. Je to součást probíhající diskuse.“

Walker podědil to, čemu říká „virtuální bankrot“ sportu v říjnu 2003, změnil organizaci, která tratila 3 mil. liber v dalších čtyřech letech na takovou, která měla v prvním roce jeho působení zisk 1,2 mil. liber.

Očekává letos „další dobrý zisk“, ale připouští, že hráči neochotní k propagaci sportovních suvenýrů turnaje nejsou „ideální“.

„Je to hlavně jedna skupina hráčů, kteří nepomáhají propagovat akci, ale naštěstí je tu mnohem víc hráčů, kteří to rádi dělají.“

„Někdy jsem zmatený, co vůbec hráči chtějí.“

„Ano, finanční odměny jsou nižší, protože opravdu příjmy dramaticky poklesly, když jsme ztratili sponzory tabákového průmyslu. Ale nahradíme to.“

Walker oznámí rozpis příští sezóny v červnu a očekává, že bude „více turnajů a více peněz na ceny“.

„Vyřešením situace je vydělat více peněz,“ dodal. „Začíná se nám to dařit a za těchto podmínek budeme mít více peněz a tyto problémy se stanou méně důležité.“

„V příštím roce bude více turnajů a více peněz na ceny, což by mělo dát předním hráčům možnosti příjmů, jaké hledají.“

Nicméně Doyle zůstává k Walkerovým schopnostem splnit tento slib skeptický.

„Sir Rodney bylo velké zklamání,“ dodal. „Když bral tu práci, slíbil radikální vyčištění, ale nezměnil vůbec nic.“

Perfektní trénink pro “Rocket” a Ebdona

13. dubna 2006
Ronnie O’Sullivan a Peter Ebdon se nemohou střetnout dříve než ve finále 888.com. World Snooker Championship – ale jestli se tak stane, budou na bitvu připraveni

Dva bývalí mistři světa spolu trénovali před snookerovým největším turnajem, který začíná za pouhé 2 dny.

To není obrázek, který byste po jejich loňském kontroverzním setkání v Crucible očekávali.

Ebdon, mistr světa z roku 2002, vyřadil před 12ti měsíci držitele titulu O’Sullivana ve čtvrtfinále, když předvedl všechny své bojové kvality a dostal se ze stavu 2-8 na vítězství 13-11.

Ale worldsnooker.com může prozradit, že světová jednička O’Sullivan byl tento týden pravidelným návštěvníkem Ebdonovy tréninkové základny, Snookerové Akademie v Rushdenu, v Northamptonshire.

Ředitel Akademie Keith Warren řekl: „Letos poprvé jsou v opačných polovinách rozpisu, takže jsou schopni trénovat spolu.“

„A nebude to žádná psychologická výhoda, leda by se střetli ve finále.“

Návštěvníky Akademie jsou také mistr světa z roku 1997 Ken Doherty, dvojnásobný semifinalista z Crucible Joe Swail a Thajské eso James Wattana.

„Postupně všichni trénovali společně,“ dodal Warren.

Objevení takových hvězd bylo bonusem pro množství místních mladíků, kteří se zapsali na Velikonoční trenérský program Akademie.

„Nemohou uvěřit, že trénují na stole vedle takových jako jsou Ronnie, Peter a Ken,“ dodává Warren. „Dokonce spolu i jedí!“

O’Sullivan začíná své tažení Cruciblem proti Dave Haroldovi v úterý, zatímco Ebdon bude čelit Michaelu Holtovi ve středu.

Ronnie hledá spásu

11. dubna 2006

Ronnie O’Sullivan se bude spoléhat na to, že tento měsíc na Mistrovství světa v Sheffieldu přemůže své démony.

Dvojnásobný mistr světa přijede tento víkend do Crucible po 12ti nejhorších měsících své kariéry.

V historickém čtvrtfinále proti Peteru Ebdonovi na loňském Mistrovství světa jsme viděli O’Sullivana spadnout z vedení 10-6 na prohru 13-11.

Jeho soupeř byl obviňován z použití zdlouhavé taktiky, aby přemohl světovou jedničku, když bránil O’Sullivanovi v jeho mnohem plynulejší hře.

O’Sullivan, který vyhrál titul Mistra světa v letech 2001 a 2004 po svém odchodu ze čtvrfinále vyhrožoval, že si vezme 12ti měsíční pauzu.

„Nepřestal jsem tu hru mít rád, je stále mojí vášní. Zlomilo by mi srdce, kdybych se k ní obrátil zády. Ale psychicky si na mě vybírá svou daň,“ řekl po své porážce.

Vrátil se o pár dní později, ale výsledky od té doby ukazují muže ne ve své formě a nespokojeného se svou hrou.

Provizorní žebříček ho má na čtvrtém místě a klesá.

Muž, který je schopný nahrát stovkový náběh jak levou, tak pravou rukou, prohrál minulý měsíc svůj poslední zápas proti Jamesi Wattanovi na China Open 5-0.

Šokovaný Wattana, který není ani v top 25, popsal svého soupeře jako „trochu ztraceného“.

O’Sullivan nevyhrál zápas na bodovaném turnaji od minulého října, ale Steve Davis stále hodnotí jeho šance jako outsidera.

„Nemyslím si, že by někdy byly nějaké pochyby o tom, že Ronnie O’Sullivan bude letos v Sheffieldu a že bude silný, ale ta síla závisí na něm.“

„Vždycky je tu jiný skvělý hráč v protějším křesle a to je stejné jak pro Ronnieho tak i kohokoliv jiného.“

„Ale on je záhada, který mohl jen cvaknout vypínačem a vidět to všechno správně.“

Ebdonovo vítězství v Sheffieldu v loňském roce odkrylo O’Sullivanovu Achillovu patu: dostat se mu pod kůži a on se okamžitě stane zranitelným.

Ebdon stál proti O’Sullivanovi a často mu strk trval i 3 minuty. Jeho taktika, ať nevinná nebo ne, byla úspěšná a on překonal čtyřframový deficit a dostal se do semifinále.

„Někteří lidé byli hodně krutí,“ vyjádřil se Ebdon, „ale já jsem jen dělal to nejlepší, do úmoru jsem zkoušel cokoli jsem mohl a udělám to samé i letos, dám tomu prostě všechno co mám.“

„Jsem profesionál a jsem tu abych vyhrál.“

Ebdon je v provizorním žebříčku na 11. místě, ale věří, že může napodobit svou vítěznou formu z roku 2002 a stát se podruhé mistrem světa.

„Byl to úžasný úspěch, vrchol 17ti leté tvrdé práce od doby, kdy jsem začal hrát a čestně věřím, že nakonec ještě jednou Mistrovství světa vyhraju, takže možná to bude letos,“ řekl Ebdon.

„Myslím, že je velmi důležité to dokázat podruhé. Je dost těžké vyhrát jednou a je tu mnoho velmi, velmi dobrých hráčů, kteří nevyhráli světový titul, ale vyhrát dva by bylo fantastické a vyhrát tři by bylo ohromující.“

Ebdonova příprava na soutěž v Sheffieldu, která začíná tento víkend, zahrnuje rozsáhlou fyzickou přípravu.

„Plavu míli každý den, také běhám a vůbec celkově jsem zdravý. Jsem si jistý, že dlouhé zápasy Mistrovství světa mi budou vyhovovat.“

„Není to moje nejlepší sezóna, ale pracoval jsem velmi tvrdě, hodně jsem trénoval svou hru a moje fyzička je dobrá.“

Opakování loňského významného čtvrtfinále mezi Ebdonem a O’Sullivanem by bylo bojem kdo s koho o titul, protože ti dva jsou na opačných koncích žebříčku a nesetkali by se až do finále, které se bude hrát 1. května.

Davis je připraven znovu předvést svůj vítězný úsměv

Od Matthew Syed
Crucible bude pro bývalého šampióna oblastí bez stresu
The Times 11. dubna 2006

V moderní sportovní psychologii se vede spor, který ještě není zcela vyřešen. Na jedné straně stojí teorie, že úspěch pramení z posedlosti a bezohledného úsilí po dokonalosti, kde cokoli jiného v životě je považováno za rozptylování. V této souvislosti se v mysli vybavují jména jako Ivan Lendl a Nick Faldo, sportovci kteří uskutečňovali své plány s přímo Terminátoří zaslepeností.

Na druhé straně je přístup, kdy se vyzdvihuje důležitost rovnováhy života a práce a na posedlost se pohlíží jako na nezdravou a dokonce omezující. Je to filozofie, která funguje u takových jako jsou Muhammad Ali a Andre Agassi, sportovců, jejichž kariéry inspirovaly spíše než podkopávaly skutečnost, že je v životě mnohem víc, než sport.

Steve Davis je neobyčejný – možná unikátní – v tom, že se vyvíjel (spíš náhodou než promyšleně) od jednoho psychologického extrému do jiného během své cesty na své dlouhé kariéře. Fascinujícím způsobem 48miletý hráč setrvává ve dvou názorech podle toho, který způsob myšlení je efektivnější.

„Není pochyb o tom, že si užívám snooker nyní více, než v osmdesátých letech,“ řekl Davis, když jsme se setkali v Royal Automobile Club v Londýně. „Zpětně jsem zjistil, že je těžké vypnout. Dva týdny před Mistrovstvím světa bych byl nervózní a celému mému životu by dominovalo očekávání toho okamžiku, kdy bych šel na svůj první zápas.“

„Nyní je to úplně jinak. Rád nechávám věci jen tak běžet. Například v posledních čtyřech dnech do letošní akce komentuji poker a snažím se trénovat, kdykoliv je čas.“

„Někdy přemýšlím o tom, jaké by to bylo, kdybych v mládí používal víc přístup většího klidu. Odstranilo by to stres? Umožnilo by mi to být ještě dominantnější? Jde o to, že bez duševní síly je možné, že bych netrénoval tak tvrdě, jak jsem to dělal. Co jsem získal na vyrovnanosti, to jsem možná ztratil na ostrosti, kterou někdy k výhře potřebujete.“

Davis, který bude míchat svou výzvu na letošním Mistrovství světa, které začíná v sobotu, se svou rolí lektora na BBC, vyhrál v osmedesátých letech v Crucible v Sheffieldu 6 titulů, ale proslaveně prohrál ve dvou dramatických finále, když se vyvolaný tlak ukázal být lepší než on. Promarnil vedení 8-0 nad Dennisem Taylorem v černém finále roku 1985. O 12 let později byl poražen Joe Johnsonem.

Ve svých začátcích byl Davis - ztělesnění stroje - modelem emoční sebekázně. Nyní ho jen stěží uvidíte u stolu bez úsměvu nebo přehnaných grimas, což jak věří změnilo jeho popularitu.

„Myslím, že lidé se bouřili proti něčemu, co považovali za můj chladný postoj,“ řekl.

„Pro obecenstvo bylo těžké najít si ke mně vztah a někdy tleskali, když jsem minul strk. Nyní se nestydím ukazovat navenek co cítím a vypadá to, že se to lidem líbí.“

Po předvedení pozoruhodného představení na letošním UK Championship – druhá největší soutěž tohoto sportu, kdy se dostal do finále, Davis věří, že má šanci na zvrat. „S dobrým větrem, to nemusí být bez možnosti,“ řekl. „Každý, koho jsem porazil na UK se vydal 100%, takže tu není důvod, abych se bál World Championship.“

S Ronnie O’Sullivanem majícím nepříliš dobrou sezónu, je cesta otevřena tak , jako už dlouho nebyla. Shaun Murphy, 23letý hráč se bude snažit stát se prvním debutujícím vítězem, který úspěšně obhájí titul. John Higgins, který je ve skvělé formě, je tipovaný mnoha dalšími profesionály. Dalšími silnými protivníky jsou Matthew Stevens a Stephen Hendry, sedminásobný mistr světa.

Davis začíná proti Andy Hicksovi, levákovi z Cornwallu. Byla to dlouhá cesta od Davisova prvního vítězství v roce 1981 od náruživého a mechanického 23letého hráče. Nový, lidštější Davis přijede s pružným krokem a úsměvem. Ať už ho čeká vítězství nebo prohra, vyzrálý hráč se jede radovat.

Všechny oči v Crucible budou upřeny na záhadného Ronnie O’Sullivana

O’Sullivan je mnohými považován za pravděpodobně nejnadanějšího hráče všech dob, ale jeho křehká povaha má často dopad na jeho selhání u zeleného sukna.

„Rocket“ Ronnie – teprve 30tiletý – unáhleně vyhrožoval ukončením kariéry a naposledy vyhrál titul Mistra světa v 2004 – byl to jeho druhý úspěch v Crucible.

Ale O’Sullivan v dobré formě by mohl divadlo Crucible rozzářit.

Je poslední v řadě šoumenů, převzal žezlo od Jimmy White, následovníka věčně se sebou nespokojeného Alexe Higginse.

Aby O’Sullivan udržel své místo světové jedničky i pro příští sezónu, vyžadovalo by to velmi příznivou řadu výsledků – ne jen jeho vlastních.

Provizorní žebříček ho má na čtvrtém místě a klesá.

Vloni touto dobou O’Sullivan v Sheffieldu vedl a své první místo měl už pojištěné i pro sezónu 2005-06.

Ale „Rocketova“ křehká povaha se dostala do hry ve zdrcujícím čtvrtfinále proti děsnému Peteru Ebdonovi, které se změnilo více ve hru nervů než ve snookerový zápas.

My ale víme, že není nikdo takový jako Ronnie a ukáže nám to nejlepší. :-)

Rozpis prvního kola: S Murphy (Eng) v J Wattana (Tha), A McManus (Sco) v M Fu (HK), S Lee (Eng) v A Carter (Eng), R O'Sullivan (Eng) v D Harold (Eng), P Hunter (Eng) v N Robertson (Aus), S Maguire (Sco) v M King (Eng), M Williams (Wal) v A Hamilton (Eng), M Stevens (Wal) v J Swail (NI), J Perry (Eng) v R Day (Wal), K Doherty (Ire) v B Hawkins (Eng), J Higgins (Sco) v M Selby (Eng), S Davis (Eng) v A Hicks (Eng), S Hendry (Sco) v N Bond (Eng), J White (Eng) v D Gray (Eng), P Ebdon (Eng) v M Holt (Eng), G Dott (Sco) v J Parrott (Eng).

Snooker: Připomeňte si moje slova – Murphy

9. dubna 2006
Peter Shuttleworth, Wales on Sunday

Shaun Murphy se obává, že by „Will-síla“ mohl zničit jeho naděje na znovuzískání Světové snookerové koruny.

Loňské překvapení by si velice přálo prodloužit své kralování jako Král z Crucible, ale obává se, že znovu oživený Mark Williams je připravený mu příští sobotu, až akce začne, jeho titul ukrást.

Williams je zpátky v zajetých kolejích a ukazuje záblesky formy, která mu umožnila dvakrát získat světový titul.

Williamsovo postavení jako jednoho z mála snookeristů, kterým se podařilo vyhrát snookerovou nejváženější cenu ne jen jednou, ale dvakrát, je vždy dostačující na to, aby ostatní soupeři byli ostražitější. Ale po poklesu formy, které proběhlo současně s tím, když se Williams stal otcem, Murphy nyní ochotně připouští, že Velšan se z jeho hlediska dostal do tempa v tom nejhorším čase.

„Každý by se měl mít na pozoru,“ řekl. „Mark Williams je zpátky. Jen 21 hráčů vyhrálo Mistrovství světa a Mark je jedním z malé elity, kteří vyhráli dvakrát – takže z tohoto důvodu bude vždycky patřit mezi favority, nehledě na to, jak hraje, protože ví, jak vyhrávat na největším jevišti.“

„Mark prošel fází, kdy moc netrénoval, ale nemohu mu to zazlívat, protože chtěl trávit čas se svým chlapcem.“

„Mám pro to pochopení.“

„Kdybych měl dítě, chtěl bych s ním nebo s ní strávit každou minutu, tak to v životě je. Nikdy nemůžete čas s vaším dítětem vrátit a protože Mark je finančně v pohodě, mohl si dovolit to udělat.“

„A kdybych já měl volit mezi snookerem a mým synem, vím co bych vybral.“

„Dokonce i bez tréninku hrál dost dobře, takže se bojím pomyslet, jak bude hrát teď, když zase trénuje! Jestli Mark chce letos vyhrát třetí titul Mistra světa, mohla by to pravděpodobně být jeho nejlepší doba, protože se domnívám, že by bylo dvojnásob těžké dostat se na vrchol podruhé.“

„Mark je určitě světový hráč, který může zápas vytáhnout z úzkých i tehdy, kdy by to horší hráč už ani nezkoušel. I když Mark nehraje svou nejlepší hru, stále má výsledky.“

Williamsův první Světový úspěch přišel ve Velšském finále s Matthew Stevensem v roce 2000 – první ze dvou Stevensových finálových porážek, které způsobily jeho lásku-nenávist ke Crucible.

Spolu s jeho dvěma neúspěšnými finálovými účastmi, se Stevens dostal také do tří semifinále a je všeobecně považován za nejlepšího současného hráče na okruhu, který ještě nezískal světový titul.

28miletý hráč c Carmarthenu nepůsobil v loňském finále dobře, když byl jediný, kdo mohl zmařit vítězství nenasazenému Murphymu.

Vyhrál Northern Ireland Masters a Pot Black Cup, první dva turnaje této sezóny, ale od té doby 5x ze šesti letošních turnajů vypadl v prvním kole.

Takže jeho předsvětová forma nemohla být horší, ale Murphy nepadl do léčky, aby ho podcenil.

23letý hráč tvrdí: „Matthew je výzvou každý rok.“

„A jednou bude mistr světa, to je mi jasné.“

„Znám Matta od doby, kdy jsem byli oba velmi mladí a on vždycky hrál stejnou hru jako teď; skvěle potápí, skvěle buduje breaky a skóruje a navrch je to ještě skvělej kluk.“

„Koukal jsem se na naše loňské finále znovu a znovu a některé ze strků, které jsem hrál, byly bláznivé, ale ten risk se vyplatil. Kdyby Matt hrál trochu méně agresivně, měl by světový titul. Jeho forma není nejlepší ale, stejně jako Markovi, hodí se mu delší zápasy.“

„Mám pro Matthewa spoustu času.“

„Na odpolední party měl všechna práva být vzteklý, ale on byl opravdu gentleman.“

Stevens připouští, že uznává, že je v životě víc věcí než jen snooker, realita se ostře připomíná kritickou situací jeho velkého snookerového přítele Paula Huntera, který bojuje s rakovinou.

Nicméně má nesplněné ambice a začátek letošního Mistrovství světa ho staví do stejné poloviny rozpisu jako pamětníky Steva Davise a Jimmy White. Ale Williams má tvrdý test.

Jestli porazí Anthony Hamiltona v prvním kole, mohl by ve druhém kole čelit turnajovému favoritovi Johnu Higginsovi.

57258512_8.jpg

Murphy – Jsem silnější hráč

6. dubna 2006

Shaun Murphy věří, že je lepším hráčem, než byl vloni a těší se na obhajobu svého titulu 888.com World Snooker Championship

23-letý hráč z Rotherhamu se vrátil ve středu zpátky na scénu svého největšího triumfu při zahájení snookerového nejdůležitějšího turnaje.

Na tomto propagačním dni v Sheffieldu byli i loňský poražený finalista Matthew Stevens a vycházející hvězda Barry Hawkins.

Hráči pózovali pro fotografy před Crucible, v 888.com Hummer, na Millenium Square a v Hotelu MacDonald.

Murphy si to později namířil do Sheffieldské Hallam University, aby promluvil ke studentům a zodpověděl jejich otázky. Na otázku kam očekává že dojde v nadcházejícím turnaji odpověděl, že cokoli méně než získání první ceny by bylo zklamání.

Pro worldsnooker.com řekl: „Jsem lepší hráč, než jsem byl vloni. Se svým kaučem Steve Prestem jsme dřeli na mých jistotách a výběru strků a myslím, že jsem nyní chytřejším hráčem.“

Murphy bude usilovat o prolomení Prokletí Crucible tím, že se stane vůbec prvním hráčem, který úspěšně obhájí titul.

„Byla by to velká čest to zlomit,“ dodal.“Zvlášť když to tolik skvělých hráčů zkoušelo a neuspěli. Jsem přesvědčený, že se do toho můžu dát a cokoli se stane přijmu jako boj.“

Pro Press Association také řekl: „Přicházejí noví sponzoři a máme skvělé vztahy s BBC. Je správný čas pro dobré firmy, aby se dostaly na palubu a jestli se to stane, pak bude snooker opět velkým sportem.“

trophy WCH2006.bmp

Sheffield je připraven na snookerový zlatý důl

The 888.com Snookerové Mistrovství světa se 15. dubna 2006 vrací do Sheffieldského divadla Crucible, je to první šampionát s novou pětiletou smlouvou se Sheffieldskou městskou radou, Yorkshire Forward a World Snooker.
29. března 2006

Jako část obnoveného vztahu mezi Sheffieldem a World Snooker, byla v rámci English Institute of Sport v Sheffieldu založena nejmodernější snookerová akademie.

Akademie, která je financována Yorkshire Forward, leží na 557 m2 a bude domovem elitních snookerových hráčů, kteří zde budou trénovat své dovednosti. Bude také pořádat kvalifikační kola klíčových profesionálních turnajů a fungovat jako katalyzátor pro vytvoření početné skupiny hráčů a jako výchovná snookerová iniciativa.

Rozvoj akademie sehrál hlavní roli v zajištění Mistrovství světa v Sheffieldu a ještě více upevnil pozici Sheffieldu jako domova World Snooker.

Na oslavu Mistrovství světa se v centru Sheffieldu pořádá množství zábavných akcí. Tudor Square, místo, kde stojí divadlo Crucible, se na počest turnaje změní na snookerovou vesnici včetně velké obrazovky na živé přenosy veškerých akcí Mistrovství z Crucible.

Náměstí bude domovem nové Snooker Experience, kde se lidé mohou dozvědět více o histrorii, vědě a hvězdách tohoto sportu. Také tu bude 5tidenní Světový Trh s potravinami a výrobky z celého světa na doplnění Mistrovství světa.

Mezi další akce patří Výstava portrétů snookerových hvězd a celebrit v Zimní Zahradě a sobota finálového víkendu bude oslavena Světových pouličním festivalem. Lístky na Mistrovství světa ve snookeru, které se koná od 15. dubna do 1. května, jsou k dispozici v pokladně Crucible na tel.: 0114 249 6006.

Pro více informací o Mistrovství světa ve snookeru navštivte www.sheffield.gov.uk nebo www.worldsnooker.com, kvůli místním turistickým informacím kontaktujte www.yorkshirevisitor.com a abyste viděli, jak Yorkshire Forward přeměňuje Yorkshire a Humber, navštivte www.yorkshire-forward.com.

47043.jpg

"Raketa" ve dvojici s veteránem z Crucible

Světová jednička Ronnie O’Sullivan bude při zahájení 888.com Mistrovství světa usilovat o něco lepšího, než bylo loňské čtvrtfinálové vyřazení, a to o vítězství nad Davem Haroldem ze Stoke, jeho soupeř je ale i ve 40ti letech stále silný.

Až se letošní prestižní turnaj 15. dubna dostane do tempa, zahájí Shaun Murphy obhajobu svého titulu proti Thajskému Jamesi Wattanovi,.

Letošní rozlosování přináší šňůru zápasů, které způsobují, že se člověku sbíhají sliny, např. sedminásobný mistr světa Stephen Hendry bude v prvním kole čelit Nigelu Bondovi.

Tento pár se setkal ve finále mistrovství světa v roce 1995 a Hendry po úžasné ukázce hry v zápase na nejlepších 35 framů triumfoval 18-9.

Šestinásobný mistr světa Steve Davis bude hrát s levákem z Devonu Andy Hicksem – semifinalistou z roku 1995.

Miláček davů a šestinásobný finálový poražený Jimmy White bude hrát z Davidem Grayem ze Surrey i když zmatek letošního živého rozlosování nejprve postavil „Tornádo“ proti Nottinghamskému Michaelu Holtovi.

Nicméně po krátké době zmatků bylo potvrzeno že White, který je v nebezpečí pádu z top 32, jestli nenajde nějakou potřebnou formu, bude hrát ve svém úvodním zápase proti Grayovi.

Zatímco Holt, který byl v posledních 16ti poražen Davisem navzdory vedení 8-2, bude hrát s loňským semifinalistou Peterem Ebdonem.

Holt řekl: „Slyšel jsem rozlosování a byl jsem rád, že hraji s Jimmym, ale pak jsem zjistil, že hraji s Peterem.“

„Nic proti Peterovi, je to bývalý mistr světa a skvělý hráč, ale raději bych hrál v Crucible s Jimmym. Je to zápas o jakém sníte jako malý chlapec!“

Dvojnásobný mistr světa (2002 a 2003) Mark Williams hraje s Anthony Hamiltonem – dalším hráčem z Nottinghamu, zatímco trojnásobný šampión Masters Paul Hunter hraje s Australským Robertsonem.

Hunter bojuje s rakovinou a Robertson přeje svému soupeři hodně zdraví a těší se na skvělý zápas s tímto Yorkshiremanem.

„Jen doufám, že Paul se bude cítit tak dobře, jak to jen jde. Přeji mu hodně štěstí a nemůžu se dočkat, až s ním budu hrát,“ řekl Robertson.

Ve zbytku letošního rozlosování je i bývalý vítěz Ken Doherty, který vyhrál v letošní sezóně Malta Cup, proti levákovi z Beckenhamu Barry Hawkinsovi a nebo vítěz z Prestonského Grand Prix a šampión Masters John Higgins proti Marku Selbymu z Leicesteru.

Šampión UK 2005 Stephen Maguire hraje proti Londýňanovi Marku Kingovi, Skot Graeme Dott se střetne s populárním John Parrottem, vítěz Welsh Open Stephen Lee hraje proti Ali Carterovi z Tiptree, Joe Perry z Cambridgeshire se potká s Velšanem Ryanem Dayem a Bearsdenský Alan McManus bude čelit Marco Fu z Hong Kongu.

Kompletní rozpis prvního kola:

Shaun Murphy (Eng) v James Wattana (Tha)
Steve Davis (Eng) v Andy Hicks (Eng)
Jimmy White (Eng) v David Gray (Eng)
Peter Ebdon (Eng) v Michael Holt (Eng)
Matthew Stevens (Wal) v Joe Swail (NIre)
Ken Doherty (Ire) v Barry Hawkins (Eng)
Alan McManus (Sco) v Marco Fu (HKg)
Stephen Maguire (Sco) v Mark King (Eng)
Stephen Hendry (Sco) v Nigel Bond (Eng)
Graeme Dott (Sco) v John Parrott (Eng)
Stephen Lee (Eng) v Ali Carter (Eng)
Paul Hunter (Eng) v Neil Robertson (Aus)
John Higgins (Sco) v Mark Selby (Eng)
Mark Williams (Wal) v Anthony Hamilton (Eng)
Joe Perry (Eng) v Ryan Day (Wal)
Ronnie O'Sullivan (Eng) v Dave Harold (Eng)

evans1028.jpg

Mistrovství světa žen

Účastnice Mistrovství světa žen ve snookeru, které se koná od 1. do 6. dubna, se schvalují
10. března 2006

Reanne Evans z Dudley je připravena na obhajobu svého titulu, který vyhrála na tom samém místě minulý duben, když porazila ve finále Lynette Horsburgh 6-4.

Tentokrát je na „Svěťáku“ 5 akcí včetně soutěže smíšených párů.

Maria Catalano, také z Dudley ve West Midlands, je ve formě, speciálně po jejím nedávném úspěchu na Connie Gough National nad Evansovou.

A Catalano by mohla dokonce pomoci zdvihnout světovou trofej Ronnie O’Sullivanovi předtím, než on sám zamíří do Crucible, jestliže přijme její nabídku na partnerství ve smíšených párech.

Účastníci těchto 5 akcí se schvalují. Konečný termín je 25. března.

Turnaje jsou v kategoriích: Ženské mistrovství světa, Světové smíšené páry, Světový ženský biliár, Světové ženské páry a Světové ženské seniorky.

Finále Světového ženského mistrovství světa proběhne 5. dubna současně s „Ženskými páry“.

Finálový den „Smíšených párů“ bude 6. dubna. Turnaj začíná 1. dubna.

Pro další údaje o vstupenkách a cenách kontaktujte worldladiessnooker@ntlworld.com.

Nebo kontaktujte Cambridge Snooker Centre, Coldhams Road na tel. 01223 24 96 61.

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

25. 6. Ivan

Zítra: Adriana

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

422540
_1234.bmp