Stephen Hendry

stephen hendry[1].jpg

hendry nyní.jpg

Ten největší

1. května 2012
www.worldsnooker.com

Stephen Hendry, snookerový vůbec nejúspěšnější hráč, ukončil v úterý večer svou blyštivou kariéru.

Hendry oznámil svůj odchod z profesionálního snookeru před skupinou ohromených novinářů na tiskové konferenci po své porážce 2-13 od Stephena Maguire ve čtvrtfinále Mistrovství světa hraném v Crucible.

43letý hráč odhalil, že toto rozhodnutí udělal už před 3mi měsíci a nic, co se mohlo stát na mistrovství v Sheffieldu nemohlo pravděpodobně změnit jeho názor.

Z mnoha důvodů je to ten správný čas pro Hendryho, aby se stáhl. Turnaj zahájil ve své asi nejlepší formě úžasným maximálním náběhem 147 bodů a porazil obhajujícího šampiona Johna Higginse. Ale tyto okamžiky slávy nemohly zastínit fakt, že už nemůže dále vyrovnaně soupeřit s mladou generací špičkových hráčů; důkazem je jeho drtivá porážka 2-13 od Maguire.

Hendry nevyhrál bodovaný turnaj od Malta Cupu 2005 a po sedmiletých pokusech znovu zažít nenapodobitelný pocit zdvihnutí trofeje se rozhodl, že čeho je dost, toho je příliš. Začátkem sezóny vypadl z top 16tky a i když si vedl skvěle v kvalifikacích a až na jeden vyhrál všechny své kvalifikační zápasy, není typem, který by mohl pomalu klouzat na nižší příčky světového žebříčku.

Steve Davis, jehož rekord 6ti světových titulů v Crucible byl v roce 1999 Hendrym překonán, odmítl odchod a i ve svých 54 letech je silným soupeřem a ujišťuje, že dokud si bude hru užívat, nemá důvod nadobro odložit své tágo. Hendry je odlišný druh: hra pro zábavu není dostačující. Jak to perfektně shrnul John Higgins před rokem: „Davis miluje snooker, Hendry miluje vyhrávání.“

Co dál? Podepsal lukrativní smlouvu a stal se propagátorem poolu v Číně a je jisté, že bude hodně času trávit na dálném Východě. Dokonce si těsně před zápasem 1. kola mistrovství se Stuartem Binghamem zaletěl do vzdáleného města v Číně. Před 20ti lety by nepřicházelo v úvahu, aby týden před mistrovstvím dělal cokoliv jiného, než trénoval.

Dvojnásobný otec z Auchterarder se také v nedávných letech lehce vpravil do role spolupracovníka BBC Sport a stal se skvělým komentátorem a analytikem. Hendry mohl shledat neslučitelným kombinaci svých mediálních a ambasadorských rolí s plným turnajovým kalendářem, který nyní tvoří World Snooker Tour.

A co jeho odkaz? Hendry hrál prvně v Crucible v roce 1986 a tohle byla jeho 27. nepřetržitá účast. Za čtvrt století se sám stanovil do role vůbec nejlepšího hráče, získal nejvíce světových titulů, nejvíce bodovaných titulů, nahrál nejvíce stovek a získal nejvíce finančních odměn.

Změnil způsob hraní snookeru, trávil málo času vývojem taktické hry a místo toho se plně soustředil na útočnou hru. Jeho značkou bylo potápění dlouhých červených rozstřely z modré nebo černé, které otevíraly balík. Jakmile mu jednou byly koule vydány na milost i nemilost, neměl slitování. Jeho schopnosti sbírání bodů byly kombinovány s fenomenální psychickou odolností a vzácnou schopností využívat možnosti, kdy byl tlak nejintenzivnější. Jeho vítězství na mistrovstvích nad Jimmy Whitem v roce 1992, kdy od stavu 8-14 uhrál posledních 10 framů úžasnou záplavou vysokých braků a v roce 1994, kdy chladnokrevně zahrál v rozhodujícím framu poté, co White minul černou na bodu, budou navždy zapsány mezi jeho nejlepší okamžiky.

Hendry, který byl oceněn v roce 1994 titulem MBE, ovlivnil celou generaci snookerových hráčů a je obdivován ve všech koutech světa, kde je snookerové, zelené plátno v povědomí. Šém WPBSA Jason Ferguson řekl: „Jménem WPBSA bych rád poděkoval Stephenovi za jako fantastický přínos našem sportu za posledních 25 let. Byl skvělým profesionálem a největším soupeřem, jakého kdy tento sport měl. Pobavil miliony fanoušků p celém světě svým herním stylem, zaujetím a sportovním chováním. Byl skvělým vzorem pro mladé hráče, kteří začínají snooker hrát a spousta lidí, svázaných s tímto sportem těží z jeho odkazu. Jsem si jistý, že i nadále bude skvělým propagátorem našeho sportu.“

Hendry na své tiskové konferenci řekl: „To rozhodnutí jsem udělal už před třemi měsíci. Neřekl jsem to mnoha lidem, jen asi 2 nebo 3 lidé to věděli, ale jsem to já, kdo končí. Bylo to docela snadné rozhodnutí, je pár důvodů, které nebudu rozvádět do detailů a nudit vás tím. Kalendář turnajů mi nepomáhal, fakt, že nehraju snooker, který chci hrát nepomáhal, skutečnost, že si neužívám tréning také nepomáhal. Mám jiné věci, které chci dělat, mám teď hodně závazků v Číně, ke kterým jsem se upsal a nemohu dělat oboje, nemohu dělat tohle a hrát snooker, protože bych už vůbec nebyl doma, takže pro mě to bylo ve správnou dobu.“

„Kdybych tenhle turnaj vyhrál, byl by to ještě lepší způsob odchodu. Jsem rád, že jsem nahrál maximální náběh, proto jsem byl vzrušenější, než normálně, jsem rád, že se mi to podařilo při mém posledním vystoupení tady. Můj odchod nebyl momentální nápad, myslel jsem na to už asi rok a asi před 2 nebo 3 měsíci jsem se rozhodl, že už toho všeho bylo dost.“

„Moje nejhezčí vzpomínky jsou na moji první výhru tady, sedmý světový titul, maximální náběhy, fakt, že jsem byl vůbec nejmladším mistrem světa, tohle ještě nikdo nepředstihl, mohl bych napsat knihu vzpomínek, které na tohle místo mám. Nejsem nijak citlivý, víte, jaký jsem celé ty roky byl, nepatřím zrovna mezi nejcitlivější lidi a nebyl jsem nijak emotivní ani ve chvíli vítězství. Je smutné, že tu už nebudu hrát, protože tady hraju rád, ale je to i velká úleva. Nemám moc věcí, kterých bych za svou kariéru litoval.“

„Bylo to správné rozhodnutí, je škoda, že můj poslední zápas skončil debaklem 2-13, ale taky to mohlo být 0-13! Nebyl jsem schopen hrát tak, jak bych chtěl už asi posledních 10 let a to mě sráželo dolů, v prvních a druhých kolech mě poráželi hráči, o kterých pořád vím, že nejsou tak dobří jako já a po chvíli už je toho moc.“

Fakta:
Narozen: 13. ledna 1969
Bydliště: Auchterarder, Perthshire
Profesionálem od: 1985
Bodovaná vítězství: 36 - Grand Prix 1987, 1990, 1991, 1995; British Open 1988, 1991, 1999, 2003; Asian Open 1989, 1990; Dubai Duty Free Classic 1989, 1990, 1993; UK Championship 1989, 1990, 1994, 1995, 1996; Mistrovství světa 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1999; Welsh Open 1992, 1997, 2003; International 1993; Scottish Open 1997, 1999; European Open 1993 (Dec), 1994, 2001; Thailand Masters 1998; Malta Cup 2005
Světové tituly: 1990 (nejmladší mistr světa vůbec), 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1999
Stovkové náběhy: 775
Maximální náběhy 147 bodů: 11
Finanční odměny: 8,97 mil. liber

Rekordy z Crucible:
Počet účastí: 27
Zápasů: 90
Výher: 70
Stovek: 127
Maximálních náběhů: 3
Finanční odměny: 2,3 mil. liber

hendry[1].jpg

Zaostřeno na ... Stephena Hendry

http://snookerscene.blogspot.com

Letošní sezóna je 26. profesionální v kariéře Stephena Hendryho a 23. v řadě, kdy je členem elitní top 16.

Mohla by to také být sezóna, která nám napoví, zda jeho kariéra na špici je připravena pokračovat a nebo jestli jsou jeho dny sečteny.

Samozřejmě není žádná ostuda být ve 41 letech na postu světové 11tky, ale předpokládám, že Stephen nemá žádnou radost z toho, že je nyní členem komparsu poté, co byl tolik let v hlavní roli.

Je to vůbec největší snookerový šampión a, stejně jako všichni ostatní co se narodili pro to být vítězem, si chce vyhrávání uchovat.

Je to vlastně už 5 let od doby, kdy vyhrál svůj poslední bodovaný turnaj a téměř 4 od jeho poslední účasti v bodovaném finále.

Hendryho základní problém je, že všichni hráči žebříčkově nad ním kopírovali jeho hru z doby jeho rozkvětu, ale nyní ji hrají lépe, než on.

Když začal Steve Davis v žebříčku padat, změnil svou hru a začal hrát mnohem taktičtěji, šťastný z rozdrobeného vítězství, než aby zkoušel potopit své soupeře mimo stůl.

Hendry nikdy nebyl fanda hry na jistotu a dlouhých framů a hraje stále tu samou hru, jako hrál vždycky, jen s menším úspěchem.
Vím, že nenávidí lidi, kteří říkají, že není tak dobrý, jako byl, ale důkazy z posledních dvou let naznačují, že je to ten případ.

Pro každého hráče je těžké přijmout ten fakt, ale zvláště těžké to je pro toho nejlepšího vůbec.

Davisovi trvalo několik let, než se vyrovnal se skutečností, že Hendry ho překonal v jeho snookerové dominanci. Když se mu to podařilo, uvolnil se a přestal se stresovat výsledky.

A pak, z ničeho nic, s malými osobními očekáváními, vyhrál v roce 1997 Wembley Masters.

Od té doby už Davis nasbíral několik nezapomenutelných výkonů, a vzdoruje stáří. Dostal se do finále Welsh Open 2004, finále UK Championship 2005 a samozřejmě nesmíme zapomenout jeho vítězství nad Johnem Higgissem ve druhém kole posledního Mistrovství světa.

V tom samém turnaji měl Hendry problémy s mladým Zhang Anda, než utrpěl těžkou porážku od Marka Selbyho.

Jeho aura nepřemožitelnosti je pryč. Jeho poslední výkony ho dokonce vyřadily z Premier League.

Ale myslím, že je nebezpečné kompletně ho odepsat. Opravdu skvělí hráči v jakémkoliv sportu mají tendenci, jak říká staré klišé, odhazovat roky znovu a znovu.

Je naprosto jasné, že Hendry by mohl v budoucnosti vyhrát nějaký turnaj, ale nemyslím si, že to dokáže, dokud nepřijme fakt, že už není tak silným hráčem, jakým byl ve svých nejlepších časech.

To co potřebuje je injekce sebevědomí. Nevím, jestli má Hendry pocit, že nový Players Tour Championship je pod jeho úroveň, ale ve skutečnosti je to ideální šance znovu si vybudovat sebevědomí.

Nikdo to nesleduje, když prohraje, může to připsat krátkému formátu, ale jsou to zápasy proti dobrým hráčům a upevnily by jeho hru mnohem více, než když bude hrát sám u sebe doma.

Navíc, když prošvihne příliš akcí PTC, jeho žebříčková pozice utrpí a to může způsobit, že bude muset do sheffieldské akademie – na turnajové kvalifikace.

Jednou z možností je, že si Hendry vybere odchod. Jestliže se tak stane, odloží svoje tágo s vědomím, že jeho kariéra byla mnohem úspěšnější, než kohokoliv jiného v moderní éře.

Ale mám dojem, že to ještě není připraven udělat.

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

14. 6. Roland

Zítra: Vít

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

422526
_1234.bmp