Kariéra - aktualizovaná

„Snookerový Mozart“

Východní konec Londýna, rok 1985, 10tiletý chlapec ohromil diváky zahráním náběhu 117: Ronnie O’Sullivan začal svou ohromující a kontroverzní snookerovou kariéru.

Ve 12ti letech sklidil kompletně stůl se 142 body a o rok později se stal „Britským šampiónem do 16-ti let“, tento titul ale neobhájil o rok později, kdy prohrál v semifinále. Stále jen 14tiletý Ronnie vyhrál cenu více než 1.000,- liber. Na Šampionátu amatérů Anglie v roce 1991 nahrál svůj první maximální break 147 bodů, i když ve finále prohrál. Ve stejném roce vyhrál IBSF Mistrovství světa do 21 let, ale na Světovém mistrovství amatérů 1991 skončil v posledních 16ti. Stephen Lee ho porazil v Jižním finále Mistrovství amatérů Anglie 1992.

V létě 1992 se Ronnie O’Sullivan, známý jako „Essex Exocet“, stal profesionálem a započal dlouhý kvalifikační proces na Mistrovství světa. Vítězstvím 38mi po sobě jdoucích zápasů překonal stávající rekord a kvalifikoval se do všech bodovaných turnajů kromě jednoho. V nebodovaných turnajích vyhrál svůj první profesionální titul na Nescafe Extra Challenge a dostal se do semifinále na Humo Masters, stejně jako na Strachan Challenge a svou první sezónu zakončil na 57. místě žebříčku.

1993/1994:
· Na Dubai Classic se dostal do semifinále.
· Stal se nejmladším vítězem bodované akce vůbec.
· Přišel o titul na European Open po prohře ve finále se Stephenem Hendrym.
· Vítěz British Open (proti James Wattanovi).
· Na Crucible skončil jako devítka v posledních 16ti, po zápase proti Johnu Parrottovi.
· Získal titul na Šampionátu Benson & Hedges.
· Na Masters se nedostal přes první kolo

1994/1995:
· Navzdory dvěma finále, dvěma semifinále a třem čtvrtfinále se mu nepodařilo přidat žádné další bodované vítězství, ale odnesl si domů vítězný šek na 120.000 liber z Benson & Hedges Masters, a dva ze tří největších snookerových titulů.
· Skočil na 3. místo v žebříčku.

1995/1996:
· Vyhrál nebodovaný Charity Challenge.
· Je to druhá sezóna, ve které neuspěl v žádné bodované soutěži, i když se dostal do finále ve Wembley a do semifinále Mistrovství světa.
· Spadl na osmé místo žebříčku, zatímco John Higgins získal tuto sezónu největší slávu.
· Skandál okolo Mistrovství světa: udeřil tiskového mluvčího a dostal pokutu ve výši 20 000,- liber plus dvouletý podmínečný trest poté, co musel před disciplinární komisi WPBSA.
· Na tom samém Mistrovství světa byl obviněný svým soupeřem Alain Robidouxem (nad kterým lehce zvítězil 10-3) z neúcty, protože hrál levou rukou; Ronnieho reakce byla: „Hraji lépe levou rukou, než on pravou.“ (Může ho člověk nemilovat J? - Dana)

1996/1997:
· Vyhrál jak German Open tak Asian Classic.
· Vítěz Matchroom League.
· Poražen ve finále Charity Challenge a Masters.
· Na Mistrovství světa v Sheffieldu vytvořil nový maximální rekord: nahrál 147 bodů za pouhých 5 minut a 20 sekund (během zápasu proti Micku Price), obdržel 165 000,- liber za tento úspěch, ale prohrál v rozhodující hře v dalším kole s Darrenem Morganem.
· Je na sedmém místě žebříčku.

1997/1998:
· Vyhrává svůj druhý titul UK a Scottish Open.
· Dostává se do semifinále na Embassy.
· Na Benson & Hedges Masters poráží ve finále Kena Dohertyho, ale je diskvalifikován poté, co neprošel drogovými testy (měl pozitivní test na hašiš) a musel vrátit peněžní odměnu 61.000,- liber.
· Z Dálného Východu se vrátil jako vítěz Riley Superstars International.
· Vrátil se na třetí místo žebříčku.
· Spolu s Stephenem Hendrym, Johnem Higginsem, Markem Williamsem sestavili „Velkou čtyřku“.

1998/1999:
· Vyhrává Scottish Masters.
· Prohrává v semifinále Mistrovství světa a ve finále Charity Challenge.
· Po ubohé sezóně mluví o ukončení kariéry.

1999/2000:
· Získal titul jak na China International, tak na Scottish Open, ale prohrál v úvodním zápase v Crucible.
· Na nebodovaném okruhu, kde byl Charity Challenge nahrazen Champions Cupem, zůstává pro Ronnieho výsledek stejný: druhé místo.
· Drží si 4. příčku žebříčku.
· Pomáhá Anglii získat Nations Cup.

2000/2001:
· Vyhrává Champions Cup a Regal Masters v Motherwell.
· Mark Williams ho poráží ve finále Grand Prix.
· Na UK se dostává jen do semifinále, ale obhajuje titul na China International, stejně jako Irish Masters a Premier League.
· Vyhrává Mistrovství světa v Crucible proti Johnu Higginsovi 18-14
· Vyhrává v této sezóně 6 titulů a peněžní výhru přes 2,750.000,- liber.
· Stává se světovou jedničkou.

2001/2002:
· Dostává se do semifinále British Open.
· Nahrává svůj 5. maximální náběh na novém LG Cupu.
· Získává svůj třetí titul UK.
· Na Mistrovství světa prohrává v semifinále se Stephenem Hendry.
· Sezónu končí získáním třetího titulu Premier League.

2002/2003:
· Vítězí na Regal Scottish Masters v Glashow (2002), ale i na European Open (2003) a na Citywest Irish Masters (2003).
· V Crucible prohrává 10-6 s Marco Fu, ale nahrává druhý nejrychlejší break za 6 minut a 30 sekund.

2003/2004:
· Poráží Steve Davise 9-8 ve finále Welsh Open v Cardiffu
· Vyhrává titul Grand Prix
· Po porážce Stephena Maquire (10-6), Andy Hickse (13-11), Anthony Hamiltona (13-3), Stephena Hendryho (17-4) v semifinále a Graeme Dotta ve finále 18-8, získává Ronnie svůj druhý titul Mistra světa.
„Nikdy jsem si nemyslel, že jdu prohrát. Skutečně jsem přemýšlel o tom, že vyhraji, ještě než jsem do Sheffieldu přijel,“ řekl Chigwellan poté, co zdvihl trofej a šek na 250.000,- liber. „V duchu jsem si to zkoušel a trénoval vše, co by mohlo nastat. Rád bych vyhrál více světových titulů, asi 4 nebo 5. Musíte si dávat vysoké cíle, abyste zůstali motivovaní.“
Během turnaje dokazoval své obdivuhodné schopnosti používání obou rukou, když často hrál levou rukou. „Vyrovnává mě to a obnovuje energii mého těla,“ řekl. „Budu letos v létě více trénovat levou rukou, protože možná budu dokonce celou příští sezónu hrát tímto způsobem. Nejsem si jistý, že mohu vyhrát turnaj, ale určitě se dostanu mezi posledních 16. To mi dává pocit skálopevné pozice, jako má Mark Williams.“
Také poděkoval svému novému rádci, šestinásobnému mistru světa Ray Reardonovi - Velšanovi, se kterým vytvořil partnerství na radu svého otce Ronnie seniora. „Prací s Rayem jsem více nadšený, než vyhráváním titulů,“ dodal. „Díky němu cítím, že mohu být lepší a lepší.“
· Prohrál se Stephenem Hendrym ve finále British Open v Brightonu.
· Vyhrál první titul LG Electronics Tour Order of Merit a bonus 50.000,- liber.
· Zvítězil proti Alanu McManusovi, Kenu Dohertym a Jimmy Whiteovi, ale prohrál 10-9 proti Paulu Hunterovi ve finále Masters.

Vyhrál celkem 30 titulů (ze 41 finále), nejdůležitější byly tituly z Mistrovství světa 2001 a 2004, Ronnie O’Sullivan stále ohromuje celý svět snookeru svým přirozeným talentem.

Drží rekord nejrychlejšího maximálního náběhu z Mistrovství světa 1997: 5 minut a 20 sekund. Je také zodpovědný za 4 další maxima před televizními kamerami, poslední z nich na Mistrovství světa 2003 a předchozí na LG Cupu v Prestonu v roce 2001.

Ve věku 17 let a 11 měsíců se stal nejmladším hráčem, který vyhrál bodovaný turnaj, když získal v roce 1993 titul na UK Championship. O’Sullivan je jedním ze dvou hráčů, kteří nahráli více než 300 stovkových náběhů za svou profesionální kariéru, předstihl Steva Davise a umístil se na druhém místě za Stephenem Hendrym.

Při obhajobě svého titulu z China Open v Shenzhenu v prosinci 2000 se připojil k Stephenu Hendry, Steve Davisovi, Johnu Higginsovi, Johnu Parrottovi, James Wattanovi a Marku Williamsovi a stal se tak dalším hráčem, který úspěšně obhájil světový bodovaný titul. Je také jedním z pěti hráčů, kteří v jednom roce (2001) vyhráli jak Embassy World, tak i UK Championsip.

Vítězstvím na Regal Masters v Glasgow v roce 2002 srovnal Hendryho rekord tří titulů Regal. Turnaj Irish Masters 2003 poskytl O’Sullivanovi jeho 28. hlavní titul ze 36 finále, které hrál.

Žádné strachy, že by se Peter Ebdon mohl srovnávat s Mozartem!

Pokračování:

2004/2005:
· Vyhrál titul na totesport Grand Prix, kde vyhrál 9-5 nad Ianem McCullochem
· Na British Open prohrál v semifinále s Stephenem Maquire 1-6 a stejný hráč ho vyřadil ve druhém kole na UK Championship 6-9
· Ve finále Welsh Open porazil ve finále Stephena Hendryho 9-8
· Na Malta Cupu prohrál ve druhém kole s Graeme Dottem 0-5
· Na Rileys Club Masters porazil ve finále Johna Higginse 10-3
· Na Irish Masters porazil ve finále Matthew Stevense 10-8
· Na Embassy World Championship prohrál ve čtvrtfinále s Peterem Ebdonem 13-11
· Udržel si 1. příčku žebříčku

2005/2006:
· Na novém turnaji Northern Ireland Trophy, který se pořádal již v srpnu, prohrál svůj úvodní zápas s divokou kartou Joe Swailem 4-2
· Na Grand Prix 2005 došel hladce až do finále, kde byl zastaven neuvěřitelným Johnem Higginsem 9-2
· Na obnoveném turnaji Pot Black Cup ho v hned prvním kole porazil Paul Hunter
· Ve finále Premier League porazil Stephena Hendryho 6-0 a vyhrál si 5. titul PL ke svým 30. narozeninám
· Na UK Championship prohrál svůj úvodní zápas s Markem Kingem 8-9
· Na Masters prohrál ve finále s Johnem Higginsem v posledním rozhodujícím framu 60-64
· Na svém prvním poolovém turnaji v Holandsku Open Weert 9-ball Championship 2006 prohrál až ve finále s Mika Immonenem
· Na Welsh Open 2006 prohrál svůj úvodní zápas s Ianem McCullochem, možná i kvůli zraněnému zápěstí, které měl po celý zápas zabandážované, což ale odmítl potvrdit
· 17. února 2006 ve 3 hod. v noci se jeho přítelkyni Jo narodila jeho druhá dcera Lilly Jo. První dceru Taylor má z předchozího vztahu.
· Na China Open prohrává svůj úvodní zápas proti James Wattanovi 0-5
· Na Mistrotvství světa ho v semifinále vyřazuje Graeme Dott 17-11, Ronnie ztrácí post světové jedničky
· Během letní přestávky se účastní několika poolových turnajů. V Holandsku na World Pool Masters 2006 vypadl v 1. kole s Wu Chia-ching
· Na 1. akci IPT Tour - IPT North American Open 8-Ball Championship došel až do top 60 hráčů (z 200)

2006/2007:
· Na prvním bodovaném turnaji nové sezóny Northern Ireland Trophy došel do finále, kde prohrál s Ding Junhui 6-9. Sezónu zahájil na 12. místě provizorního žebříčku a tento úspěch ho posunul na osmé místo
· Ve druhém bodovaném turnaji sezóny - Grand Prix - prohrál ve čtvrtfinále s Neilem Robertsonem
· V Betfred Premier League porazil ve finále Jimmy White 7-0 a získal 3. po sobě jdoucí titul - hattrick
· Ve čtvrtfinále Maplin UK Championship vzdal zápas za stavu 1-4 proti Stephenu Hendrymu - disciplinární komise začátkem léta rozhodla o odebrání 900 bodů a pokutě bezmála 21 tis. liber
· V lednu na Masters 2007 zvítězil, když ve finále porazil Ding Junhui 10-3
· O týden později prohrál první zápas na Malta Cup proti Michaelu Holtovi 3-5
· Na Welsh Open prohrává ve čtvrtfinále s Neilem Robertsonem 4-5
· Na novém turnaji Kilkenny Masters vítězí ve finále nad Barry Hawkinsem 9-1 a ve čtvrtinále s Joe Swailem nahrál 147, která ale nebyla započítána mezi oficielní, protože nebyla nahrána na oficelním stole se schválenými kapsami
· Na China Open prohrává v semifinále s Graeme Dottem 2-6
· Na Mistrovství světa vypadává ve čtvrtfinále s Johnem Higginsem 13-9, obsazuje post světové pětky pro další sezónu
· 12. června 2007 se Ronniemu a Jo narodil syn Ronnie Jnr., zkráceně RJ

2007/2008:
* Z prvního bodovaného turnaje nové sezóny Shanghai Masters se odhlásil kvůli zranění zad
* Na Royal London Watches Grand Prix prohrává ve finále s Marco Fu 6-9
* Na Northern Ireland Trophy prohrává ve čtvrtfinále s Fergalem O'Brienem 2-5, zároveň na tomto turnaji ale nahrává svou sedmou 147čku a ustanovuje nový rekord - 5 stovek v zápase na 5 vítězných framů
* Ronnie posedmé a počtvrté za sebou vyhrává Premier League (John Higgins - 7-4)
* Ronnie vyhrává UK Championship 2007 10-2 nad Stephenem Maguirem a vrací se na post světové jedničky
* na Masters ale se Stephenem Maguirem vypadává už v 1. kole 5-6
* neúčastní se pozvánkového Malta Cup
* na Welsh Open ho ve finále poráží Mark Selby 8-9
* na China Open prohrává v prvním kole s Marco Fu 4-5, na tiskové konferenci hloupě vtipkuje a dostává se do potíží s disciplinární komisí World Snooker Association
* vyhrává potřetí titul Mistra světa, obsazuje místo světové jedničky a nahrává svůj devátý maximální náběh

2008/2009:
* Ronnie vyhrává hned první bodovaný turnaj sezóny - Northern Ireland Trophy
* na Shanghai Masters prohrává ve finále s Ricky Waldenem 8-10
* na Grand Prix prohrává ve čtvrtfinále s Juddem Trumpem 4-5
* neúčastní se Bahrain Snooker Championship
* v listopadu navštěvuje společně s Neilem Robertsonem prvně Prahu v rámci exhibice Battle of the Kings
* poosmé a popáté v řadě získává titul Premier League (Mark Selby - 7-2)
* na UK Championship prohrává ve 2. kole s Joe Perrym 5-9
* vyhrává Masters 2009 - poráží Marka Selbyho 10-8 - je to jeho 4. titul Masters, láme rekord Stephena Hendryho v počtu nahraných stovek - nový rekord je 43
* na Welsh Open vypadává ve 2. kole, kde prohrál s Marco Fu
* na China Open vypadává ve čtvrtfinále s Johnem Higginsem
* na Mistrovství světa vypadává ve 2. kole s Markem Allenem 11-13

2009/2010:
* Vítězí ve finále Shanghai Masters nad Liangem Wenbo 10-5
* Prohrává ve 2. kole Grand Prix s Johnem Higginsem 4-5
* Prohrává ve finále Premier League se Shaunem Murphym 3-7
* Prohrává v semifinále UK Championship s Johnem Higginsem 8-9
* Z Championship Snooker League vypadává hned při svém prvním vystoupení ve 2. skupině, kde skončil na posledním místě
* Na Masters prohrává ve finále s Markem Selbym 9-10
* Na Welsh Open prohrává v semifinále s Johnem Higginsem 4-6
* Na China Open prohrává hned v 1. kole s Tian Pengfeiem po hloupé chybě na poslední černé - 3-5
* Na Mistrovství světa prohrává ve čtvrtfinále s Markem Selbym 11-13

2010/2011:

 • na první akci série Players Tour Championship došel do čtvrtfinále, kde prohrál s Jamie Copem 0-4
 • neúčastnil se pozvánkového Wuxi, druhé a třetí akce série PTC
 • na 4. akci PTC došel do finále, kde prohrál s Barry Pinchesem 3-4
 • 5. akce PTC (Paul Hunter Classic) ani Shanghai Masters se neúčastnil
 • na World Open nahrál svůj desátý maximální náběh a skončil ve finále na tágu úřadujícího Mistra světa - Neila Robertsona poměrem 1-5
 • vítězí v prvním ročníku exhibiční akce Power Snooker
 • podeváté získává titul Premier League
 • na UK Championship prohrává v 1. kole se Stuartem Binghamem 6-9
 • ve 2. skupině Championship Snooker League prohrává ve finále s Markem Allenem a přesouvá se do 3. skupiny, ale vzápětí z turnaje odstupuje
 • na Masters vypadává hned v 1. kole s Markem Allenem 4-6
 • na novém turnaji Shoot-Out došel až do semifinále, kde prohrál s Mikem Dunnem
 • odstupuje z German Masters
 • na Welsh Open prohrává v 1. kole s Ryanem Dayem 2-4
 • na China Open si zopakoval v 1. kole soupeře i výsledek, jen s rozdílem ve skore 2-5
 • na Mistrovství světa prohrává ve čtvrtfinále s Johnem Higginsem 10-13

2011/2012:

* vyhrává 1. akci PTC, ve finále poráží Joe Perryho 4-0
* na 2. akci PTC prohrává ve čtvrtfinále s Fergalem O'Brienem 3-4
* na 3. akci PTC prohrává ve 2. kole s Graeme Dottem 1-4
* na 4. akci PTC - Paul Hunter Classic nahrává svou 11. 147čku, ale prohrává v semifinále s Markem Selby 3-4
* na Shanghai Masters prohrává ve 2. kole s Anthony Hamiltonem 3-5
* na PTC5 prohrává ve 2. kole s Peterem Linesem 2-4 a PTC6 se neúčastní
* vyhrává PTC 7
* na PTC8 prohrává ve 2. kole s Xiao Guodongem 1-4
* na PTC9 prohrává ve finále s Juddem Trumpem 3-4
* na Power Snooker prohrává ve finále s Martinem Gouldem 258-286
* vyhrává svůj 10. titul Premier League, 7. v řadě
* na UK Championship prohrává ve 2. kole s Juddem Trumpem 5-6
* na PTC 10 prohrává v 1. kole se Samem Bairdem 2-4, PTC 11 a 12 se neúčastní
* vítězí na German Masters a zachraňuje se tak v top 16
* na Welsh Open prohrává v semifinále s Markem Selbym 2-6
* odstupuje z World Open a PTC Final ze zdravotních důvodů
* počtvrté vyhrává Mistrovství světa :-) ve finále poráží Ali Cartera 18-11

2012/13

* dává si od snookeru pauzu
* nastupuje k obhajově světového titulu a ve finále poráží Barry Hawkinse 18-12 - získává svůj pátý světový titul

2013/14
* na ET1 - Bulgarian Open - vypadává ve čtvrtfinále s Markem Williamsem
* na International Championship prohrává ve 2. kole s Liangem Wenbo
* na ET3 - Bluebell Wood Open prohrává ve 3. kole s Peterem Linesem
* získává titul na ET4 - Paul Hunter Classic, když ve finále poráží Gerarda Greena 4-0
* na ET5 - Ruhr Open - prohrává ve 2. kole s Benem Woollastonem
* na ET6 - Kay Suzanne Memorial Cup prohrává ve 3. kole s Neilem Robertsonem
* na ET7 - Antwerp Open prohrává ve finále s Markem Selbym
* získává titul na turnaji Champion of Champions, když ve finále poráží Stuarta Binghama 10-8 
* na UK Championship prohrává ve čtvrtfinále se Stuartem Binghamem 4-6
* vyhrává Masters, kde ve finále poráží Marka Selbyho 10-4
* vyhrává BetVictor Welsh Open, když ve finále porazil Ding Junhui 9-3 a v posledním framu nahrál svou 12. 147čku
* na PTC Finals prohrál ve 2. kole s Yu DeLu 3-4
* ve finále Mistrovství světa prohrává s Markem Selby 14-18

2014/15
* na Paul Hunter Classic prohrává s Tian Pengfeiem v osmifinále 4-2
* na Shanghai Masters prohrává v 1. kole s Alanem McManusem 3-5
* na International Championship prohrává ve čtvrtfinále s Markem Williamsem 5-6
* vyhrává Champion of Champions, kdy ve finále poráží Judda Trumpa 10-7
* vyhrává UK Championship, kdy ve finále poráží Judda Trumpa 10-9
* na Masters prohrává v semifinále s Neilem Robertsonem 1-6
* na German Masters prohrává ve čtvrtfinále se Shaunem Murphy 4-5
* na Welsh Open prohrává ve 3. kole s Matthew Stevensem 4-3
* na Mistrovství světa prohrává ve čtvrtfinále se Stuartem Binghamem 9-13

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

22. 7. Magdaléna

Zítra: Libor

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

423035
_1234.bmp