Dominic Dale

RMP_Dominic%20Dale_06_hp_news_fullsize[1].jpg

Umění a duše

www.worldsnooker.com

Dominic Dale, snookerový znalec vysoké kultury jmenuje 5 svých oblíbených uměleckých postav v odhalující (a velmi dlouhé) zpovědi.

Kdy jsi se vůbec poprvé začal zajímat o umění?

Jako dospívající, první věc, která mě zaujala byla horologie, což je nauka o měření času. Stále mě fascinují hodiny a také fakt, že tolik věcí, které děláme je "na čas". Postupně, před dvacítkou, jsem se začal více zajímat o umění a blíže o malování. Zvláště jsem měl rád styl Art Deco, takže jsem se začal více zajímat o co jde. Během první světové války se v Evropě nevyhnutelně objevilo hodně pesimismu a lidský stav duše byl velmi pesimistický a pochmurný. Art Deco byl zamýšlen jako prostor pro útěk z této pustoty. Bylo to odlišné, přímočaré, stylové a extrémní.

Můžeš nám něco říci o pěti postavách z umění, které tě nejvíce inspirovaly?

První by byla polská malířka Art Deco Tamara De Lempicka. Když jsem se začal zajímat o umění, zjistil jsem, že její kubistický styl malby je fascinující a chtěl jsem vidět stále více a více jejích prací. Koupil jsem si o ní knihu s názvem Vášeň designu, kterou napsala její dcera. Narodila se v zámožné polské rodině a přestěhovali se do Francie. Pohybovala se ve vyšší společnosti Paříže a měla pár milostných vztahů s vlivnými muži, aby si zajistila práci stejně jako to v té době dělaly třeba herečky. Tehdy našla své pravé místo v umění.

Reproduction_Art_By_Tamara_De_Lempicka.jpg

Mou druhou volbou je fotograf Andre De Dienes. Fotografie je svým způsobem hodně podobná malbě, protože oba umělci musí vytvořit obraz a dostat tam správné světlo. De Dienes se narodil v Transylvanii a v roce 1944 se přesunul do USA, kde pracoval pro časopisy Esquire a Vogue. Hlavně pracoval v módě, ale pořídil také nějaké fotografie apačských indiánů, které byly vydány i pro prodej. Jeho život se změnil v roce 1945, kdy začal pracovat pro agenturu na vyhledávání modelek a ti našli dívku jménem Norma Jeane Baker a doporučili ji. Ti dva na měsíc zmizeli a on pořídil stovky jejích fotografií. Ona se samozřejmě stala slavnou jako Marilyn Monroe a tak jsou její fotky nyní dost hodnotné. Měl zásadu nikdy své fotky neretušovat, protože věřil, že originální vzhled by měl zůstat nedotčený. De Dienes se do ní během toho měsíce zamiloval a začali se scházet, ale ona se s ním později rozešla. Měla bouřlivý život co se týče vztahů. Jako dítě byla ve 12ti pěstounských rodinách a nikdy nepoznala osobnost otce, což byl pravěpodobně důvod, proč se vždy vdala za staršího muže.

Breakfast in bed 1953 Andre de Dienes.jpg

Dalším umělcem je australský malíř Gustav Klimt. Fascinovala ho ženská postava a namaloval stovky aktů s použitím atmosférického světla. Měl 14 dětí a zemřel poměrně mladý kolem 55. Ve Vídni žiju asi 5 minut od místa, kde žil. Během první světové války byly jeho malby zkonfiskovány australskou vládou, a na mnoho let nikdo nevěděl, kde jsou. Až v 80.letech vyzvala jeho rodina vládu a bylo řečeno, že Klimtova sestra nikdy nedala souhlas k odvezení maleb. Celá věc se dostala k Velkému soudu v USA a v 90. letech byly malby konečné vráceny zpět jeho rodině. Některé z nich byly zkrášleny šperky a byly velmi cenné. Myslím, že jeho nejznámější malba - Polibek - byla prodána asi za 135 milionů liber.

klimt_gustav2.jpg

Mou další volbou je zpěvák Mario Lanza, italo-američan, který žil ve Philadephii. Toužil po kariéře operního pěvce, ale měl silné vazby na mafii a ti upřednostnili jeho práci ve filmovém průmyslu, takže se objevil v sedmi Hollywoodských filmech. Měl potíže s jídlem, což znamenalo, že nemohl přestat jíst, jeho váha se pohybovala mezi 100 a 145 kg. Když jeho váha stoupla, nastoupil na kliniku, kde ho 2 týdny drželi na kapačkách a po těchto dvou týdnech polovědomí se objevil znovu oživený. Zemřel v 38mi letech na klinice v Itálii. Jeho instruktor, Terry Robinson, se domníval, že ho zabila mafie, protože chtěli, aby zpíval a koncertě a on nechtěl. Říkalo se, že Lucky Luciano poslal jednoho ze svých nohsledů na kliniku, aby vpíchl vzduch do Lanzovy kapačky. Já osobně si myslím, že spíše zemřel na komplikace spojené se svým problémem se stravováním, protože některé z jeho dětí trpí stejným problémem. Miluji operní zpěv a sám se profesionálně trénuji. Roy Orbison je další z mých oblíbenců, má nádherný tenor. Lanza byl pravý operní tenor a měl jeden z nejlepších hlasů, jaké jsem kdy slyšel. Zamlouval se i lidem, kteří si myslí, že opera je příliš vážná, protože zpíval spoustu populárních balad napsanými takovými jako Cole Porter a Rogers & Hammerstein.

Mario_Lanza.jpg

Mou poslední volbou je rakouský sochař Josef Lorenzl. Tvořil také v období Art Deco a vytvářel ženské postavy. Zachycoval krásně gymanstické pohyby tanečníků a jeho sochy jsou extrémně elegantní. Končetiny jeho postav vypadají jako stále v pohybu a jako skutečné.

lorenzl.jpg

Přesunul jsi se do Vídně kvůli umělecké přitažlivosti?

Ano, byl to jeden z důvodů. Je to kulturní společnost a velmi esteticky příjemné město co se týče architektury. Je tu slušné množství historie a hodně muzeí.

Co si myslíš o současném umění, od Andy Warhola dál?

Mám rád Warholovy opakujícíc se malby Marilyn Monroe. Líbí se mi barvy, které použil, světle modrá a oranžová. Ale nejsem zastáncem věcí, které se tvoří teď, jako třeba krájení zvířat Damienem Hirstem a jejich nakládání do formaldehydu. Je to nápadité, ale jen proto, že to ještě nebylo uděláno, to není o nic chytřejší. Jsem tradicionalista, takže myslím trochu moc napřímo.

warhol_marilyn_sm.jpg

A co snooker, jaká je tvoje současná hra?

Skvělá, trénuji ve svém klubu - the Köö 15 Reds ve Vídni - 6 hodin denně, což jsem nikdy předtím nedělal. V mém věku se stáváte filozofičtější. Prošel jsem si mnoha úspěchy i pády a vynořil jsem se na druhé straně a jsem rád, že se mohu snookeru věnovat. Zabere to hodně života a ovlivní tvoje vztahy; je to stejné jako pro herce, kteří stráví spoustu času mimo domov. Jsem nyní dospělejší a silnější.

logo.jpg

Takže si myslíš, že nejlepší léta máš před sebou?

Steve Davis ukázal, že dokud je tvůj zrak a kondice v pořádku, můžete hrát dlouho. Je tu pár hráčů v mém věku, kteří jsou trochu otupělí, protože odehráli příliš mnoho zápasů, jako boxer, který měl příliš mnoho bojů a kterým se hůře hledá způsob navození adrenalinu. Ale já se cítím svěží a plný nadšení a když se dostanu do televizní fáze turnajů, jsem plný vzrušení, které mi pomáhá pozvednout mou hru. Jsem teď mimo top 32, ale podívejte se, co minulou sezónu dokázal Michael Holt, poté co vypadl měl snad nejlepší sezónu své kariéry. Mám pocit, jako bych příští sezónu mohl dokázat to samé.

Menu


o7jdzl.jpg

Welsh Open[2].jpg

trophy_masters.jpg

Champion of Champions.jpg

1176106_10200544125836006_1602907661_n.jpg

file-91.jpg

Ronnie_OSullivan_Snooker_Champion_PTC7_2011[2].jpg

topimage[2].jpg

_44628623_ronnietrophybody.jpg


trophy771.jpg

_44304734_ronnie270.jpg

http://www.dan-nypl.estranky.cz/stranka/odpocty_countdowns

http://www.prizevlnika.cz/partner.php?partner=Dana Plachá

22. 7. Magdaléna

Zítra: Libor

Ronnie Welsh 2016.jpg215259_10200438078328966_1416503438_n.jpg

539719_10150609203847062_10215162061_9450008_1545638402_n.jpg

german 12.jpg

Nadcházející akce/Upcoming events

27.11.-9.12. UK Championship

10.-16.12. Scotish Open

www.motto.cz

Northern Ireland Trophy 2008

08%20pls%20ronnie%20trophy[3].jpg

Jakékoliv veřejné použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem webmastera.
All rights reserved. Contact webmaster.

Návštěvnost stránek

423034
_1234.bmp